Извршители (легални рекетари).

Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
Howdy filosofi misliteli itn...moram da zabelezam deka ste imale pravo(iako uste ne mi e jasno deka ima i takvi tipovi i profili na humanoidni likovi i sustestva koj se soglasuvaat so vakvi nus pojavi koj se stetni za nas predstavnicite na podvidovite od socijalnite kategorii na ovoj opstestven sistem) i posle prviot tekst i prasanje koe go objaviv vo ocaj ovde voden od idejata deka barem ke naidam na socustvitelni sobesednici vo odnos na problematikata so izvrsitelite,moram da izjavam deka sega otkako gi isplativ site izvrsitelsko-bankarski pobaruvanja,zaedno sose kamatite koj postojano se presmetuvaat i so glavnicata i so nagradata i so danocite i sosse postenskite trosoci i so se ostanato izjavuvam deka sega sum spremen na najnovite trikovi i predizvici od vakov vid i mi ostanuva samo da gi pozdravam i ohrabram ideolozite izveduvacite i sproveduvacite na ova prekrasno zakonsko resenie koe vo prv red dopridonesuva kako do drzavno bankarsko finansiska blagosostojba taka i do se povekje pokajnici od mojot vid, izgradeni da sosema smireno i so odsustvo na bilo kakvi emocii i custva soradost gi podnesuvaat i najgolemite iskusenija znaejki deka so toa dopridonesuvaat do blagosostojba na eden mal no blagoroden del na skromni bogati lugje od bankarsko sudsko izvrsitelskoto milje i zanaet.SVARNO IM FALA!
P.S=Neka moeto blagorodno delo im bide svetlina na zrtvite pocetnici na ovaa blagorodna profesija na 21 vek...Uctivo blagodaram
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Дефинитивно РМ е број 1 најтоталитаристичка земја во светот!!!


ВИДЕО: Извршители иселуваа цело семејство, бесмилосно ги исфрлија на улица!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Извршителите се почесто незаконски посегаат по туѓ имот

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=22&vest=17141[DOUBLEPOST=1412454425][/DOUBLEPOST]Извршител од Кичево, кој подолго време бил суспендиран затоа што била поведена кривична постапка против него, ќе остане запаметен по примерот да одземе дете од еден родител и да го даде на друг, спротивно на закон.
-Ве молам да предвидите образец за примопредавање на дете. Јас неодамна одзедов дете од едниот родител и го дадов на другиот, но во записникот напишав дека предавам „други ствари“ затоа што немаше графа за предавање на дете- рече извршителот В.М. од Кичево, на советување пред колегите во Скопје, несвесен дека направил тешка повреда на законот.
Доделувањето или одземање дете е исклучива надлежност на Центарот за социјална работа, а не на извршителите.
[DOUBLEPOST=1412454676][/DOUBLEPOST]А бе која будала треба да си за да мислиш дека имаш право да одемаш дете, сето неписмено таму.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Дефинитивно РМ е број 1 најтоталитаристичка земја во светот!!!


ВИДЕО: Извршители иселуваа цело семејство, бесмилосно ги исфрлија на улица!
40 godini ziveele gaga? drzavata im `vetila`? nivnite roditeli ne im ja prepisale,a sea drzavata im e kriva? `lud,zbunet` rabotava
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
6 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Еве вака,пред два дена ми стигна писмо од студентски дом дека имам неплатено еден месец за претходната година и дека ако не платам за 5 дена ќе го пуштат на извршител случајот.Работата е што писмото е пратено на 20 април а мене ми стигна дури денес. Дали има шанси случајот да е пратен на извршител?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Еве вака,пред два дена ми стигна писмо од студентски дом дека имам неплатено еден месец за претходната година и дека ако не платам за 5 дена ќе го пуштат на извршител случајот.Работата е што писмото е пратено на 20 април а мене ми стигна дури денес. Дали има шанси случајот да е пратен на извршител?
Не... Се брои од денот на приемот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Малку нереално се пишува за извршителите. Примерот со одземање на дете е несоодветен, за такви будали треба законска постапка да се поведе.
Се наведува дека извршителите се рекетари. Па не е баш така. Прво, тие мора да реагираат на судска одлука. И тоа ако не се плати долгот во одреден рок. Износот на долгот расте, но не се тоа пари само за извршителот. Се натрупува камата, се плаќаат документи, судски трошоци, адвокатски трошоци, полицаец... и нешто и за извршителот.
Ајде, замислете ваква ситуација: Продавате некому возило... пример 1500 евра. Купувачот ви дава како аванс 500 евра и останатите не ви ги плаќа, иако имате „црно на бело“ со негов потпис дека ви должи 1,000 евра... ама не ги плаќа.
Прашање е: Дали ќе му ги простите тие 1,000 евра или ќе поведете судска постапка? На суд добивате.. и пак купувачот не плати. Вие сте приморани да побарате извршител, кој треба да наплати... Во овој случај, купувачот е жртва која е посетена од „легален рекетар“? Не верувам дека тогаш така ќе мислите. Напротив, ќе мислите дека „среќа што има извршители, оти инаку.. отиде колата за џабе“.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Долг од 29 денари „скокнал“ на 7.121 денар
На лице кое имало долг од 29 денари, извршител му пресметал дека треба да плати 7,121 денар.

Долгот е зголемен за неверојатни 7.092 денари, поради ДДВ, извршни дејства, материјални и процесни трошоци и некаква награда, и тоа зголемено со 18 проценти ДДВ.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Долг од 29 денари „скокнал“ на 7.121 денар
На лице кое имало долг од 29 денари, извршител му пресметал дека треба да плати 7,121 денар.

Долгот е зголемен за неверојатни 7.092 денари, поради ДДВ, извршни дејства, материјални и процесни трошоци и некаква награда, и тоа зголемено со 18 проценти ДДВ.
Ова е можно само во држави каква е нашава - царство на лихварите
И должникот е човек, ако е некој должен не значи дека треба да се казнува, ограбува
Но кај нас воведоа плаќање на „ казнена камата “. Која им е логиката?
Кај нас долговите не засатруваат. Кривични дела застаруваат а за долг нема застарување? Кај и кога имало такво нешто?
[18a] XII tabulis sanctum, ne quis unciario fenore amplius exerceret . . . (Tacitus, ann. 6, 16).
[18b] Maiores . . . in legibus posiverunt furem dupli condemnari, feneratorem quadrupli (Cato, de agri cult. praef.).

Судијо .... кога го употребуваш правото за крадците двојна казна а за лихварите четри пати поголема
https://www.hs-augsburg.de/~harsch/Chronologia/Lsante05/LegesXII/leg_ta08.html
 
Член од
14 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo na site! Sakam da se informiram,dokolku e nekoj zapoznat,na koja suma na mesecni primanja na plata izvrshitelite mozat da pobaruvaat 1/3 od plata? Na primer dali na suma od 12000 mozat da pobaruvaat 1/3,posto sekade niz svetov kolku sto sum informiran,do prosecna plata nemaat pravo da pravat nikakvi zadrshki,a prosecnata plata kaj nas vo katasrofava od drzava, inesuva negde kako sto e najavuvaat 21000.Dali kaj nas imaat nekakov balans za primanjata ili ke mora da crkiname za leb!
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Ова е можно само во држави каква е нашава - царство на лихварите
И должникот е човек, ако е некој должен не значи дека треба да се казнува, ограбува
Но кај нас воведоа плаќање на „ казнена камата “. Која им е логиката?
Кај нас долговите не засатруваат. Кривични дела застаруваат а за долг нема застарување? Кај и кога имало такво нешто?
[18a] XII tabulis sanctum, ne quis unciario fenore amplius exerceret . . . (Tacitus, ann. 6, 16).
[18b] Maiores . . . in legibus posiverunt furem dupli condemnari, feneratorem quadrupli (Cato, de agri cult. praef.).

Судијо .... кога го употребуваш правото за крадците двојна казна а за лихварите четри пати поголема
https://www.hs-augsburg.de/~harsch/Chronologia/Lsante05/LegesXII/leg_ta08.html


Абе нас тужба ќе ни стегнеа за неплатени 35 денари кон овие од водовод, не па вакви работи
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Zdravo na site! Sakam da se informiram,dokolku e nekoj zapoznat,na koja suma na mesecni primanja na plata izvrshitelite mozat da pobaruvaat 1/3 od plata? Na primer dali na suma od 12000 mozat da pobaruvaat 1/3,posto sekade niz svetov kolku sto sum informiran,do prosecna plata nemaat pravo da pravat nikakvi zadrshki,a prosecnata plata kaj nas vo katasrofava od drzava, inesuva negde kako sto e najavuvaat 21000.Dali kaj nas imaat nekakov balans za primanjata ili ke mora da crkiname za leb!
Mислам дека нема ограничувања, значи на било која плата една третина
 
Член од
14 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Mислам дека нема ограничувања, значи на било која плата една третина
Сепак значи ќе треба да цркнеме за леб...Автоматски заостанување на сметки и ред други работи...Тешко нас! Само тоа е тоа,сепак ако има нешто или некој кој е правно упатен во овие работи би ми било во голема предност.Сепак благодарам на мислењето.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom