Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Пиво кога пиеме....на твоја сметка? :)
Друже, погрешно резонираш, убиствена и проверена комбинација и најдобра комбинација немаат врска едно со друго.

Убиствени комбинации можеш да имаш безброј а најдобра само една а зборот најдобра никогаш не сум го употребил во ниедна конотација ;) .
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Друже, погрешно резонираш, убиствена и проверена комбинација и најдобра комбинација немаат врска едно со друго.

Убиствени комбинации можеш да имаш безброј а најдобра само една а зборот најдобра никогаш не сум го употребил во ниедна конотација ;) .
еееееј ајде сега ќе ситничариме и ќе влагаме во детали дали убивствена и проверена значи и најдобра.

Битно поентата ти беше да кажеш дека таа комбинација е поефективна од другите и покрај тоа што тренираш помек стил (на кој делува како да не му веруваш многу многу)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
еееееј ајде сега ќе ситничариме и ќе влагаме во детали дали убивствена и проверена значи и најдобра.

Битно поентата ти беше да кажеш дека таа комбинација е поефективна од другите и покрај тоа што тренираш помек стил (на кој делува како да не му веруваш многу многу)
Јас секако подобро знам од тебе која ми била поентата, нели?

Измислуваш работи што не постојат и не ми се водат бесполезни муабети за бесмислена тема во која очигледно си правиш филмови кои тебе ти одговараат.

На другите подфоруми можат да го дрват до сто едно и назад ама тука никогаш не сме воделе дискусија со водење инат ја тебе ти мене како малите деца.

У ЧДА можеш да се убедуваш на тој начин ама тука е сосема промашен муабет ;).

Колку јас верувам во мек стил секако подобро знам од тебе, пак си измисли филмче да ти биде поинтересно :D. Инаку за твоја информација западниот бокс е мек систем ама очигледно не ти било познато ;).
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
што викате за овој? ги тепа сите од далеку без да ги допре, и
можел да победи било кој ММА фајтер :ROFLMAO:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.453
Поени од реакции
1.791
друже кога ќе влезе некој во ринг со "традиционална вештина" и кога ќе постинге успех, ќе правиме моабет. другото
паѓа во вода.
Кога некој ММА борец ке предизвика шаолинец или мајстор по кински борбени вештини во реална борба без правила што важат во ринг ке праиме мубает тогаш.

П.С Пример за вакви неверни Томовци кои се разубедиле ама и си изле кутек има и кај нас.Позади пазарчето Буњаковец имаше мајстор по вушу кој беше предизвикан од каратист. После кратка борба го изнесоа на носила каратистот.
--- надополнето: 30 октомври 2012 во 15:52 ---
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 09:28 ---

проблемов во овие вештини е според мене тешкото имплементирање во борба, ти треба многу време за да ја добиеш таа брзина во кунг фу за да правиш според мене сложени движења и техники, од тоа кик боксот и муи-таи е страшно поедноставно и доста ефективно и затоа се користат тие вештини најчесто[/quote]
До Хурин:
Пак генерализирање.Не е до вештината туку до оној што ја практикува. На пр. кажи ми зошто еве на пр. винг чун толку многу се вежба од многу полициски сили во светот ако не е ефективно??
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Кога некој ММА борец ке предизвика шаолинец или мајстор по кински борбени вештини во реална борба без правила што важат во ринг ке праиме мубает тогаш.

П.С Пример за вакви неверни Томовци кои се разубедиле ама и си изле кутек има и кај нас.Позади пазарчето Буњаковец имаше мајстор по вушу кој беше предизвикан од каратист. После кратка борба го изнесоа на носила каратистот.
--- надополнето: 30 октомври 2012 во 15:52 ---
--- надополнето: 10 октомври 2012 во 09:28 ---

проблемов во овие вештини е според мене тешкото имплементирање во борба, ти треба многу време за да ја добиеш таа брзина во кунг фу за да правиш според мене сложени движења и техники, од тоа кик боксот и муи-таи е страшно поедноставно и доста ефективно и затоа се користат тие вештини најчесто
До Хурин:
Пак генерализирање.Не е до вештината туку до оној што ја практикува. На пр. кажи ми зошто еве на пр. винг чун толку многу се вежба од многу полициски сили во светот ако не е ефективно??[/quote]
многу полиции во светот имаат застарен модел да вежбање боречки вештини
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.453
Поени од реакции
1.791
До Хурин:
Пак генерализирање.Не е до вештината туку до оној што ја практикува. На пр. кажи ми зошто еве на пр. винг чун толку многу се вежба од многу полициски сили во светот ако не е ефективно??
многу полиции во светот имаат застарен модел да вежбање боречки вештини[/quote]

:pos:Човек ме пресмеа,дај не се бламирај.
 
Член од
21 април 2010
Мислења
100
Поени од реакции
33
Дали и каде во Скопје може да се тренира кунг фу ? Благодарам
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Не се плашам од човек кој вежба 10.000 удари наеднаш, туку од човек кој вежба 1 удар 10.000 пати. Брус Ли.
ЏКД <3
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Карате и Кунг-Фу се слични. Е па, за нив гласам.:)
 
M

Muranyi

Гостин
Западен бокс и џудо/бјј е засега убиствена и проверена комбинација за борба (и во ринг и надвор од него).
Деца, ОВА!!!

Слушајте човек што се разбира и не гледајте многу филмови да не ви го викнам Брус Ли.
 

Kajgana Shop

На врв