Извршители (легални рекетари).

Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
Gledam se tropaat mnogu glupposti na formumov za izvrsitelite.
Kako prvo izvrsitel moze da bide samo lice so diploma od praven fakultet i polozen ispit za izvrsitel plus treba da bide izberen na konkurs od ministerot za pravda.
Kako vtoro (od iskustvo znam posto rabotam vo kancelarija na izvrsitel) izvrsitelite mozat da zapocnat izvrsna postapka samo po pravosilna i izvrsna presuda na sud ( izvrsitelot ne smee da navleguva na koj nacin taa presuda stanala pravosilna i izvrsna znaci ako ima pecat od sud za pravosilno i ozvsnost taa e izvrsna), izvrsna isprava e i notarski dogovor so izvrsna klauzula i sl.
Kako treto bese napomenato deka od drzavata ne moze da se naplatat dolgovite. Ne e tocno. Ako za toa postoi presuda togas najlesno se naplatuva direktno od NBRM kade sto se vodi budzetot t.e. od budzetskiot korisnik koj e dolznik. Druga rabota e formata na dogovorite sto firmite gi sklucuvaat so drzavata pa posle placat deka ne im se plakalo.
Isto da kazam deka drzavata e vo ogromen broj predmeti (sto se vodat kaj izvrsiteli) se javuva kako doveritel na pr. Fondot za zdravstvo, Fondot za PIOm i sl. i ne moze da si gi naplati dolgovote iako postojat sudski presudi, zatoa sto firmite na pr. otisla vo stecaj a na istoto mesto raboti druga firma so ista dejnost i mnogu slicno ime.
Sega za toa kako naplakaat izvrsitelite. Za sve postoi tarifnik koj e izlezen vo sluzben vesnik na RM i odobren od ministerot za pravda i vo nego tocno e navedeno kolku e administriranjeto, kolku cini sekoe izvrsno dejstvie i kolkava e nagradata za realizirano izvrsuvanje.
Ako na nekoj mu treba sovet za nesto vo vrska so izvrsitelite slobodno neka prasa.
--- надополнето: 6 септември 2013 во 12:27 ---
jelenskih ti rogova blek!moram da pobaram izvesni pojasnuvanja od tvoja strana kako expert od ovaa oblast(za toa odnapred sum blagodaren).tocka 1.:mozes li da mi kazes zosto odredeni nalozi od sudot doagjaat so zakasnuvanje od nekolku meseci iako so nenavremenoto dostavuvanje zrtvata(klientot) go gubi pravto za navremeno podnesuvanje na zalba(clen 7 od zakonot za izvrsna postapka)ponatamu se naveduva deka pri izvrsuvanje se postapuva spored zakonot za parnicna postapka,iako tamu stoi deka pred da se pristapi kon default izvrsuvanje na nalozite od sudot predmetot treba vo celost da se razgleda pred da se donese sudska odluka.tocka 26 veli deka vo odredeni slucai treba da se soslusa strankata iako vo 99 procenti nema takvo nesto.clen 30 veli deka moze da ima i vrakanje na izvrsnata rabota dokolku ima nepravilnosti vo rokovite za dostava a kaj nas za zal vo 99 odsto slucai e tokmu taka,,no moeto prasanje do tebe e sosema od razlicna priroda,znaci i jas sum zrtva na ovoj zakon no so taa razlika sto vo mojot slucaj ima eden kup nepravilnosti iako toa e vo domenot na doveritelot kako sto se gleda od zakonot,no ona sto sakam da te prasam e e slednovo:dali izvrsitelot treba da sproveduva izvrsen nalog od doveritelot iako vo tekot na postapkata utvrdi nepravilnosti?na primer doagja kaj mene so nalogot no otkriva deka na primer vo tekot na celata godina od momentot koga e aktiviran nalogot jas kaj doveritelot sum vrsel uplata na zakonskata tretina?i otkako go doznava toa si prodolzuva so izvrsuvanjeto iako doznava deka greskata e kaj doveritelot bidejki ne go izvestil za toa?ima i eden kup drugi raboti no ke ti bidam blagodaren dokolku i za ova mi odgovoris.thx!
 
S

Sinisa123

Гостин
Luge vaka sea...Ostanav bez rabota i od koga ostanav bez rabota ne gi plakav redovno smetkite. E sega od T-MOBILE imam zemeno lap top 20.000 den i plus 10.000 den penali i telefon 12.000 den. Sestra mi napravila dogovor da gi isplatam za vo rok od 6-8 meseci. Mi ja napravile ratata 150 evra mesecno nemam sega plateno ni denar i sega mi stignalo nekoe pismo od T-MOBILE mozebi od izvrsitel. E sega me interesira izvrsitelot me interesira sto moze da mi zeme koga nemam nisto na moe ime. Ziveam vo kuka pod kirija i me interesira izvrsitelot sto ke mi zeme koga nemam nisto moe ime osven telefonot i lap topot sto mi se.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Luge vaka sea...Ostanav bez rabota i od koga ostanav bez rabota ne gi plakav redovno smetkite. E sega od T-MOBILE imam zemeno lap top 20.000 den i plus 10.000 den penali i telefon 12.000 den. Sestra mi napravila dogovor da gi isplatam za vo rok od 6-8 meseci. Mi ja napravile ratata 150 evra mesecno nemam sega plateno ni denar i sega mi stignalo nekoe pismo od T-MOBILE mozebi od izvrsitel. E sega me interesira izvrsitelot me interesira sto moze da mi zeme koga nemam nisto na moe ime. Ziveam vo kuka pod kirija i me interesira izvrsitelot sto ke mi zeme koga nemam nisto moe ime osven telefonot i lap topot sto mi se.
Како може сестрати во твое име да потпише нешто.
Не можат да ти земат ништо и да е на твое име бидејќи тоа го користи и некој друг кој со одземањтео му е скртатено правото за употреба али тоа е веќе друг закон.
Извршителот ќе ти ја блокира сметката која не може ни тој ни ти да ја користите додека не се договорите како ќе плаќаш.Можат да ти сопираат само 1/4 месечните примања.
Во законот за извршување има и еден член кај што пишува дека нема право да ти стопира 1/4 од месечни примања туку ако некој по било кој основ ти префрли пари,има право сите да ти ги стопира.
 
S

Sinisa123

Гостин
Како може сестрати во твое име да потпише нешто.
Не можат да ти земат ништо и да е на твое име бидејќи тоа го користи и некој друг кој со одземањтео му е скртатено правото за употреба али тоа е веќе друг закон.
Извршителот ќе ти ја блокира сметката која не може ни тој ни ти да ја користите додека не се договорите како ќе плаќаш.Можат да ти сопираат само 1/4 месечните примања.
Во законот за извршување има и еден член кај што пишува дека нема право да ти стопира 1/4 од месечни примања туку ако некој по било кој основ ти префрли пари,има право сите да ти ги стопира.
Mi stignalo pismo vo Skopje na moe ime i na taa adresa sto ziveev porano i sestra mi otisla da vidi sto e rabotata i napravila dogovor
na 6-8 meseci da plakam namesto na 2-3 godini da plakam poveke vreme a pomalku pari sestra mi ja zaeba cela rabota
 
Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
moram da go napisam ova i moram,znaci bez razlika koj sto da pisuva ke ispadne deka ovde i pokraj toa sto ima decidno objasneti zakoni sekoj si gi tolkuva kako saka, pak ke se vratam na izvrsitelite znaci da go postavime problemot vaka:na primer ke postavime ime pod terminot doveritel ili vo primerov vodovod i kanalizacija. Pod terminot dolznik ke postavime figurativno ime vo slucajov Petko. Izvrsitelot e so figurativno ime Izvrsitel.Znaci: doveritelot (vodovod) mu nalozuva na izvrsitelot da sprovede izvrsuvanje kaj Petko. Znaci prasanjeto e: Dali izvrsitelot slepo ke go izvrsi baranjeto na doveritelot bez voopsto da zeme vo predvid koj e Petko, dali ima osnova za izvrsuvanje, i dali slucajno mozebi kaj Petko bi mozele da se pojavat i nekoi elementi koi podocna (dokolku bi imal moznost) Petko bi gi upotrebil za da go dade na sud izvrsitelot poradi nepravilnosti vo tekot na izvrsnata postapka?
--- надополнето: 12 декември 2013 во 23:38 ---
I povtorno... me interesira vo slucaj na nepravilnosti vo izvrsnata postapka koi se instituciite (osven sudot) kade sto moze strankata nad koja sto se sproveduva izvrsuvanjeto da dobie informacija sovet pa eventualno i pomos?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
moram da go napisam ova i moram,znaci bez razlika koj sto da pisuva ke ispadne deka ovde i pokraj toa sto ima decidno objasneti zakoni sekoj si gi tolkuva kako saka, pak ke se vratam na izvrsitelite znaci da go postavime problemot vaka:na primer ke postavime ime pod terminot doveritel ili vo primerov vodovod i kanalizacija. Pod terminot dolznik ke postavime figurativno ime vo slucajov Petko. Izvrsitelot e so figurativno ime Izvrsitel.Znaci: doveritelot (vodovod) mu nalozuva na izvrsitelot da sprovede izvrsuvanje kaj Petko. Znaci prasanjeto e: Dali izvrsitelot slepo ke go izvrsi baranjeto na doveritelot bez voopsto da zeme vo predvid koj e Petko, dali ima osnova za izvrsuvanje, i dali slucajno mozebi kaj Petko bi mozele da se pojavat i nekoi elementi koi podocna (dokolku bi imal moznost) Petko bi gi upotrebil za da go dade na sud izvrsitelot poradi nepravilnosti vo tekot na izvrsnata postapka?
--- надополнето: 12 декември 2013 во 23:38 ---
I povtorno... me interesira vo slucaj na nepravilnosti vo izvrsnata postapka koi se instituciite (osven sudot) kade sto moze strankata nad koja sto se sproveduva izvrsuvanjeto da dobie informacija sovet pa eventualno i pomos?
Ситем податоци за предметот ако не си ги видел на огласна табла,ако не те известил судот или ако не си се прочитал во весник извршителот на твое барање е должен да ти ги дстави.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
moram da go napisam ova i moram,znaci bez razlika koj sto da pisuva ke ispadne deka ovde i pokraj toa sto ima decidno objasneti zakoni sekoj si gi tolkuva kako saka, pak ke se vratam na izvrsitelite znaci da go postavime problemot vaka:na primer ke postavime ime pod terminot doveritel ili vo primerov vodovod i kanalizacija. Pod terminot dolznik ke postavime figurativno ime vo slucajov Petko. Izvrsitelot e so figurativno ime Izvrsitel.Znaci: doveritelot (vodovod) mu nalozuva na izvrsitelot da sprovede izvrsuvanje kaj Petko. Znaci prasanjeto e: Dali izvrsitelot slepo ke go izvrsi baranjeto na doveritelot bez voopsto da zeme vo predvid koj e Petko, dali ima osnova za izvrsuvanje, i dali slucajno mozebi kaj Petko bi mozele da se pojavat i nekoi elementi koi podocna (dokolku bi imal moznost) Petko bi gi upotrebil za da go dade na sud izvrsitelot poradi nepravilnosti vo tekot na izvrsnata postapka?
--- надополнето: 12 декември 2013 во 23:38 ---
I povtorno... me interesira vo slucaj na nepravilnosti vo izvrsnata postapka koi se instituciite (osven sudot) kade sto moze strankata nad koja sto se sproveduva izvrsuvanjeto da dobie informacija sovet pa eventualno i pomos?
Во случај на неправилности при извршувањето единствено и исклучиво е надлежен СУДОТ (односно Престедателот на судот), а совет и помош странката може да добие кај адвокат. Искрено читајќи ги твоите постови погоре, ти препорачувам под итно да одиш кај адвокат бидејќи воопшто не ти помага читањето на законите кои (без навреда) погрешно ги толкуваш.
 
G

Gjoksi

Гостин
Во случај на неправилности при извршувањето единствено и исклучиво е надлежен СУДОТ (односно Престедателот на судот), а совет и помош странката може да добие кај адвокат. Искрено читајќи ги твоите постови погоре, ти препорачувам под итно да одиш кај адвокат бидејќи воопшто не ти помага читањето на законите кои (без навреда) погрешно ги толкуваш.
... односно советот составен од тројца судии ;)
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
... односно советот составен од тројца судии ;)
Во првостепената постапка одлучува Претседателот на судот, а доколку се постапува по жалба тогаш Апелациониот суд (кој решава во совет) :)
 
Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
znaci prvo fala za informacijata(iako mislam napisav :eek:sven sudot) i bas me interesira sto pogresno tolkuvam?Smetam deka se raboti za ogromni propusti bas vo odnos na zakonskite regulativi povrzani so zakonot za izvrsna postapka i koj se sproveduvaat na nacin na koj sto najpovekje i odgovara na ednata strana...i katastrofalno e da ne postoi nitu edna institucija koja ke go nadgleduva rabotenjeto na ovie lugje koj si go stavile vrz grbot bremeto na grevot od nivnata neblagorodna rabota i za kraj zakonite (dokolku postoi osnova)postojano se dopolnuvaat tokmu od aspekt na raboti koj realno se slucuvaat a zakonot ne gi opfatil vo prethodno postavenite definicii...(koga covek ke naide na nepravilnosti vo izvrsuvanjeto,a pritoa ostanal bez rabota ili slicno da odi na sud da podnese tuzba???-mizerija...
 
G

Gjoksi

Гостин
znaci prvo fala za informacijata(iako mislam napisav :eek:sven sudot) i bas me interesira sto pogresno tolkuvam?Smetam deka se raboti za ogromni propusti bas vo odnos na zakonskite regulativi povrzani so zakonot za izvrsna postapka i koj se sproveduvaat na nacin na koj sto najpovekje i odgovara na ednata strana...i katastrofalno e da ne postoi nitu edna institucija koja ke go nadgleduva rabotenjeto na ovie lugje koj si go stavile vrz grbot bremeto na grevot od nivnata neblagorodna rabota i za kraj zakonite (dokolku postoi osnova)postojano se dopolnuvaat tokmu od aspekt na raboti koj realno se slucuvaat a zakonot ne gi opfatil vo prethodno postavenite definicii...(koga covek ke naide na nepravilnosti vo izvrsuvanjeto,a pritoa ostanal bez rabota ili slicno da odi na sud da podnese tuzba???-mizerija...
Чекај, чекај малку, вака сега: за секој закон, пред да се достави како Предлог - закон до Собранието на РМ, најпрво се изготвува Нацрт - закон и за истиот се организира јавна расправа. Тој нацрт - закон е јавно достапен на интернет страницата на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР), а потоа како Предлог - закон и на интернет страницата на Собранието на РМ. Секој граѓанин може да даде свои забелешки на Нацрт - законот, а секој пратеник на Предлог - законот! Еве, конкретно на страницата на ЕНЕР е објавен „Нацрт на Закон за извршување“:
https://ener.gov.mk/default.aspx?item=pub_regulation&subitem=ria&itemid=T6to nxmv9Wa9YoEHGn0FQ==
Што се однесува пак за сторените неправилности од страна на извршителите, имаш право на Приговор до Основен суд, Жалба до Апелационен суд, Претставка до Министерството за правда и Претставка до Комората на извршители на РМ! И, секако можеш да поведеш кривична или граѓанска постапка против извршителот, ако сметаш дека неправилно работи!
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Ах овие извршители,гледам и мене ми ги блокирале 2те трансакциони сметки кои бај дај веј беа скоро празни (не повеке од 200 ден) поради долг од 120 000 ден од 2008 година од приватна тужба,јас го признавам долгот и сакам да го платам ама дечково ми вика дека на него како извршител му должам преку 40 000 .Одам кај него ниту ми покажа налог за извршување ниту имам добиено некакво известување.сега на крај испага дека треба да платам двојно повеке од таа сума што реално треба да ја платам...незнам што да правам дали можам да покренам некоја постапка преку адвокат,тужба,доколку може колку тоа ке се завлече и дали ке се исплати...Извршител - модерен рекетар!
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ах овие извршители,гледам и мене ми ги блокирале 2те трансакциони сметки кои бај дај веј беа скоро празни (не повеке од 200 ден) поради долг од 120 000 ден од 2008 година од приватна тужба,јас го признавам долгот и сакам да го платам ама дечково ми вика дека на него како извршител му должам преку 40 000 .Одам кај него ниту ми покажа налог за извршување ниту имам добиено некакво известување.сега на крај испага дека треба да платам двојно повеке од таа сума што реално треба да ја платам...незнам што да правам дали можам да покренам некоја постапка преку адвокат,тужба,доколку може колку тоа ке се завлече и дали ке се исплати...Извршител - модерен рекетар!
Ќе си платиш ко попче. Немаш избор за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom