Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Едно интересно видео најдов,некои овде многу ги фаворизираат ММА како најдобри борци нали во светот. Да видиме како еден ММА се справува со постар и дебел таи чи мајстор

проблемов е шо ниту еден таи чи дебел мајстор се обидел да влезе во ринг со ММА борец
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
И да влезе,како вие би можеле да го предвидите победникот однапред?

Значи повторно стереотипизарате дека секој ММА борец е појак од секој Таи Чи борец.

Ок.
Така нека биде.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
И да влезе,како вие би можеле да го предвидите победникот однапред?

Значи повторно стереотипизарате дека секој ММА борец е појак од секој Таи Чи борец.

Ок.
Така нека биде.
ај кажи еден таи чи што влегол во ММА и постигнал успех?
нит влегол нит ќе влезе некој таков.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
ај кажи еден таи чи што влегол во ММА и постигнал успех?
нит влегол нит ќе влезе некој таков.
Морам да се сложам со ова а би сакал да е обратно. Иако и сам тренирам мек систем зачуден сум (но не изненаден) што барем во пониските категории нема ниту еден единствен борец од вушу/кунг фу кој би станал шампион.

Западен бокс и џудо/бјј е засега убиствена и проверена комбинација за борба (и во ринг и надвор од него).
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
И да влезе,како вие би можеле да го предвидите победникот однапред?

Значи повторно стереотипизарате дека секој ММА борец е појак од секој Таи Чи борец.

Ок.
Така нека биде.
не туку ти не ја сфати поентата, се што има да се види од таи чи мајсотиве се оние демнострации како на клипот погоре, не сум видел ниту еден турнир или натпревар каде што се борат со некој од друга вештона што е стварно добар
ММА ти е the ultimate battle ground for martial arts и мислам дека ако скаат да го промовираат таи чи-то,винг чу то кунг фу итн треба да влезат во кафезот и да се докажат, не тврдам дека ММА борците се најсилни борци во светов ама се доволно храбри пред камери и публика да си го бранат спортот.
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 09:28 ---
Морам да се сложам со ова а би сакал да е обратно. Иако и сам тренирам мек систем зачуден сум (но не изненаден) што барем во пониските категории нема ниту еден единствен борец од вушу/кунг фу кој би станал шампион.

Западен бокс и џудо/бјј е засега убиствена и проверена комбинација за борба (и во ринг и надвор од него).
проблемов во овие вештини е според мене тешкото имплементирање во борба, ти треба многу време за да ја добиеш таа брзина во кунг фу за да правиш според мене сложени движења и техники, од тоа кик боксот и муи-таи е страшно поедноставно и доста ефективно и затоа се користат тие вештини најчесто
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Морам да се сложам со ова а би сакал да е обратно. Иако и сам тренирам мек систем зачуден сум (но не изненаден) што барем во пониските категории нема ниту еден единствен борец од вушу/кунг фу кој би станал шампион.

Западен бокс и џудо/бјј е засега убиствена и проверена комбинација за борба (и во ринг и надвор од него).
Тука грешиш многу.

1.Не е до вештината туку е до индивидуата
2.Ниту еден систем/вештина сам по себе не е супериорен над другите

пример (мислам дека го имам и претходно кажано):

јас имам стар пиштол од 2ра светска војна а ти имаш најнов модел автоматска пушка.
Јас сум многу добар во користење на истиот а ти просечен.

Дали тоа што имаш предност на поново и посовремено оружје автоматски би те направило победник?
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 16:15 ---
не туку ти не ја сфати поентата, се што има да се види од таи чи мајсотиве се оние демнострации како на клипот погоре, не сум видел ниту еден турнир или натпревар каде што се борат со некој од друга вештона што е стварно добар
ММА ти е the ultimate battle ground for martial arts и мислам дека ако скаат да го промовираат таи чи-то,винг чу то кунг фу итн треба да влезат во кафезот и да се докажат, не тврдам дека ММА борците се најсилни борци во светов ама се доволно храбри пред камери и публика да си го бранат спортот.
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 09:28 ---

проблемов во овие вештини е според мене тешкото имплементирање во борба, ти треба многу време за да ја добиеш таа брзина во кунг фу за да правиш според мене сложени движења и техники, од тоа кик боксот и муи-таи е страшно поедноставно и доста ефективно и затоа се користат тие вештини најчесто
Прв болд:
Ти не ја сфаќаш поентата најверојатно.Уште од самата појдовна точка на твоето гледиште грешиш.

Таи чи (во конкретниов случај) е вештина и пред се филозофија.
ММА (како што ти го нарекуваш системот кој се учи за борба во ринг) е спорт.

Неможеш од жонглер (оние финти со фудбалски топки што прават) да очекуваш да оди на терен и тоа да го прави против фудбалери кои тренираат специјално за натпревари.
Не им е иста целта.

Не велам дека таи чи се жонглери спрема ММА борците туку дека они си вежбаат за други цели и си имаат други мотиви.

Втор болд (црвено):

Кој ти вика дека ММА е само она што го гледаш на ултимејт?

Јас тренирам/сум тренирал кунг фу,аикидо,крав мага,руска система,јапонско џу џитсу и таеквондо.(во клубови)
Бокс и кик-бокс порекреативно,не во клуб туку со другари инструктори.
Не ме прави тоа mixed martial artist? Или дека не сум се спремал за ринг не се важи?

трет болд (сино):

Воопшто не се сложени ниту е проблем да ги имплементираш.
Со тренинг и напорна работа (што се бара во било која вештина) тие стануваат дел од тебе и веќе ги користиш по автоматизам.

Некој од нас се родил со преодреденост за кик-бокс или нешто слично.
Сепак не секој удар со нога или со рака или лакт е исправен.
Колку и да изгледа поедноставно и тоа бара многу вежбање за да се изведе правилно.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Тука грешиш многу.

1.Не е до вештината туку е до индивидуата
2.Ниту еден систем/вештина сам по себе не е супериорен над другите

пример (мислам дека го имам и претходно кажано):

јас имам стар пиштол од 2ра светска војна а ти имаш најнов модел автоматска пушка.
Јас сум многу добар во користење на истиот а ти просечен.

Дали тоа што имаш предност на поново и посовремено оружје автоматски би те направило победник?
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 16:15 ---


Прв болд:
Ти не ја сфаќаш поентата најверојатно.Уште од самата појдовна точка на твоето гледиште грешиш.

Таи чи (во конкретниов случај) е вештина и пред се филозофија.
ММА (како што ти го нарекуваш системот кој се учи за борба во ринг) е спорт.

Неможеш од жонглер (оние финти со фудбалски топки што прават) да очекуваш да оди на терен и тоа да го прави против фудбалери кои тренираат специјално за натпревари.
Не им е иста целта.

Не велам дека таи чи се жонглери спрема ММА борците туку дека они си вежбаат за други цели и си имаат други мотиви.

Втор болд (црвено):

Кој ти вика дека ММА е само она што го гледаш на ултимејт?

Јас тренирам/сум тренирал кунг фу,аикидо,крав мага,руска система,јапонско џу џитсу и таеквондо.(во клубови)
Бокс и кик-бокс порекреативно,не во клуб туку со другари инструктори.
Не ме прави тоа mixed martial artist? Или дека не сум се спремал за ринг не се важи?

трет болд (сино):

Воопшто не се сложени ниту е проблем да ги имплементираш.
Со тренинг и напорна работа (што се бара во било која вештина) тие стануваат дел од тебе и веќе ги користиш по автоматизам.

Некој од нас се родил со преодреденост за кик-бокс или нешто слично.
Сепак не секој удар со нога или со рака или лакт е исправен.
Колку и да изгледа поедноставно и тоа бара многу вежбање за да се изведе правилно.
и за ВЈЈ мислеа дека не е ефективно, но кога еден човек
постигна успеси со таа вештина сите почнаа да го вежбаат
поради ефикасноста.
и ти ако земеш старовремски пиштол ќе ти треба многу
повеќе време да го совладаш за да бидеш моќен и
прецизен, за разлика од мене ако земам модерно оружје
за многу пократко време ќе го совладам и ќе бидам многу
помоќен.
и не споредувај мајстори кој тренираат 10 год. таи чи со
почетници кој тренираат 2 месеца кик бокс,вјј.......
спореди мајстор со мајстор кој вежбаат исто време и ќе
видиш кој е поефективен
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
и за ВЈЈ мислеа дека не е ефективно, но кога еден човек
постигна успеси со таа вештина сите почнаа да го вежбаат
поради ефикасноста.
и ти ако земеш старовремски пиштол ќе ти треба многу
повеќе време да го совладаш за да бидеш моќен и
прецизен, за разлика од мене ако земам модерно оружје
за многу пократко време ќе го совладам и ќе бидам многу
помоќен.
и не споредувај мајстори кој тренираат 10 год. таи чи со
почетници кој тренираат 2 месеца кик бокс,вјј.......
спореди мајстор со мајстор кој вежбаат исто време и ќе
видиш кој е поефективен

Ајде спореди те молам.
Најди 2ца мајстори што тренираат исто по 10 години и степај ги па спореди.
И според тоа ќе заклучиш за вештината? Ако изгуби едниот ќе кажеш дека таа вештина е полоша?

Индивидуата е одраз на самата себе,на својот тренинг,труд итн,а не вештината.

Грејс (или како и да беше еден од браќата измислители) на БЏЏ пувајки се дека ја има најдобрата вештина изел ќутек ко магаре од Масахико Кимура (џудист).И тоа во својот Бразил,пред своја публика.

Самиот Грејс го повикал сакајки на светот на боречкиот спорт да му покаже колку е најдобра неговата вештина.

И сега според ова треба да кажеме дека џудо е подобро од бџџ:?

п.с

http://en.wikipedia.org/wiki/Masahiko_Kimura

еве ја статијата подоле Kimura vs Gracie прочитај ако мислиш дека јас те лажам.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Ајде спореди те молам.
Најди 2ца мајстори што тренираат исто по 10 години и степај ги па спореди.
И според тоа ќе заклучиш за вештината? Ако изгуби едниот ќе кажеш дека таа вештина е полоша?

Индивидуата е одраз на самата себе,на својот тренинг,труд итн,а не вештината.

Грејс (или како и да беше еден од браќата измислители) на БЏЏ пувајки се дека ја има најдобрата вештина изел ќутек ко магаре од Масахико Кимура (џудист).И тоа во својот Бразил,пред своја публика.

Самиот Грејс го повикал сакајки на светот на боречкиот спорт да му покаже колку е најдобра неговата вештина.

И сега според ова треба да кажеме дека џудо е подобро од бџџ:?

п.с

http://en.wikipedia.org/wiki/Masahiko_Kimura

еве ја статијата подоле Kimura vs Gracie прочитај ако мислиш дека јас те лажам.
хаха
кимура рекол дека ќе го среди хелио за неколку минути незнам точно колку но сепак се мачел цели 13 минут за да го среди хелио кој бил и помал човек од кимура, плус џудо и џиуџитцу е скоро иста работа што значи дека тоа се двајца исти мајстори.
и мило ми е што ги спомна грејси фамилијата, е така се промовира боречка вештина, основаш турнир (УФЦ) покануваш мајстори од различни вештини и секој мајстор го покажува квалитетот на боречката вештина која ја владее.поштовам кунг фу и сметам дека ако стварно можеш да ја совладаш вештината и да ја научиш си постигнал многу во животот. го рамнам кунг футо со сите остантаи боречки вештини без разлика дали се традиционални или не, верувам во индивидуални перформасни исто како и ти, мене ми смета начинот на кој мајсторите тврдат дека нивната вештина е добра и ефикасна а единствено што ни покажуваат се демонстрации. ја мразам затворената филозофија на кинескиве боречки вештини
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Ајде спореди те молам.
Најди 2ца мајстори што тренираат исто по 10 години и степај ги па спореди.
И според тоа ќе заклучиш за вештината? Ако изгуби едниот ќе кажеш дека таа вештина е полоша?

Индивидуата е одраз на самата себе,на својот тренинг,труд итн,а не вештината.

Грејс (или како и да беше еден од браќата измислители) на БЏЏ пувајки се дека ја има најдобрата вештина изел ќутек ко магаре од Масахико Кимура (џудист).И тоа во својот Бразил,пред своја публика.

Самиот Грејс го повикал сакајки на светот на боречкиот спорт да му покаже колку е најдобра неговата вештина.

И сега според ова треба да кажеме дека џудо е подобро од бџџ:?

п.с

http://en.wikipedia.org/wiki/Masahiko_Kimura

еве ја статијата подоле Kimura vs Gracie прочитај ако мислиш дека јас те лажам.
друже кога ќе влезе некој во ринг со "традиционална вештина" и кога ќе постинге успех, ќе правиме моабет. другото
паѓа во вода.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Тука грешиш многу.

1.Не е до вештината туку е до индивидуата
2.Ниту еден систем/вештина сам по себе не е супериорен над другите
Во што грешам многу?

И првата и втората точка се точни и тоа му е јасно на секој што не е пацер за борба ама што со тоа?

мене ми смета начинот на кој мајсторите тврдат дека нивната вештина е добра и ефикасна а единствено што ни покажуваат се демонстрации. ја мразам затворената филозофија на кинескиве боречки вештини
И мене ми смета ама таи чи борба нема да најдеш ни во живо ни на видео, јас веќе се откажав дека ќе се појави такво нешто.

И плус местени демонстрации каде другиот напаѓа како идиот што поим нема од борба.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
хаха
кимура рекол дека ќе го среди хелио за неколку минути незнам точно колку но сепак се мачел цели 13 минут за да го среди хелио кој бил и помал човек од кимура, плус џудо и џиуџитцу е скоро иста работа што значи дека тоа се двајца исти мајстори.
и мило ми е што ги спомна грејси фамилијата, е така се промовира боречка вештина, основаш турнир (УФЦ) покануваш мајстори од различни вештини и секој мајстор го покажува квалитетот на боречката вештина која ја владее.поштовам кунг фу и сметам дека ако стварно можеш да ја совладаш вештината и да ја научиш си постигнал многу во животот. го рамнам кунг футо со сите остантаи боречки вештини без разлика дали се традиционални или не, верувам во индивидуални перформасни исто како и ти, мене ми смета начинот на кој мајсторите тврдат дека нивната вештина е добра и ефикасна а единствено што ни покажуваат се демонстрации. ја мразам затворената филозофија на кинескиве боречки вештини
1.Кимура бил 10 сантима понизок од хелио.
2.Џудо и џуџитсу апсолутно не се исти.(заедничко им се trowing и sweeping техниките)
3.Грејси фамилијата не промовирала боречка вештина туку спорт.
4.Кинеските вештини ти изгледаат за затворени бидејки кај нив нема покажување кој повеќе може и знае туку секој си е за себе.Во кинеските вештини не те учат дека со партнерот со кој што вежбаш еден ден ќе влезете во ринг и ќе се тепате за пари и популарност.

Во Кина (поконкретно во Шангај и Хонг Конг) скоро секојдневно се одржуваат натпревари во вушу/санда/винг чун.
Налик е на К-1.

Со гледање клипови на јутуб на некојси „мајстори“ на своите вештини нема да научиш многу.
--- надополнето: 11 октомври 2012 во 01:53 ---
Во што грешам многу?

И првата и втората точка се точни и тоа му е јасно на секој што не е пацер за борба ама што со тоа?

Па претходно кажа дека постоела најдобра комбинација за борба.:)
--- надополнето: 11 октомври 2012 во 01:59 ---
друже кога ќе влезе некој во ринг со "традиционална вештина" и кога ќе постинге успех, ќе правиме моабет. другото
паѓа во вода.
Ќе влезе во ринг тој што тренирал за ринг.

Јас тренирам за на улица,за не дај Боже.

Дојди на улица полуга на земја да правиш на некој да те видам.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Па претходно кажа дека постоела најдобра комбинација за борба.:)
Ако ми најдеш таков цитат се откажувам моментално и трајно од тренинг ама ако нема такво нешто ти да се откажеш, бива?

У најмала рака ми дужиш пиво за погрешен цитат :D.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom