Инвестициони фондови

Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Нивните плати мислам дека се врзани со приносите кои ги остваруваат. Ако им го погледнеш портфолиото кое го поседуваат ќе забелешиш дека одат на сигурни акции каде што е многу мал ризикот да загубат. Да точно е дека нивниот основачки капитал е мал но сепак треба да се знае дека главнината ја зголемуваат преку нови влогови. Јас не го гледам мувањето никаде тука бидејќи на запад овие фондови се главен мотор на економијата и располагаат со огромни средства.
Јас како што имав можност да видам во еден инвестициски фонд нивните акции се сведуваат на благајнички записи, државни обврзници, акции од моќни мултинационални компании како проктер и гембл, бмв и слични на нив кои во континуитет исплаќаат дивиденда.
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Нивните плати мислам дека се врзани со приносите кои ги остваруваат. Ако им го погледнеш портфолиото кое го поседуваат ќе забелешиш дека одат на сигурни акции каде што е многу мал ризикот да загубат. Да точно е дека нивниот основачки капитал е мал но сепак треба да се знае дека главнината ја зголемуваат преку нови влогови. Јас не го гледам мувањето никаде тука бидејќи на запад овие фондови се главен мотор на економијата и располагаат со огромни средства.
Јас како што имав можност да видам во еден инвестициски фонд нивните акции се сведуваат на благајнички записи, државни обврзници, акции од моќни мултинационални компании како проктер и гембл, бмв и слични на нив кои во континуитет исплаќаат дивиденда.
Грешиш за многу работи во твојот пост. Прво на запад фондот се рани и од нови инвестиции и од перформанси. Обично се користи формулата 20/20, ти замаат 20% од парите кои ќе ги депонираш и ти земаат 20% од профитот кој ќе го направат.

Велиш влозуваат во сигурни акции. Нема таква работа како сигурни акции. In a bear market скоро сите акции паѓаат, дали си влозил во проктер, гугл или ватевар.

Е сега, двата големи инвестициски фонда тука последната година имаа смешни резултати -1/+1% или така нешто. Ова беше во состојба на бул маркет на мкд берза и исто во светот. Ќе биде интересно да се видат нивните перформанси оваа година, во ситуација на забавувањето на глобалниот раст во светот, кога паѓаат и приходите од обврзници и паѓаат акции.

Они мозат да се вадат со тоа ние играме на сигурно, ама такви мали проценти се смешни, проблемот со премногу играње на "сигурно" е што немаш перниче за загубите кои ќе настанат во беар маркет. Па они да ги ставеа парите во us/euro bonds или да ги ставеа во банка ќе имаа повисок раст!

Во врска со тоа дека фондовите се главен мотор на економијата. Не би рекол дека се главен, ама имаат свое влијание. Проблемот е што тоа не значи дека ако влозиш пари во нив, ќе извадиш профит.

Според статистиките, мнозинството од фондовите не мозат да го победат пазарот. Ова значи дека ако индексот на берзата оди нагоре 5% во одредена година, фондот ќе има помалку од 5% во таа година. Мислам дека ова се доказа и во мкд според перформансите на двата големи фонда.

Секое инвестирање е ризик, само парите во банка се сигурна работа, ако не се затвори банката се разбира. :salut:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
......................................................
Според статистиките, мнозинството од фондовите не мозат да го победат пазарот. Ова значи дека ако индексот на берзата оди нагоре 5% во одредена година, фондот ќе има помалку од 5% во таа година. Мислам дека ова се доказа и во мкд според перформансите на двата големи фонда.

Секое инвестирање е ризик, само парите во банка се сигурна работа, ако не се затвори банката се разбира. :salut:
A sto koj k...c baras na politika???? ili samo "investiras"...rizicno...

.ovde epten isto mislime....:)
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Накратко за инвестиционите фондови:

Во принцип постојат два вида на инвестициони фондови
- Затворени инвестициони фондови
- Отворени инвестициони фондови

Додека затворените инвестициони фондови се формираат од неколку познати инвеститори кои со своите удели формираат одреден капитал кој понатаму се инвестира во хартии од вредност, отворените инвестициони фондови својот капитал го претвараат во удели кои се достапни за сите физички и правни лица. Кај нас досега претежно се формираат затворени инвестициони фондови и едниствени отворени фондови се Илирика и Иново (барем досега). Разликата меѓу инвестирање во фонд и инвестирање во акции на берза е во тоа што се претпоставува дека при купување на удели во фондот се диверсифицира ризикот бидејќи се вложува во поголеми портфолија на хартии од вредност. Освен тоа, инвестиционите фондови се едниствен начин за Македонските граѓани да инвестираат во странство (поединци неможат да инвестираат во странство).
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Накратко за инвестиционите фондови:

Во принцип постојат два вида на инвестициони фондови
- Затворени инвестициони фондови
- Отворени инвестициони фондови

Додека затворените инвестициони фондови се формираат од неколку познати инвеститори кои со своите удели формираат одреден капитал кој понатаму се инвестира во хартии од вредност, отворените инвестициони фондови својот капитал го претвараат во удели кои се достапни за сите физички и правни лица. Кај нас досега претежно се формираат затворени инвестициони фондови и едниствени отворени фондови се Илирика и Иново (барем досега). Разликата меѓу инвестирање во фонд и инвестирање во акции на берза е во тоа што се претпоставува дека при купување на удели во фондот се диверсифицира ризикот бидејќи се вложува во поголеми портфолија на хартии од вредност. Освен тоа, инвестиционите фондови се едниствен начин за Македонските граѓани да инвестираат во странство (поединци неможат да инвестираат во странство).
e toa e toa sto ustvari i me zanima...prvo kako sekoj laik mislev deka investicionive fondovi, pribiraat pari od narodot gi stavaat na kupce i investiraat vo sigurni proekti(kupi kuka u centar napraj zgrada sitni stanovite,staj si pari u dzep, daj im na tie sto dale i toa e toa) a po malo istrazuvanje iskoci deka tvoite pari gi stavaat vo nekolku svetski kompanii koi vo poslednive 20 godini samo rast belezat. Od druga strana dali nekoj od forumov t.e nekoj sto ja nadgleduva temava ima iformacii kako da se trguva preku interenet so nujorska berza,londonska i dr. Na site ni e jasno i najprostiot facebook ke raste i slicno...pa zasto da bideme spreceni vo naseto investiranje...od druga strana pa kako i sto procitav na temava nasata berza e samo natigo dajmigo od golemcive...koi vo procesot zalazuvaat gragani gladni po pari i tie pari gi sobiraat na krajot oni...da sublimirame AJDE KOJ ZNAE ZA TRGUVANJE NA STRANSKI BERZI>>>DEKA DRUGOVO VRSKA NEMA!!!
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Јас имам едно прашање.

Дали овие фондови вложуваат и во мали бизниси?

Пр.
Имам софтверска компанија и одреден софтвер треба да почнам да го развивам, за што ми требаат финансии. За ова одам кај инвеститор (можда некој како овие), и им нудам удел во фирмата за одредена сума, со договор дека ќе го потпомагаат финансирањето дури не се направи софтверот.

Потоа парите си и враќаат од заработувачката.

Знам дека на запад вакво нешто постои.

Секако дека софтверот што ќе го правам мора да биде исплатлив.
Тоа што го бараш е venture capital -или високоризичен капитал.
Инвестициските фондови кај нас градат диверзификувани портфолија од акции/обврзници на берзата.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
e toa e toa sto ustvari i me zanima...prvo kako sekoj laik mislev deka investicionive fondovi, pribiraat pari od narodot gi stavaat na kupce i investiraat vo sigurni proekti(kupi kuka u centar napraj zgrada sitni stanovite,staj si pari u dzep, daj im na tie sto dale i toa e toa) a po malo istrazuvanje iskoci deka tvoite pari gi stavaat vo nekolku svetski kompanii koi vo poslednive 20 godini samo rast belezat. Od druga strana dali nekoj od forumov t.e nekoj sto ja nadgleduva temava ima iformacii kako da se trguva preku interenet so nujorska berza,londonska i dr. Na site ni e jasno i najprostiot facebook ke raste i slicno...pa zasto da bideme spreceni vo naseto investiranje...od druga strana pa kako i sto procitav na temava nasata berza e samo natigo dajmigo od golemcive...koi vo procesot zalazuvaat gragani gladni po pari i tie pari gi sobiraat na krajot oni...da sublimirame AJDE KOJ ZNAE ZA TRGUVANJE NA STRANSKI BERZI>>>DEKA DRUGOVO VRSKA NEMA!!!
Добра замисла имаш за странскиве берзи, ама уште да е така ќе беше супер...
Инвестиционите фондови кај нас не ги бива. Илирика ги зема парите и прави далавери на Словенската берза. Најдобра опција за инвестирање ти е МСЕ. За малку пари можеш да земеш акции од добри компании (Бетон,Гранит,Комерцијална... да не ги набројувам:).
Тоа дека МСЕ е ја движат ојле-дојле е факт, ама незнам зошто мислиш дека у странство тече мед и млеко. На секоја берза секогаш има некој ојле дојле :wink: До тебе е дали сакаш да ризикуваш или па ќе ги штекаш парите во банка.

п.с Facebook расте и ке расте ама неможеш да купиш акции од едноставна причина што не е акционерско друштво и не котира на ниедна берза :smir:
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
piramidalno ucestvo
zarabotka
sistemot e napraven za tie sto imaat crna para da mozat da ja vmetnat vo upotreba i da se izspere eden dobar del
istoto go ima i preku svajcarski fondovi koi ja jadat kesaricata na evropa
mozes da si gi povleces parite vo sekoj moment koga ti trebaat
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Добра замисла имаш за странскиве берзи, ама уште да е така ќе беше супер...
Инвестиционите фондови кај нас не ги бива. Илирика ги зема парите и прави далавери на Словенската берза. Најдобра опција за инвестирање ти е МСЕ. За малку пари можеш да земеш акции од добри компании (Бетон,Гранит,Комерцијална... да не ги набројувам:).
Тоа дека МСЕ е ја движат ојле-дојле е факт, ама незнам зошто мислиш дека у странство тече мед и млеко. На секоја берза секогаш има некој ојле дојле :wink: До тебе е дали сакаш да ризикуваш или па ќе ги штекаш парите во банка.

п.с Facebook расте и ке расте ама неможеш да купиш акции од едноставна причина што не е акционерско друштво и не котира на ниедна берза :smir:
Бетон добра компанија извини ? Си ги видел показателите на бизносот ? Комерцијална има намалени профити.. она што најмногу ме бендисва моментално - иако се намалени профитите е потценетоста на Фершпед. Има по 120.000 ликвидна актива на фирмата за секоја една акција.. т.е во Бенџамин Грам и Бафет превод купуваш 120.000 денари за 41.000. После тоа профитите се намалени дваесет до триесет проценти - но не е сето резулатат на лошо работење. Има искажување на расходи од претходни години што ме тера да помислам на ол д бед њуз ин уан куатер..."all the bad news in one quarter". Цена/добивка е низок на 4.96 макар што добивката барем во нареднава година две ќе варира и нагоре и надолу. Ама пак имаме бук-то-маркет рацио од 0.2! Во 2007 за време на пумпањето на берзата истото рацио беше 2.61. Ете да земиме дека тогаш имаше балон и преценување, нека е барем 1.5 рацио на бук-ту-маркет реално.. Во тој случај акцјата вреди 300.000 ден. Т.е 731% повеќе од тоа што вреди сега. Или најдедноставно 400.000 денари сега за 3-4 години треба да вредат 50.000 еура

Инаку имаше инвестициски фондови што остварија 39% принос мислам.. да не беше илирика тоа.. видов банер некаде на влезот на страницата
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Бетон добра компанија извини ? Си ги видел показателите на бизносот ? Комерцијална има намалени профити.. она што најмногу ме бендисва моментално - иако се намалени профитите е потценетоста на Фершпед. Има по 120.000 ликвидна актива на фирмата за секоја една акција.. т.е во Бенџамин Грам и Бафет превод купуваш 120.000 денари за 41.000. После тоа профитите се намалени дваесет до триесет проценти - но не е сето резулатат на лошо работење. Има искажување на расходи од претходни години што ме тера да помислам на ол д бед њуз ин уан куатер..."all the bad news in one quarter". Цена/добивка е низок на 4.96 макар што добивката барем во нареднава година две ќе варира и нагоре и надолу. Ама пак имаме бук-то-маркет рацио од 0.2! Во 2007 за време на пумпањето на берзата истото рацио беше 2.61. Ете да земиме дека тогаш имаше балон и преценување, нека е барем 1.5 рацио на бук-ту-маркет реално.. Во тој случај акцјата вреди 300.000 ден. Т.е 731% повеќе од тоа што вреди сега. Или најдедноставно 400.000 денари сега за 3-4 години треба да вредат 50.000 еура

Инаку имаше инвестициски фондови што остварија 39% принос мислам.. да не беше илирика тоа.. видов банер некаде на влезот на страницата
Друже све тоа е релативно која е добра а која е лоша. Јас колку што знам цел плоштад го градат Бетон и Гранит, а сумите околу спомениците се колку што вреди моментално Бетон на берзата така да според ова за тие пари вреди. Комерцијална може има намален профит ама земи ги во предвид кредитите што ги дава на сите поголеми компании, а плус тоа вчера Комерцијална ја лапна и таа новата зграда кај плоштад. За Фершпед... може ќе бидат твоите прогнози ако дојде СДСМ на власт што во моментов е научна фантастика.
И ако реплицираш реплицирај у темата за македонска берза мислам дека имаше таква само ме мрзи сега да ја барам :smir:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Друже све тоа е релативно која е добра а која е лоша. Јас колку што знам цел плоштад го градат Бетон и Гранит, а сумите околу спомениците се колку што вреди моментално Бетон на берзата така да според ова за тие пари вреди. Комерцијална може има намален профит ама земи ги во предвид кредитите што ги дава на сите поголеми компании, а плус тоа вчера Комерцијална ја лапна и таа новата зграда кај плоштад. За Фершпед... може ќе бидат твоите прогнози ако дојде СДСМ на власт што во моментов е научна фантастика.
И ако реплицираш реплицирај у темата за македонска берза мислам дека имаше таква само ме мрзи сега да ја барам :smir:
Нема ништо релативно во купувањето на 120.000 ден кеш за 40000 денари кеш. Инаку нема тема за берза.. мислам дека е архивирана..
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Инвестирање во бинарни опции
Се логирате и инвестирате во курсни разлики на : валути, акции на големи компании, нафта, злато, сребро и др.​
Ако има некој искуство со ова http://www.anyoption.com/jsp/index.jsf нека пиши порака!
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
vo ilirika bev i se rasprasav sve sto kako...lani imale prinos od 35% od prilika so e i odlicna brojka...dodeka ovaa godina do sea imaat prinos okolu 10%...ilirika ima 2 fonda eden e vo svetski ramki, a drugiot e vo jugoistocna evropa...so toa sto fondot e podelen vo nekolku berzi t.e vo ny investiraat vo zlato,vo indija vo tekstil,kina vo tehnologija i nivnata cel e i cela drzava da ja snema pak ke ostanat drugite sto nema da donese golemi padovi vo vkupniot udel...ova sve e top ali dokolku vi se ceka godini i godini...

Od druga strana mng se razmisluvam da zeam akcii vo telekom akcijata vredi nekoj si 420 maks a isplakaat dividenda od 60denari pa taka uslovno receno na 42 000 vie imate dividenda od 6000denari sto e skoro edna osmina od akcijata...pa taka da na 100 000denari bi imale okolu 15 000 denari od dividenda, dodeka pak da vi stojat vo banka ke zemete okolu 6000den...a gi gledav akciite vo poslednite 52 nedeli imaat dzvizenje od min 390 do maks 520dem so sto mislam deka pred dividenda akcijata ke raste taka da moze da cekate dividenda i da gi prodadete posle toa...ili pak ako pred dividenda vi ripne od 420 na 520 imate 100ka od akcia so sto ne vi ni treba da ja cekate dividendata! aj da vidam so mislite
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Нема ништо релативно во купувањето на 120.000 ден кеш за 40000 денари кеш. Инаку нема тема за берза.. мислам дека е архивирана..

Никогаш не се знае дали ќе порасне цената... Да беше берзава само математика сите ќе бевме богати.
Планирам да купам нешто околу нова година и се мислам и јас меѓу Фершпед, Макпетрол, Комерцијална... мада Фершпед не ми е некој фаворит.
Еве ја темата за МСЕ
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Има нешто пуштено по овие фондови за црни денови, иако не мислам дека се профитабилни.
Тој што има добро развиен бизнис не му се потребни фондовиве, со тие пари што ќе им ги даде на располагање ќе оствари 110% наспроти нивните 13%.
Ако ништо друго боље земи сам протни се во тргувањата на берзата.

Никој не се збогатил преку вакви и слични фондови, тоа нека е јасно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom