Инвестициони фондови

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Инаку имаше инвестициски фондови што остварија 39% принос мислам.. да не беше илирика тоа.. видов банер некаде на влезот на страницата[/QUOTE]


Ti veruvas vo ova? Mene baagi mi smrdi!... Vo godinata na kriza 2008-ma ostvaruvaat 40 i poveke % zaguba, da vo 2009 prikazat rast od 39%!? Ne gledam tuka nikakov rast! Samo si dosle na svoe... I uste nesto! Ako fondovite im se vikaat: rastecki pazari i BRIK (Brazil, India, Russia, China)... se prasuvam a i go prasav doticniot portofolio manager od edna od ovie IF vo Makedonija (nema da pomenam da ne im napravam losa reklama).... kako toa velam, prikazuvate zaguba vo godinata na krizata, a velite vlozuvate vo pazari koi se nezavisni od pazarite zafateni od kriza!?
I vtoro prasanje: Godinava dosega (na dva meseca do kraj na godina) samo 8%??? Pa koga ke se plati personalen danok na ovaa dobivka, koga ke se zemat vo predvid vlezno-izleznite taksi na Inv fond.... ke ostane za klientot mizerna dobivka, polosa i od kamatata za oroceni Dollari!!!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Причината за оваква добивка е само една. Тие инвестираат во земјите на БРИК (Бразил, Русија, Индија и Кина) односно земјите со најголем раст и во време на криза и рецесија. Овие земји се доста интересни за инвестирање и ќе бидат интересни во наредните години пред се поради големата популација и можностите кои ги нудат. Компаниите во овие земји секогаш ќе имаат потреба од капитал за нови инвестиции и ќе го прошируваат својот пазар. Знам дека КД Брик се вика фондот во годината на неговото отворање за период од 8 месеци имаше принос од 20% додека фондот кој работеше на просторот на бивша Југославија имаше едвај 3% раст на капиталот. Тоа беше и сеуште е резултат на нестабилните економии и фондовите пре би инвестирале во државни хартии отколку да инвестираат во приватни компании.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Причината за оваква добивка е само една. Тие инвестираат во земјите на БРИК (Бразил, Русија, Индија и Кина) односно земјите со најголем раст и во време на криза и рецесија. Овие земји се доста интересни за инвестирање и ќе бидат интересни во наредните години пред се поради големата популација и можностите кои ги нудат. Компаниите во овие земји секогаш ќе имаат потреба од капитал за нови инвестиции и ќе го прошируваат својот пазар. Знам дека КД Брик се вика фондот во годината на неговото отворање за период од 8 месеци имаше принос од 20% додека фондот кој работеше на просторот на бивша Југославија имаше едвај 3% раст на капиталот. Тоа беше и сеуште е резултат на нестабилните економии и фондовите пре би инвестирале во државни хартии отколку да инвестираат во приватни компании.

За воља на вистината како *БРИК* фондот на КД фондови, така и *Растечки пазари* на Илирика за 9 месеци годинава заклучно 01Октомври 2010 оствариле добивка од +8%. Оние фондови од Централна Европа или Балканот, несакам да ги коментирам... ЦРВЕНИЛО! Минус! Но да се вратиме ние на овие атрактивни као И.Ф. Растечки и БРИК (Бразил Русиа, Индија и Кина.... ќе повторам за 9 месеци во 2010 прикажуваат САМО 8% добивка!!! и двата! Е сега ни мавтаат со резултати од пост-кризниот период, и велат 20-30%!!! УУУУУУУУ МНООООГУУУУУ! А колку паднава 2008? -35% -40%.... тоа не е мерило! Ниту едното ниту другото! Оваа година е мерило! Кога безмалку сите во ЕУ покажава раст во економиите. Освен нашиве обожаватели кои се задолжива за 1 година за нови 17 милијарди ЕУ... Тие се тотални лузери! Греикосиве мислам... Зборувам за Англија, Франција, Германија која од проектираните 2% отствари за 9 месеци раст од преку 3%! Е сега се прашувам зошто при ваква економска ситуација, во Европските фондови нашиве ИФ бележат минусни резултати? А уште повеќе ми е нејасно како тоа во оние навистина растечки пазари (Кина Бразил Индија....) чии што ЏиДиПи -ја одат тука некаде 8-9% на годишно ниво.... Моја логика е дека во при вакви резултати на државите, со паметно вложување на нашиве ИФ, би требало да се отстварува приход од најмалку 15-16% годишен принос! Затоа што по моја логика - ако кинеската држава со своите приходи мора да покрие расходи и елементарни непогоди како што се поплави, монсуни, суши, земјотреси..... и тн. но сепак отстварува годишен раст на Бруто Нац. доход од 8-9%.... Но тие проблеми ги нема на пример Ли-Нинг производителот на спортска опрема па бележи годишен раст на приходите од 25-30%.... Тоа е мојата логика, што и немора да биде точна! Од друга страна се прашувам зошто во кризната година БРИК прикажа огромен пад? Па овие држави немаа пад на БНД! Напротив!
Затоа реков - нешто ми е сомнително со нашиве ИФ.... Да не вложуваат во словенечкото стопанство? :toe:
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
За воља на вистината како *БРИК* фондот на КД фондови, така и *Растечки пазари* на Илирика за 9 месеци годинава заклучно 01Октомври 2010 оствариле добивка од +8%. Оние фондови од Централна Европа или Балканот, несакам да ги коментирам... ЦРВЕНИЛО! Минус! Но да се вратиме ние на овие атрактивни као И.Ф. Растечки и БРИК (Бразил Русиа, Индија и Кина.... ќе повторам за 9 месеци во 2010 прикажуваат САМО 8% добивка!!! и двата! Е сега ни мавтаат со резултати од пост-кризниот период, и велат 20-30%!!! УУУУУУУУ МНООООГУУУУУ! А колку паднава 2008? -35% -40%.... тоа не е мерило! Ниту едното ниту другото! Оваа година е мерило! Кога безмалку сите во ЕУ покажава раст во економиите. Освен нашиве обожаватели кои се задолжива за 1 година за нови 17 милијарди ЕУ... Тие се тотални лузери! Греикосиве мислам... Зборувам за Англија, Франција, Германија која од проектираните 2% отствари за 9 месеци раст од преку 3%! Е сега се прашувам зошто при ваква економска ситуација, во Европските фондови нашиве ИФ бележат минусни резултати? А уште повеќе ми е нејасно како тоа во оние навистина растечки пазари (Кина Бразил Индија....) чии што ЏиДиПи -ја одат тука некаде 8-9% на годишно ниво.... Моја логика е дека во при вакви резултати на државите, со паметно вложување на нашиве ИФ, би требало да се отстварува приход од најмалку 15-16% годишен принос! Затоа што по моја логика - ако кинеската држава со своите приходи мора да покрие расходи и елементарни непогоди како што се поплави, монсуни, суши, земјотреси..... и тн. но сепак отстварува годишен раст на Бруто Нац. доход од 8-9%.... Но тие проблеми ги нема на пример Ли-Нинг производителот на спортска опрема па бележи годишен раст на приходите од 25-30%.... Тоа е мојата логика, што и немора да биде точна! Од друга страна се прашувам зошто во кризната година БРИК прикажа огромен пад? Па овие држави немаа пад на БНД! Напротив!
Затоа реков - нешто ми е сомнително со нашиве ИФ.... Да не вложуваат во словенечкото стопанство? :toe:

da da praat fori ne e taka ko so izgleda...ti nemozesh da znaesh realno kolku se se tvoite udeli krenati deka neznaesh kaj si vlozil...moze da bidat 50% povisoki a oni da ti kazat slabo godinava samo 4-5% taka da...niso od toa...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
@Fearless точно знаеш каде се вложени парите. Не може тој со твои пари да си праи шо сака,а ти да не го контролираш. Пример за ова ти се пензиските фондови каде на крајот на годината или 2 пати годишно дома ти стигнува писмо со податоци колку пари имаш на таа сметка заедно со сите фирми и обврзници со кои е тргувано.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
@Fearless точно знаеш каде се вложени парите. Не може тој со твои пари да си праи шо сака,а ти да не го контролираш. Пример за ова ти се пензиските фондови каде на крајот на годината или 2 пати годишно дома ти стигнува писмо со податоци колку пари имаш на таа сметка заедно со сите фирми и обврзници со кои е тргувано.
јас коа прашав во илирика они ми рекоа дека немам право да знам каде се инвестирани парите...во кој точно берзи и акции, поради тоа со било тајна на компанијата...само можеш да си видиш до каде се...т.е колку проценти си ќар и слично...така да...и јас коа му реков на тој дека можат они да ни кажат дека имаат 3% а они реално да имаат 90%...он ми вика сепак се работи за реномирана компанија која сака да привлече се повеќе акционери...но сепак мое мислење е, може грешам...они би ти дале тебе принос од 10-20% макс нека се 30% ти би бил презадоволен...а они може направиле едно 50-60% нешто што нема да го знаеш дали е така или не...така да штознам...да имаш кеш и да идеш на долг рок моше и не е лошо поради тоа што би добивал повеке камата него во комерцијалните банки...и коа и да ги извадиш парите не губиш(ако има принос сепак) иначе во комерцијалните банки на орочено штедење нели знаеме дека ако не го испочитуваш рокот до крај ја губиш каматата...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сакам да вложам пари во Илирика. Значи не планирам да се збогатам, али дали можам да очекувам на влог од на пример 1000 евра за една година да добијам плус 100 евра?
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Сакам да вложам пари во Илирика. Значи не планирам да се збогатам, али дали можам да очекувам на влог од на пример 1000 евра за една година да добијам плус 100 евра?
da moze i poveke zavisi kolkav prinos...mislam deka 7-9% i garantiraat...lani ko sto znam bil okolu 35% taka da zavisi od BRIK sto ke pravat...bi trebalo da si raste...
 
T

Tetro

Гостин
НЕ ИМ ДАВАЈТЕ ПАРИТЕ!!!

Значи, кога спамираат, даваат некои измислени фори.
Кога отидеш да потпишеш договор, (скоро беше еден пријател правник, магистар) во него пишувало најдоле, дека:

Вие можете во секое време да побарате исплата на Вашите доспеани средства, барањето ќе биде разгледано и во најкраток можен рок ќе бидете известени како и на кој начин ќе ви бидат префрлени средствата на Ваша сметка. Фондот го задржува правото да ги задржи Вашите средства и да ги користи......
Во превод: Пари не даваме, а Вие можете да вложувате колку сакате. :tapp:
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
НЕ ИМ ДАВАЈТЕ ПАРИТЕ!!!

Значи, кога спамираат, даваат некои измислени фори.
Кога отидеш да потпишеш договор, (скоро беше еден пријател правник, магистар) во него пишувало најдоле, дека:



Во превод: Пари не даваме, а Вие можете да вложувате колку сакате. :tapp:
bi trebalo da ti gi dadat za kolku vreme ne se znae...ali ako imash prinos od 50% si vikash isplatate me i do toj den ako saka neka padne na 1% oni treba da te isplatat po 50%...ilirika raboti edno 5-6 godini ali mng malce luge investiraat i ne se znae sto e kako e...stranski investiciski fond najbolje ali toa samo ako imash bg pasosh pa da mozesh da trguvash nadvor...deka ovde od site strani te bushat
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
НЕ ИМ ДАВАЈТЕ ПАРИТЕ!!!

Значи, кога спамираат, даваат некои измислени фори.
Кога отидеш да потпишеш договор, (скоро беше еден пријател правник, магистар) во него пишувало најдоле, дека:



Во превод: Пари не даваме, а Вие можете да вложувате колку сакате. :tapp:
Грешка си со заклучокот :smir:
Инвестицоните фондови се под строга контрола,така да без плашење.
 
T

Tetro

Гостин
Дури сега ти го забележав потписот:
Секој има право на свое мислење,макар да е тоа грешно,измислено или чиста глупост
Добра мисла. :zver:
Грешка си со заклучокот :smir:
Инвестицоните фондови се под строга контрола,така да без плашење.
Не знам дали сум грешка, но сум претпазлив. А посебно кога се работи за пари, не би ги изгубил така на добро смислена превара од ваков тип. И пак че спомнам, ако некој има искуство нека каже, а тогаш ќе мислиме повеќе.
Читав и договор, кој му го дале на дечкото и не беше потпишан од негова страна. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дури сега ти го забележав потписот:

Добра мисла. :zver:

Не знам дали сум грешка, но сум претпазлив. А посебно кога се работи за пари, не би ги изгубил така на добро смислена превара од ваков тип. И пак че спомнам, ако некој има искуство нека каже, а тогаш ќе мислиме повеќе.
Читав и договор, кој му го дале на дечкото и не беше потпишан од негова страна. :)
На Гошев секој збор е вреден :)
Туку во врска со инвестиционите фондови,убаво е да си претпазлив за секоја работа.Они сега се развиваат и тоа е многу убаво за финансискиот пазар во МКД.Од кога ни се случија Тат мат и слични на нив,со будно око се следат сите оние кои си играат со парите на народот.Секогаш постои опцијата од погрешна одлука во инвестирање,зависи колку се лакоми.Генерална слика е дека се потребни на земјава и дека не се страшни.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
da imam bratucet mi lani imase investirano nekojsi 2300evra(parite sto gi vrati od usa) koa imase negde rast od 25% gi pobara i posle nekoj 2-3 nedeli mu gi isplatija...plati danok na dobivka i toa beshe toa...naprai nekoj si 500e cisti i gi reinvestira vo akcii na berza...i dobro mu trgna gi kupi alkaloid za 2900 lani a gi sitna za 5100...i naprai prinos od nekoj si 90%...sea i jas i on ni se vo granit i tel...pa ke vidime :D investickite fondovi se dobri ali na podolg period so pogolemi pari...ti doaga neso ko banka samo ima sansa da bide prinost mng golem...inace na ilirika spored mene ne i se isplaka da krade i laze poradi toa so po moe mislenje ona si ima vnatresni tajni...t.e ako ima porasto od 50% nzm sto bi ja sprecilo da prikaze porast od 20% drugoto da ide za firma. a investiraat vo BRIK...kupuvaat raboti sto sekogash ke rastat i rastele sporo no sigurno kolku sto znam taka da toa e toa...kako vikaat BEZ RIZIK NEMA PROFIT...i taka e...i doma pod pernica da gi cuvash ne e sigurno...ima kradci :P...bankite propagaat taka da...oceni si sam i stavi gi tamu kaj sto mislish ke bidat sigurni i dobro oplodeni... to je to
 

Kajgana Shop

На врв Bottom