Колоквиуми или испити? Кој е подобар начин на полагање?

Кој начин на полагање е подобар преку колоквиум или испит?


  • Вкупно гласачи
    80
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Mislam deka na kolokviumi e polesno. Iace do sega nemam polagano, slednava nedela imam 2 kolokviuma, a ostanatite 3 predmeti gi odam na ispit pa ke vidime.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.014
Поени од реакции
1.129
Најчесто е полесно да се полага на колоквиум одошто на испит.
Имаме помалку материјал, повеќе студенти, има повеќе можности за препишување...
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Не сум факултет уште али сепак мислам дека е подобро колоквиум :) Барем за мене, зашто си го знам начинот на учење..
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
spored mene kolokvium, no za zal kaj nas skoro 90% od predmetite ke se polagaat samo preku ispiti.:toe::jaj:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
KOLOKVIUM imas i poraven
Ispitot sekako ne ti bega
Зависи на кој факултет, на фон, европски и на полициска академија знам дека има али кај мене на факултет (пмф) поправен другата година : ))
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
Дефинитвно е полесно на колоквиуми, помал матерјал за учење, помалку кругчиња за боење, но на жалост кај мене повеќето предмети се на испит!!!
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
Јас не можам да се определам за ниедното, исто ми се фаќа.
Ретко успевам да положам нешто преку колоквиуми, повеќе среќа имам на испити.

Не ми се допаѓа тоа што доколку се падне на еден колоквиум, се нема право да се оди на следен. Поради тоа најмногу ја почитувам професорката по трговско право која ЕДИНСТВЕНА дозволуваше да се продолжи со следни колоквиуми без разлика дали имаш паднато нешто.

За потешките предмети секако се залагам да се положат преку колоквиуми додека полесните може да се остават за на испит. Ама амбициозните ние, сакаме се` да си фатиме преку колоквиуми па читаме се`, па читано-недочитано и после ќе останеме со прстот во уста.
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Колоквиумот,материјалот е исецкан малце,а не за цел испит учиии цела книга од 500 стр =)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Проста математика....

Имаш едно говно.....

Опција 1. Да го изедеш цело наеднаш.......

Опција 2. Да го изедеш истото ама на два или повеќе делови.....со време t помеѓу оброци.....

:helou:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Колоквиум е подобро затоа што сепак материјалот ти е разделен,и полесно се учи..Но сепак за мене подобар начин е испитот,а и подобри отцени се иставаат на испити,барем кај мене е така..А и јас скоро сите на испити ги земав,на колоквиуми релаксирано си одев,ако поминев супер,ако на испит уште полесно си поминував....
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Подобро е на колоквиуми, помалку имаш за учење. Башка, ако паднеш, тука ти е испитот, и ти доаѓа нешто као втора шанса. :icon_lol:
 
D

drle

Гостин
Според таа толку спомнувана Болоњска конвенција(мислам дека погодив името) треба да ти се дадет можност да полагаш на сите колоквиуми(2,3 колку ли се) и оценката да биде просек од сите колоквиуми и доколку не си задоволен од оценката или не исполнуваш услов за да положиш одиш на испит и зависно од ситуацијата одговараш за поголема оценка или за фаќање услов. Додека друга ситација е доколку ти се одлучиш да не полагаш колковиуми тогаш одиш директно на испит. Е сега бидејќи тоа му иди како многу замарање на професорите поради тоа што треба да прегледуваат различни тестови од испитите си модифицираа и направија дека оценката ја добиваш или од колоквиуми или од испит. На мојот факултет веќе некои професори ги прифатија правилата како што треба но некои уште си тераат по старо.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Абе за полесно, полесно е на колоквиуми АМА тешко дека ке ти остане нешто од тоа во главата. Друго е испит коа го учиш материјалот како една целина, имаш повеќе време да го спремаш, испечеш и да си го склопиш во главата. Вака на колоквиуми се` набрзина, само колку да го поминеш колоквиумот.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Дефинитивно испити.
Какви колоквиуми бре? Со колоквиуми полагање испити, па тоа за мали деца!!!!!!!!! И што ќе научите ништо??!!!!!!!!

Во сите престижни светски универзитети што ми се извесни предметите се полагаат на испити!!!!!!!

Оваа со колоквиуми полагање изпит???!?!?!! Па посмешно не може да биде!!!!! 20 стр. тест, 20 стр. тест, 20 стр. тест и си го зел испитот леелеее боже...

Работата е се заедно да научиш, систематизираш, и потоа тоа никогаш не се заборава го знам од лично искуство.

Иначе во Универсзитетот каде што учев јас полагавме ЕМ колоквиуми, ЕМ на крајот испит.

А колоквиумот ја имаше функцијата да не дремиме цела година туку постојано да учиме, и како дополнителен индикатор кај професорот за крајната оценка.

АКО САКАТЕ ДА СТЕ ВИСТИНСКИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ САМО ИСПИТИ!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom