Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

Кој начин на полагање е подобар преку колоквиум или испит?


  • Вкупно гласачи
    80
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Дефинитивно испити.
Какви колоквиуми бре? Со колоквиуми полагање испити, па тоа за мали деца!!!!!!!!! И што ќе научите ништо??!!!!!!!!

Во сите престижни светски универзитети што ми се извесни предметите се полагаат на испити!!!!!!!

Оваа со колоквиуми полагање изпит???!?!?!! Па посмешно не може да биде!!!!! 20 стр. тест, 20 стр. тест, 20 стр. тест и си го зел испитот леелеее боже...

Работата е се заедно да научиш, систематизираш, и потоа тоа никогаш не се заборава го знам од лично искуство.

Иначе во Универсзитетот каде што учев јас полагавме ЕМ колоквиуми, ЕМ на крајот испит.

А колоквиумот ја имаше функцијата да не дремиме цела година туку постојано да учиме, и како дополнителен индикатор кај професорот за крајната оценка.

АКО САКАТЕ ДА СТЕ ВИСТИНСКИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ САМО ИСПИТИ!!!!!!!!!
Od iskustvo se soglasuvam so clenov, mnogu polesno mi e za eden mesec 4 ispiti ( ili 7 minatata godina) otkolku kako edna moja drugarka od PMF ja snema od kartata koga pocna so kolokfiumi.blaaaaah. I zgora na se ovaa godina imav dva kolokfiumi i za sto mi se?? Ne vleguva nitu eden bod , taka da na ispit so naprais naprais...ako ne naprais zdravje septemvri hihihiih
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Јас си ги поделив предметите кои ке ги полагам со колоквиум,а кои на испит.
Кај нас на ФЕИТ грдо е што минимум за положување колоквиум е 30% од вкупниот број на поени. Но, ако положиш 2 колоквиума со минимум, испитот не е положен. Математика ме снајде тоа...
Не знам зошто, сепак сум повеќе за испит, имаш доволно време да се спремиш до февруари за полагање, а вака само чекаш да ти кажат кога е колоквиумска... Па луѓе сме, се опуштаме понекогаш и по малце забораваме на учење :).
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Скоро сите предмети ми се преку колоквиуми (само 2 имам кај кои се оди директно на испит) досега само колоквиуми полагав и не би знаела како е на испит. Ќе дознаам сега во февруарскава сесија. :)
Сепак мислам дека преку колоквиуми е подобро, бара константно учење и многу е полесно да научиш 50 страни отколку 500. Сепак зависи и на кој факултет, зашто секој материјал е различен, заради тоа има и различен пристап.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
зависи по некој предмет ми е плесно колоквиум сепак не полагам цел материјал па да седнам да се убијам од учење а некогаш па подобро ми е усен испит зашто усно подобро се снаоѓам ама не даваат сите професори усно т.е немаат време така да полагаме е сега и ако се некои задачки подобро е колквиум и писмено све зависи од предметот
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
колоквиуми дефинитивно :) ... друго е ко ќе ти е разделено на 3 дела друго е све наеднаш
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Условните на колоквиум, другите на испит, а по можност сите на колоквиум.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Зависи за каков испит се работи. За оние пообемните испити кои содржат многу теорија подобро е да се "сецнат" на два или три, односно да се оди на колоквиум, а за испитите каде се решаваат задачи, некои проблеми и слично подобро е да се земат на испит.
Лично јас 95 од испитите ги зедов на колоквиум. На испит ги зедов само математика, сметководство, квантитативни методи и техники..
Како и да е, сигурно секој студент си има некој план и калкулација како ќе му биде најчесно да ги положи испитите. За некои тоа е преку колоквиуми, за некои директно на испит ;)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.528
Поени од реакции
69.289
Pa kolokviumi, mnogu normalno. Ke si pomines se na kolokviumi i posle ke si bides raat. Ili ke si bides raat cela godina i posle od maj do oktomvri ke ucis ko lud za ispiti (ako imas nekoi ambicii voopsto):)
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
А може ли некој да ми објасни што е тоа колоквиум, а што испит?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
А може ли некој да ми објасни што е тоа колоквиум, а што испит?
Колоквиумот ти е поделен испит . . .

На пример , студираш на економски . . .
Имаш една книга од 300 страни, која ти е за еден семестар(семестар е 3 месеци) . . .
На крајот од секој месец имаш колоквиумска недела у која полагаш тестови . . .
Значи, преку колоквиум го полагаш испитот на три пати, т.е. у случајов 3Х100 страни . . .

Ако паднеш на еден од трите колоквиуми, тогаш чекаш да дојде сесија за да преполагаш но овојпат полагаш цел испит т.е. сите 300 страни одеднаш . . .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom