Зошто не тераат да учиме предмети што не ни се потребни за понатаму?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
А јас пак сега се прашувам како ти од математичкото подрачје не знаеш дека грото од твоите колеги биле математичари, и обратно?

Сега знам дека ништо не знам, Рене Декарт and stuff?
И која беше поентата на постов твој?

Инаку, сметам дека секој го учи она кое го одбрал. Никој не е крив за нашите грешни избори.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
се нервирам пошто сме zagлавени во овај ограничен образовен систем!
факкк... толку непотребни работи
треба да има изборни предмети уште од прва година!
кој к** учам јас ликовно музичко... ми го газат само просекот!
треба тие барем да се изборни! ... не сме на норма 14 предмети да учиме!
па колку непотребни работи има во учебниците... уффф... нејкам ни да помислам колку време имам потрошено на учење на глупости... :tapp:
то е... мораме..
 
С

Спенсер

Гостин
И која беше поентата на постов твој?

Инаку, сметам дека секој го учи она кое го одбрал. Никој не е крив за нашите грешни избори.
добро,шом така викаш...зашо кај нас нема средно воено училиште???ете ја сакам тоа,али пошто нема морав гимназија, немаме пилотско училиште, и да не набројувам.....
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
добро,шом така викаш...зашо кај нас нема средно воено училиште???ете ја сакам тоа,али пошто нема морав гимназија, немаме пилотско училиште, и да не набројувам.....
Хмммм...Па токму и за тоа е гимназијата. За сите оние за кои или не знаат или немаат каде... Знаеш, гимназијата го дава најопширното знаење од сите области,за ти потоа многу лесно да се одредиш што сакаш да студираш.

сеа сум 1ва средно, Карев, факултет сакам војно школо/академија.....или на ПМФ,некој информатичо/математички отсек...
Туку викаш или ПМФ...Па ете гледаш дека имаш избор...
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Стварно тоа ме нервира највеќе.Треба да се има изборни предмети.Што вака за кој ... учам хемија.Барем ако за нешто сум сигурен ова сум дека нема да ми треба во животот.Треба да се има изборни како во поголемите земји.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.247
Поени од реакции
8.333
Епа вака јас учам во Борис економсково и има неколку предмети што не ни се потреби а ги учиме на пример Статистика учиме аритметичка средина и сл глупости сега за се си има програми на компјутер нема што да се се пресметува по 2 саати ! Учиме од скрипти оваа година немам учебник со корица испечатен се убаво се ни се скрипти или помагала направени од самите професори стварно е срамота и за потсмев нашево образование а сакаме да влеземе во Европа нато и слично не удирам политички ама тоа е реалната слика на македоснкото образование!
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
.

А предмети кои стварно ни требаат за општа култура, ги кажав погоре, ке ги кажам и сега:Македонски, Англиски, втор странски, Национална Историја, Информатика, Спорт, Ликовно, Музичко и Биологија на човек.
Да,ама опши работи,како правци во уметноста, кратки биографии на познатите писатели ( кратки,не шо јадел и шо пиел ), најпознати дела итн. Немат јас во муабет да се најдам шо биле ликовни елементи,фразни линии или не знам шо.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
И која беше поентата на постов твој?

Инаку, сметам дека секој го учи она кое го одбрал. Никој не е крив за нашите грешни избори.
Оукеј, не дека очекував да ја сфатиш поентата. Ајде уште еднаш (пред да пробам да ти ја нацртам):

Многу од генијалните математичари биле и генијални филозофи, и обратно. Самата математика е еден вид филозофија или полемика, наречи ја како сакаш.

А колкав дел од општата култура припаѓа на познавање на филозофите (барем оние елементарните) е сосема друг муабет.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Епа вака јас учам во Борис економсково и има неколку предмети што не ни се потреби а ги учиме на пример Статистика учиме аритметичка средина и сл глупости сега за се си има програми на компјутер нема што да се се пресметува по 2 саати ! Учиме од скрипти оваа година немам учебник со корица испечатен се убаво се ни се скрипти или помагала направени од самите професори стварно е срамота и за потсмев нашево образование а сакаме да влеземе во Европа нато и слично не удирам политички ама тоа е реалната слика на македоснкото образование!
Да дефинитивно, на иден економиста не му треба статистика што ќе му е, пффф глупости. Незнам зашто воопшто и имате предмети, се глупости бе.
Чим имате компјутери нека ви даат да играте кантер, и сите среќни и задоволни.
Второто болдирано: што е важно ,жити се, дали учебникот има корица или не. Што, да не ти помага таа корица побрзо и подобро да научиш?
Големо чудо, учебникот не бил во боја со слиќички. Деца, седнете бре учете, ќе ви треба се тоа во иднина верујте.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Оукеј, не дека очекував да ја сфатиш поентата. Ајде уште еднаш (пред да пробам да ти ја нацртам):

Многу од генијалните математичари биле и генијални филозофи, и обратно. Самата математика е еден вид филозофија или полемика, наречи ја како сакаш.

А колкав дел од општата култура припаѓа на познавање на филозофите (барем оние елементарните) е сосема друг муабет.
Те молам просветли ме и нацртај ми. Не секогаш некој може да ти ја сфати мислата ако ја кажуваш на начин разбирлив само за тебе... Но ајде тоа е друга тема.
Без разлика што многу математичари биле филозофи и обратно, ако јас сакам математика ќе си се определам на математика, и тука филозофијата нема потреба да игра никаква улога. А и како што веќе кажав, филозофијата не е нешто кое се учи. Или си или не си филозоф... Ваљда ти малце потешко ми го сфати најпривот пост ама ајде (се извинувам што не знам да цртам:smir:)
Се’ што е околу нас е филозофија, но тоа не значи дека јас треба да го учам тоа. Едноставно како што некој не сака да учи математика(што е многу покорисно од филозофија), јас не сакам да учам филозофија затоа што тогаш би требало да заборавам на моите интереси и норми за животот и да ги прифатам туѓите...
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Да дефинитивно, на иден економиста не му треба статистика што ќе му е, пффф глупости. Незнам зашто воопшто и имате предмети, се глупости бе.
Чим имате компјутери нека ви даат да играте кантер, и сите среќни и задоволни.
Второто болдирано: што е важно ,жити се, дали учебникот има корица или не. Што, да не ти помага таа корица побрзо и подобро да научиш?
Големо чудо, учебникот не бил во боја со слиќички. Деца, седнете бре учете, ќе ви треба се тоа во иднина верујте.
На иден економист може ќе му треба но на некој кој ќе оди на шумарски, земјоделски факултет не му треба воопшо исто и за право и за други факултети. За тоа во странство има изборни предмети и наместо да се учат 500 предмети се учат пет по желба и определба на студентот.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
На иден економист може ќе му треба но на некој кој ќе оди на шумарски, земјоделски факултет не му треба воопшо исто и за право и за други факултети. За тоа во странство има изборни предмети и наместо да се учат 500 предмети се учат пет по желба и определба на студентот.
Епа што бара тој кој планира шумарски, земјоделски и слично во средно економско каде статистиката е задолжителен предмет?
Сепак се’ се врти околу погрешниот избор на детето. А во странство образовниот систем не е и најмалку сличен со нашиот. Колку што ни треба нас усовршување, толку им треба и нив. Не за џабе од кај нас излегуваат најголемите мозоци од секоја област.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Иначе камо среќа на музичко да ги учеа работи поврзани со тоа како да пеат :) Доста непотребни работи има и таму. Далеку е од совршено како што мислиш.
Апсолутно си во право!И средно музичко и средно фискултурно се направени гимназии.Учат многу работи како ние гимназијалците, впрочем разликите се многу мали.
И за крај да не испадне дека зборам на памет, моја блиска роднина работи во едно од погоре именуваното училиште и сум апсолутно запознаен со работите:smir:
Така да наместо да се обрне внимание на нивниот талент и надоградба тие неможат година да поминат ради кец математика.Мој другар од музичко го пердаши клавирот ненормално добро, арно ама математика лани нејкеше да го пушти да помине година.Страшно!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Така да наместо да се обрне внимание на нивниот талент и надоградба тие неможат година да поминат ради кец математика.Мој другар од музичко го пердаши клавирот ненормално добро, арно ама математика лани нејкеше да го пушти да помине година.Страшно!
Мрзливец според мене. Секој може да научи за 2. Навистина, не знам што е толку тешко да се научи за 2. За други оценки би разбрала, ама да отидеш на полагање...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom