Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Пари се наполнаа од короната па навака. Кај мене во улица има еден маркет, колонијал, редици се чекаат, носат некои производи на акција со сумливо производство и дистрибуција, луѓето изгорени од цените нормално гледаат кај е поефтино, којзнае шо конзумираме.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.440
Поени од реакции
9.348
Само сметки се еден минималец, а пошто со две минимални не се живее, ќе отиде месецот и сметки само ќе дојдат 2 минимални. А деца, а домот, непланирани работи ами? Со овој стандард, тука можеш нормално да живееш само ако си син на папата. Ако не си, кредити... Еден, па друг, трет.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Јас искрено дури и потсвесно посакувам вакво сценарио да ни се случи еден ден.Да се качуваат цените се повеќе и повеќе, да стаса работава нож до коска, па можеби дури тогаш ќе му текне на каурот кои биле и СДСМ и ВМРО и Левица и Десница.
Газдите не се виновни за покачувањето на цените.Двесте пати е кажано овоа.Не можеш ти да му наредуваш на сопственикот на фирмата какви цени да става на производите.
Виновни се политичарите што немаат никаква способност ниту пак волја да ја зајакнат економијата, да има конкуренција во државава, да се качуваат и платите и продуктивноста.
Сега со новиве поскапувања дефинитивно одредени категории на граѓани ќе го допрат дното во животот.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
543
Поени од реакции
1.860
Пепел направија со цениве, имаме исти цени на производи со некои маркети во Германија, а примањата никакви. Ама ако малку ни е, името нека ни ги рани сега децата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Пари се наполнаа од короната па навака. Кај мене во улица има еден маркет, колонијал, редици се чекаат, носат некои производи на акција со сумливо производство и дистрибуција, луѓето изгорени од цените нормално гледаат кај е поефтино, којзнае шо конзумираме.
Vakciniraj se od tetanus i kapata na krivo ;)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Пепел направија со цениве, имаме исти цени на производи со некои маркети во Германија, а примањата никакви. Ама ако малку ни е, името нека ни ги рани сега децата.
Исти ? Пре би рекла поскапи.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
80% од суровините потребни за производство на производи се вратени со цени како 2019 - 2020 на берза. Нашите маркети намерно ги зголемуваат цените без причина и ги лажат на граѓаните како се поскапени производите што ги увезуваат...
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
80% од суровините потребни за производство на производи се вратени со цени како 2019 - 2020 на берза. Нашите маркети намерно ги зголемуваат цените без причина и ги лажат на граѓаните како се поскапени производите што ги увезуваат...
Мене ми мириса дека некој сака да ја рикне државата, и намерно дозволува скриена инфлација, кои се причините не знам, но знам дека кај нас намерно, умислено поскапуваат цените на се', а куповната моќ постеоено се намалува, буквално сакаат да ни го направат стандардот како некои од оние запустени афрички држави каде што не се знае кој јаде, кој пие, ако не си ги отвориме очите ќе не' поробат финансиски, а од тоа полошо нема, 1000ка стана како 500ка навремето, а 500ка како 100ка, денес со 100 ден не можеш едно макијато да испиеш... Лоши времиња идат...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
retko, mnogu retko bilo kade vo svetot cenite se vrakaat koga se ednas pokaceni. ova posebno vazi za hrana. taka da naviknete, toa ke bidat cenite.

neznam zosto nekoj ocekuva poeftini ceni vo mkd od ger samo radi toa sto narodot pomalku zarabotuval... luge porano imavte toa do nekade ali ne vi kazuvaa deka proizvodot ne e ist. ni sega ne e.

drzava sto nisto ne proizveduva i nema pristaniste sekogas ke plaka poskapo od drugite. razvivanje na sopstvena ekonomija, nase proizvodstvo i brendovi e edini spas. na supermarketite mora da im se nalozi odreden % od rabotite na policite da MORA da se proizvedeni vo mkd. samo toa e izlez ama tesko toa duri ima sipci u vlada, na niv pobitno im e da ima sponski proizvodi...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
80% од суровините потребни за производство на производи се вратени со цени како 2019 - 2020 на берза. Нашите маркети намерно ги зголемуваат цените без причина и ги лажат на граѓаните како се поскапени производите што ги увезуваат...
Не се само вашите, и надвор го прават истото, кај мене двата најголеми ланци завршија со 1.6 и 1.1 милијарди чист профит за 2023та, цените им се во плафон споредено и со пред 2-3 години, да не правиме муабет за пред 4-5.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
За тричлено семејство со мало дете, јас и сопругата заедно зимаме 73.000 ден плата со решено станбено прашање, живееме и работиме во Струмица. Според мене за комотен живот мислам дека е 90.000 минимум(45.000 плата по лице), но работодавачите тоа не го разбират или не сакат да го разберат и за жал уште има огласи кај што се нуди плата од ~30.000 за квалификуван кадар со искуство.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
За тричлено семејство со мало дете, јас и сопругата заедно зимаме 73.000 ден плата со решено станбено прашање, живееме и работиме во Струмица. Според мене за комотен живот мислам дека е 90.000 минимум(45.000 плата по лице), но работодавачите тоа не го разбират или не сакат да го разберат и за жал уште има огласи кај што се нуди плата од ~30.000 за квалификуван кадар со искуство.
Се согласувам, работодавачите не сфаќаат дека денешната просечна плата е како минимална плата од пред 15-20 години, порано 1/4 бурек и макијато чинеа 80 ден., денес 1/4 бурек и макијато чинат 240 ден., тоа е 3 пати повеќе од пред 15 години, ова е прост пример, некои работи се дури 5 пати зголемени, да не збориме колку е зголемен киловат часот, и еден кубик вода, парно, дрвата за огрев итн., башка секојдневните намирници, колку е парадоксално денес е поевтино да си порачаш пица отколку сам да си направиш (ова уште еден пример) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom