Камиони

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Кај ги паркираш, и кога го полниш резервоарот до даска со нафта :vozbud:да поминам?

Се зезам... Таа тежината од 5-6 тона е за влекачите- шлеперите без приколка така? Со се неа колку тежина има, и колку тежина има носивост?
 
С

Спенсер

Гостин
Кај ги паркираш, и кога го полниш резервоарот до даска со нафта :vozbud:да поминам?

Се зезам... Таа тежината од 5-6 тона е за влекачите- шлеперите без приколка така? Со се неа колку тежина има, и колку тежина има носивост?

Влекачите се 5-6 тона (може и малку повеќе),а и приколките се окулу 6-7 тона (зависи какви се), значи ТЕЖИНАТА НА ВЛЕКАЧОТ+ПРИКОЛКАТА+НАТОВАРЕНАТА РОБА= 40 тона, повеќе не смее. значи можеш да товараш окулу 25-27 тона.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Респект за темава! Еве мојот Трак (таман го гланцав), иначе Мерцедес Актрос 1853!
 

Attachments

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Дајте бе луѓе ефтина нафта од камионите, да се повозиме раат... Има некој таков, пр да ми шитне 100 литра нафта по 55-60 денари/литар??
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
џиш имаше еден даваше така ама го фатија
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
Камионот е според мене возило бр.1 во Светот кога станува збор за превоз на стоки по копно. :nenene: Мандраче,железницата синко е број 1 за превоз на стоки
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Леле умирам по камиони, од мал ми била желба да имам транспорт... и ќе имав но ова со бензинот нешто не ми се поклопува. Дали некој знае или пак има предпоставка што ќе биде со тешките моторни возила кои ни се толко потребни. Знам дека возот е нешто но сепак ни требаат камиони. Како ќе се справиме со нафтената криза.
 
С

Спенсер

Гостин
Леле умирам по камиони, од мал ми била желба да имам транспорт... и ќе имав но ова со бензинот нешто не ми се поклопува. Дали некој знае или пак има предпоставка што ќе биде со тешките моторни возила кои ни се толко потребни. Знам дека возот е нешто но сепак ни требаат камиони. Како ќе се справиме со нафтената криза.

ЈАс ке ти кажам, ке се справиме така што патарините се поефтинети, (бев до Тетово,по 40ден просек доаѓа помалце на една патарина), второ регистрацијата е многу намалена,мислам за 30%,а тоа се 600евра,и други некои помали мерки,
 
Член од
2 декември 2007
Мислења
453
Поени од реакции
14
Како мал нонстоп бев со дедо ми на терминал со Saurer многу беше стар:
Третиот доле шо е ист ваков беше, само црвен..

 
Член од
14 септември 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
Како мал нонстоп бев со дедо ми на терминал со Saurer многу беше стар:
Третиот доле шо е ист ваков беше, само црвен..




вакви камиони се возат во албаниа ги има многу

Респект за темава! Еве мојот Трак (таман го гланцав), иначе Мерцедес Актрос 1853!

јас имам ивеко турбо стар иде како молња
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Дајц имаш опција мулти-цитат, или измени, па немора да трупаш постови еден под друг....
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Ima edna stara shoferska izreka: KOJ EDNASH KE ZAMIRISA NA NAFTA CEL ZIVOT KE MIRISA! Onie koi se shoferi go znaat znachenjeto na taa izreka,ednash ako vlezes vo kamion i nema izleguvanje?Gi pozdravuvam site moi kolegi koi krstarat po avtopatishtata i da se druzime poveke na forumot,temata e dosta interesna i se nadevam deka ke opstojuva podolgo vreme?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Ииии, најдов тема за камиони,мојата преокупација Прегледај го приврзокот 6833

Прегледај го приврзокот 6834

еве и некои слики,од камионите на татко ми,
првата е SCANIA 124 440, сликана е у јануари 2008 у србија,
вториот камион е DAF XF95 430 сликано април 2008,

иначе камионите кои се движат по европските патишта,претежно се Mercedes-benz,volvo,scania,daf,man,iveco, кога станува збор за кубикажа сите се од 10000кубика па се до 14000 кубика, односно од 380 коња (има и послаби) па се до 620 коња, тешки се окулу 5-6.5 тона,просечна потрошувачка окулу 30литри на 100км,

доколку имате прашања,слободно прашајте

Прегледај го приврзокот 6835

Прегледај го приврзокот 6836
а кај ти е волвото бе???????????///
 

Kajgana Shop

На врв Bottom