Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Епа како сме зодадени од што од Господ,од мајмуни,од вода?? Мора од некаде да потекнуваме а и со причина верувам во Господ дека постојам со причина,со причина живеам да го направам светот подобар,да има помалку атеисти или да ме памтам по нешто добро
Zimaj mecot i hasan baba ....so cekas!
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Aha....A ovie krstonoscite sto gi vikale i tie li se drug narod?


Znaci postojat i pink spageti monsters....ama nemozime da gi vidime!
За мене да ама сигурно и некои други мислат како мене[DOUBLEPOST=1486409033][/DOUBLEPOST]
Подобар живот само ако се опаметите вие верниците и да не верувате во глупости. Само тогаш подобар живот. Додека ве има зло ќе правите по светов.
Не туку тие што не веруваат во Господ праат се и сешто и затоа е ваков светов
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.871
Поени од реакции
8.348
Eве стварно пишувало.

Прво послание до коринтјаните, 6,9.
Прегледај го приврзокот 164513

Глупости. Верувањето е за наивни.
Па ако не си наивен, тогаш зошто веруваш дека знаеш да читаш???

http://biblehub.com/interlinear/1_corinthians/6-9.htm
http://www.ellopos.net/elpenor/greek-texts/new-testament/corinthians_1/6.asp


И после ќе речете дека не ви требало толкување.:tapp:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Па ако не си наивен, тогаш зошто веруваш дека знаеш да читаш???

http://biblehub.com/interlinear/1_corinthians/6-9.htm
http://www.ellopos.net/elpenor/greek-texts/new-testament/corinthians_1/6.asp


И после ќе речете дека не ви требало толкување.
Од тебе ништо паметно, освен глупи цитати од сенекакви линкови, друго и не може да се прочита.
Не туку тие што не веруваат во Господ праат се и сешто и затоа е ваков светов
Теши си се. Најголемите војни се од верници.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да си свесен за својата грешка, до сега ќе ти текнеше; прво, се повикуваш на стих од Писмото во кој самозадоволувањето не е споменато воопшто а убеден си дека си го потрефил точниот стих, а мене ми префрлаш дека грешам, но не за друго, туку затоа што ти посочив дека се повикуваш на погрешен стих, иако вистинскиот стих веќе ти го посочив....

Просто кажано, си го „утнал„ стихот најмалку за 104,5 %.

Ај од мене малку: :lolzz:
Ништо не е утнато, јасно во предходните стихови се зборува за прељуба, страст, посакување и слично! Стихот за раката е надополнување на тоа! Ама пусти инает сладок нели? Плус искомбиниран со глупост како во твојов случај, дава резултат што се вика MIKI1
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.737
Поени од реакции
35.283
Епа како сме зодадени од што од Господ,од мајмуни,од вода?? Мора од некаде да потекнуваме а и со причина верувам во Господ дека постојам со причина,со причина живеам да го направам светот подобар,да има помалку атеисти или да ме памтам по нешто добро[DOUBLEPOST=1486408869][/DOUBLEPOST]
Господ не ги правел луѓето туку секој тука е со причина на светов,секој е создаден за нешто


Ова за во потпис треба да си го ставиш, јасен знак да не си губи човек време за дискусија со тебе.
Госпо ги создава, ама не ги прави, секој е со причина создаден o_O
Твојата реченица ме асоцира на изјавата од пред некој ден, Амди Бајрам изјави дека нема куќа, син му Елвис кажа дека живее во куќата на татко си, излезе работата дека Амди не му е татко на Елвис.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Ова за во потпис треба да си го ставиш, јасен знак да не си губи човек време за дискусија со тебе.
Госпо ги создава, ама не ги прави, секој е со причина создаден o_O
Твојата реченица ме асоцира на изјавата од пред некој ден, Амди Бајрам изјави дека нема куќа, син му Елвис кажа дека живее во куќата на татко си, излезе работата дека Амди не му е татко на Елвис.
А како Господ може да ги направи луѓето?? Од кал и вода или кал и песок??
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.737
Поени од реакции
35.283
А како Господ може да ги направи луѓето?? Од кал и вода или кал и песок??
Прво, кој е госпо?
Ти викаш дека ги создал не јас, е сеа ги напраил или создал приказната почнала од некаде, како ти го замислуваш тој процес на создавање?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Родителите своите деца ги оформуваат според нивнита сопствена слика и смисла за живот, како тоа понатаму влијае на децата, односно дали тие ќе го прифатат тоа или ќе осознаат самите некаква друга нивна логика на нештата е ставено на самите себе.
И џихадистите ги оформуваат своите деца според својата слика и смисла за животот, па тоа не ги оправдува од фактот дека вршат злоупотреба врз тие деца. Овде дискутираме за причината зошто да се инволвираат деца во верски обреди на возраст на која не се способни да ја разберат ниту религијата ниту обредот?! Тоа е погрешно! Тоа е класична злоупотреба на деца во верски цели и за верска пропаганда!
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Прво, кој е госпо?
Ти викаш дека ги создал не јас, е сеа ги напраил или создал приказната почнала од некаде, како ти го замислуваш тој процес на создавање?
Така како што ме учеле мојте и во школо
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.737
Поени од реакции
35.283
Така како што ме учеле мојте и во школо
Твоите не знам што те учеле, а во школо се учи теорија на еволуцијата од Дарвин.
Како се вика госпо т.е кој е тој „госпо“ во кој ти веруваш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Така како што ме учеле мојте и во школо
Ти си или трол, или безнадежен случај.... Твојте те учеле?! И ти си сега православна што тврди дека маструбација не е грев и што ,,верува" во тарот? :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom