Инвестициони фондови

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ееееј со добар мешетар бил братучедот твој!? Купи евтино продај скапо.... сигурно и од Комуна купил кога чинеле 400 денари, а продал кога чинеле 1,500,- !?.... Може ли со пет-шеесет иљади евра вака да играме? Нека го продаде станот на родителите и сите на берза... До Денар! Зошто да ќарува 300 - 500 Евра? Нека ќарува по 4-5,000,- Евра! Гледаш, способни како него, ќаруваат и милионски суми! Ете не така одамна дознавме од даночниците дека некој *Шипо* на берзата ќарил над милион! Затоа станот нека го продава тој! И право на берза.... :pos2:
Абе ми се повраќа од вакви приказни! Берзана тоне ко Титаник (и не само нашата)... падот за година две на МБИ10 ми се чини цца минус 60 - 70%.... а оно сите ќариле! Не чув некој да зијанил бе мајката! Како тоа!? Многу интересно!
Исто интересна ти е тезата дека банките пропаѓаат!.... Значи банките кои што *тежат* 500-600 милиони пропаѓаат!?.... А парите во Илирика и во нивните фондови кои се од околу 500,000 Евра е сигурна?.... Што не кажуваш вакви работи?
Уште една работа! Фондот на Илирика ЈИЕ (Југоист. Европа) е досега во минус од 4-5%, а фондот *растечки пазари* во плус од *бедни* 8 или сега можеби и 9%.... кога ќе се одземат влезно-излезните провизии на целата сума, кои се движат од 2-4% и данокот на добивка.... ке ти остане чист приход од 6-7%!
За депозитите во банките (за штедни влогови до 30,000) ти гарантира државниот фонд за осигурување штедни влогови.... за влоговите во ИФ, кој ти гарантира? Начмиш?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
На слепото пиле Господ седело му гради....значи ти колку и да си неписмен и глуп...ако те сака среќата стално ќе бидеш ќар....ако немаш среќа џабе ти е и доктор на науки да бидеш у оваа област!:smir:
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
На слепото пиле Господ седело му гради....значи ти колку и да си неписмен и глуп...ако те сака среќата стално ќе бидеш ќар....ако немаш среќа џабе ти е и доктор на науки да бидеш у оваа област!:smir:
ubavo kazano...baska bratucet mi seuste igra so sumi koi moze da si dozvoli da gi izgubi...a ne stanot pa na ulica posle...istite pari ako gi stavese vo banka za mocani 200e na 2 godini ne mu...vaka dobro mu trgna i si e ko sto treba...jebiga morash da rizikuvash za u banka deka e sigurno i baba mi znae...ali u bankata toa e 8% maks i niso pojse...ovde mozesh i mng poveke...rizik toa e...inaku spored tebe PAMETNJAKU kaj e najdobro na nasi godini da investirash eve kapital od 2000e...ednostavno tie se suma koja ne ja racunam t.e veke ja smetam za izgubena...i si ide na berza pa ako saka neka ide i akcijata od 400denari na 1den mi e gajle se dodeka firmata raboti...dodeka pak moze i da otide od 400 na 40 000...vo bankata nema toa pa toa...tapkash u mesto...i pre bi gi izgubil 2000e na berza otkolku da gi izedam i skurcam na gluposti...ili tvoja preporaka e od tipot bolje kupi si kola? nema veze ubavo rekov sekoj so svoj pamet...ti ako ne tapkaj u mesto i zali se dodeka drugi pari praat...i sve batali be toa prikazni se...ajt
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Не, не се приказни! СИТЕ ЌАРУВААТ НА БЕРЗАТА!!! :pos2:.... ПАМЕТЊАКОВИЧУ погледни ја рекламата баш на Инвестицискиот фонд Илирика - од 2007-ма до денес пад на МБИ10 од 70%!!! Алкалоид има пад од блиску 75%, Фершпед околу 80%, Макпетрол исто огромен пад.... СТБ за еден ден -15%..... и тн и тн. А ти ми велиш дека некој твој братучед имал профит на берзата!? Добро еве Македонецот вели дека треба да имаш среќа! Ете тоа било! Јеби га, сето знаење не ти е потребно.... СРЕЌА требало! :pos2: .... Среќа ти треба на рулет бре младичу, не овдека на берзата. Може еднаш да те послужи или двапати...ама неможе да те прати постојано!
Е да! Во Банка *тапкаш во место* ама си ги лапнуваш 9% годишно! Пред 2-3 години каматата беше и над 10%.... а ако не ти е познато младичу 10% годишен нто приход во светски размери се смета за извонредно добар приход! Значи во последниве 10-20 години пресреќни се бизнисмените кои што имале годишен приход или раст на бизнисот од 10%... и тоа бизнисмени од најразвиените и најбогати држави! Ама ти си во Македонија и си велиш - *кој го е... Бил Гејтс и његово друштво, јас можам повеќе...!* Можеш нели? Е па со среќа на нашава берза!
... И надевај се дека може да одат акциите од 400 на 40,000...! Е може, може ама тогаш кога врбата ќе роди грозје! :pos2: (што би рекле нашиве северни комшии) ... Види најубаво е на рулет, опни ги на црвено батка.... може ќе имаш среќа! Таму таа ти треба!
Шала се разбира! Инаку ако сакаш да инвестираш со голема можност за добивка.... еве ќе ти кажам, бидејки си некултурен и дрзок! И за останатите важи! Нешто поради што би ги напуштил каматите од банките....
ЗЛАТНИ ФОНДОВИ. Прочитај си..... http://www.vecer.com.mk/?ItemID=CD34162E7BE2534C974FC72AD348D17E
Расне последниве 7 години со динамика која ме одушевува - 16-17% годишно! Е за овој профит јас би вложил стан!!!
Во моментов расне-паѓа-расне... па паѓа.... ама долгорочно сите економисти се сложни во едно - долгорочно се очекува да расне, спомнуваат цена до 2,000 Долари!... сега некаде меѓу 1200 и 1300 ми се чини дека е!? Нема сега засега регулатива во РМ, ама ете да се надеваме дека некој ке се опамети тука.... нешто се шушка од 2011!? Да видиме.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dr Zmigo , едно наивно прашање на еден наивен начмиш.....:дали некој од вложувачите, некогаш и било каде, со рака го пипнал тоа злато, или со окце го sирнал????? :)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Не, не се приказни! СИТЕ ЌАРУВААТ НА БЕРЗАТА!!! :pos2:.... ПАМЕТЊАКОВИЧУ погледни ја рекламата баш на Инвестицискиот фонд Илирика - од 2007-ма до денес пад на МБИ10 од 70%!!! Алкалоид има пад од блиску 75%, Фершпед околу 80%, Макпетрол исто огромен пад.... СТБ за еден ден -15%..... и тн и тн. А ти ми велиш дека некој твој братучед имал профит на берзата!? Добро еве Македонецот вели дека треба да имаш среќа! Ете тоа било! Јеби га, сето знаење не ти е потребно.... СРЕЌА требало! :pos2: .... Среќа ти треба на рулет бре младичу, не овдека на берзата. Може еднаш да те послужи или двапати...ама неможе да те прати постојано!
Е да! Во Банка *тапкаш во место* ама си ги лапнуваш 9% годишно! Пред 2-3 години каматата беше и над 10%.... а ако не ти е познато младичу 10% годишен нто приход во светски размери се смета за извонредно добар приход! Значи во последниве 10-20 години пресреќни се бизнисмените кои што имале годишен приход или раст на бизнисот од 10%... и тоа бизнисмени од најразвиените и најбогати држави! Ама ти си во Македонија и си велиш - *кој го е... Бил Гејтс и његово друштво, јас можам повеќе...!* Можеш нели? Е па со среќа на нашава берза!
... И надевај се дека може да одат акциите од 400 на 40,000...! Е може, може ама тогаш кога врбата ќе роди грозје! :pos2: (што би рекле нашиве северни комшии) ... Види најубаво е на рулет, опни ги на црвено батка.... може ќе имаш среќа! Таму таа ти треба!
Шала се разбира! Инаку ако сакаш да инвестираш со голема можност за добивка.... еве ќе ти кажам, бидејки си некултурен и дрзок! И за останатите важи! Нешто поради што би ги напуштил каматите од банките....
ЗЛАТНИ ФОНДОВИ. Прочитај си..... http://www.vecer.com.mk/?ItemID=CD34162E7BE2534C974FC72AD348D17E
Расне последниве 7 години со динамика која ме одушевува - 16-17% годишно! Е за овој профит јас би вложил стан!!!
Во моментов расне-паѓа-расне... па паѓа.... ама долгорочно сите економисти се сложни во едно - долгорочно се очекува да расне, спомнуваат цена до 2,000 Долари!... сега некаде меѓу 1200 и 1300 ми се чини дека е!? Нема сега засега регулатива во РМ, ама ете да се надеваме дека некој ке се опамети тука.... нешто се шушка од 2011!? Да видиме.
znaci rekov sea da se investiraat...ne ako se otvori zlaten fond vo 2011...inace aj malce ukluci boljerot i vidi gi akciite eve na primer na TEL...vladata ima ucestvo tamu od 33% i zlatna akcija...so drzava trte mrte nema toa se znae...druga rabota...sekoj godina delat dividenda...dividendata od 2007 pa navaka e opadnata ali eve od minatata godina e 60 den ako gi zeeme tie 60den ke vidish deka tie se 1/6 tina od akcijata na TEL barem jas taka gi kupiv...znaci i za 6 eve neka se i 7 godini mene parite mi se full vrateni od investicijata samo ako zimam dividenda... sto se 100% kjar so ostaven zalog....znaci cist prinos...toa u niedna banka go nemash momentalno...a ti vikam moze i akcijata da porasne normalno...sea e kriza...sea se investira...normalno e deka ima pad na nashata berza kako da nema koa imash svetska kriza...site stranci si go povlekoa kapitalot nazad i izbegaa...inace vidi TEL dobri si se...dali ke propadnat??? e i toa cudo da go vidime...taka da momentalno sum tamu...ko najsigurna investicija...a ti krsti se ako vo 2011 ke ima zlaten fond!!! ajt
 
T

Tetro

Гостин
znaci rekov sea da se investiraat...ne ako se otvori zlaten fond vo 2011...inace aj malce ukluci boljerot i vidi gi akciite eve na primer na TEL...vladata ima ucestvo tamu od 33% i zlatna akcija...so drzava trte mrte nema toa se znae...druga rabota...sekoj godina delat dividenda...dividendata od 2007 pa navaka e opadnata ali eve od minatata godina e 60 den ako gi zeeme tie 60den ke vidish deka tie se 1/6 tina od akcijata na TEL barem jas taka gi kupiv...znaci i za 6 eve neka se i 7 godini mene parite mi se full vrateni od investicijata samo ako zimam dividenda... sto se 100% kjar so ostaven zalog....znaci cist prinos...toa u niedna banka go nemash momentalno...a ti vikam moze i akcijata da porasne normalno...sea e kriza...sea se investira...normalno e deka ima pad na nashata berza kako da nema koa imash svetska kriza...site stranci si go povlekoa kapitalot nazad i izbegaa...inace vidi TEL dobri si se...dali ke propadnat??? e i toa cudo da go vidime...taka da momentalno sum tamu...ko najsigurna investicija...a ti krsti se ako vo 2011 ke ima zlaten fond!!! ajt
Со судни маки те прочитав, тоа латиницата на македонски закон работа. :)
Првиот болд: Ти изгледа си го скокнал времето кога Соња ги собра пола Битола со околината. Каде беше државата трте-мрте тоаа време?
Вториот болд: За 6 години ти се вратени фул парите? Кои пари? Кај ти се парите?
И што е тоа ТЕЛ?
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Со судни маки те прочитав, тоа латиницата на македонски закон работа. :)
Првиот болд: Ти изгледа си го скокнал времето кога Соња ги собра пола Битола со околината. Каде беше државата трте-мрте тоаа време?
Вториот болд: За 6 години ти се вратени фул парите? Кои пари? Кај ти се парите?
И што е тоа ТЕЛ?
ајде брате за тебе специјал...тоа време за соња искрено не го знам...јас ти кажувам од консултации до сеа што сум добил...вака сеа на кратко...ТЕЛ е телекомуникации т.е t-mobile i t-home...е сеа имам 2 вработени таму колку што они ми кажаа целата опрема они ја изнајмуваат на one i vip...така да пак се они монопол и ги диктираат цените...само во очите на јавноста демек се 3...(мое мислење) инаку акцијата на ТЕЛ коа ја купив јас беше 410 денари...лани нето дивиденда поделиле од 60 денари, пред тоа некој си 70-80, пред тоа 100 и нешто...така да да се фатиш за последната да биде иста и оваа година, а треба и повисока да биде...е околу 1/6 од акцијата...значи во рок од 6 години ти треба да ги вратиш парите што првично си ги дал...поентата е што јас нема да чекам толку и планирам да продадам пред дивиденда...и тие 60 денари ке ги добијам само од разлика во акција...али уште нзм точно како ке постапам...дека еве више е 450...а пред дивиденда секогаш расте...па ке видиме...коа ја спомнав државата не мислев нешто дека кузнее колку се ефикасни и добри...него имаат 33% акции во ТЕЛ и имаат златна акција...парите од таму...т.е од дивиденда си ги рачунаат во буџет...поради и тоа делат дивиденда...т.е мора да делат...колкава ке биде не знаеме али вреди да се ризикува...барем за мене...така и почнав со ТЕЛ дека според моите пресметки краткорочни можев да добијам некој си 20 000 денари профит во рок од 6-8 месеци, на 2000е истите да ми беа во банка ке имав принос од 6.75% годишно, така да на некој си 6-8 месеци каматата ке биде 4000-4500 денари...и значи коа ке ги орочиш на 6 месеци нема пипкање...јас буквално сеа да ги изадам ке има кјар од некој си 40 денари по акција...а ке ги чувам до дивиденда па ке видиме..здравје...битно да си пробам да видам што како е...сакав да идам и на алкалоид и на комерцијална...али сепак по ризични ми се...па ке видиме...сеа добро ли е :D
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Еј Fearless, тешко те пратиме, мислев само мене ми се случува,a тоа....! Ти си пред времето! Прво, да во право си *сега и одма*.... 2011 е мноооогу далеку. Второ... ги следиш ли извештаите од приходите на *Тел*? Знаеш ли дека T-mobile во Македонија прикажа загуба за 2009 и за првото полугодие од 2010!? Не ми е јасна динамиката на раст на дивидендата за наредниве 5-6 години (како што планираш) ама имај во предвид дека сите мобилни оператори во регионов или пријавуваат мал раст во приходите или загуба. Таков е случајот и со уште еден гигант (Теленор) кој оперира со мобилните мрежи во соседството.... Ама ОК ти си знаеш. Многу среќа ти пожелувам.... и раст на приходите.
Мене сега засега ми се доволни 9-10% приходи годишно.... иако сум свесен за губењето на вредноста на Еврото. со таа динамика за 8 години се дуплира капиталот ... а Еврото, сигурно е за толку години нема да ја изгуби својата вредност за половина!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не се исплаќа да играш на берза сега, и јас како Жмиго појдов на сигурна варијанта ги спакував во Тутунска со над 9 % камата на годишно ниво. Не очекувам ни оваа година некој посилни турболенции во соодносот евро-денар па ова ми се виде како најдобра варијанта. Не верувам дека ќе успеам да направам портфолио на македонската берза ниту пак на некоја друга за дивиденти кој годишно би ми доставувале сигурни 9%.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dr Zmigo , едно наивно прашање на еден наивен начмиш.....:дали некој од вложувачите, некогаш и било каде, со рака го пипнал тоа злато, или со окце го sирнал????? :)

Не ти го разбирам прашањето баш Конкрит, ниту можам да ја насетам поентата.... Се работи за *златни фондови* не се работи за купување на ланчиња од злато или за златници *Наполеандери* или со ликот на Гоцета или на другарот Тито, тоа веројатно ти е јасно!? Вакви фондови функционираат во Швајцарија, Германија, Америка, Австралија... да не набројувам многу, незнам каде освен во Македонија не функционираат... можеби на Антарктикот. И во соседството наше, за Србија незнам ама Словенија функционира со години а во Хрватска годинава се донесе закон за функционирање на З.Ф.... Тргуваат и Илирика во своите фондови и КБ публикум (нас познати)... како и останатите брокерски куќи, во овие наши *братски републики*
Е сега незнам во што е штосот!? Ти мислиш веројатно дека парите се вложуваат во ОФ-ШОР компании кои се регистрирани на Кајмански острови и се вложува во сосема трети работи - фосфати, нафта, градежништво, државни удари.... ама кому му е гајле, ако приходите на вложувачите го следат растот на племенитиот метал кому му е грижа... како инвеститор ми е гајле дали со нив ќе продадат оружје на Ал Каеда... знаеш како велат - Money Won't Hurt Enither.... И во Америка уште една - Не е битно мачката дали е црна или бела, важно е да лови глувци. Не е битно каде Илирика (или кој и да е) каде ќе вложат, важно е да носи профит!!!... И тоа како реков 17-18% годишно 7 години по ред!!! Тоа го бараат инвеститорите, тие нормално не цицаат весла, тие го следат растот на *племенитиот метал* и очекуваат толкав профит колку што е растот на берзата..... Нив не ги интересира дали благајникот на Осама исплатил или не... А ако овие утнат тука ги попапа мрак!
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
значи пак ке кажам тоа е мое како ке идам со моите пари...Dr Zmigo може си во право во дел од работиве...затоа и јас не се улетав со сите пари на берза...прва година ми е да пробам...зборев со 2јца професори во таа област на факс ми кажаа дете ако инвестираш треба сега...они ми кажаа за алкалоид јас отидов на ТЕЛ стрикно заради дивидендата која колку толку ке ја има...реално за тие пари друг начин за инвестција незнаев...во банка си имам кешче си стои што не можам току така да ги изгубам...али со овие пробав па ке видиме...ако ништо друго муабетов стои тука...мај месец ке видиме како е што е...мојот план е да ги продадам пред дивиденда недела дена...тоа е тоа

коа збориш дека 2011 е близу а дали ке биде тој фонд основан нзм...ке видиме...коа зборев со тој во илирика ми кажа дека фондот сто главно инвестира во БРИК имаат удели во златно,нафта,метали,и слично...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850

Kajgana Shop

На врв Bottom