Камиони

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Имајки на ум дека по патиштата ширум Светот крстарат и „тешкаши“ кои се можеби најзаслужни за доближување на различни производи до различни пазари и дека без нив денешницата би била сосема незамислива, одлучив да им посветам тема. Камионот е според мене возило бр.1 во Светот кога станува збор за превоз на стоки по копно.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Peterbilt е производител на тешки товарни возила од Соединетите Држави кој своето производство го започнал во дамнешната 1939 година за кусо време станувајки најпознат производител на камиони во US при тоа нудејки на пазарот камиони од исклучително висока издржливост и моќ како и споредено со тоа што го даваат, исклучително мали издатоци за одржување. Еве неколку слики од камионите на Peterbilt:




Тоа се камионите кои ги гледате во холивудските филмски остварувања, обрнете внимание само на голмината на кабините за спиење:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Низ нашите, а и европските патишта крстосуваат Мерцедесовиот Актрос, MAN, DAF, Scania... Прекрасни возила:

Еве DAF



MAN:



Mercedes Actros:

http://imageshack.us

Scania:


Исто се среќава и Renault Magnum
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Токму така! Еве го Renault Magnum! Со ваков камион имам патувано еднаш од Скопје до Атина и назад:)


-Кабината е комплетно поставена на воздушни перници, клима, одличен аудио систем, седишта со пневматско амортизирање кое автоматски се прилагодува на тежината на тој што седи, доволно големи и широки кревети во делот за спиење, комфор каков што нема ни во американска лимузина!:) Моторот е турбо дизел со интеркулер, во варијанти од 500 и 600 кс.Со ваков камион можеш да возиш и 1500 км без да ти текне да застанеш:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ги заборавив и камионите на Volvo. И во Европа, но и во Северна Америка:
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
EVE ovde kaj mene Mandrak sto se vozi

MACK TRUCKS proizvodstvo USA & CANADA






FREIGHT LINER proizvodstvo USA,CANADA & EUROPE




Ako sakate da vidite povece od ovie cudovista

http://lkw-infos.net/us-trucks.htm
 

dexter

Бадијала!Форум
Член од
16 јуни 2005
Мислења
472
Поени од реакции
3
Уф.. обожавам тешки возила! :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Еве и еден стар чехословачки LIAZ од времето на социјализмот:)колку за споредба:

И уште еден кој му припаѓа на пост-социјалистичкиот период, модел кој неколку пати се пласираше во самиот врв во класа на камиони на релито Париз-Дакар:

-Инаку камионите LIAZ се произведуваат од истата компанија која ја прoизведува и патничката „Шкода”:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ме потсети на IFA источно германските камиони од истата фабрика Вартбург и МЗ мотоцикли шо правеше, Раба од Романија како и рускиот Камаз:

Камаз:

Raba:

IFA:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ако муабетиме за КАМАЗ, еве го победникот на Дакар-Телефоника лани:

PS:Ова е моделот 4911 и има автоматска контрола и регулирање на притисокот во гумите на секое тркало директно од кабината:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
И ако зборуваме за руски (ex - советски) камиони, еве нешто што мислам оти ке биде интересно. MAZ од 1950 година:

и камион од истиот производител направен во времето на „Перестројката”:) :
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
STERLING TRUCKS

 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
se imam vozeno mn pati vo sleperi i da vikazam prviot pat koga se vozev nema da go zaboravam. Navistina kamionite se #1
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

A be ova vednas da posakas UDZUM da fatis, zivees kako nomad, udobno kako vo hotel Ritz, a para se ima, sekoj den novo okruzuvanje....son na letnata nok' :):)!!!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Овие камиони се закон... Имаат и тв, спална ехе... куќа на тркала. Кај има тура за возење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom