Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Народот од порано си отвори очи. ΣΔΣ ги субвенционираше партиските директори за џабе да си ги приватизираат народните државни фирми кои чинеа милијарди долари. 10 милијарди долари мала субвенција ли е? Резултатот беше економско уништување на Македонија, уништени 700 фабрики, 200.000 невработени. Нормално дека ќе ни требаат странски инвестиции кои че ги вратат затворените работни места, барем народот да има некакви примања.
Така е, еве и груевски и вмро, земаа еден куп кредити, они ке си заминат ама народот ке остане да ги враќа. А гледаме дека не сме способни да ги вратиме. Резултатот е економско уништување на Македонија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Види вака , оваа владава на вмро за к не ја бива, проста е, смотана, незнае , а не прашува, дрчна е за пари и превари, со еден збор сељачаана.., ама се труди, има некаков траљав план, па кога нешто мрда , може и да мрдне, ко што и мрдна на сељачааната 45-та.
едноставно кажано “или ќе ја бидни работата или нема да ја бидни“
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Саглам улица нема 90% од Скопје, од канализации гледаме некои цевчиња, видовме во каква состојба се и хидролошки и сеизмолошка и други државни и јавни институции, платите хорор, се отепаа и од задолжување, воведоа рестрикции на вода и струја бетер од југославија ...уште збори за инвестициски бум :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Za segashnive sekoj komentar e vishok, nema potreba da se troshi energija.
Tuku za dva meseci kje ima izbori, togash sho prajme, ima li nekoj taka po-erbap, da ponudi programa, strategija, vizija barem za narednite 5 godini, bez preturanje od shuplivo vo prazno, konkretno kako misli da se spravi so problemite i da go kreni standardot.
Takov na horizontot, barem jas, ne sum zabelezhal.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Za segashnive sekoj komentar e vishok, nema potreba da se troshi energija.
Tuku za dva meseci kje ima izbori, togash sho prajme, ima li nekoj taka po-erbap, da ponudi programa, strategija, vizija barem za narednite 5 godini, bez preturanje od shuplivo vo prazno, konkretno kako misli da se spravi so problemite i da go kreni standardot.
Takov na horizontot, barem jas, ne sum zabelezhal.
Со реална стратегија за следни 5 години нема да добиеш избори.
Таа стратегија значи
отпуштање на стотина иљади државна администрација, намалување на плати и пензии, мерки на штедењa....

али еден ден то не чека, милум или силум, а дотогаш ќе имаме стратегии со:
нови вработувања во државни институции, зголемување на пензии, градења на барокни огради, споменици, тркала и галии по реки и потоци....
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Za segashnive sekoj komentar e vishok, nema potreba da se troshi energija.
Tuku za dva meseci kje ima izbori, togash sho prajme, ima li nekoj taka po-erbap, da ponudi programa, strategija, vizija barem za narednite 5 godini, bez preturanje od shuplivo vo prazno, konkretno kako misli da se spravi so problemite i da go kreni standardot.
Takov na horizontot, barem jas, ne sum zabelezhal.
Ако на хоризонтот не гледаш бугарски/ЕУ пасош тогаш боље ти е моменталниот хоризонт од асфалт да го смениш со рамнина/планина.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Za segashnive sekoj komentar e vishok, nema potreba da se troshi energija.
Tuku za dva meseci kje ima izbori, togash sho prajme, ima li nekoj taka po-erbap, da ponudi programa, strategija, vizija barem za narednite 5 godini, bez preturanje od shuplivo vo prazno, konkretno kako misli da se spravi so problemite i da go kreni standardot.
Takov na horizontot, barem jas, ne sum zabelezhal.
....ако е некој пун со визии, идеи и слично , тоа се сегашниве, ко Мерлини и Мандраци се земени на купче. Никој досега барем, не истурил толку идеи и проекти на квадратен метар у оваа земја.
Проблемот е што у реализација се ко мали џокици, па плус на тоа ко деца пуштени у фабрика за чоколада...се тутмосуат лапајќи. Оние пред... нив кои сега се бутаат напред викајќи : јас, па јас ..беа и се ко мртви пувала, да не го спомнувам уништувањето на сите македонски можности и надежи..систематски , што фрустрира.
Треба значи некој кој ќе ги реализира идеите на вмро, а такви во него нема.
Тоа е проблемот... не друго.
Башка што ги нема ниту во детските градинка , па ај да ги почекаме, ниту на хоризонтот.... демек у одлазак...и тие се гола вода, да не биле не би отишле... :)
Дефинитивно многу заебана ситуација за нас Македонците....:(
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Имаат среќа што сме мала земја инаку ќе ја заебевме Кина... Секој втор производ во светот ќе беше Made in Macedoniа. :)

Рака на срце, не викам стандардот е кренат, ама обртот на пари во слободен промет е и тоа како зголемен. Намалувањето на невработеноста било од една или друга причина е осетно и се осеќа тоа. Познавам луѓе што во живот не биле вработени поради разно разни причини, флегми, тато носи мама меси и сл. калибри. Сега сите тие се вработени, највеќе би рекол поради помодарство, колку ќе ги држи овај "инвестициски БУМ" ќе видиме

Еве и една математика.
Кај нас се отвори фабрика од овие странскиве инвестиции во која моментално се вработени околу 800 души. Просек земаме од 15.000ден.
800 X 15.000ден. = 12.000.000ден. / 61.5 = 195.121,00€ месечно.

Месечно во Општина од 30.000 жители се слеваат 200.000 евра. надворешен капитал. Тоа се 2,5 милиони €!!! годишно Инекција на пари кој влагаат во оптек.
Значи тие пари не испаруваат некаде, се вртат тука, се троши на бензин, на излагање на пијачки, се купува по некоја електроника телевизорче таблет лаптоп, не се стега во супермаркет. по бутици и сл.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Имаат среќа што сме мала земја инаку ќе ја заебевме Кина... Секој втор производ во светот ќе беше Made in Macedoniа. :)

Рака на срце, не викам стандардот е кренат, ама обртот на пари во слободен промет е и тоа како зголемен. Намалувањето на невработеноста било од една или друга причина е осетно и се осеќа тоа. Познавам луѓе што во живот не биле вработени поради разно разни причини, флегми, тато носи мама меси и сл. калибри. Сега сите тие се вработени, највеќе би рекол поради помодарство, колку ќе ги држи овај "инвестициски БУМ" ќе видиме

Еве и една математика.
Кај нас се отвори фабрика од овие странскиве инвестиции во која моментално се вработени околу 800 души. Просек земаме од 15.000ден.
800 X 15.000ден. = 12.000.000ден. / 61.5 = 195.121,00€ месечно.

Месечно во Општина од 30.000 жители се слеваат 200.000 евра. надворешен капитал. Тоа се 2,5 милиони €!!! годишно Инекција на пари кој влагаат во оптек.
Значи тие пари не испаруваат некаде, се вртат тука, се троши на бензин, на излагање на пијачки, се купува по некоја електроника телевизорче таблет лаптоп, не се стега во супермаркет. по бутици и сл.
Koj nadvoreshen kapital? Vladata im dava pari na stranskite zagubari za da "vrabotuvaat". Parite ne se stranski,parite se od budzetot na RM.nashi pari se toa.da bea svarno svezi pari od nadvor,kje imavme galopiracka inflacija sea od demand-pull vid. A potrosuvackata na industrijska struja se namaluva. Bitno napreduvame vo sekoj pogled,sekoj den se povekje.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Значи Македонија е толку богата што може да си дозволи креирање на работни места со свој капитал. Тоа странски инвестиции е само обична фарса.
А демек ако Владата има толку пари следствено и нардот има. пошто нели Владата се финансира од народот. Се е тоа еден затворен магичен круг.
Немој само да ми кажете дека постојаното задолжување е инекцијата во Македонската економија.

Бруто домашниот производ е најголем од осамостојувањето на РМ. 1991 бил 15,5. Сега сме 13,8. Значи го стастуваме онај стандард од Социјализмот по кој сите се чукаат в гради
Невработеноста е во пад, 24% невработени. кое се должи на масовното иселување?! Да не се залажуваме...

Не бранам јас власта. Власта краде, и треба да се смени, и СДСМ да дојде ќе продолжи растот на економијата.

Македонија имаше 3 падови во Економијата
Првиот - Распадот на СФРЈ и мизерната економија која ја имавме поткрепено со ембаргата и затворениот пазар.
Вториот - Конфликтот 2001 кој не уназади 10 години.
Третиот - Светската Еконмска криза.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Немој само да ми кажете дека постојаното задолжување е инекцијата во Македонската економија.
Над 2 милијарди евра нов надвоешен долг и уште толку внатрешен долг за 10 години и те како е инекција која ја држи економијата на некакво ниво. И првиот финансиер призна дека без нов долг од еврообврзница не можат да се поделат плати и пензии.


Невработеноста е во пад, 24% невработени. кое се должи на масовното иселување?! Да не се залажуваме...
Не се залажуваме, секојдневно гледаме како блиските ни испобегаа по бел свет. Во толку фалените странски инвестии работат 20.000, што е само 2% од работоспосбното население. А викаат дека невработеноста ја намалите за 14%, од 38 на 24%. Дали приметуваш нелогичност?

Не бранам јас власта. Власта краде, и треба да се смени, и СДСМ да дојде ќе продолжи растот на економијата.
Кој раст, оној од 3% во просек за последните 10 години?
А ако дојдат пак комуњарите, само стагнација очекувам, изгубени души без економски концепт и гола желба за фотеља.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Имаат среќа што сме мала земја инаку ќе ја заебевме Кина... Секој втор производ во светот ќе беше Made in Macedoniа. :)

Рака на срце, не викам стандардот е кренат, ама обртот на пари во слободен промет е и тоа како зголемен. Намалувањето на невработеноста било од една или друга причина е осетно и се осеќа тоа. Познавам луѓе што во живот не биле вработени поради разно разни причини, флегми, тато носи мама меси и сл. калибри. Сега сите тие се вработени, највеќе би рекол поради помодарство, колку ќе ги држи овај "инвестициски БУМ" ќе видиме

Еве и една математика.
Кај нас се отвори фабрика од овие странскиве инвестиции во која моментално се вработени околу 800 души. Просек земаме од 15.000ден.
800 X 15.000ден. = 12.000.000ден. / 61.5 = 195.121,00€ месечно.

Месечно во Општина од 30.000 жители се слеваат 200.000 евра. надворешен капитал. Тоа се 2,5 милиони €!!! годишно Инекција на пари кој влагаат во оптек.
Значи тие пари не испаруваат некаде, се вртат тука, се троши на бензин, на излагање на пијачки, се купува по некоја електроника телевизорче таблет лаптоп, не се стега во супермаркет. по бутици и сл.
Секое работно место во индустриските зони ја чини државата 12 илјади евра годишно во субвенции, ослободувања од даноци и придонеси.

Просечната плата во зоните е 12 илјади денари.

Подобро нека направат лотарија и на невработени луѓе на рака нека им ги даваат тие пари наместо да полнат џебови на странски експлоатациони корпорации.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Секое работно место во индустриските зони ја чини државата 12 илјади евра годишно во субвенции, ослободувања од даноци и придонеси.

Просечната плата во зоните е 12 илјади денари.

Подобро нека направат лотарија и на невработени луѓе на рака нека им ги даваат тие пари наместо да полнат џебови на странски експлоатациони корпорации.
..дефинитивно погрешна политика, но не верувам дека би можела некоја друга заради многу причини.., за кои повторно не би распредал..
Ова твоево со лотаријата ме потсети на еден муабет у Витез со Циле кога носеше милијарда.....: Немаме капацитет тоа да го абсорбираме , затоа што нема шанса со еден сунѓер у цуг да испразниш кофа со вода..Едноставно нема идеа, проект , производ кој би бил во моментот произведен во Македонија , а конкурентен и бар малку профитабилен. Подобро ти е да одиш од врата до врата и на потпис да даваш 15000 $ на секоја фамилија, па може меѓу тој куп народ ќе се најдат доволно кои со тие пари ќе почнат нешто паметно..., ...................ме глеаше жуто.. :)
Не се смени ништо од тогаш...Нит Грујо имал, нит другите конкуренти имаат идеа која оди понатака од цигла, бетон , мистрија ин продажба-распродажба народ у бело робље.
Ама веројатно полека стануе јасно дека колективниот ум ни е до тука...На жалост .....
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Значи Македонија е толку богата што може да си дозволи креирање на работни места со свој капитал. Тоа странски инвестиции е само обична фарса.
А демек ако Владата има толку пари следствено и нардот има. пошто нели Владата се финансира од народот. Се е тоа еден затворен магичен круг.
Немој само да ми кажете дека постојаното задолжување е инекцијата во Македонската економија.

Бруто домашниот производ е најголем од осамостојувањето на РМ. 1991 бил 15,5. Сега сме 13,8. Значи го стастуваме онај стандард од Социјализмот по кој сите се чукаат в гради
Невработеноста е во пад, 24% невработени. кое се должи на масовното иселување?! Да не се залажуваме...

Не бранам јас власта. Власта краде, и треба да се смени, и СДСМ да дојде ќе продолжи растот на економијата.

Македонија имаше 3 падови во Економијата
Првиот - Распадот на СФРЈ и мизерната економија која ја имавме поткрепено со ембаргата и затворениот пазар.
Вториот - Конфликтот 2001 кој не уназади 10 години.
Третиот - Светската Еконмска криза.
Ako vekje komentiras na ekonomski temi,procitaj nekoja kniga od konkretnata oblast. Vaka pokazuvas osnovni nepoznavanja na konkretnata tema.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Имаат среќа што сме мала земја инаку ќе ја заебевме Кина... Секој втор производ во светот ќе беше Made in Macedoniа. :)

Рака на срце, не викам стандардот е кренат, ама обртот на пари во слободен промет е и тоа како зголемен. Намалувањето на невработеноста било од една или друга причина е осетно и се осеќа тоа. Познавам луѓе што во живот не биле вработени поради разно разни причини, флегми, тато носи мама меси и сл. калибри. Сега сите тие се вработени, највеќе би рекол поради помодарство, колку ќе ги држи овај "инвестициски БУМ" ќе видиме

Еве и една математика.
Кај нас се отвори фабрика од овие странскиве инвестиции во која моментално се вработени околу 800 души. Просек земаме од 15.000ден.
800 X 15.000ден. = 12.000.000ден. / 61.5 = 195.121,00€ месечно.

Месечно во Општина од 30.000 жители се слеваат 200.000 евра. надворешен капитал. Тоа се 2,5 милиони €!!! годишно Инекција на пари кој влагаат во оптек.
Значи тие пари не испаруваат некаде, се вртат тука, се троши на бензин, на излагање на пијачки, се купува по некоја електроника телевизорче таблет лаптоп, не се стега во супермаркет. по бутици и сл.
Пријател како успеваш со 15к плата да не се стегаш? :)
Значи Македонија е толку богата што може да си дозволи креирање на работни места со свој капитал. Тоа странски инвестиции е само обична фарса.
А демек ако Владата има толку пари следствено и нардот има. пошто нели Владата се финансира од народот. Се е тоа еден затворен магичен круг.
Немој само да ми кажете дека постојаното задолжување е инекцијата во Македонската економија.

Бруто домашниот производ е најголем од осамостојувањето на РМ. 1991 бил 15,5. Сега сме 13,8. Значи го стастуваме онај стандард од Социјализмот по кој сите се чукаат в гради
Невработеноста е во пад, 24% невработени. кое се должи на масовното иселување?! Да не се залажуваме...

Не бранам јас власта. Власта краде, и треба да се смени, и СДСМ да дојде ќе продолжи растот на економијата.

Македонија имаше 3 падови во Економијата
Првиот - Распадот на СФРЈ и мизерната економија која ја имавме поткрепено со ембаргата и затворениот пазар.
Вториот - Конфликтот 2001 кој не уназади 10 години.
Третиот - Светската Еконмска криза.
Не е богата тоа се пари воглавно од задолжувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom