Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.453
Поени од реакции
1.791
quote="Stefanvil, post: 5305519, member: 18637"]1 година ЏКД тренинг ако ти го сваќаш како искуство ок,сум го имал,мене не ми вреди за спомнување.Ај најди го болдов кај го напишав точно ова и пастирај ми,не ми ги извртувај постовите.Што има јас да спарингувам со винг чун мајстор,ако толку беше ефикасен винг-чун -от како поединечна боречка вештина ќе гледавме секој ден на УФЦ како некој го практикува во борба,ама нејсе,дури и винг чун мајстори кои се сомневам дека знаеш кои се во УФЦ не го употребуваат таму,затоа што не живеат во заблуда и знаат дека не е ефикасно за таков вид на борба,кон кој и темава се стремеше.Ќе кажам пак,глупаво е да споредувате боречки вештини меѓусебно и не вреди темава да постои.И не,не се резилам,за разлика од тебе не испраќам постови и не ги бришам по неколку пати додека да се одлучам што да пишам,за крај,прочитај го уште неколку пати болдот што го обележа кај мене и разгледај на интернет,како оди изрекана..half-knowledge is worse than ignorance.Кај тебе изгледа е бетер,no hard feelings. ;)[/quote]

Значи за првиот болд(црвено)

Ке те цитирам-,,Оди повели изведи ги тие фенси удари на улица,или оди изведи ги на мма натпревар или било каде,ќе те унаказат,ретко кој може да ги изведе во перфектниот момент и да го искористи најдоброто од нив.,,

Да сум ги применил на улица(2 год. тренирав) и доста ефикасни се винг чунг ударите а и блоковите.Е сеа во УФЦ не сум учествувал.

А вториот болд (црно) И самиот ги немаш вкрстено рацете со винг чун мајстор и однапред викаш дека не бил добар во релна ситуација. Епа прво скокни па речи оп.

Знаеш зошто не се применуваат во УФЦ винг чун удари? Затоа што оној што ке ги примени ке биде дисквалификуван т.е. се косат со правилата на УФЦ и не се дозволени како што се на пример удари во зглобови, врат, очи и сл.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
1 година ЏКД тренинг ако ти го сваќаш како искуство ок,сум го имал,мене не ми вреди за спомнување.Ај најди го болдов кај го напишав точно ова и пастирај ми,не ми ги извртувај постовите.Што има јас да спарингувам со винг чун мајстор,ако толку беше ефикасен винг-чун -от како поединечна боречка вештина ќе гледавме секој ден на УФЦ како некој го практикува во борба,ама нејсе,дури и винг чун мајстори кои се сомневам дека знаеш кои се во УФЦ не го употребуваат таму,затоа што не живеат во заблуда и знаат дека не е ефикасно за таков вид на борба,кон кој и темава се стремеше.Ќе кажам пак,глупаво е да споредувате боречки вештини меѓусебно и не вреди темава да постои.И не,не се резилам,за разлика од тебе не испраќам постови и не ги бришам по неколку пати додека да се одлучам што да пишам,за крај,прочитај го уште неколку пати болдот што го обележа кај мене и разгледај на интернет,како оди изрекана..half-knowledge is worse than ignorance.Кај тебе изгледа е бетер,no hard feelings. ;)
Вака сега,винх чун пред се е боречка вештина а уфц е спорт.Бо уфц неможеш да користиш ни џкд ако гледаш така зошто несмееш да гризаш,да бодеш во очи,да удираш по јајца,не се дозволени манипулации со рацете итн.Винг чун е повеќе улична вештина а мма е за спорт,во ринг.Не вика дека не е ефикасна но не е вештина.На крај краева кога на улица би те бутнал некој доле со бџџ првиот твој инстинкт ќе ти биде да го гризаш маваш по јајца и сл што би ги направило неговите зафати и полуги неупотребливи (донекаде).Друго be formless be shapeless be like water може да биде многу убаво преведено.Потполно се согласувам со тебе за психичките способности на поединецот само ќе те поправам дека тие се важни уште од самиот почеток.Многу е важно со која цел и мотив одиш да тренираш.Дали за личен развој,самоодбрана или да напаѓаш и сл.Верувам дека ќе ме сфатиш зошто исто е и за бодибилдингот.Луѓе идат да вежбаат со мерак за себе,за здравје физичко и ментално а други само ради изглед,девојки,курчење итн.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
quote="Stefanvil, post: 5305519, member: 18637"]Значи за првиот болд(црвено)

Ке те цитирам-,,Оди повели изведи ги тие фенси удари на улица,или оди изведи ги на мма натпревар или било каде,ќе те унаказат,ретко кој може да ги изведе во перфектниот момент и да го искористи најдоброто од нив.,,

Да сум ги применил на улица(2 год. тренирав) и доста ефикасни се винг чунг ударите а и блоковите.Е сеа во УФЦ не сум учествувал.

А вториот болд (црно) И самиот ги немаш вкрстено рацете со винг чун мајстор и однапред викаш дека не бил добар во релна ситуација. Епа прво скокни па речи оп.

Знаеш зошто не се применуваат во УФЦ винг чун удари? Затоа што оној што ке ги примени ке биде дисквалификуван т.е. се косат со правилата на УФЦ и не се дозволени како што се на пример удари во зглобови, врат, очи и сл.
Многу луѓе тврдат дека можат да ги изведат тие удари ефективно во реална ситуација,а факт е дека НЕМОЖАТ,оние кои можат се ретки.Пробај искористи винг чун удар кога ќе бидеш нападнат со палка,нож или некое друго било какво оружје,или искористи винг чун удар кога ќе бидеш во партер позиција со некој над тебе кој ти задава удари по глава на натпревар или спаринг.Под фенси удари зборував за удари кои се користат само во спаринг вингчун вс вингчун и се таму ефективни не за обичните блокови и директни удари кои се најчесто default и се скоро исти во повеќето боречки вештини.Не сум вкрстил раце со винг чун мајстор затоа што не сум имал можност,а и да сум имал,тоа е релативно,скилот е кај поединецот а не во боречката вештина.И да,не се дозволени одредени удари во УФЦ,исто како што тие удари не се дозволени и во вингчун спарингот,што доаѓаме до ист резултат.Мислам дека ми ја свати поентата.

Вака сега,винх чун пред се е боречка вештина а уфц е спорт.Бо уфц неможеш да користиш ни џкд ако гледаш така зошто несмееш да гризаш,да бодеш во очи,да удираш по јајца,не се дозволени манипулации со рацете итн.Винг чун е повеќе улична вештина а мма е за спорт,во ринг.Не вика дека не е ефикасна но не е вештина.На крај краева кога на улица би те бутнал некој доле со бџџ првиот твој инстинкт ќе ти биде да го гризаш маваш по јајца и сл што би ги направило неговите зафати и полуги неупотребливи (донекаде).Друго be formless be shapeless be like water може да биде многу убаво преведено.Потполно се согласувам со тебе за психичките способности на поединецот само ќе те поправам дека тие се важни уште од самиот почеток.Многу е важно со која цел и мотив одиш да тренираш.Дали за личен развој,самоодбрана или да напаѓаш и сл.Верувам дека ќе ме сфатиш зошто исто е и за бодибилдингот.Луѓе идат да вежбаат со мерак за себе,за здравје физичко и ментално а други само ради изглед,девојки,курчење итн.
Имаш право,но темава беше за боречка вештина вс боречка вештина,во секој спаринг од било која од нив не се дозволени такви удари,затоа е истото и во УФЦ.Затоа повторно ќе пишам по незнам кој пат дека е глупаво да се споредуваат боречки вештини,ова е истото како со уличните муабети од типот на кој е појак Б.Ли или М.Али,што е глупаво само да го споменуваш а не па да го дискутираш.За најдобра боречка вештина не постои таква,се зависи до индивидуата и неговата способност во борба,било каква.Сите реагираат различно и делуваат различно во секоја ситуација,затоа и очигледно имаме натпреварувања во засебни боречки вештини,а ако зборуваме за улица и тепање во генерална смисла,тогаш и удар со камен може да биде поефективен од било кој удар со нога. :)
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Многу луѓе тврдат дека можат да ги изведат тие удари ефективно во реална ситуација,а факт е дека НЕМОЖАТ,оние кои можат се ретки.Пробај искористи винг чун удар кога ќе бидеш нападнат со палка,нож или некое друго било какво оружје,или искористи винг чун удар кога ќе бидеш во партер позиција со некој над тебе кој ти задава удари по глава на натпревар или спаринг.Под фенси удари зборував за удари кои се користат само во спаринг вингчун вс вингчун и се таму ефективни не за обичните блокови и директни удари кои се најчесто default и се скоро исти во повеќето боречки вештини.Не сум вкрстил раце со винг чун мајстор затоа што не сум имал можност,а и да сум имал,тоа е релативно,скилот е кај поединецот а не во боречката вештина.И да,не се дозволени одредени удари во УФЦ,исто како што тие удари не се дозволени и во вингчун спарингот,што доаѓаме до ист резултат.Мислам дека ми ја свати поентата.



Винг чун можеш многу ефективно да го искористиш во секоја од споменатите ситуации погоре.Како што можеш и секоја друга вештина ако доволно си ја совладал,со внимание и посветеност.Сите боречки вештини се направени за самоодбрана генерално при секоја ситуација.Не ги измисливме палките јас и ти вчера ниту пак нападите со ножеви.Тие постоеле уште од памтивек.Може не биле во истата форма како денес ама сечило е сечило,дрво е дрво.Спарингот винг чин вс винг чун е ист како сите други спаринзи на светов,еден напаѓа (колку дозволуваат условите пореално) а другиот се брани.И кик боксер да си пак во спаринг ќе „се бориш“ во партнер кик боксер а тоа не значи дека каратист ако те нападне ќе биде тоа нешто многу поразлично.Сепак,бокс е бокс,клоца е клоца.Незнам како замислувате вие ама некој дека у диско или на улица ќе те нападне во став,гард или позиција која ја вежба на тренинг е многу малку веројатно.Скоро сите тепачки траат околу 15-30 секунди додека едниот не падне или не ве раздвојат.Е сега,во тие неколку секунди твојата добросостојба понатака ќе зависи од тоите инстинкти и рефлекси а тренингот на боречки вештини само може да ти помогне да изведеш корисен напад или одбрана во вистинско време.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Епа баш обратното е философијата на ЏКД-то и затоа е базирана на различни боречки вештини кои зависат од индивидуата и како ги има искомбинирано спрема свои потреби и во зависност од ситуацијата,пресретнување на удари или intercepting е една од главните работи на кои е базирано ЏКД,значи не е статичен одбрамбен систем,туку е направен за да се искористи моментум на напаѓачот како средство против него.

Секако во улична борба или дискотека напаѓач нема да те нападне во став/гард ако нема претходно искуство во боречка вештина,трикот е ти да бидеш во гард и да знаеш да ја искористиш таа борбена позиција како предност.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Епа баш обратното е философијата на ЏКД-то и затоа е базирана на различни боречки вештини кои зависат од индивидуата и како ги има искомбинирано спрема свои потреби и во зависност од ситуацијата,пресретнување на удари или intercepting е една од главните работи на кои е базирано ЏКД,значи не е статичен одбрамбен систем,туку е направен за да се искористи моментум на напаѓачот како средство против него.

Секако во улична борба или дискотека напаѓач нема да те нападне во став/гард ако нема претходно искуство во боречка вештина,трикот е ти да бидеш во гард и да знаеш да ја искористиш таа борбена позиција како предност.
intercepting е составен дел од скоро сите вештини.Кој систем според тебе е статичен одбрамбен? Постои ли таков? Која вештина не те учи да удираш? Дури и аикидото и џудото имаат удари.Секоја источна вештина се стреми кон користење на моментумот на напаѓачот против него.Џудо,аикидо,кунг фу,јапонско џу џитсу и ред други.На исток луѓето биле помали и не толку физички моќни за разлика од овие на запад каде што борење (грчко-римски стил) и бокс биле главни вештини т.е се одело главно сила против сила.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
"Сите боречки вештини се направени за самоодбрана генерално при секоја ситуација"


intercepting е составен дел од скоро сите вештини.Кој систем според тебе е статичен одбрамбен? Постои ли таков? Која вештина не те учи да удираш? Дури и аикидото и џудото имаат удари.Секоја источна вештина се стреми кон користење на моментумот на напаѓачот против него.Џудо,аикидо,кунг фу,јапонско џу џитсу и ред други.На исток луѓето биле помали и не толку физички моќни за разлика од овие на запад каде што борење (грчко-римски стил) и бокс биле главни вештини т.е се одело главно сила против сила./quote]
Смешно,сам си се побиваш со сопствените постови. :)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Не те разбирам.Каде се побивам?
Па во цитатот тврдиш дека сите боречки вештини ГЕНЕРАЛНО се направени за самоодбрана било каде("Сите боречки вештини се направени за самоодбрана генерално при секоја ситуација"),а после тоа пишуваш("intercepting е составен дел од скоро сите вештини.Кој систем според тебе е статичен одбрамбен?Постои ли таков?") и ме прашуваш дали има статичен одбрамбен систем кога веќе си одговори самиот погоре.Едно е пресретнувањето да е составен дел,а сосема друго е да биде база на вештината.

Темава отиде сосема во друг правец и не ми се дискутира повеќе,поздрав . :)
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Па во цитатот тврдиш дека сите боречки вештини ГЕНЕРАЛНО се направени за самоодбрана било каде("Сите боречки вештини се направени за самоодбрана генерално при секоја ситуација"),а после тоа пишуваш("intercepting е составен дел од скоро сите вештини.Кој систем според тебе е статичен одбрамбен?Постои ли таков?") и ме прашуваш дали има статичен одбрамбен систем кога веќе си одговори самиот погоре.Едно е пресретнувањето да е составен дел,а сосема друго е да биде база на вештината.

Темава отиде сосема во друг правец и не ми се дискутира повеќе,поздрав . :)
Погрешно си разбрал некои работи другар.Не сум тука да држам предавања ама скроз си утнал.Пресретнувањето е сотавен дел во скоро сите боречки вештини.Ни во џкд не е главен дел.Како можеш да одредиш што е главно во некој комплекс од структури во која една без друга губат од целината? Пресретнувањето во џкд е од винг чун преземено (голем дел) во аикидо го пресретнуваш ударот на противникот па потоа правиш манипулација или полуга итн.Едно е самоодбрана што во превод значи некој да се одбрани од напад а друго е одбрамбен стил што значи некој воопшто да не напаѓа туку да чека напади и само да се брани.Со тоа кој систем е статичен одбрамбен мислев во кој стил не те учат да напаѓаш или да повредуваш? Нормално дека секаде се браниш,тоа е и поентата нели.

Според тебе џкд практикувачите секогаш би чекале да бидат нападнати за да би можеле да пресретнат прво а потоа да нападнат? (...„сосема друго е да биде база на вештината“.)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Погрешно си разбрал некои работи другар.Не сум тука да држам предавања ама скроз си утнал.Пресретнувањето е сотавен дел во скоро сите боречки вештини.Ни во џкд не е главен дел.Како можеш да одредиш што е главно во некој комплекс од структури во која една без друга губат од целината? Пресретнувањето во џкд е од винг чун преземено (голем дел) во аикидо го пресретнуваш ударот на противникот па потоа правиш манипулација или полуга итн.Едно е самоодбрана што во превод значи некој да се одбрани од напад а друго е одбрамбен стил што значи некој воопшто да не напаѓа туку да чека напади и само да се брани.Со тоа кој систем е статичен одбрамбен мислев во кој стил не те учат да напаѓаш или да повредуваш? Нормално дека секаде се браниш,тоа е и поентата нели.

Според тебе џкд практикувачите секогаш би чекале да бидат нападнати за да би можеле да пресретнат прво а потоа да нападнат? (...„сосема друго е да биде база на вештината“.)
Другар,не сум сватил јас погрешно,ти не кажуваш и објаснуваш убаво,ако неможеш нешто да објасниш на прост начин значи и ти самиот не го разбираш доволно.Последнава реченица нема да ти ја одговорам оти смешно е што дури и ја поставуваш.Не пишувам повеќе на темава,не се трудам никој да убедувам ако несака да свати,секој има право на свое мислење,дури и да е погрешно.Поздрав.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Другар,не сум сватил јас погрешно,ти не кажуваш и објаснуваш убаво,ако неможеш нешто да објасниш на прост начин значи и ти самиот не го разбираш доволно.Последнава реченица нема да ти ја одговорам оти смешно е што дури и ја поставуваш.Не пишувам повеќе на темава,не се трудам никој да убедувам ако несака да свати,секој има право на свое мислење,дури и да е погрешно.Поздрав.
ајде нека биде така,само да знаеш бегање од темата и напаѓање на другите дека не знаат не те прави попаметен.Ништо не извртев само ги постирав твоите зборови точно како што ти ги напиша.И јас не сум знаел да објаснувам.Епа ајде те молам објасни што сакаш да кажеш дека едно е да е составен дел а друго е да е основа? Те молам објасни бидејки јас незнам според тебе.Знаеш,некогаш кога ги опишуваме другите знаеме да се опишеме себе уствари.Те сконтав уште погоре во постовите дека be formless be shapeless неможело да се преведе или објасни како и да кажа.Прочитај ги книгите на Ли уште по еднаш пополека па ќе разговараме.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Смешно,сам си се побиваш со сопствените постови. :)
Друже јас незнам зошто се мачиш да им објасниш на нив за ЏКДто.. Тие читаат што кажал Иносанто,Форсираат имиња,Овој бил генерација оној бил генерација.. Те уверувам дека 90 % од сите што тренираат ЏКД немаат 1 книга чепнато од Брус Ли.

Сега што ќе ме убедува некој дека кај нас има ЈКД?
Тоа што се предава кај нас е класично ММА !! Сум тренирал 2 години во Тхе Стронгест одлични тренинзи, одлични техники и програми.. Али сватете тоа не е ЈКД ..

50 % во ЈКД има винг чун? хахах.. ајде баш сакам некој да видам што тренира тоа да ми покаже како ја барата куклата која стои само за украс во салата..
Потоа прочитав Винг Чун не бил ефективен.. Ако е така зошто тогаш го учат специјалните единици? Зошто не учат ЈКД?

Тренирајте тоа што го сакате и не се замарајте со имиња или стилови.. Како што и самиот Брус Ли кажал.. Видете што ви одговара на вас.. Ако ви е мерак на карате тренирајте тоа али дадете 100 % од себе.. Пошто на крај се гледа човекот каков е и што прави,а не имињата кои ве учеле или програмите кои ги имате..
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Друже јас незнам зошто се мачиш да им објасниш на нив за ЏКДто.. Тие читаат што кажал Иносанто,Форсираат имиња,Овој бил генерација оној бил генерација.. Те уверувам дека 90 % од сите што тренираат ЏКД немаат 1 книга чепнато од Брус Ли.

Сега што ќе ме убедува некој дека кај нас има ЈКД?
Тоа што се предава кај нас е класично ММА !! Сум тренирал 2 години во Тхе Стронгест одлични тренинзи, одлични техники и програми.. Али сватете тоа не е ЈКД ..

50 % во ЈКД има винг чун? хахах.. ајде баш сакам некој да видам што тренира тоа да ми покаже како ја барата куклата која стои само за украс во салата..
Потоа прочитав Винг Чун не бил ефективен.. Ако е така зошто тогаш го учат специјалните единици? Зошто не учат ЈКД?

Тренирајте тоа што го сакате и не се замарајте со имиња или стилови.. Како што и самиот Брус Ли кажал.. Видете што ви одговара на вас.. Ако ви е мерак на карате тренирајте тоа али дадете 100 % од себе.. Пошто на крај се гледа човекот каков е и што прави,а не имињата кои ве учеле или програмите кои ги имате..
Е да си ми жив и здрав.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.453
Поени од реакции
1.791
Едно интересно видео најдов,некои овде многу ги фаворизираат ММА како најдобри борци нали во светот. Да видиме како еден ММА се справува со постар и дебел таи чи мајстор

 

Kajgana Shop

На врв Bottom