Инвестициски БУМ во Македонија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641


Она кога визуелно лажеш за на лоботомираниот антички маќедонец му створиш перцепција по твој мерак. Ај бројкиве што везе немаат во ред, отрпнавме. Али од 37.3 до 24 на Y оската има 5 пати поголем размак него од 0 до 24. Курир е измислен за селендрава да паѓа у несвест од лажна среќа со 30 динари у џеб. АИРЛИЈА!

Ona koga od petni zili probuvas da najdes mana u 13% namaluvanje na nevrabotenost i da go prikazes kako neuspeh... OK, situacijava u mkd e daleku od dobra ama ako ima namaluvanje olabivte malku...
 
S

silmarillion

Гостин
Петни жили? Батка и 0% да има невработеност баш ме заболе. Али ваков сеир извини али не се пропушта.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Петни жили? Батка и 0% да има невработеност баш ме заболе. Али ваков сеир извини али не се пропушта.
Изгледа вас и 100% невработеност да има баш ве заболува. Ја кренавте невработеноста на рекордно ниво, сегашнава власт успеа да ја намали за повеќе од 13%, а вие го критикувате графиконот со кој тоа се прикажува. o_O
Толку негативни луѓе како соросоидиве овде не постојат никаде на друго место на свет.
 
S

silmarillion

Гостин
Батка и 200% невработеност да има ич не ми е гајле. Трпи и нервирај се :)
 
G

Goldie

Гостин
Ona koga od petni zili probuvas da najdes mana u 13% namaluvanje na nevrabotenost i da go prikazes kako neuspeh... OK, situacijava u mkd e daleku od dobra ama ako ima namaluvanje olabivte malku...
Сака да ти каже дека Македонците не видоа многу ќар од тоа намалување на невработеноста кое се должи на неколку работи пред се
- заминување на огромен дел од младото работоспособно население надвор од државава
- државната администрација дополнително се оптерети, во сите министерства и државни претпријатија има 3-4 повеќе вработени од потребното
- странски инвестиции донесени со огромна помош од државата а само мал дел од нив отскокнуваат со платите

Ама ајде ова последното ќе го земеме како единствена позитивна работа, се зголеми конкуренцијата на пазарот на трудот има некакво покачување во плати какво такво. Сепак од друга страна наместо да ги стимулираат и домашните големи и мали бизниси они ги уништуваат се повеќе и повеќе поради тоа што мора од некаде да се собира пари за да се плати таа администрација..
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
Сака да ти каже дека Македонците не видоа многу ќар од тоа намалување на невработеноста кое се должи на неколку работи пред се
- заминување на огромен дел од младото работоспособно население надвор од државава
- државната администрација дополнително се оптерети, во сите министерства и државни претпријатија има 3-4 повеќе вработени од потребното
- странски инвестиции донесени со огромна помош од државата а само мал дел од нив отскокнуваат со платите

Ама ајде ова последното ќе го земеме како единствена позитивна работа, се зголеми конкуренцијата на пазарот на трудот има некакво покачување во плати какво такво. Сепак од друга страна наместо да ги стимулираат и домашните големи и мали бизниси они ги уништуваат се повеќе и повеќе поради тоа што мора од некаде да се собира пари за да се плати таа администрација..
има луге кои ја познаваат реалната состојба, има луѓе кои читаат и кажуваат она што им се сервира = ботови
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Сака да ти каже дека Македонците не видоа многу ќар од тоа намалување на невработеноста кое се должи на неколку работи пред се
- заминување на огромен дел од младото работоспособно население надвор од државава
- државната администрација дополнително се оптерети, во сите министерства и државни претпријатија има 3-4 повеќе вработени од потребното
- странски инвестиции донесени со огромна помош од државата а само мал дел од нив отскокнуваат со платите

Ама ајде ова последното ќе го земеме како единствена позитивна работа, се зголеми конкуренцијата на пазарот на трудот има некакво покачување во плати какво такво. Сепак од друга страна наместо да ги стимулираат и домашните големи и мали бизниси они ги уништуваат се повеќе и повеќе поради тоа што мора од некаде да се собира пари за да се плати таа администрација..

Ok... Najubavo uopste da ne se zamaraat, sekako oni ss izbrani da ja vodat drzavata a ne da stvaraat rabotni mesta. Ako ima vistinski kvalitetna rabotna raka investitorite sami ke dojdat taka?

10% danok plakaat domasnite firmi. Podobra simulacija zdravje ama i toa malku e.... Najubavo i niv subvencii da im dademe pa dur trae trae...

Znaci deka mozelo podobro nekoj raboti da. Deka trebase poveke i toa da. Deka trebase poasalna strategija da. Deka e daleku od dobro apsolutno. Ama da negiras kolku tolku pozitivni vesti e glupavo. Ako ti mislis deka drugata opcija moze podobro, onaa sto gi zatvori fabrikite i ja unisti ekonomijata ok... Idat izbori glasaj gi ama kakvi i da se ovie ete tolku gi bivase tolku srabotija.[DOUBLEPOST=1473515411][/DOUBLEPOST]
Ке сакаш да ни раскажеш каква е реалната состојба?
Negovata e bar jasna. Dudla u stab i ceka vrabotuvanje u administracija
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Прво измислија поим "пасивни баратели на работа" па ги избришаа истите од листата како невработени. После воведоа еден куп услови што треба да ги исполниш за да се сметаш за активен барател на работа. За луѓето кои се регистрирани како земјоделци го бришат целото нивно семејство од листата на невработени бидејќи ги сметаат за земјоделска заедница, итн. итн.

Се направија еден куп законски манипулации за намалување на бројот на невработени на хартија.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
Ке сакаш да ни раскажеш каква е реалната состојба?
ако сакаш прикаски читај браќа грим, ако те интересира реалноста погледни околу тебе со чиста совест и отворени очи
 
G

Goldie

Гостин
Ok... Najubavo uopste da ne se zamaraat, sekako oni ss izbrani da ja vodat drzavata a ne da stvaraat rabotni mesta. Ako ima vistinski kvalitetna rabotna raka investitorite sami ke dojdat taka?

10% danok plakaat domasnite firmi. Podobra simulacija zdravje ama i toa malku e.... Najubavo i niv subvencii da im dademe pa dur trae trae...

Znaci deka mozelo podobro nekoj raboti da. Deka trebase poveke i toa da. Deka trebase poasalna strategija da. Deka e daleku od dobro apsolutno. Ama da negiras kolku tolku pozitivni vesti e glupavo. Ako ti mislis deka drugata opcija moze podobro, onaa sto gi zatvori fabrikite i ja unisti ekonomijata ok... Idat izbori glasaj gi ama kakvi i da se ovie ete tolku gi bivase tolku srabotija.[DOUBLEPOST=1473515411][/DOUBLEPOST]

Negovata e bar jasna. Dudla u stab i ceka vrabotuvanje u administracija
А како тоа сегашнава влада се потруди да има квалитетна работна рака ? (кога и таа што ја има си оди од државата и се снаоѓа надвор од неа). Можеби со тоа што отворија еден куп селски факултети насекаде низ државата без никаков квалитет за штанцање на дипломи ? Инаку сериозен и јак странски инвеститор не доаѓа само поради квалитетна работна рака, сака да бидат средени и многу други области кои за жал кај нас не се и затоа кај нас идат само инвеститори кои не гледаат како ефтина работа сила.. една Бугарија што беше многу поназад од нас сега оди напред а ние тапкаме во место.

Инаку немора субвенции да им даваат, за почеток може локалните шерифи со амин од владини функционери да престанат да им маваат рекет на успешните бизнисмени. И тоа рекет не само пред избори за добивање на средства за да работи пропагандната машинерија како што веќе слушнавме од снимките - иако и предходно го знаевме тоа.

Инаку не е само “толку ги биваше“ ако правеле криминал и злоупотребувале власт нека одговараат праведно, кога ќе ги ставиш во затвор наредниот што ќе дојде на таа функција ќе подразмисли малце повеќе дали треба да работи поштено или ќе работи само колку да си го наполни џебот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Прво измислија поим "пасивни баратели на работа" па ги избришаа истите од листата како невработени. После воведоа еден куп услови што треба да ги исполниш за да се сметаш за активен барател на работа. За луѓето кои се регистрирани како земјоделци го бришат целото нивно семејство од листата на невработени бидејќи ги сметаат за земјоделска заедница, итн. итн.

Се направија еден куп законски манипулации за намалување на бројот на невработени на хартија.

Ti seriozno mislis deka nekoj vo mkd moze da izmisli nesto vakvo? :pos:

Pa ova e direkna kopija od kako toa se pravi na zapad... Vo aus na primer pod aktiven baratel ma rabota spaga sekoj sto apliciral za 10 rabotni mesta vo rok od 2 nedeli. Sekoj toa mora da go dokaze inace mu se kine socijalnata pomos, mislam se suspendira na 6 meseci. Osven toa ednas mesecno mora da ide na sostanok vo zavod i posle toa tamu pred niv da aplicira na 5 mesta. Tie sto se nevraboteni poveke od godina dena mora da volentiraat po x saati isto...

Umre vremeto koga na crno ili so zemjdelstvo ke se prehranuvas a ke kalapis pari od drzavata kako nevraboten ne samo na zapad nego eve so edno 20 godini zakasnuvanje i vo mkd...
 
S

silmarillion

Гостин
Така е. Него за овие задоволните да прашам наредна година Претор или победнички Дојран? :))) Мизерии едни патриотски РЕАЛНИ!!! :)))
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
А како тоа сегашнава влада се потруди да има квалитетна работна рака ? (кога и таа што ја има си оди од државата и се снаоѓа надвор од неа). Можеби со тоа што отворија еден куп селски факултети насекаде низ државата без никаков квалитет за штанцање на дипломи ? Инаку сериозен и јак странски инвеститор не доаѓа само поради квалитетна работна рака, сака да бидат средени и многу други области кои за жал кај нас не се и затоа кај нас идат само инвеститори кои не гледаат како ефтина работа сила.. една Бугарија што беше многу поназад од нас сега оди напред а ние тапкаме во место.

Инаку немора субвенции да им даваат, за почеток може локалните шерифи со амин од владини функционери да престанат да им маваат рекет на успешните бизнисмени. И тоа рекет не само пред избори за добивање на средства за да работи пропагандната машинерија како што веќе слушнавме од снимките - иако и предходно го знаевме тоа.

Инаку не е само “толку ги биваше“ ако правеле криминал и злоупотребувале власт нека одговараат праведно, кога ќе ги ставиш во затвор наредниот што ќе дојде на таа функција ќе подразмисли малце повеќе дали треба да работи поштено или ќе работи само колку да си го наполни џебот.

Samiot fakt deka napravile asalna rabotna raka dovolna da se snajde vo stranstvo kazuva deka nesto napravile. Deka ne isplanirale sto potoa e druga rabota. Za zal so otvorena moznost preku bg pasos e tesko da zadrzis bilo koj vo mkd ako ima struka koja vo evropa ke bide 5 pati poplatena. Egzodus sekogas imalo i ke ima samo sto sega e polesno.

Seriozen stranski investitor vo mkd dobi se sto pobaral. Od evtina rabotna raka do subvencii za izgradba, do neplakanje danok, do osloboduvanje od carini... Jas neznam za eden slucaj kade ete zaglavil vo nasite lavirinti (zboram za stranec stranec, pa i jaka firma). Inace koga bila bugarija pozadi nas kako mkd ne yu i kako, i vo sto? Moze imaa poniski plati ama vidi se drugo....

Kon uspesni biznismeni vo mkd? Daj ne me smej... Tranziciskite tajkuni za niv zboris ili za onie sto zaposluvaat na crno i nekat ni 10% danok da platat? Za viceto?

Neka odgovaraat, se slagam. Ima sjo ima jo neka odgovataat. Samo toa da bidat site posto ima eden aboliciran za finansiski kriminal, drug sto si izdava nedviznina sam na sebe za da napumpa trosoci i ne plati danok, tret e osuden za nekakvi tenkovski delovi...[DOUBLEPOST=1473519045][/DOUBLEPOST]
Така е. Него за овие задоволните да прашам наредна година Претор или победнички Дојран? :))) Мизерии едни патриотски РЕАЛНИ!!! :)))
Ti kade? Jas minatata nedela vo hong kong sega momentalno tagaytay... Koj kako ke si ja naredi taka?
 
S

silmarillion

Гостин
Со македонска плата у Хонг Конг бе царе? Алал да ти е. Мене не ме прашуј друг пазар сум ја, само силом прилике течно зборам Македонски па не сум репер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom