Зошто не тераат да учиме предмети што не ни се потребни за понатаму?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Абе учевме Бурунди колку км патишта има, колку струја дневно троши Зимбабве...
Има, има беспотребни ствари во тоа образование. А за некого кој веќе се определил и предмети.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Ова прашање нон-стоп си го поставував до средно (гимназија).Многу се нервирав затоа што не поделија во смерови -природно математички, општ и јазичен-за џабе оти пак имаше во смеровите предмети шо не ни одат „од рака“ на сите.Нормално дека математичарите, физичарите и хемичарите одбраа математички смер - ама учеа и општи предмети. А ние на општи и јазичен смер учевме и природни науки.

Јас лично видов многу мака што учев нешта што не ме интересираат, нешта што не можев да замислам да седнам да ги учам ..... и најважно од се, што не ми требаат сега на факултет.Што значи за џабе кинев нерви и неспиев ноќе при помислата дека заради тие предмети постоеше можност да не ме примат на факултет каде што сакав.

Сега оставам да вас да кажете што мислите за ова прашање и дали со право се нервирав или без врска.:salut:
Да има непотребни според мене но нешто што тебе ти е непотребно на друг му е. Единствен начин тоа да си го решела е да на време си се запишала во средно училиште кое ти ги нуди точно предметите кои ги сакаш и кои би ти биле во корист за на факултет,НО на 14 години ретко кој знае што сака да студира а уште помалце да биде во животот,right?
Така да учиш се и потребно и непотребно и добиваш како и да е едно општо познавање на нештата што тоа не е во одмет на никој.
Да, јас сфаќам дека некои предмети авторите целосно се внеле во материјалот и пишувале буквално колку офци има во некоја земја но тоа е тоа. Или гледате како клас или генерација да прозборувате со професорот за кратење на материјалот и учење на побитните нешта или учиш се и си траеш. Јебига тоа е тоа.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Абе учевме Бурунди колку км патишта има, колку струја дневно троши Зимбабве...
Има, има беспотребни ствари во тоа образование. А за некого кој веќе се определил и предмети.
:pos: инаку нема петка географија, таков професор имав што ни даваше тестови на ниво на Југославија, се такви работи ни бараше. До пред некое време памтев дури и колку домати имало во 2000та година :pos:

И таман помислив еве на факс нема да учам непотребни работи или предмети и ми се скина филм, одма се сретнав со такви предмети.


Треба реформи во ова образование, од корен да се сменат нештата
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
За да професорите,наставниците и останатите земаат плата.Никој не ве прашува што е потребно...важно тие да си земаат плата...а некој да ја тупи главата...
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
72
секаде има по некој ептен непотребен предмет.
пример у прва година средно, компјутерска техника и автоматика, има музичко и ликовно.

наместо да се учат тие непотребни предмети, подобро би било тие часови да се искористат за некој корисен предмет (пример уште еден странски јазик, милион пати покорисно)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Заради општа култура.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Што сте чудни. Ако ви се учи учете, ако не, не учете:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom