Како стигнавме до пропаста кон која цели човештвото?

Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Како стигнавме до ова што се случува околу нас?
Цела растителна храна што ја конзумираме не е веќе
иста го нема веќе ни мирисот, ни вкусот се е како пластика,
благодарение на генетскиот инжинеринг со кој се зголемува
производсвото драстично.
Истото се случи и со животните кои се дел од прехранбената
индустрија нивната днк е изменета со цел повеќе профит.
Од ова има огромни последици врз целата планета а се разбира и врз здравјето на луѓето, затоа што секој втор човек на планетата
има некакви здраствени проблеми.
Целата флора и фауна претрпе огромни последици, огромен
број на видови растителни и животински изумреа, планктоните во океаните се намалија за повеќе од 50%.
Потоа загадувањето од секаков тип, од илијадниците нуклеарни и атомски проби кои се направени на отворено
во последните 65 години.
Потоа ако се погледне начинот на живот пред 50 или повеќе години ќе се забележи иако луѓето имале многу малку на материјален и технолошки план, живееле многу подобар живот незнаеле што е тоа стрес имале многу повеќе желба за живот.
За разлика од она
што го имаме ние денес. Имаме навистина многу, но и оние
што се богати и оние што не се сепак некако не се среќни, немаат желба за ништо посебно, и се заситени од речиси од се.
Станавме тешки матријалисти, ги изгазивме сопствените квалитети и вредности како луѓе, не размислуваме сами со нашиот ум и разум тоа го прават медиумите се разбира, а кој има храброст да се издвои од средината во која е, и да
покаже сопствен став кој не кореспондира со околината.
Човештвото се повеќе пропаѓа секојдневно, на духовен
план остана без квалитетите кои не прават да бидеме она
што сме луѓе кои во себе носат многу Љубов и Светлина, развојот во таа сфера се сведе во регрес.
На физички план истото се случува како врз целата планета така и врз луѓето.
Се појавија стотици болести од светски размери и сл.
Која е причината за оваа пропаст кон која целиме?
Кажете го вашето мислење.
 
P

Peaceful Anger

Гостин
Види батка ако ги глеаш вака работите изглеадаат многу црно и во право си дека да во борбата за профит направија и прават многу штетни работи. Отсекогаш имало лоши работи во светот и поентата е да ги гледаш убавите работи. Затоа што ги има многу. Ако можеш секоја ситуација да ја гледаш како нова можност тогаш уживаш во животот.

Станавме тешки матријалисти, ги изгазивме сопствените квалитети и вредности како луѓе, не размислуваме сами со нашиот ум и разум тоа го прават медиумите се разбира, а кој има храброст да се издвои од средината во која е, и да
покаже сопствен став кој не кореспондира со околината.
Никогаш луѓето не размислувале сами со својот ум и тешко дека некофаш и ќе! Сите ние си влијаеме врз нашите мислења и сакал или некел некој ке ти влијае. Убаво е да покажеш став кој не е во согласност со околината но пред се треба да не се замараш многу и да се фокусираш на тоа шо те праи среќен.

И точно е дека не живееме многу здраво но не целиме кон никаква пропаст. Причините за тоа нездраво живеење е во развојот во минатиот век од каде што излегоа многу корисни работи ама истовремено и штетни. Јас лично у античко време би живеел ако е за тоа ем за здравата храна ем борба со меч и со штит гради у гради не сеа некој со снајпер ке те скине без очи да му видиш... нефер
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Како стигнавме ?
Оние со service to self филозофија да ги прашаме на врвот на пирамидата што се.
Се ова е нивно масло, додека наша вина е што уште спиеме.
Нема спас се додека народов е успан до коска.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Види батка ако ги глеаш вака работите изглеадаат многу црно и во право си дека да во борбата за профит направија и прават многу штетни работи. Отсекогаш имало лоши работи во светот и поентата е да ги гледаш убавите работи. Затоа што ги има многу. Ако можеш секоја ситуација да ја гледаш како нова можност тогаш уживаш во животот.

Никогаш луѓето не размислувале сами со својот ум и тешко дека некофаш и ќе! Сите ние си влијаеме врз нашите мислења и сакал или некел некој ке ти влијае. Убаво е да покажеш став кој не е во согласност со околината но пред се треба да не се замараш многу и да се фокусираш на тоа шо те праи среќен.

И точно е дека не живееме многу здраво но не целиме кон никаква пропаст. Причините за тоа нездраво живеење е во развојот во минатиот век од каде што излегоа многу корисни работи ама истовремено и штетни. Јас лично у античко време би живеел ако е за тоа ем за здравата храна ем борба со меч и со штит гради у гради не сеа некој со снајпер ке те скине без очи да му видиш... нефер
Не ја отворив темата за да повикам на "џихад",
туку за да може некои работи појасно да се видат, а со
тоа и каква е нашата улога во времето во кое живееме.
Со цел да се потикне позитивна промена кај оние луѓе што
имаат храброст да променат нешто кај себе и со тоа околу себе, со цел поквалитетен живот. Затоа што каква енергија
шириме на таква и ќе наидеме, доволна е и само мала промена на нашата перцепција и карактер за да се
променат околностите во кои живееме.Се разбира секој живее во различни околности,
и затоа нетреба да се осудува, но сепак секој има можност да го промени не само светот толку и универзумот,
а за тоа треба прво да почне од себе затоа што тоа е единствениот начин.
Колку и да звучи ирационално и чудно сепак е едноставна вистина.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Не ја отворив темата за да повикам на "џихад",
туку за да може некои работи појасно да се видат, а со
тоа и каква е нашата улога во времето во кое живееме.
Со цел да се потикне позитивна промена кај оние луѓе што
имаат храброст да променат нешто кај себе и со тоа околу себе, со цел поквалитетен живот. Затоа што каква енергија
шириме на таква и ќе наидеме, доволна е и само мала промена на нашата перцепција и карактер за да се
променат околностите во кои живееме.Се разбира секој живее во различни околности,
и затоа нетреба да се осудува, но сепак секој има можност да го промени не само светот толку и универзумот,
а за тоа треба прво да почне од себе затоа што тоа е единствениот начин.
Колку и да звучи ирационално и чудно сепак е едноставна вистина.
...kazi mi samo edna rabota ...dali i STO si napravil za sebe...za da se promenis sebe si , a tocno e toa sto go kaza deka menuvajki se sebe ja menuvame i okolinata , vlijaeme nevidlivo na drugite i na univerzumot..kazii nesto konkretno , dosta e mudruvanje i teorija , site nie znaeme po nesto , ama dali nesto rabotime , dali deluvame ...
te pozdravuvam!
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
...kazi mi samo edna rabota ...dali i STO si napravil za sebe...za da se promenis sebe si , a tocno e toa sto go kaza deka menuvajki se sebe ja menuvame i okolinata , vlijaeme nevidlivo na drugite i na univerzumot..kazii nesto konkretno , dosta e mudruvanje i teorija , site nie znaeme po nesto , ama dali nesto rabotime , dali deluvame ...
te pozdravuvam!
Дали сум направил? Да, се разбира сум направил нешто,
прво сум се разбудил и не сонувам дека сум свесен толку сум свесен за себепостоењето, за мојата природа односно
за природата на секој човек во чија суштина е љубовта, свесен за Бог и за она што ние е дадено од Него безусловната и безрезервната Љубов односно енергија, која суптилно не менува, а за да ја добиеме треба само да ја побараме.
И со тоа работам на будењето и одржувањето на духовните квалитети кај себе и кај оној што тоа ќе го побара од мене.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
bas mi e milo sto si se razbudil i sto si svesen za svojata sustina ..retko koj moze da izjavi takvo nesto za sebe ... potpisot ti e zrel , prasanjeto isto taka , ama me cudis sto go nemas odgovorot...postojat razlicni stepeni na budenje , razlicni stepeni na svesnost , razlicni stepeni na razbiranje, razlicni stepeni na prosvetlenost ....
...porakata e ne se ogranicuvaj sebe ...ne veli deka si se razbudil ...sekogas mozes povekje i imas povekje , ama ako si otvoren , da dobivas i da primas , znaci ne zazemaj takov stav , jas sum buden ...ne si dovolno , ako taka velis znaci deka se ogranicuvas i ne ti treba povekje , buden si ili znaes se , znaci deka nema povekje da dobies ...ima poubava formula ...pocnav da se budam ili samo se budam...znaci deka trae i deka dobivas uste i ke dobivas , ama mora da si otvoren...zasto tie gledaat i ni davaat onolku kolku mozeme da primime ili da poneseme, ama samo ako nie toa go barame , taka se popolnuva prazninata vo nas sto ja imame i pokraj site materijalni ugodnosti koi gi uzivame....ovoj odgovor treba da go imas ako si tolku svesen , a zaklucokot ti e pogresen...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
sto jas sum napravil mozebi ke si pomislis ili ke prasas ... i jas lutav i barav mnogu , prasuvav i citav sekade ,i mi se slucija mnogu raboti i sekojdnevno se slucuvaat .... od pred nekoe vreme pocnav aktivno da rabotam, na sebe i porano rabotev ama povekje pasivno ...aktivnata rabota za dva meseci mi donese mi se cini povekje otkolku sto dobiv vo poslednite cetiri godini ... rabotam na sebe i toa se cuvstvuva i toa kako ...povekje od koga i da e , do sega rabotev na mirot , sega na ljubovta sprema sebe i sprema se sto postoi ...podarete i ljubov na okolinata , podarete i mir na okolinata i na zemjata , cuvajte gi i sakajte gi i posmatrajte sto ke se slucuva i kakva ke bide reakcijata na toa ...vo vas i okolu vas...ama mora da bide vistinsko ona sto go davate , od srce...

pozdrav!
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Воопшто не се согласувам дека човештвото цели кон пропаст.
Како тоа растителната храна не е иста? Од кога не е иста? Ти имаш 23 години и не можеш да кажеш каква била храната порано. Пред 10 години го имаше истото ова како и денеска. А генетски модифицирана храна воопшто не се продава! Барем не во Македонија. Истото важи и за животните. Се користат пестициди и хормони, но не и генетски инжинеринг. Не знам што е полошо, но сигурно не е исто.

На планетава има без малку 7 милијарди луѓе, а животниот век е подолг од кога било. Вистинскиот „проблем“ е што луѓето се премногу здрави и не има премногу, а не дека имало болести. Болестите се јавуваат како природен начин за контролирање на популацијата. Сепак мора да се покориме на природните закони.

Врз основа на што можеме да речеме дека Човекот пропаѓа духовно? Како можам јас да занам какво било духовното ниво на луѓето пред 100 години? Колку луѓе во Македонија биле писмени пред 100 години? Тоа не е пресудно, но јас сметам дека ако човек научи да чита, тој духовно се унапредува.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Воопшто не се согласувам дека човештвото цели кон пропаст.
Како тоа растителната храна не е иста? Од кога не е иста? Ти имаш 23 години и не можеш да кажеш каква била храната порано. Пред 10 години го имаше истото ова како и денеска. А генетски модифицирана храна воопшто не се продава! Барем не во Македонија. Истото важи и за животните. Се користат пестициди и хормони, но не и генетски инжинеринг. Не знам што е полошо, но сигурно не е исто.

На планетава има без малку 7 милијарди луѓе, а животниот век е подолг од кога било. Вистинскиот „проблем“ е што луѓето се премногу здрави и не има премногу, а не дека имало болести. Болестите се јавуваат како природен начин за контролирање на популацијата. Сепак мора да се покориме на природните закони.

Врз основа на што можеме да речеме дека Човекот пропаѓа духовно? Како можам јас да занам какво било духовното ниво на луѓето пред 100 години? Колку луѓе во Македонија биле писмени пред 100 години? Тоа не е пресудно, но јас сметам дека ако човек научи да чита, тој духовно се унапредува.
Кај се наоѓаш ти бе другар, на Марс ?
Во 2000 г. имало 5000 војни на земјава.
Треба ли повеќе ?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Кај се наоѓаш ти бе другар, на Марс ?
Во 2000 г. имало 5000 војни на земјава.
Треба ли повеќе ?
Војните Игоре, се двигател на човештвото, составен дел, без кои развој нема.
Почнувајќи од почетокот на човештвото, секогаш човекот се стремел да биде што е можно помоќен, да ја заштити својата територија, своите ресурси, а и да освои нови. Тоа не е случај само со човекот, туку и со голем број животни.
Кога човекот се стреми да биде помоќен, мора да мисли и да развие начини и техника за тоа. А тоа позитивно се одразува и врз останатите сфери од животот.

Со воведот на темата воопшто не се согласувам. Човештвото не се стреми кон пропаст, туку сосем спротивното.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Војните Игоре, се двигател на човештвото, составен дел, без кои развој нема.
Почнувајќи од почетокот на човештвото, секогаш човекот се стремел да биде што е можно помоќен, да ја заштити својата територија, своите ресурси, а и да освои нови. Тоа не е случај само со човекот, туку и со голем број животни.
Кога човекот се стреми да биде помоќен, мора да мисли и да развие начини и техника за тоа. А тоа позитивно се одразува и врз останатите сфери од животот.

Со воведот на темата воопшто не се согласувам. Човештвото не се стреми кон пропаст, туку сосем спротивното.

Ако човештвото навистина напредува и се развива во сите сфери како тоа на скоро секој човек парите му се најважни од се што
постои па дури и од себе, зошто денес има воени кризи во многу држави, зошто се напаѓаат држави само за да завземат нафтените извори,
зошто вештачки се создаваат вируси и болести за некој милијардер да се збогати уште малку, зошто луѓето не се свесни за својата
вистинска природа духовна и суптилна и за својот огромен потенцијал, зошто не се свесни дека животот не е само хемиски процес?
Зошто мислат дека се единствени во универзумот, зошто не се свесни дека постои Креатор и многу повисоки нивоа на свест над
нашето.
 

MartinFCB

Fcb
Член од
22 октомври 2010
Мислења
317
Поени од реакции
47
Воопшто не се согласувам дека човештвото цели кон пропаст.
Како тоа растителната храна не е иста? Од кога не е иста? Ти имаш 23 години и не можеш да кажеш каква била храната порано. Пред 10 години го имаше истото ова како и денеска. А генетски модифицирана храна воопшто не се продава! Барем не во Македонија. Истото важи и за животните. Се користат пестициди и хормони, но не и генетски инжинеринг. Не знам што е полошо, но сигурно не е исто.
Прашај ги луѓето од Велес дали е иста храната од порано и сега. Само толку имам да ти кажам за храната. :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Воопшто не се согласувам дека човештвото цели кон пропаст.
Како тоа растителната храна не е иста? Од кога не е иста? Ти имаш 23 години и не можеш да кажеш каква била храната порано. Пред 10 години го имаше истото ова како и денеска. А генетски модифицирана храна воопшто не се продава! Барем не во Македонија. Истото важи и за животните. Се користат пестициди и хормони, но не и генетски инжинеринг. Не знам што е полошо, но сигурно не е исто.

На планетава има без малку 7 милијарди луѓе, а животниот век е подолг од кога било. Вистинскиот „проблем“ е што луѓето се премногу здрави и не има премногу, а не дека имало болести. Болестите се јавуваат како природен начин за контролирање на популацијата. Сепак мора да се покориме на природните закони.

Врз основа на што можеме да речеме дека Човекот пропаѓа духовно? Како можам јас да занам какво било духовното ниво на луѓето пред 100 години? Колку луѓе во Македонија биле писмени пред 100 години? Тоа не е пресудно, но јас сметам дека ако човек научи да чита, тој духовно се унапредува.

Мислам дека можам да кажам каква била храната дали е променета или не.
Кај нас во Македонија таа промена дојде многу покасно во споредба со ЕУ и другите економски развиени земји.
Еве еден конкретен пример кога прв пат бев отидел во Италија сето нивно овошје и зеленчук за мене немаше
ни вкус ни мириз, убаво изгледаше но беше како пластика, а тоа време кај нас сеуште се користеа стари семиња не беа генетски
модификувани, сите можат да забележат дека тогаш нашето овошје имаше вкус и мирис иако заборавиле како изгледа тоа, бидејќи
промената не дојде веднаш. Ако не се согласуваш со тоа тогаш само ја негираш вистината.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако човештвото навистина напредува и се развива во сите сфери како тоа на скоро секој човек парите му се најважни од се што
постои па дури и од себе, зошто денес има воени кризи во многу држави, зошто се напаѓаат држави само за да завземат нафтените извори,
зошто вештачки се создаваат вируси и болести за некој милијардер да се збогати уште малку, зошто луѓето не се свесни за својата
вистинска природа духовна и суптилна и за својот огромен потенцијал, зошто не се свесни дека животот не е само хемиски процес?
Зошто мислат дека се единствени во универзумот, зошто не се свесни дека постои Креатор и многу повисоки нивоа на свест над
нашето.
Војни одсекогаш имало и секогаш ќе има, тоа што ти го сакаш е утопија другар, а утопијата никогаш неможе да се постогне, затоа што ја исклучува онаа страна која иако неповолна сепак е пресудна. Се дејствува на едноставниот принцип - акција и реакција. Неможно е да сакаш акција а да немаш реакција, така и просперитетот, среќата....се акција а нивните спротивности реакција! Тие се неразделлив дел, и никогаш неможе да постои само едното.
За тебе светот оди во пропаст бидејќи насекаде гледаш проблеми таму каде оние кој размислуваат спротивно на тебе гледаат предизвици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom