Изгубениот град ЕЛДОРАДО

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Верувате ли дека постоел ЕЛДОРАДО??Каков си го замислувате??Кажете што знаете за него па јас ке ви напишам извадок од "НАЈОГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ МИСТЕРИИ"
 
Член од
18 март 2006
Мислења
404
Поени од реакции
3
Знам само дека има автомобил Cadillac Eldorado, ама не сум слушнал за некој град.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
таму негде лоциран во јужна америка или средна
имагинарно гратче сум го видел по каубоиски филмови и по нискобуџетни авантуристички филмови џоа инките или маите си го ределе таму златото така нешто толку ми текнува
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
тоа е град кој се смета за изгубен и тој е изграден од злато барем така мислам
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
go imam gleano samo crtaniot "Patot za Eldorado".tamu kako sto se zbori toa e grad od zlato
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Ja kolku shto znam vo posledno vreme se povekje i povekje se misli deka eldorado uopshte ne bil grad tuku chovek... :P
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
*SerialKisser* напиша:
Ja kolku shto znam vo posledno vreme se povekje i povekje se misli deka eldorado uopshte ne bil grad tuku chovek... :P
Toj bil nekoj poglavica shto posle banjanje go poprskuvale so zlatna prashina. A inache El Dorado na shpanski znachi "Pozlaten"...i taka.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Kolku sakam da e vistina i da idam tamu pa da soberam edno 3000 kamioni so se i sesto pa da idam u soping
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
znam za izgubeniot grad eldorado .. tamu nesto bil izgraden od zlato .. negde u juzna amerika mislam... abe samo u amerika ima takvi filmovi... zas nema eldorado kaj nas?
ne sme tolku intelegentni da smislime takva glupost
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
241
Поени од реакции
3
Има и во Македонија многу локации, само не се толку исфилмувани како Елдорадо. Мислам дека Елдорадно постои, во некоја џунгла скриен градот, да неможит никој да го најдит..
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
da be postoi.... ako se lazeme:tapp: toa ti e amerikanska glupost kako sto se i filmovite od tipot sekoj den amerika go spasuva svetot vo tajni misii.. :uvo: zafrkni...
da postoel dosega amerikancinjata ke zasukaa rakavite i ke se vpregnea da go najdat po sekoja cena nemase na nas da ni kazuvaat prikazni za dobra nok za El dorado
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
^MooN_RideR^ напиша:
Верувате ли дека постоел ЕЛДОРАДО??Каков си го замислувате??Кажете што знаете за него па јас ке ви напишам извадок од "НАЈОГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ МИСТЕРИИ"
А да ни напишеше ? :) хеееее
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Еl Dorado постоел, најверојатно, ама се сомневам дека постои веќе. =) Како го замислувам... хм.. па.. gold everywhere. Има потреба да кажам нешто друго? By the way, цртаниот закон е. =)
 

USB

Unforgiven
Член од
11 мај 2007
Мислења
241
Поени од реакции
0
Eh da imase i tuka nekoe gradce takvo gold everywhere :zlo: . Ama zdabe owie nasite parlamentarci use prvio den ke go staea u dzebovi :).
 

zoko

tralalalla
Член од
12 јуни 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
Tikvi4ka напиша:
da be postoi.... ako se lazeme:tapp: toa ti e amerikanska glupost kako sto se i filmovite od tipot sekoj den amerika go spasuva svetot vo tajni misii.. :uvo: zafrkni...
da postoel dosega amerikancinjata ke zasukaa rakavite i ke se vpregnea da go najdat po sekoja cena nemase na nas da ni kazuvaat prikazni za dobra nok za El dorado
како прво тоа не е американска глупост, Елдорадо е град колевка на древните јужноамерикански цивилизации, пред се тој е митски град кој изобилува со злато и други скапоцености. Корнеј во Кандид вели парафразирам во Елдорадо никој не дошол само Кандид случајно залутал спуштајки се низ една река, земјата е опколена со високи планини кој никој не успеал да ги премине, калта во Елдорадо е злато, говорејки за лугето вели дека овие луге не му придаваат значение на материјалното богатство во оваа земја значи со еден збор ја отсликува утопијата на идеална земја. Во XVII i XVIII век во светот се појавувааавантуристи кои трагаат по Елдорадо според кои Елдорадо се наога помегу теченијата на Амазон и Ориноко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom