Изгубениот град ЕЛДОРАДО

Член од
26 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Gledajte go Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull, tokmu za eldorado e temata! Mnogu interesen kraj, koj nekako dokazuva sto e vsusnost ELDORADO! da ne otkrivam poveke , nema da vi bide interesen filmot. :D:D

By the way, spored mene ELDORADO e navistina ona stoe e vo filmot Indiana Jones (znaat onie sto go gledale i razbrale filmot). Edvaj izdrzuvam da ne kazam sto e , ama kje molcam :pos2:
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
27
Поени од реакции
2
абе тој којзнае каде е ако некој го гледал филмот нели на крај ке го затрупаат а ако го најдат можеби е во некоја прашума
:nenene:
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Елдорадо што е ? - Идеја , тешко е да ја убиеш идејата , и затоа "постој" само во нашите умови.
 

Mihail-San

Arsonist
Член од
3 мај 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Верувате ли дека постоел ЕЛДОРАДО??Каков си го замислувате??Кажете што знаете за него па јас ке ви напишам извадок од "НАЈОГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ МИСТЕРИИ"
Град на маите кои таму го криеле цело злато, името на владетелот не ми текнуваше .... Иначе како што се сеќавам е голем со големи ѕидини бла бла типична архитектура во тоа време
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
41
Поени од реакции
0
elena_e напиша:
за Елдорадо првпат прочитав во “Кандид“ од Волтер, а лично мислам дека тоа е мит исто како и митот за Атлантида.
Да ова е едно од местата и јас имам прочитано за елдорадо во "Кандид" и колку што знам и таму и во цртаниот филм со тие двајцата пријатели и Кортез се спомнува дека е град каде се е зллатно а жителите не знаат за останатиот свет и нивниот начин на живот и не се многу полудени по тоа злато,дијаманти и богатсво што го имаат туку напротив го користат во секојдневието и не го сметаат за нешто ептен вредно мислам дека и во книгата имаше поука од тоа дека овде сите живеат убаво и мирно но не поради златото туку поради тоа што немаат никаква врска со жителите на останатиот свет сепак се ова е само мит или приказна која датира мислам од средниот век
 
2

~2A

Гостин
El Dorado... интересна приказна и доста примамлива за ловците на злато. :)

Од нигде-никаде, разбрале дека постоел некој град, односно кралство кое што било преполно со злато, но исто и кралот бил "облечен" во злато..

Локацијата на којашто мислеле дека се наоѓа "Градот на златото" била на Like Prime, односно Guyana.

Најрана приказна, или според мене експидиција или попрецизно кажано спасен (Леутантот Мартинез), тврди дека бил спасен од личност која што се идентификувала како El Dorado. Сето ова било изјавено во 1531 година.

Следната експидиција била во 1540 година, кога Гонзало Пизаро разбрал дека постои некое кралство кое е преполно со злато, а златото ветува многу. Затоа тој со себе понел околу 340 војници, со намера бил да ги ограби (најверојатно). Но, Гонзало по некој извесен период престанал со оваа експидиција затоа што (не)свесно, ги губел своите луѓе поради глад, болести и напади од разни племиња. Ми се чини исто така дека тој ја открил реката Амазон, но ако сум грешка извинете. :)


Други експедиции кои биле во потрага по златото биле Филип ван Хутен (1541-1545). Исто така би требало да се спомне и Sir Walter Raleigh.

Тој во 1595 год. (Raleigh) тргнал по потрага за златото на El Dorado по некои стари мапи, целта му била да стигни до Lake Prime. Тој се сомневал дека овој град фактички бил Manoa ( индиски град). Но, неговата експидиција била неуспешна затоа што тој и не го пронашол El Dorado. Но, како што поминувало времето, тој остарел, но неговата желба да го пронајди градот сеуште била тука, па затоа со својот син (Wat Raleigh) во 1617 година повторно се обиделе да го пронајдат градот. Но, тој бил убиен од шпанците и оваа експедиција била катастрофална.

Со враќањето на неговиот син во Англија, бил осуден од кралот James дека не почитувал наредби за избегнување на конфликти со Шпанците.


Во митологијата ( Muisca's mithology) има интересни значења кои би ги споделил со Вас..


In the mythology of the Muisca today, Mnya the Gold or golden color, represents the energy contained in the trinity of Chiminigagua, which constitutes the creative power of everything that exists.[4] Chiminigagua is, along with Bachué, Cuza, Chibchacum, Bochica, and Nemcatacoa, one of the creators of the universe.

Meanwhile, the name of El Dorado came to be used metaphorically of any place where wealth could be rapidly acquired. It was given to El Dorado County, California, and to towns and cities in various states. It has also been anglicized to the single word Eldorado.

In literature, frequent allusion is made to the legend, perhaps the best-known references being those in Milton's Paradise Lost (Book xi. 408–411) and in Voltaire's Candide (chs. 18, 19). "Eldorado" was the title and subject of a four-stanza poem by Edgar Allan Poe. In the 1966 John Wayne film El Dorado, most of Poe's poem is recited by the character nicknamed Mississippi and is lyrics in the film's title song.[5] El Dorado is also referenced in Joseph Conrad's novella Heart of Darkness. Within Conrad's work, the Eldorado Exploring Expedition journeys into the jungles of Africa in search of conquest and treasure, only to meet an untimely demise.

El Dorado is also sometimes used as a metaphor to represent an ultimate prize or "Holy Grail" that one might spend one's life seeking. It could represent true love, heaven, happiness, or success. It is used sometimes as a figure of speech to represent something much sought after that may not even exist, or, at least, may not ever be found. Such use is evident in Poe's poem "El Dorado". In this context, El Dorado bears similarity to other myths such as the Fountain of Youth and Shangri-la. The other side of the ideal quest metaphor may be represented by Helldorado, a satirical nickname given to Tombstone by a tardy miner who complained that many of his profession had traveled far to find El Dorado, only to wind up washing dishes in restaurants.

Werner Herzog's film, Aguirre, the Wrath of God, also explores the El Dorado metaphor. The main character, Lope de Aguirre, is historically based, but is actually an amalgam of Aguirre and Francisco de Orellana, mentioned in the historical section, above.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
Ja go zamisluvam kako na crtanot hahah najseriozno so mnogu zlato so brodovi so plovenje i imalo nekoj glaven nesto vo celoto mesto so palmi kokosi tancerki pravenje zabavi na plaza so ogan na plaza au sardevani kokteli
majmuni po suma
 

Kajgana Shop

На врв Bottom