Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Некое искуство да споделите со Book Depository?
Позитивно. Бесплатна испорака (поштарина вклучена во цената), во просек стигаат за три недели.
 
Последно уредено:
Член од
3 октомври 2013
Мислења
24
Поени од реакции
37
Позитивно. Бесплатна испорака (поштарина вклучена во цената), во просек стигаат за три недели.
Абе, правев порачка минатата недела и пишуваше дека книгата ќе ја испратат за 2 до 3 работни дена а ете до денес статусот сеуште е Processing.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
Да бидам искрен беа подобри порано,сега малце ги штелнаа цените.Инаку,порано имаше многу голема разлика мегу нив и амазон/ибеј.Е сега тука се негде.
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Некое искуство да споделите со Book Depository?
Имам само една работа порачано - нотес од Moleskine. Дефинитивно имаше најдобра понуда за цената и испораката во однос на други страници, но ова се однесува исклучиво на производите од Moleskine. После сакав да порачам книги, и скоро сите имаа повисоки цени во однос на Амазон. Не можам да се сетам добро, но мислам дека испораката беше некаде од 10 до кај 14 дена. Беше испратена од Англија. Ми се допадна што можеш да порачаш како гостин, што значи нема потреба од регистрација. Генерално, позитивно искуство.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Zdravo za da poracam od aliexpres treba prvo da se registriram? so kartica plakate? se raboti za naocari, ima nekoj iskustvo stignuva pratkata i otprilika kolku vreme se ceka?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Zdravo za da poracam od aliexpres treba prvo da se registriram? so kartica plakate? se raboti za naocari, ima nekoj iskustvo stignuva pratkata i otprilika kolku vreme se ceka?
prvo treba acount da si napras i jas na aliekspres imam plajkano so visa karticki od tutunska i komercijalna banka. pratkata stiga vo rok od 20-60 dena i dosega 95% od pratkite mi imat stignato :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12

Дали знае некој колку е царинската стапка за осветлување за фотографија?

Не можев никако да најдам во царинската тарифа нешто што е поврзано со ова. Обично работите што се поврзани со фотографија имаат околу 6% царина и 18% данок. Но мене ми го исцаринија ова со стапка од 15% и 18% данок. Во листот каде што беше пресметана царината го имаа напишано производот нешто како осветлување (не можев да им го разберам баш најдобро ракописот).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Дали се плаќа царина и данок за спортски суплементи ? (Протеини,гејнери).

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Дали се плаќа царина и данок за спортски суплементи ? (Протеини,гејнери).

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
Да се плаќа. Но не ми текнува само колку беше стапката.
Но помали работи, во помали пакувања можно е и да поминат.
Никогаш ништо не се знајт кј нас.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Не помало пакување тоа е проблемот,околу 4 кг. е
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
Zdravo,imam poracano mobilen telefon od everbuying.Vcera se promeni statusot deka e vo Skopje.Dali treba jas da odam vo posta da prasuvam za carina ili tie me izvestuvaat
 

Attachments

Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Zdravo,imam poracano mobilen telefon od everbuying.Vcera se promeni statusot deka e vo Skopje.Dali treba jas da odam vo posta da prasuvam za carina ili tie me izvestuvaat
Почекај ако треба ќе ти стигне дома известување за да испратиш податоци ако не треба ќе ти го испратат директно дома.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Порачав од http://www.gearbest.com/usb-gadgets/pp_47577.html да ли пратката ке стаса без проблеми оти е без тракинг,ми бараше 1,82 евра за тракинг.

Би требало да стигне. Никој не може да ти гарантира дека 100% ке стигне кога е без тракинг, но не би требало да има некаков проблем и како таква така да кај и да е ке дојде. Помал проблем може да ти биде доцнењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom