Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Само данок се плаќа од 18% али збориме за оригинални марки, се што е копија може и да не ја добиеш.[DOUBLEPOST=1441897100][/DOUBLEPOST]


Волтметрите не подлежат на царина, само се одданочуваат со 18%
како да знам дали еве на пример оваа марка е копија или не
http://www.aliexpress.com/item/MTK6595-octa-core-G-5s-original-smartphone-4G-ram-16G-rom-5-0-display-16MP-dual/32398128563.html?spm=2114.030010108.3.94.dIJe3R&ws_ab_test=201407_4,201444_6,201409_1
http://www.aliexpress.com/item/original-smartphone-MTK6595-octa-core-G-5s-4G-ram-16G-rom-5-0-display-16MP-dual/32396297124.html?spm=2114.030010108.3.167.dIJe3R&ws_ab_test=201407_4,201444_6,201409_1
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Оригинални мислам на Samsung, Nokia, IPhone и слични актуелни марки кои се цел на копирање. Вакви Медиатек какви што се во линковите локални не толку познати марки, оригинали во Кина или Јапонија не се проблем.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
UPDATE за Cooler Master 240M(Водно ладење за компјутерски процесор - Компјутерска компонента) што го порачав од Ebay од Германија.

http://www.ebay.com/itm/Cooler-Master-Nepton-240M-/351293320542?hash=item51cab6ad5e

Пакетот си стигна на царина кај железничка и добив известување да однесам фактура или да ја пратам преку email што и го направив и
за неколку дена го добив пакетот со 10% царина и 18% ддв значи 2200 денари( царина+ддв) + 300 денари поштенски трошоци.
Значи ништо од 0% царина и 5% ддв за компјутери и компјутерски компоненти.
Се јавив да прашам зошто е тоа така и добив одговор дека имало вентилатори и можеби сум можел да ги искористам во фрижидер :D
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
UPDATE за Cooler Master 240M(Водно ладење за компјутерски процесор - Компјутерска компонента) што го порачав од Ebay од Германија.

http://www.ebay.com/itm/Cooler-Master-Nepton-240M-/351293320542?hash=item51cab6ad5e

Пакетот си стигна на царина кај железничка и добив известување да однесам фактура или да ја пратам преку email што и го направив и
за неколку дена го добив пакетот со 10% царина и 18% ддв значи 2200 денари( царина+ддв) + 300 денари поштенски трошоци.
Значи ништо од 0% царина и 5% ддв за компјутери и компјутерски компоненти.
Се јавив да прашам зошто е тоа така и добив одговор дека имало вентилатори и можеби сум можел да ги искористам во фрижидер :D
Да ти го јадат к***т. Што не ти ја кажале правата вистина? :) Да ги ладат нив во морга со такви кулери. Требало да те одданочат само 5% но го искористиле тоа што тој производ доаѓа од ЕУ и да потегнеш жалба ке се вадат на тоа инаку ако сакале можеле да прогледаат низ прсти без никаков проблем, во МКД има друг систем на одданочување на производ, ама тоа е.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Да ти го јадат к***т. Што не ти ја кажале правата вистина? :) Да ги ладат нив во морга со такви кулери. Требало да те одданочат само 5% но го искористиле тоа што тој производ доаѓа од ЕУ и да потегнеш жалба ке се вадат на тоа инаку ако сакале можеле да прогледаат низ прсти без никаков проблем, во МКД има друг систем на одданочување на производ, ама тоа е.
Помислив да поднесам жалба во секторот за поплаки што го имаат во Царинската Управа во центар али велам ајде не сум до толку краток со пари а и не бев баш расположен да се малтретирам и расправам тој ден и знаев дека цел ден ќе ми отиде во тоа и едноставно си платив и си го земав пакетот.
 
S

staycalm

Гостин
Порачав телефон од алиекспрес пред 16тина дена, веќе 2 недели има откако наводно е пратен, и ми е даден tracking number, уште не можам да проверам каде е. Му велам на продавачот да ми прати доказ дека е пратен, не праќа ништо. Совети?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Порачав телефон од алиекспрес пред 16тина дена, веќе 2 недели има откако наводно е пратен, и ми е даден tracking number, уште не можам да проверам каде е. Му велам на продавачот да ми прати доказ дека е пратен, не праќа ништо. Совети?
Според мене почекај уште недела дена од прилика тоа ке биде 50% од предвиденото време за испорака ако и до тогаш не добиеш одговор од него или не ја лоцираш пратката клик оpen dispute.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
UPDATE за Cooler Master 240M(Водно ладење за компјутерски процесор - Компјутерска компонента) што го порачав од Ebay од Германија.

http://www.ebay.com/itm/Cooler-Master-Nepton-240M-/351293320542?hash=item51cab6ad5e

Пакетот си стигна на царина кај железничка и добив известување да однесам фактура или да ја пратам преку email што и го направив и
за неколку дена го добив пакетот со 10% царина и 18% ддв значи 2200 денари( царина+ддв) + 300 денари поштенски трошоци.
Значи ништо од 0% царина и 5% ддв за компјутери и компјутерски компоненти.
Се јавив да прашам зошто е тоа така и добив одговор дека имало вентилатори и можеби сум можел да ги искористам во фрижидер :D
можда мојш и како калорифер да го користиш, можит за вентилација ти е, а мојт и за термоакумациона печка хахаха
Колку се несаглам ццц[DOUBLEPOST=1442611265][/DOUBLEPOST]*термоакулациона
 
Последно уредено:
S

staycalm

Гостин
Според мене почекај уште недела дена од прилика тоа ке биде 50% од предвиденото време за испорака ако и до тогаш не добиеш одговор од него или не ја лоцираш пратката клик оpen dispute.
Тенкју аген. И да, го порачав тој телефон шо зборевме тогаш :))
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Тенкју аген. И да, го порачав тој телефон шо зборевме тогаш :))
Да да ми текнува за кој модел станува збор :) Искрено мислев оти веќе си го купил дека тогаш ми рече за 3-4 дена доаѓа во АМЦ но сепак си го порачал. Се надевам дека ќе стигне без никакви проблеми. :)
 
S

staycalm

Гостин
Да да ми текнува за кој модел станува збор :) Искрено мислев оти веќе си го купил дека тогаш ми рече за 3-4 дена доаѓа во АМЦ но сепак си го порачал. Се надевам дека ќе стигне без никакви проблеми. :)
Пред 4-5 дена стигна у Амц и 4000 денари поскап е..
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Ме интересира дали има одредена цена над која се царинат работите или тоа е релативно,и дали доколку нарачам неколку работи во период од 3-4 дена на пример првиот ден две работи,вториот една после тоа уште една се тоа во рок од еве недела дена да кажеме,дали на царина ќе се рачуна како да сум ги нарачал во исти ден и дали тоа би можело да влијае на царинењето ( да земеме просек 20 долари од продукт) и да речеме они да го сметаат тоа како да е една нарачка ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ме интересира дали има одредена цена над која се царинат работите или тоа е релативно,и дали доколку нарачам неколку работи во период од 3-4 дена на пример првиот ден две работи,вториот една после тоа уште една се тоа во рок од еве недела дена да кажеме,дали на царина ќе се рачуна како да сум ги нарачал во исти ден и дали тоа би можело да влијае на царинењето ( да земеме просек 20 долари од продукт) и да речеме они да го сметаат тоа како да е една нарачка ?
Се зависи што ке нарачуваш. Границата за поштенски пратки кои не подлежат на царина и одданочување е 45 евра. Е сега тоа важи само доколку за производот кој ќе го нарачуваш нема пропишана друга квота. Пред некое време имаше царина за производ кој беше 30$ затоа што за него царинската упрва имаше пропишана квота за одданочување без оглед на неговата цена, а се работеше за мултиметар. Во сумата за царинење влегува и поштарината доколку ја има а секоја пратка се царини или одданочува (или некогаш и одданочува и царини) одделно. Значи ако ти дојдат две пратки одделно кои поднежат на царинење или одданочување (или двете) за двете ќе си платиш одделно. Се што е одделно пакувано, одделно адресирано а не е во ист пакет претавува одделна пратка. Ако се одделно пакувани а се во ист пакет тогаш плаќаш само на пакетот доколку подлежи нормално.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
1.Дечки ме интересира дали ако во лична карта ми стои една адреса а пратката е пратена на друга во нашиве пошти ќе ми прават проблем?
2. Дали на пејпал може да се додаде втора адреса?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom