Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
20 август 2014
Мислења
14
Поени од реакции
2
Имам порачка од fasttech.com. На датум 02.09.2014 tracking numberot пишува: Despatched to overseas (Country code: MK). За колку време треба да стигне?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Ако е сингапурска пошта, 14 - 30 денови. Рекорд: 60 денови преку филипинска пошта, со брод до Грција.
 
Член од
29 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Треба да ми пратат од Бугарија ( 1 парче музичка опрема ,пр.помало од видео касета )
имам опции преку пошта,карго / половно е и ќе ме кошта 100 евра.. Што е најпаметно да избегнам царинење, да ја означи пратката како подарок,да напише вредност 20-30 евра или ??
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Треба да ми пратат од Бугарија ( 1 парче музичка опрема ,пр.помало од видео касета )
имам опции преку пошта,карго / половно е и ќе ме кошта 100 евра.. Што е најпаметно да избегнам царинење, да ја означи пратката како подарок,да напише вредност 20-30 евра или ??
Вредност максимум 15$
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
некој знае добар продавач на дресови од баерн минхен на алиекспрес? Јас се што најдов се со 0 фидбекс...
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Ме интересира за нарачка од алиекспрес која вреди околу 250 евра колку ќе фати царина?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Пред месец ипол нарачката ми беше испратена преку HongKong Post, но сеуште не стигнала. Од страната каде што нарачав ми рекоа пред да ми дадат refund, или отпоново да го испратат истото да прашам кај нашава пошта дали воопшто стигнало. Некој да ми каже дали може оваа работа преку тел. да се заврши, и што точно треба да прашам? Дали им е стигната пратка на мое име?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Најдобро кажи на продавачот дека си прашал и ти одговориле дека не стигнала, па веднаш почни си процес на рефунд или ресент, потоа прашувај по нашите пошти, царинарници....
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Продуктот вреди 2 евра, и ништо не ми значи. Го нарачав од проста причина бидејќи ми е прва нарачка преку нет, и ме интересираше како ќе иде целиот процес за во иднина да нарачам нешто што стварно ми треба. Засега доста неуспешно иде сето ова. Така да, ми нема логика да го крадам продавачот.
Прашањето ми е како е најдобро да ги контактирам овие од пошта, на лице место(што сигурно нема да го направам, не вреди), или може преку тел да се среди?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Eve I jas cekam proizvod od Velika Britanija ispraten po economy international postage preku royal mail veke 22 dena pominaa ne znam kolku vreme treba da stigne vo mkd Dali da pocnam procedura za vrakanje na parite
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Eve I jas cekam proizvod od Velika Britanija ispraten po economy international postage preku royal mail veke 22 dena pominaa ne znam kolku vreme treba da stigne vo mkd Dali da pocnam procedura za vrakanje na parite
Мене ми стигaле зa 7 дo 10 денa преку Рoјaл, aкo имaш трaкинг брoј прoвери кaде е, дa не е стигнaтa кaј нaс пa прaтенa нa цaринa или нештo сличнo..
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Мене ми стигaле зa 7 дo 10 денa преку Рoјaл, aкo имaш трaкинг брoј прoвери кaде е, дa не е стигнaтa кaј нaс пa прaтенa нa цaринa или нештo сличнo..
Da I mene mi sigale 7-10 dena so standard international delivery ova e economy international ima razlika zatoa prasuvam
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
zosto veke 4 dena na posta.mk mi pokazuva deka 2 te poracki mise vo skopje a seuste ne sum gi dobil
 

Styx

nocturnal
Член од
8 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
91
Мене од минатиот четврток ми кажува дека една порачка ми е испратена на домашна локација, а вчера бев во пошта да прашам дали имам пратка и немаше ништо. Сеуште немам никакво известување. Што се случува со праткиве?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Pratkata ne mi stigna pa ke mi refundiraat vo pay pal account pa pe interesira Dali ke legnat na debitnata kartica Ili na pay pal acountot I ako se na pay pal ke moze Li da gi koristam neli vo makedonija pay pal funkcionira samo za plakanje pa kako ke gi primam parite od refundiranjeto na pay pal
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom