Купување преку интернет (генерална дискусија)

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
1.Дечки ме интересира дали ако во лична карта ми стои една адреса а пратката е пратена на друга во нашиве пошти ќе ми прават проблем?
2. Дали на пејпал може да се додаде втора адреса?
Искрено многу во пошта не се потресуваат која адреса стои во ЛК. Обично само пишуваат матичен број и толку ако е нешто за царинење или одданочување. За обична или препорачана скоро никогаш не бараат ЛК. Што се однесува до paypal може, идеш во profile => add or edit street address => add address.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.922
Поени од реакции
475
Дечки едно банално прашање ...
Дали можам иста картичка (дебитна Виза Електроник) да користам за акаунт на Пејпал и АлиЕкспрес?

Руки сум во оваа сфера па да си прашам.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Дечки едно банално прашање ...
Дали можам иста картичка (дебитна Виза Електроник) да користам за акаунт на Пејпал и АлиЕкспрес?

Руки сум во оваа сфера па да си прашам.
Mozes

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
11
Poracav naocari od cina so china post stignaa do ceska i od tamu gi pratija kon makedonija gi nema kaj nas na traking 40 dena.
Telefon poracav xiaomi od kina so singapore post , 7 dena od kina do singapur i eve 5 nedela mi e slednava kako ne se pojavuva vo makedonija, do sega imam poracano nad 8 pratki od kina so singapur post i sekoja stigala maksimum 10 dena.
Zborot mi e nekoj vo nasava posta izgleda krade na veliko, dosega kradea neregistrirani pratki no se gleda se izverzirale i registrirani kradat.
Da se zalam nekade oficialno tesko posto se se sjebani nesposobni partiski facurajki i me potsekaat na borgite od zvezdeni pateki kade sto resistance is futile.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Poracav naocari od cina so china post stignaa do ceska i od tamu gi pratija kon makedonija gi nema kaj nas na traking 40 dena.
Telefon poracav xiaomi od kina so singapore post , 7 dena od kina do singapur i eve 5 nedela mi e slednava kako ne se pojavuva vo makedonija, do sega imam poracano nad 8 pratki od kina so singapur post i sekoja stigala maksimum 10 dena.
Zborot mi e nekoj vo nasava posta izgleda krade na veliko, dosega kradea neregistrirani pratki no se gleda se izverzirale i registrirani kradat.
Da se zalam nekade oficialno tesko posto se se sjebani nesposobni partiski facurajki i me potsekaat na borgite od zvezdeni pateki kade sto resistance is futile.
Za ova posledniov mesec si vo pravo isti slucaj sum so obicni 5 pratki se izgubeni i dve so traking, ne gi evidentiraa 1003 posta deka pristignale, neznam sto e so nasva posta???????

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
11
Za ova posledniov mesec si vo pravo isti slucaj sum so obicni 5 pratki se izgubeni i dve so traking, ne gi evidentiraa 1003 posta deka pristignale, neznam sto e so nasva posta???????

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Namerno ne gi skeniraat za da moze da im se izgubi trag toest da nema nikakva evidencija deka pratkata voopsto vlegla vo makedonija, i site se cisti, neznam sto da pravam, ajde neka kazat i drugi ovoj period dali imale primeteno vakvo nesto, nisto ne stiga eve i na malezija post imam edna pratka i na nivniot tracking pisuva deka stignala pratkata na aerodrom kaj nas pred 8 dena i pak nisto na mk posti trackingot ova e nezdrava rabota.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Namerno ne gi skeniraat za da moze da im se izgubi trag toest da nema nikakva evidencija deka pratkata voopsto vlegla vo makedonija, i site se cisti, neznam sto da pravam, ajde neka kazat i drugi ovoj period dali imale primeteno vakvo nesto, nisto ne stiga eve i na malezija post imam edna pratka i na nivniot tracking pisuva deka stignala pratkata na aerodrom kaj nas pred 8 dena i pak nisto na mk posti trackingot ova e nezdrava rabota.
Исто и кај мене од Чешка не се регистрира повеќе кога е влезена во МК. Ама ете поштарот после 7 дена (од кога е излезена од Чешка) ми ја донесе на врата.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Namerno ne gi skeniraat za da moze da im se izgubi trag toest da nema nikakva evidencija deka pratkata voopsto vlegla vo makedonija, i site se cisti, neznam sto da pravam, ajde neka kazat i drugi ovoj period dali imale primeteno vakvo nesto, nisto ne stiga eve i na malezija post imam edna pratka i na nivniot tracking pisuva deka stignala pratkata na aerodrom kaj nas pred 8 dena i pak nisto na mk posti trackingot ova e nezdrava rabota.

За разлика од вас јас имам проблем со излезна пошта. Испратив 20 пратки од пошта 2 помина месец дена ни еден македонски тракинг не функционира. Последната пратка која ми стигна од Kина беше означена како

2015-10-01 16:15
MKSKPB, Arrival at border point of destination country

и така дознав дека ми е во Македонија иако никој не ми ја носеше 10 дена. Морав сам да си ја земам од пошта од тоа пакетите нивни.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Да порачам постар модел на телефон Сони Ериксон има шанси да го запленат кај нас?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Што ќе кажете за овој телефон:
http://www.aliexpress.com/item/Original-Meizu-M2-Note-4G-FDD-LTE-Dual-SIM-Mobile-Phone-5-5-1920X1080P-MTK6753-Octa/32366036234.html
Го има истиов во АМЦ, ама по зена од 14 490 ден.
Ваши мислења?
А да ди земиш Xiaomi Redmi Note 2 подобра варијанта според мене ти е.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Za ova posledniov mesec si vo pravo isti slucaj sum so obicni 5 pratki se izgubeni i dve so traking, ne gi evidentiraa 1003 posta deka pristignale, neznam sto e so nasva posta???????

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
До пред еден месец ми стигаа редовно пратки, последниот месец 4 пратки никаде ги нема мора некаде да се реагира .
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
До пред еден месец ми стигаа редовно пратки, последниот месец 4 пратки никаде ги нема мора некаде да се реагира .
Кај ке реагираш брат? Има маил еден што е за меѓународен сообраќај го прегорев од праќање на мејлови никој не одговара, по телефон ти се дерат, во живо дигаат раменици и како да реагираме? Кај кого? И кај тие што треба да се реагира се кисело весело 18 годишњаци уште средно не завршиле пуштил корења у тоа фотељата. Остана само да се обратиме во Министерство за транспорт и врски пошо е под нивна надлежност. Добро објасни @Patriot 1983 и да се побуниш одма ке се извадат ,,системот за евидентирање на пратки не работи" a за државните институции работи. За 15 сек им евидентираат тракинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom