Како до работа во Австралија

F

FARANG

Гостин
Ова малку ме збуни FARANG дали девојкава може да биде македонка мислам (така го разбрав во овој случај)? Да направам брак со неа и да аплицирам за работна виза?
Ако земеш Македонка од МКД за жена што ги исполнува условите, склопиш брак со неа, тогаш таа може да биде носител на визата.
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 13:30 ---
Ова малку ме збуни FARANG дали девојкава може да биде македонка мислам (така го разбрав во овој случај)? Да направам брак со неа и да аплицирам за работна виза?
Ако земеш Македонка од МКД за жена што ги исполнува условите, склопиш брак со неа, тогаш таа може да биде носител на визата.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.Поздрав до сите членови на форумов.Има многу теми отворено за ова ,скоро сите ги
прочитав, ако не се лажам, ако сум испуштил нешто се извинувам.Насловот кажува се.
Има вакви наслови, ама и различни случаи поединечно. Не знам, како кој ќе ме свати но се надевам
дека ќе ме сватите правилно.За да заминеш во некоја држава ти е потребна некаква виза.
Има многу објаснувања за тоа како да се добие.Читам ете требало да се полага некои тестови за
познавање на јазик, гаранции, кеш и што ли уште не..... . Како е најлесно да се дојде до работа?
Јас имам роднини, можеби повеќе од 30г. живеат и работат тамо. Е сега за визава не знам , англиски сум слаб.Моето школо е машинска струка , но јас би прифатил и друга работа.Јас не мислам дека тамо парите никнуваат, тука работам во лето понекогаш 17часа,знам како е.Која е предноста со бугарски пасош?
Колку кошта сето ова .. авионски билет, една скромна куќа, стан под наем..... И се за почеток. .
Има на форумов луѓе кои живеат во таа држава, се надевам дека ќе ми објаснат. Поздрав :)
Zdravo Nie sme familija od Skopje,mnogu imame zelba da se iselime vo nekoja od prekuokeanskite kontineti Avstralija ili najmnogu Nov Zeland probuvavme prekiu ovlastenite agencii na internet ama nekako tesko ni uspeva, soprugot ima odlicno poznavane na angliskiot jazik i IT tehnologijata ama jas slabo go poznavam angliskiot, imame kerka od 17 godini i sin od 7godini, najmnogu ni e vazno kerkata tamu da studira i svojata kariera tamuda ja gradi bidejki tuka zivot nema, od den na den smesepoveke razocarani, i ve molam ako mozete da ni pomognete nekako vi bi bile blagodarni. Nasiot e-mail.jocka74@gmail.com
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 21:29 ---
temata e super vakvi korisni informacii treba poveke
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ако земеш Македонка од МКД за жена што ги исполнува условите, склопиш брак со неа, тогаш таа може да биде носител на визата.

Ako si za zenenje samo Bitola tamu doaadjaat najvece sekoja godina tie od Avstralija ...na leto

Prasanje do leon 888 me interesira dali vazi t.e dali go priznavaat kursot od rabotnicki primer za protiv pozarna zastita ili rakuvac na viljuskar ...ima li rabota za moleri otprilika da mi kazes
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Ако земеш Македонка од МКД за жена што ги исполнува условите, склопиш брак со неа, тогаш таа може да биде носител на визата.

Ako si za zenenje samo Bitola tamu doaadjaat najvece sekoja godina tie od Avstralija ...na leto

Prasanje do leon 888 me interesira dali vazi t.e dali go priznavaat kursot od rabotnicki primer za protiv pozarna zastita ili rakuvac na viljuskar ...ima li rabota za moleri otprilika da mi kazes
Фала ти батка:)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ако земеш Македонка од МКД за жена што ги исполнува условите, склопиш брак со неа, тогаш таа може да биде носител на визата.

Ako si za zenenje samo Bitola tamu doaadjaat najvece sekoja godina tie od Avstralija ...na leto

Prasanje do leon 888 me interesira dali vazi t.e dali go priznavaat kursot od rabotnicki primer za protiv pozarna zastita ili rakuvac na viljuskar ...ima li rabota za moleri otprilika da mi kazes
Ako mislis deka so kurs od rabotnicki ke uspees da zemes viza vo AU ili NZ si se zaebal tesko no ako veke imas viza i baras rabota golema e verojatnost deka so ovie kursevi ke dokazes deka imas rabotno iskustvo vo odredena struka i ke imas poveke sansi za vrabotuvanje. No vo globala nieden rabotodavec ne go interesira diploma tuku rabotno iskustvo i poznavanje na rabotata.
 
C

cige

Гостин
Ако земеш Македонка од МКД за жена што ги исполнува условите, склопиш брак со неа, тогаш таа може да биде носител на визата.

Ako si za zenenje samo Bitola tamu doaadjaat najvece sekoja godina tie od Avstralija ...na leto

Prasanje do leon 888 me interesira dali vazi t.e dali go priznavaat kursot od rabotnicki primer za protiv pozarna zastita ili rakuvac na viljuskar ...ima li rabota za moleri otprilika da mi kazes
Познавам еден дечко што замина во Австралија пред 4-5 години, и таму сега работел молер со екипа Македонци, се врати тука се венчаа со девојка му и заминаа. Ама незнам на кој начин добил виза.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Кои професии се најбарани, или било што друго за работа може ли да се најде, макар и обичен работник и колку е просечна плата? Колку години треба да престојуваш за добиеш државјанство,
и да си работиш слободно. По се изгледа дека најлесно е ако се склучи брак , за колку време можат да се средат документите во ваков случај?
 
Член од
27 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сериозно сме заинтересирани да одиме во АУ па ме интересира кој тип на визе е најпогоден за нас (женет сум и имам дете 2 год) женами има виша мед. школа и раб искуство од 8 год, јас имам заврсено автоматика и сметачки машини (средно) ама раб. во печатница со 10 год, искуство
Имаме и двајцата 30 год.
Роднини немам во АУ имам некои пријатели ама не се во мозност за некоја си гаранција или сл.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Сериозно сме заинтересирани да одиме во АУ па ме интересира кој тип на визе е најпогоден за нас (женет сум и имам дете 2 год) женами има виша мед. школа и раб искуство од 8 год, јас имам заврсено автоматика и сметачки машини (средно) ама раб. во печатница со 10 год, искуство
Имаме и двајцата 30 год.
Роднини немам во АУ имам некои пријатели ама не се во мозност за некоја си гаранција или сл.
Туристичка прво , после ако можи работна. Ама тоа тешко да ти да гаранцја , како што кажа и самиот, не знам најдобро можеби би било директно на работна, пишувај на форумов можи некој ќе ти одговори ..... :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Уклучи скајпот и барај нашинки таму фати некоја лигави и се до бескрај додека да ја прелажеш да дојде до овде а кога ќе дојде посвети и се 24/7, затрудни ја и трк пред матичар и чекај неколку месеци.....проверена варијанта другото се ти е инвестиција што не значи дека ќе ти се врати(y)
да знаеш колку си во право само (y)
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 08:59 ---
Хахах :cuc:, добар трик, ај некако ќе се издржи за тие месеци, ама потоа што ќе биде ако е некоја расипана,па да те заглави до гуша уште тоа фали .Наместо подобро после само вака :drk:ахаха.
Плус тоа не е како овде , и праќаш понуда на fb па таа нема да прифати :notworthy:,па од такви ќе ти се
блокира fb,и после само :tapp:.
ти е гајле расипана,ваква таква...ти земи нивни пасош,а таа каква сака нека биде ;)
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Пред околу десетина години едни мои комшии ке отидеа за Австралија.
Агенција во Скопје им "гарантираше", али на крај ништо. Исчезнаа и агенцијата и све, нит постои човек со такво име нит агенција некогаш била регистрирана.

Па бидете претпазливи доколку се работи за агенција.
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имаш добра и МНОГУ барана струка за во Австралија. Немам поима дали е на бараната листа АМА порано им бев банкар на неколку забни техничари и стално кукаа дека неможат да најдат работници. Проблем е што скоро секој со малку искуство си отвара своја лабараторија подоцна и неќе да остане да работи за некој друг. Почетна плата би ти била накај 65К долари а кога ќе отвориш своја лабараторија без проблем ќе правиш и по 1000 долари дневно. Во мелбурн знам еден македонец што има своја лабараторија и растура, последен пат кога правевме муабет баш збореше дека сака да донесе некој од МКД да му работи.

Не верувам дека би ти било признато школувањето од МКД така да најверојатно ќе треба да учиш овде пак. Колку и да те кошта ти напишав колку би заработувал па сега ти види си. Ако се снајдеш да работиш по струка и студираш не би ти било проблем да си ги покриеш студиите. Ќе треба тука да им докажеш на работодавците дека знаеш што правиш. Мој совет - роднините нека те повлечат туристички некој месец, види како е, најди некој кај што ќе работиш, врати се во мкд и аплицирај за студентска виза.
здраво, јас сум забен техничар со работно искуство веќе 7 години, имам дипломирано во Софија Бугарија на Медицинскиот Универзитет.Освен македонско имам и бугарско државјанство. Се интересирам за работа во Австралија, ако можи да ми дадеш некој контакт,да се поврзам со лабаратории на кои им се потребни забни техничари како мене. Фала..
 
F

FARANG

Гостин
здраво, јас сум забен техничар со работно искуство веќе 7 години, имам дипломирано во Софија Бугарија на Медицинскиот Универзитет.Освен македонско имам и бугарско државјанство. Се интересирам за работа во Австралија, ако можи да ми дадеш некој контакт,да се поврзам со лабаратории на кои им се потребни забни техничари како мене. Фала..
Барај на
http://www.seek.com.au/

Ќе треба прво виза да средиш, тоа што имаш бг државјанство не значи ништо овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom