Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
Хотел со 5* не е заебанција :D
Abe dhl zema lezarina samo kaj nas.....ebati hotelot. Plus cel den izgubiv te vo dhl te na carina 3 saati cekas i gledas kako surfaat na internet i nisto ne rabotaat, i na kraj pak u dhl.....poarno po posta ako ne 5 dena, za 30 ce dojde....i nema mozebi nisto da si platis
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
Хотел со 5* не е заебанција :D
Abe dhl zema lezarina samo kaj nas.....ebati hotelot. Plus cel den izgubiv te vo dhl te na carina 3 saati cekas i glefas kako surfaat na internet, i na kraj pak u dhl.....poarno po posta ako ne 5 dena, za 30 ce dojde....i nema mozebi nisto da si platis
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Hong Kong Airmail Post е новиот ефтин DHL. Пратките стигаат за 6-10 дена. Доплатете 1-2 долари и ќе видите
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Доколку на Aliexpress се доплати за испраќање на пратката преку China Post Air Mail,дали ќе има плус давачки како што се давачките за DHL?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Доколку на Aliexpress се доплати за испраќање на пратката преку China Post Air Mail,дали ќе има плус давачки како што се давачките за DHL?
Не,ништо не се доплаќа порачај слободно.

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Доколку на Aliexpress се доплати за испраќање на пратката преку China Post Air Mail,дали ќе има плус давачки како што се давачките за DHL?
Ако имаш опција да бираш HongKong Post бирај,пошо стигаат за многу брзо,да речеме 10 дена,а ова Кинескава пошта не им ја бива за ништо,од 10 пратки преку Кина 12 диспјута имам
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Еве еден доказ дека пратките кој не ви пристигнале ги крадат на ЦАРИНА http://prntscr.com/bar5cv сепак контејнерот има број за следење.... да не имал некој слична ситуација ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Еве еден доказ дека пратките кој не ви пристигнале ги крадат на ЦАРИНА http://prntscr.com/bar5cv сепак контејнерот има број за следење.... да не имал некој слична ситуација ?
Бројот на контејнерот е само негов број и ништо повеке. Со него иде и една спецификација колку пратки има и дестинацијата. Дали пратките ке ја добиеш или не нити компанијата ја интересита нити контејнерот. Ке ти речат што е до нас е испратено, контејнерот е пристигнат до дестинацијата, растоварен и од нас толку. Бидејки пратката нема број за следење како единка туку патува групно никој нема многу да се потресе. Нема како да состават потерница по неа затоа шти никаде не е регистрирана како единка и нема EDI (electronic data interchange) и тука завршува приказната. И кога одиш во пошта прво те прашуваат дали е препорачана, ако е, ок, ако не е ќе ти кажат не е пристигната и те откачуваат. Доколку се работи за изгубена препорачана пратка приказната е друга.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Бројот на контејнерот е само негов број и ништо повеке. Со него иде и една спецификација колку пратки има и дестинацијата. Дали пратките ке ја добиеш или не нити компанијата ја интересита нити контејнерот. Ке ти речат што е до нас е испратено, контејнерот е пристигнат до дестинацијата, растоварен и од нас толку. Бидејки пратката нема број за следење како единка туку патува групно никој нема многу да се потресе. Нема како да состават потерница по неа затоа шти никаде не е регистрирана како единка и нема EDI (electronic data interchange) и тука завршува приказната. И кога одиш во пошта прво те прашуваат дали е препорачана, ако е, ок, ако не е ќе ти кажат не е пристигната и те откачуваат. Доколку се работи за изгубена препорачана пратка приказната е друга.
Изгубена Priority Mail ( претпоставувам препорачана е) е сеа дали има некој шанси не е можно да се крадци на царина.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Изгубена Priority Mail ( претпоставувам препорачана е) е сеа дали има некој шанси не е можно да се крадци на царина.
Можно е. Кај нас, верувај, се е можно.

ова е само еден пример
http://forum.kajgana.com/threads/Купување-преку-интернет-генерална-дискусија.58079/page-159#post-7462343
http://forum.kajgana.com/threads/Купување-преку-интернет-генерална-дискусија.58079/page-161#post-7475527
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Дали има некоја опција некако да си ја вратам праткава? Или тешко.... Имам специфичен тип камера што неможам да ја најдам...
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Абе кј нас имат и такви шо ак ти го фрљет пикот на пратката, чак и со код да е ќе ти ја чапнет.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Како не се докрадија еднаш јас тоа ме чуди 5 години порачувам преку интернет обавезно 5-6 пратки годишно ако не и фазла ќе ми загинат само одмене имаат 30 пратки искрадено а тек па дневно со колку пратки си одат.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Ако имаш опција да бираш HongKong Post бирај,пошо стигаат за многу брзо,да речеме 10 дена,а ова Кинескава пошта не им ја бива за ништо,од 10 пратки преку Кина 12 диспјута имам
Немам избор за да ми испратат преку HongKong Post,направив две порачки,едната преку China Post Air Mail а другата е преку China Post Ordinary Small Packet Plus,е сега дали ќе стигнат кој знај.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Изгубена Priority Mail ( претпоставувам препорачана е) е сеа дали има некој шанси не е можно да се крадци на царина.
Ако имаш тракинг од самата пратка тогаш се поднесува потерница по истата. Го контактираше ли тој што ти ја испратил?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Ако имаш тракинг од самата пратка тогаш се поднесува потерница по истата. Го контактираше ли тој што ти ја испратил?
Да ги контактирав ама пошо сум немал заштита блабла ми вратија 30% од пратката и повеќе ми е за самата пратка одколку за парите, а баркод на пратката нема ова бројчето стој во тракинг..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom