Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
5 март 2018
Мислења
15.146
Поени од реакции
16.662
Има луѓе што живеат со примања и под 20 000, па не седат смрдени и не се изолирани од светот. А има и обратно :)
Не знам ајде објасни ми како ќе живееш со 20 000 денари, плус напишал дека има и две деца и жена па и внуци.
Тоа не е живеење тоа е преживување и никој не можи да ме убеди спротивно
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Не знам ајде објасни ми како ќе живееш со 20 000 денари, плус напишал дека има и две деца и жена па и внуци.
Тоа не е живеење тоа е преживување и никој не можи да ме убеди спротивно
Не гледаш дека трола :)
Ако се нема друг избор и со 20 000 ќе мора снаоѓање. Прво се почнува од најосновни потреби, па после што останало.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.146
Поени од реакции
16.662
Не гледаш дека трола :)
Ако се нема друг избор и со 20 000 ќе мора снаоѓање. Прво се почнува од најосновни потреби, па после што останало.
Знам дека трола ама ги има и такви кои не убедуваат дека се живее пристојно со минималец, со 20 000 можиш само да живуркариш.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Знам дека трола ама ги има и такви кои не убедуваат дека се живее пристојно со минималец, со 20 000 можиш само да живуркариш.
Никој, ама баш никој досега не напишал дека со минималец, или дури и просечна плата можеш да живееш пристојно!
Како преживуваат тие луѓе е друг муабет. Ама дефинитивно тоа не е пристоен живот!

Затоа и темава начука толку страни, оти цело време се препукуваме што е тоа “пристоен живот”!

Едно е сигурно… што и да е.. со нашиве плати е невозможно!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.182
Пред некој ден гледав интервјуираа рандом граѓани во Хрватска, и повеќето се изјаснуваа дека премалце им биле 600-630 евра пензија, а цените се горе доле исти ко кај нас, минимална плата ја качија сега е 677 еура, неверојатен е фактот дека некогаш сме биле граѓани на иста држава, колку понапред се од нас и они и Словенците па и Србите кај нив пензиите се качија за 50%, кај нас уште со 160 еура пензија некој преживува. Тонеме. Дури и Албанија не престигнува.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Пред некој ден гледав интервјуираа рандом граѓани во Хрватска, и повеќето се изјаснуваа дека премалце им биле 600-630 евра пензија, а цените се горе доле исти ко кај нас, минимална плата ја качија сега е 677 еура, неверојатен е фактот дека некогаш сме биле граѓани на иста држава, колку понапред се од нас и они и Словенците па и Србите кај нив пензиите се качија за 50%, кај нас уште со 160 еура пензија некој преживува. Тонеме. Дури и Албанија не престигнува.
Бар за Хрватска ќе ти кажам сигурно..
Остај тоа 1000€ плата, па да им завидуваме!
Можда ако живееш у некое село у Славонија.
Иди Загреб, Далмација како ќе си поминеш.. и дали се исти цените!
Па уште ако треба да плаќаш кирија :rolleyes: отиде една плата..
Автоматски споено мислење:

П.С. ова ти го кажувам оти моја познаничка е мажена за хрват. Од што им беше многу убаво со тие плати во Сплит, си фанаа патот њемачка..
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.330
Поени од реакции
2.182
Бар за Хрватска ќе ти кажам сигурно..
Остај тоа 1000€ плата, па да им завидуваме!
Можда ако живееш у некое село у Славонија.
Иди Загреб, Далмација како ќе си поминеш.. и дали се исти цените!
Па уште ако треба да плаќаш кирија :rolleyes: отиде една плата..
Автоматски споено мислење:

П.С. ова ти го кажувам оти моја познаничка е мажена за хрват. Од што им беше многу убаво со тие плати во Сплит, си фанаа патот њемачка..
Само направив паралела, колку што знам и кај нас не е исто Скопје со Демир Капија во однос на кирии и останато. Нашиот стандард е преслаб. (n)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Само направив паралела, колку што знам и кај нас не е исто Скопје со Демир Капија во однос на кирии и останато. Нашиот стандард е преслаб. (n)
Сегде е ваљда така…
Не можеш да работиш во МекДоналдс, а да живееш во центар на Берлин или Лондон..

Ете ти си живеела во Германија, па поубаво знаеш да објасниш..
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Една година скоро ми беше потребно да комплетирам стан со тие фини завршни работи, затоа што ветуваат дека ке дојдат, и константно не се појавуваат.
Ист проблем имав и јас, тројца мајстори ми правеа така а двајца од нив, почнаа, се течеше супер и на пола работа, ми бараше повеќе пари од што се договоривме и кога не му дадов, ќе дојдеше во недела дена еднаш, едвај чепкаше нешто и пак ќе го немаше.
Страшни гомна се станати и алчни за пари ама им се може моментално и тоа е.
Нема ниту мајстори, ниту доктори, ниту стоматолози, ниту инженери...неколку фирми што ги познавам бараат луѓе со месеци и тоа со асални плати и уште не може да се најде асален човек.
Стоматолог бараше моја блиска особа во Прилеп, промени неколку ординации, сите ти се кое од кое почкарт, и тоа не прашува колку чини, на крај заврши да поправа заби во Битола и во Скопје.
Минатата година имав нешто зафат на куќата, ем ми побараа дневници небаре работат во Виена, ем го сработија како со газот, ем ми поместуваа 15 пати датум. Сега имам уште поголем зафат што треба да го правам, не ми се ни помислува, ќе чекам до последно оти знам дека ќе ме боли главата.
Ај што ги нема, туку и тоа што е останато е најчесто со две леви, за се што ќе сработат ќе треба да ангажираш втора фирма да им ги исправа гомнениците.
Не знам што да кажам. Изгледа немате редовни контакти со разни луѓе, затоа тешко се снаоѓате за мајстори. Пример @Lester Freamon кој не е ни во државата, очекувано ми е дека ќе има мал проблем да најде асолни мајстори овде.

Работата е во следното, триаголникот брзо-ефтино-квалитетно за занаетчиска услуга е завршен и овде исто како на запад. Какви мајстори сретнав сега веќе пензионирани, жалосно е што тие луѓе останале на проклетиов Балкан да бидат феудално експлоатирани со години. Немањето храброст и незнаењето странски јазици ги задржало овде, ништо друго.

Знам дека треба малку навикнување, ама тоа не значи дека фалат мајстори. Моменталната состојба е некоја нормала, тоа што фали е начин како младите мајстори позабрзано да се усовршуваат и во работата и во дисциплината, што е проблем бидејќи тоа се учи од мали нозе а потешко како возрасен.

Mozhebi sum subjektiven zaso poznavam dosta licno, i nikogas ne sum imal problem da najdam. Lugjeto(ne vikam deka e kaj tebe konkretni), sakaaat eftini i kvalitetno. Za toj so e spremen da plati, se naogja kvaliteten kadar. Zavrsi erata na robovi u Makedonija.
Inaku i tie so gi bie glas deka se dobri, imaat mnogu rabota, gi baraat, ama ne mozhat da dignat cena. 99 posto od lugjeto kje zemat los plockar za 10 evra kv nego asalen za 20.
I toa e taka zaso lugjeto u makedonija tradicionalno znaat dosta raboti da praat sami, pa poprvo kje lepi plocki sam nego da dae 20 za asalen majstor.
Ова е тоа тоа, потпис и печат од мене.

А дека има недостаток на занаетчии мајстори има, чим роми почнаа градежници да бидат јасно е колку е саатот :D
Ромите прават се што ќе им фати мозокот, само за убави и по можност лесни пари. Тоа не значи дека има недостаток на мајстори, туку само дека и работодавците и овие другиве се лажат себе си во тој договор. :icon_lol:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Не знам што да кажам. Изгледа немате редовни контакти со разни луѓе, затоа тешко се снаоѓате за мајстори. Пример @Lester Freamon кој не е ни во државата, очекувано ми е дека ќе има мал проблем да најде асолни мајстори овде.

Работата е во следното, триаголникот брзо-ефтино-квалитетно за занаетчиска услуга е завршен и овде исто како на запад. Какви мајстори сретнав сега веќе пензионирани, жалосно е што тие луѓе останале на проклетиов Балкан да бидат феудално експлоатирани со години. Немањето храброст и незнаењето странски јазици ги задржало овде, ништо друго.

Знам дека треба малку навикнување, ама тоа не значи дека фалат мајстори. Моменталната состојба е некоја нормала, тоа што фали е начин како младите мајстори позабрзано да се усовршуваат и во работата и во дисциплината, што е проблем бидејќи тоа се учи од мали нозе а потешко како возрасен.


Ова е тоа тоа, потпис и печат од мене.


Ромите прават се што ќе им фати мозокот, само за убави и по можност лесни пари. Тоа не значи дека има недостаток на мајстори, туку само дека и работодавците и овие другиве се лажат себе си во тој договор. :icon_lol:
Сподели контакти, јас пренесувам искуство од тоа што сум барал што јас од тука, што моите таму. И не беше барање на ефтино-брзо-квалитетно, и тие што ми работеа дојдоа по неколку недели, ми наплатија како да работи фирма, а го замачкаа како со газот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.146
Поени од реакции
16.662
Ам шо не засукавте ракави и сами да си ги залепите плочките, ете лесно се станва мајстор :D
Плус ќе заштедите на пари :rolleyes:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Дали има некоја статистика, колку се поскапени цените последните 2 години ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
319
Поени од реакции
948
Нели немаше да ги качуваат цените? :pos:
Затоа денес едно другарче ми праќа слика револтиран, кока кола од 1.75 била 100 денари на бензинска:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom