Како стигнавме до пропаста кон која цели човештвото?

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Јас никаде не споменав некоја конкретна омраза, гнев или тага, што значи не ни мислев за нешто кое треба со сила да го предизвикаш. А омраза, гнев, тага....итн, итн нема човек што не почуствувал, без разлика која била причината или формата во која ја почуствувал. За тоа се однесуваше мојот пост, а не за некоја со сила предизвикана омраза или гнев. Затоа и го кажав следново:

А за разбирањето, пак нема да се согласам дека е можно без искуство, без разлика за какво и да е разбирање, темел и основа е искуството! Без него ништо нема смисла, т.е. неможе да се свати од соговорникот. Тоа е најбитниот фактор, без него ниеден тренинг ниту природен талент невредат ништо.
Тврдеше дека омразата и тагата се неопходни за духовен развој а јас тврдам дека не се. Исто тврдиш дека секој ги доживеал што воошто не мора да е точно. Дете со најнормален живот кое е здраво, има исправни родители, растено е со љубов и доволно финансии и кое немало тешки непријатности во животот воопшто не мора да доживее ниту тешка тага (банална од некупена играчка нема да сметаме) а уште помалку омраза. Од каде тоа дека буквално секој доживеал омраза, не е точно зашто има луѓе кои што и да им правиш не се способни да мразат (сум среќавал такви).

Тагата и омразата како чувства не се неопходни за духовен напредок, тоа го кажав на почеток тоа го кажувам и сега.

За искуството веќе се изјаснив, не секое е неопходно и не секое ќе има ист ефект. Искуство што тебе ќе те фасцинира мене може да ме остави апсолутно равнодушен или пак мене ќе ме мотивира а тебе ќе те падне, затоа секој си го бира својот пат и никако не можеш да ставиш равенство кое ќе важи буквално за сите. Впрочем како што нема една најдобра борбена вештина така нема еден најдобар начин за духовен развој (во склоп на тврдењето дека тагата и омразата се неопходни за духовен развој кај секого без исклучок).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тврдеше дека омразата и тагата се неопходни за духовен развој а јас тврдам дека не се. Исто тврдиш дека секој ги доживеал што воошто не мора да е точно. Дете со најнормален живот кое е здраво, има исправни родители, растено е со љубов и доволно финансии и кое немало тешки непријатности во животот воопшто не мора да доживее ниту тешка тага (банална од некупена играчка нема да сметаме) а уште помалку омраза. Од каде тоа дека буквално секој доживеал омраза, не е точно зашто има луѓе кои што и да им правиш не се способни да мразат (сум среќавал такви).

Тагата и омразата како чувства не се неопходни за духовен напредок, тоа го кажав на почеток тоа го кажувам и сега.

За искуството веќе се изјаснив, не секое е неопходно и не секое ќе има ист ефект. Искуство што тебе ќе те фасцинира мене може да ме остави апсолутно равнодушен или пак мене ќе ме мотивира а тебе ќе те падне, затоа секој си го бира својот пат и никако не можеш да ставиш равенство кое ќе важи буквално за сите. Впрочем како што нема една најдобра борбена вештина така нема еден најдобар начин за духовен развој (во склоп на тврдењето дека тагата и омразата се неопходни за духовен развој кај секого без исклучок).
Незнам ти што подразбираш под "Духовен развој", јас мислам дека бев јасен кога кажав дека тоа е асимилација или соединување на дуалностите или спротивставеностите. Неможеш да напредуваш, ако нешто сметаш за непотребно или погрешно! А ако не го искусиш, неможеш ни да го надминеш.
Колку повеќе искуства во твојот универзум, толку повисока свесност и ниво си достигнал.

We of Thelema do not divide but unite all things in “love under will” since Love is union. We unite in ourselves:
  • God & Devil
  • Light & darkness
  • Masculinity & femininity
  • Good & evil
  • High & low
  • East & West
  • Life & death
  • Virtue & vice, etc.
In this way, Thelema is a system of incorporation – Love that expands, assimilates, and includes all things – rather than castration, i.e. “And if thine eye offend thee, pluck it out” [Mark 9:47, Matt. 5:29]. In this way we heal the rift in ourselves that Christianity has caused along with the attending neurosis & obsession over sin & salvation.
In short, Thelema unites that which Christianity has divided – the Soul of every man and woman.
“For Perfection abideth not in the Pinnacles, or in the Foundations, but in the ordered Harmony of one with all.” (Liber Causae)
Love is the law, love under will.
 
B

Black Guard

Гостин
Некој лаже,и то воолкуу


Како прво нема реална основа за пропаст кон која цели човештвото.

Ако мислите на снемувањето или исрпувањето на суровата нафта,да не заборавиме дека ја има во форма на нафтени шкрилци(дури и кај нас накај штипско-беровско мислам беше,а во Израел се проценува колку сегашните резерви на сурова нафта на Сауди арабија) кога на ова би го додал и биоинженерингот а тоа значи куп бактерии кои се репрограмирани да произведуваат енергенс(дизел) instead of toxin that is и на ова да ја додадеме зелената енергија која ќе компензира минорно но доволно заедно со нуклеарниот бум т.е веќе планираното градење на над 200 нови нуклеарни реактори,навистина не ннаоѓам реална основа за страв,се разбира освен цените кај третите земји и земјите во развој кои што од простотилак или тупи политичари тапкаат во место.

Значи за индустријата генерална основа ќе биде енормниот енергетски аутпут( 1кг ураниумова прачка има енергија од над 10 000 тони јаглен) комбиниран заедно со остатокот од нафтените деривати кои ќе се користат секундарно како некој бек ап,не се секирајте за автомобилите-електричниве имаат доста добра критика како за забрзувањето така и за тивкиот мотор:)

За авионите исто така нема потреба од паника,некои летале и на алкохол и тоа со одлични перформанси па ги фатила "јетрата" и биле пензионирани што не значи дека крајот им е дојден,за бродските е јасно-нема подобро од микро фисионен реактор не поголем од 10 хјулит пакард сервери(имајте предвид дека сеуште реакторите не се искористуваат доволно па тука во игра се и најновите компјутери и софтвер,а да не го спомнам и Анеутронскиот пристап кај фузијата покрај стандардниот,така да нема реална основа за страв од било какви болести,вируси освен ако не сте во зимбабве или буркина фасо.

Така да митот за немањето енергија е веќе одамна срушен,исто како и митот за имањето лек ама ете го криеле...па добро бре луѓе со кое лице го говорите ова,па дека пуштаат вируси и сл,срања.

Ако не се лажам за време на кубанската криза америте го први го разбрале ужазот од ослободување вирус(покрај јапонците познати по практичната апликација во Кина и лансирањето балони антракс,чума и.т.н кон САД) кога многу добро експертите укажале дека не се плашат од нуклеарен удар-одговорот бил ја знаеме јачината,радиусот на дејство more or less predictable,но за разлика од Нуклеарно оружје кое може да убие 4-5 милиони,одговориле дека ослободување на еден Вирус или бактерија во најлоша опција химеричен може да кошта милијарди.

Така да не се плашете дека ве прскаат и ви нанесуваат болештини додека вие пушите минимум кутија цигари дневно,се излежавате гледајќи фудбал,стресот од кладилниците е поголем од неверството на жена/ска ви,не спортувате и на крајот оф леле НВО се виновни-е тоа не оди така.

Никој не ослободува токсични материи намерно,планирано а се со цел да ви наштети-освен ако прскањето против комарци е штетно за луѓето.

Околу моралната деградација не би коментирал иако истата е евидентна и за жал продира во јадрото на човековото срце како pound of flesh за жал но тоа сепак во голема мера зависи од семејство,индивидуа секако без тенденција да се апстрахирам од општествените фактори но....


Зарем вакви и слични на нив успејаа да не лоботомираат покрај латас миленко и политичариве.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Незнам ти што подразбираш под "Духовен развој", јас мислам дека бев јасен кога кажав дека тоа е асимилација или соединување на дуалностите или спротивставеностите. Неможеш да напредуваш, ако нешто сметаш за непотребно или погрешно! А ако не го искусиш, неможеш ни да го надминеш.
Колку повеќе искуства во твојот универзум, толку повисока свесност и ниво си достигнал.

We of Thelema do not divide but unite all things in “love under will” since Love is union. We unite in ourselves:
  • God & Devil
  • Light & darkness
  • Masculinity & femininity
  • Good & evil
  • High & low
  • East & West
  • Life & death
  • Virtue & vice, etc.
In this way, Thelema is a system of incorporation – Love that expands, assimilates, and includes all things – rather than castration, i.e. “And if thine eye offend thee, pluck it out” [Mark 9:47, Matt. 5:29]. In this way we heal the rift in ourselves that Christianity has caused along with the attending neurosis & obsession over sin & salvation.
In short, Thelema unites that which Christianity has divided – the Soul of every man and woman.
“For Perfection abideth not in the Pinnacles, or in the Foundations, but in the ordered Harmony of one with all.” (Liber Causae)
Love is the law, love under will.
Е така де, цел муабет за на крај да си направиш реклама за Телемата, можеше одма да кажеш да не пишуваме бесполезни постови. Уште пред неколку поста ти кажав ако е кај ВАС така кај другите не мора да е така инаку одиме во апсолутизам и монотеизам, мојот бог (учење) е најдобро и мора сите да играте по тие правила инаку тешко вас, ќе ве гори пекол или во твојот случај нема духовно да напредуваат.Стара прикаска слушната милион пати :).

Нема една најдобра борбена вештина за секого и нема едно спиритуално учење најдобро за секого зашто луѓето се различни а тоа што го кажа дека ако не ги искусиш омразата и тагата духовно нема да напредуваш е погрешно тврдење и уште 100 пораки да напишеме пак ќе остане погрешно :).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Нема една најдобра борбена вештина за секого и нема едно спиритуално учење најдобро за секого зашто луѓето се различни а тоа што го кажа дека ако не ги искусиш омразата и тагата духовно нема да напредуваш е погрешно тврдење и уште 100 пораки да напишеме пак ќе остане погрешно.
Слабо се разбирате вие двајцата во муабетот... :) Барем си се допишувате...

Кај НАС(телемитите) не е така како што вие си го направивте муабетот тука...

Точно е дека нема апсолутна доктрина за сите, затоа и велиме прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон. Телемата не е спиритуално учење, но содржи „духовни“ пракси кои даваат ако не исти, слични резултати за било кој човек на било кое место. ;)
Ако не ми веруваш, пробај и види.

Мора да се искуси нештото за да се зборува за него или пак за да се прават паралели и споредби, ако не може да се објасни истото.
Нормално дека нема потреба насилно да се бара тага или пак смрт или „љубовна суша“ за да ти почуствуваш „празнина“ или некое преголемо искушение за тебе, она што го нарекуваме „Dark night of the soul“.
Но сега или подоцна, по патот ќе налеташ на ова „најголемо искушение“ и ќе мора да ја поместиш границата на своето разбирање или да паднеш од патот на своето спознавање. А тоа не е сладок и убав момент.
Граници се менуваат само преку искушенија.
Затоа и темава постои, оние што паѓаат на своите искушенија секогаш наоѓаат само пропаст, црнило и смрт. Не можат да гледаат на друг начин. Не може да ја имаш перспектиата на Сонцето ако си закотвен и верен љубовник на смртта овде на Земјата.

Не знам вие што се тегавите толку со Ипсисимус ...
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
решенија - како да не стигнеме до пропаста?(ваши мислења)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
решенија - како да не стигнеме до пропаста?(ваши мислења)
Со одговорите на тоа „како демек сме стигнале до некаква си пропаст“ до сега, ги дадовме и решенијата.
Никогаш нема да стигнеме до никаква пропаст. Додека едни поединци пропаѓаат, други успеваат.
Секој со своето. Како што кажа Kaiser, секој со своите искуства и со своите „пракси“ низ животот, измешани со талент и малку варијабилност.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Е така де, цел муабет за на крај да си направиш реклама за Телемата, можеше одма да кажеш да не пишуваме бесполезни постови. Уште пред неколку поста ти кажав ако е кај ВАС така кај другите не мора да е така инаку одиме во апсолутизам и монотеизам, мојот бог (учење) е најдобро и мора сите да играте по тие правила инаку тешко вас, ќе ве гори пекол или во твојот случај нема духовно да напредуваат.Стара прикаска слушната милион пати :).

Нема една најдобра борбена вештина за секого и нема едно спиритуално учење најдобро за секого зашто луѓето се различни а тоа што го кажа дека ако не ги искусиш омразата и тагата духовно нема да напредуваш е погрешно тврдење и уште 100 пораки да напишеме пак ќе остане погрешно :).
Каква реклама бре Kaiser?! Нормално дека јас ќе пишувам од мој аспект, како е можно да зборувам за сите? Ако за тебе искажувањето на својот став е реклама, тогаш треба да се затвори форумов.
Никој не те тера да се согласиш со мене, јас размислувам на тој начин и за тоа размислување понудив аргументи. Толку е едноставно.
 
B

Black Guard

Гостин
решенија - како да не стигнеме до пропаста?(ваши мислења)

Wake up-НЕМА ПРОПАСТ!!!

Кошмарот заврши ако трае уште сигурно е филм ама и тој ќе заврши и на крајот американците ќе го спасат светот as always.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Слабо се разбирате вие двајцата во муабетот... :) Барем си се допишувате...

Кај НАС(телемитите) не е така како што вие си го направивте муабетот тука...

Точно е дека нема апсолутна доктрина за сите, затоа и велиме прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон. Телемата не е спиритуално учење, но содржи „духовни“ пракси кои даваат ако не исти, слични резултати за било кој човек на било кое место. ;)
Ако не ми веруваш, пробај и види.

Мора да се искуси нештото за да се зборува за него или пак за да се прават паралели и споредби, ако не може да се објасни истото.
Нормално дека нема потреба насилно да се бара тага или пак смрт или „љубовна суша“ за да ти почуствуваш „празнина“ или некое преголемо искушение за тебе, она што го нарекуваме „Dark night of the soul“.
Но сега или подоцна, по патот ќе налеташ на ова „најголемо искушение“ и ќе мора да ја поместиш границата на своето разбирање или да паднеш од патот на своето спознавање. А тоа не е сладок и убав момент.
Граници се менуваат само преку искушенија.
Затоа и темава постои, оние што паѓаат на своите искушенија секогаш наоѓаат само пропаст, црнило и смрт. Не можат да гледаат на друг начин. Не може да ја имаш перспектиата на Сонцето ако си закотвен и верен љубовник на смртта овде на Земјата.
Во арсеналот на искуства потребен за духовност, просветлување или повисок стадиум, не се само љубовта, среќата, мирот...итн, итн. Тоа е пат кој има и трнлив дел, подеднакво битен, дел кој не е можно да се заобиколи. Тоа е делот кога мора да ги искусиш и омразата, тагата, гневот.....без тој дел "патот" никогаш нема да биде комплетен и ќе води кон пропаст.
Вие двајцата се негирате еден со друг, договорете се дали мора да искусиш омраза и тага и гнев за да стигнеш до духовност на повисок стадиум или не. Ипси тврди не е можно и патот ќе те води во пропаст, ти Хепта тврдиш дека не се неопходни тие чувства (иако претходно си се сложил со истото) што значи еден од вас двајца не е во право.

Не збориме за искушенија ни за темната ноќ на душата туку горе наведните чувства за кои тврдам, дека не мора да ги искусиш за да стигнеш до целта, нешто што Ипси тврди нема никогаш да го направиш (нема да бидеш комплетен) ако не си ги искусил.

Го коментирам тоа што го читам на начинот како е напишано а дали е тоа официjален став на Телемата и дали е правилно презентирано не навлегувам, тоа вие си знаете :).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Вие двајцата се негирате еден со друг, договорете се дали мора да искусиш омраза и тага и гнев за да стигнеш до духовност на повисок стадиум или не. Ипси тврди не е можно и патот ќе те води во пропаст, ти Хепта тврдиш дека не се неопходни тие чувства (иако претходно си се сложил со истото) што значи еден од вас двајца не е во право.

Не збориме за искушенија ни за темната ноќ на душата туку горе наведните чувства за кои тврдам, дека не мора да ги искусиш за да стигнеш до целта, нешто што Ипси тврди нема никогаш да го направиш (нема да бидеш комплетен) ако не си ги искусил.

Го коментирам тоа што го читам на начинот како е напишано а дали е тоа официjален став на Телемата и дали е правилно презентирано не навлегувам, тоа вие си знаете :).
Каков официјален став на Телемата бре човече?! "Прави што ти е Волја и тоа нека биде целиот закон"
Тоа е официјалниот став на Телемата. Што се инаетиш како магаре на мост?
Зарем нереков дека ништо не е потребно со сила да се предизвикува? Туку она што ќе ти го донесе животот како искушение да го надминеш наместо да го покажуваш со прст како нешто непотребно, грешно или зло. Ако ти сметаш дека еден човек може да го помине животот без да се најде во ситуација да почуствува гнев, омраза и слично, тогаш ти живееш во некоја бајка - утопија. Реков дека тој пат има и трнлив дел кој мора да се искуси, бидејќи секојдневните искуства укажуваат на тоа. Ти познаваш ли човек што никогаш не бил гневен, што никогаш не бил тажен?
Каде виде негирање овде, стварно не ми е јасно!

Еве уште еднаш што кажав, бидејќи ми се вадат зборови од контекст:
Јас никаде не споменав некоја конкретна омраза, гнев или тага, што значи не ни мислев за нешто кое треба со сила да го предизвикаш. А омраза, гнев, тага....итн, итн нема човек што не почуствувал, без разлика која била причината или формата во која ја почуствувал. За тоа се однесуваше мојот пост, а не за некоја со сила предизвикана омраза или гнев. Затоа и го кажав следново:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Нема што да се договараме... Ниту се негираме...
Секој има свој пат и свои искушенија... за некој искушение е да го надмине гневот, за други да ја надмине празнината што го прави отсуството на љубов.
Како би го надминал ти гневот? Со повеќе гнев или со дијагнално спритивност на гневот?
Или пак најстрашното прашање, како ќе ја надминеш љубовта? :D

Истото го зборува и Ипсисимус... вие не се разбирате и си се допишувате, јас само пробав да разјаснам...

Навлези малку во телемата (не ја спомнувај напразно ако не), прочитај ако не друго (најмалку што може да направиш е да прочиташ), не вака без искуство да зборуваш.
Од такви без искуство а само што зборуваат, АМАН.

А ако имаш искуство и ти е проблем телемата, решавај си ги проблемите, јас не сум крив за нив.

П.С. Одиме офтопик... :) Сепак нема пропаст. Чисто телемитски да се изјаснам. ;)
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
162
Поени од реакции
28
Дали сум направил? Да, се разбира сум направил нешто,
прво сум се разбудил и не сонувам дека сум свесен толку сум свесен за себепостоењето, за мојата природа односно
за природата на секој човек во чија суштина е љубовта, свесен за Бог и за она што ние е дадено од Него безусловната и безрезервната Љубов односно енергија, која суптилно не менува, а за да ја добиеме треба само да ја побараме.
И со тоа работам на будењето и одржувањето на духовните квалитети кај себе и кај оној што тоа ќе го побара од мене.
Aj ako sakash neshto poveke za ova.....
Na koj nacin se postignuva?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom