Колку им судите на другите?

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Што мислите за давањето судови на другите, како реагирате кога ги слушате и колку сте склони на некому да му судите?
Судењето во мој живот не го приметувам освен ако некој знае да помогне со неговиот суд кон мене. Ако некој ми попува и ми “ѕвоца’’ џабе му е - само лош ефект ќе направи. А за тоа дали јас судам на другите: судам само ако тој ми одобри - му давам совети кои можеби можат да му помогнат но само ако се најде во коштец со порблемот. И да, судам таму кај што сум сигурен дека мојот суд ќе помогне.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Судењето во мој живот не го приметувам освен ако некој знае да помогне со неговиот суд кон мене. Ако некој ми попува и ми “ѕвоца’’ џабе му е - само лош ефект ќе направи. А за тоа дали јас судам на другите: судам само ако тој ми одобри - му давам совети кои можеби можат да му помогнат но само ако се најде во коштец со порблемот. И да, судам таму кај што сум сигурен дека мојот суд ќе помогне.
Тое е веќе советување .....А судењето е нешто друго:wink:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Не ми се плеткаат во живот од проста причина што јас не им дозволувам да ми се плеткаат било кој да е. Тоа сум само јас и никој друг, ако ми треба совет ќе си прашам ако им треба совет ќе им го дадам. Ако треба да се помогне тука сум. Не им судам и не сакам да ми судат. Одбегнувам такви луѓе. Плеткање не дозволувам уште од мала, така израснав. Израснав со зборовите " гледај си за себе, како и другите тоа исто го прават". Не се мешам ама на никого и искрено не ме интересира,порано се чудев како другите толку ги гајле за мене, сега веќе и немам време ни за тоа. Инаку не си ги знам ни комшиите, ни како се викаат, ни кое дете на кого било, едно "добар ден" и денот продолжува. Не дозволувам да ми се мешаат, мислат дека знаат се, а уствари ни третина од вистината не ја знаат. Значи си го живеам својот живот, си го сакам комшијата али не ја рушам оградата.:helou:
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Не ми се плеткаат во живот од проста причина што јас не им дозволувам да ми се плеткаат било кој да е. Тоа сум само јас и никој друг, ако ми треба совет ќе си прашам ако им треба совет ќе им го дадам. Ако треба да се помогне тука сум. Не им судам и не сакам да ми судат. Одбегнувам такви луѓе. Плеткање не дозволувам уште од мала, така израснав. Израснав со зборовите " гледај си за себе, како и другите тоа исто го прават". Не се мешам ама на никого и искрено не ме интересира,порано се чудев како другите толку ги гајле за мене, сега веќе и немам време ни за тоа. Инаку не си ги знам ни комшиите, ни како се викаат, ни кое дете на кого било, едно "добар ден" и денот продолжува. Не дозволувам да ми се мешаат, мислат дека знаат се, а уствари ни третина од вистината не ја знаат. Значи си го живеам својот живот, си го сакам комшијата али не ја рушам оградата.:helou:
Pa i ne se slozuvam bas so tebe.
Kako prvo: Ne mozes da vlijaes na toa dali nekoj ke ti se pletka vo zivotot. Toj ako saka ke ti se pletka i bez da znaes ti (se razbira -osven ako e so tebe vo drustvo). Veruvaj mi - vo sekoj muabet mora da padne nesto za nekoj tret. Toa e 100 % sigurno. Znaci, tuka si nemokna.
Kako vtoro: Mora da gi zapoznavas lugeto okolu tebe. Od prosta pricina sto treba da bides spremna na se. Vo denesno vreme ima se poveke "seirdjii" i zatoa vo sekoj moment mora da znaes so kogo i kako da se odnesuvas. Sto porano gi svatime lugeto okolu sebe - pomalku grizi ke imame. Probaj eden period da razmisluvas vaka - ke vidis kolku podobro ke ti bide. Priblizno, ke znaes od kogo sto da ocekuvas.
Kako treto: Sepak ostanuva onaa najubava izreka od crtaniot film so Kralot lav " HAKUNA MATATA".
Zivej si go zivotot kako ti si go zamisluvas, ne osuduvaj nikogo (nikoj ne ti dal za pravo da razmisluvas deka si ti podobar/a od nego/nea) i na kraj edna narodna " TOLKU MU SECE CRPKATA" - ne se nerviraj.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Господ рекол не суди па така и ќе праам
 
K

**KukLi4ka**

Гостин
Nikogas ne osuduvam!Komentiram da,so odredena granica,megutoa nikogas ne osuduvam,ne nametnuvam mislenje,i ne se obiduvam da navlezam vo necij zivot!I ne sakam luge koi me osuduvaat!
Prifakam komentari,soveti i sugestii,ama koga sogleduvam deka ja preminuvaat granicata,eliminiram odma!:)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Им судам да, но лично за себе. Многу ретко се обидувам на некого да сугерирам за постапките и делата кои ги прави, а уше помалку да му судам за истите. Затоа што ние луѓето сме толку самоуверени и тврдоглави суштества, што секој коментар може да биде негативно сфатетен.

Така да, вплеткувањето и мешањето во туѓи животи го оставам само за луѓето кои ми значат и кои верувам дека нема да ме сфатат погрешно.

Јас мислам декам никој не може да си земе право јавно да им суди на другите за своите дела и постапки, затоа што никој не е супериорен. Затоа што сите правиме грешки, а нели многу е подобро да сфатиш дека сам си ја направил грешката отколку некој да ти соли памет и да ти суди за тоа.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
некад кога некој ме нервира ...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не сум воопшто заинтересиран некому да му судам. Можам да прокоментирам за неговите постапки и последиците од тие постапки и толку. Нема што јас да се мешам во туѓи животи исто како што не сакам да се мешаат во мојот.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
не можам да им судам на другите зашто не сум во нивна кожа , но си земам за право да дадам свое мислење за нешто.
како што не сакам мене некој да ми суди,така и јас не судам.
па ниту да солам памет,а помалку да ми солат уфф:)
 

little girl

~Little Girl with Big Heart~
Член од
30 август 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
Навистина треба да се прави разлика меѓу судење и совет.Ние сме никој и ништо во зивотот на другите и го немаме тоа право (освен родителите ама дури ни тие, зошто мој зивот моја ствар).Во зивотот не треба да го правиме тоа што не сакаме и нас да ни го прават.Секогас треба да тргнеме од самите себе.Јас не судам, само најдобрите другарки ги советувам , а со другите многу многу не се замарам .
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
sekoj covek si ima pravo da pravi sto saka, da odlucuva za sebe, ednostavno da si go zivee zivotot na svoj nacin...... za zal kako sto mi izgleda, vo makedonijava toa ne e mozno.... kriv za toa e narodot..... nasiot glupav mentalitet sekogas da im se sudi na drugite bez razlika dali e loso ili dobro... te osuduvaat sekakvi ..i onie koi te znaat i onie koi ne te znaat.....ti se mesaat vo tvojot privaten zivot, aktivno i pasivno( mada poveke pasivno) ti se pravat nekoi prijateli a zad grb te ozboruvaat......fakt e deka se poveke ima takvi osobeno vo nasava zemja koi uzivaat vo takvi raboti.... tesko deka ke se izborime protiv toa..... no kako sto mi izlgeda narodot vo makedonija e zarazen za tie raboti......i toa epten!!jas licno sum protiv toa sekoj neka si zivee za sebe sto mi e mene gajle za trajko i rajko?!.....dosta si imam moi problemi pa i ke se zamaram so drugite koj so kako napravil....! sekoj za sebe ! neka si ziveat lugjeto kako sto si sakaat!!
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Вплеткувањето во приватноста на другите проследено со давање на секакви судови и коментари е нешто што доста не оддалечува од културниот свет....
Во нашава ни Македонија секој си зема за право да му суди за постапките на другиот....Се вплеткуваат во приватниот живот, сакаат се да знаат за својот комшија,роднина,пријател и сл. и на крај што е најсрашното го осудуваат за постапките (без разлика позитивни или негативни).
Мислам тоа веќе е длабоко навлезено во нашиов менталитет и сметам дека ќе ни треба доста време да се избориме барем малку да наликуваме на останатиот свет...
Што мислите за давањето судови на другите, како реагирате кога ги слушате и колку сте склони на некому да му судите?
Ич. Која сум јас на друг да му судам?

Инаку, да, точно е дека е длабоко навлезено во македонскиот менталитет. Малограѓанштина на сите страни.
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
На никого не му судам бидејќи никогаш човек не знае што може да го снајде во животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom