Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Kako ќе се овозможи тоа? Еве утре се раѓа некое дете и на кој начин ке се израсне без никакво влијание или наметнување? секој човек сам по себе си е некаква идеологија кој и да го одгледа и научи ќе има влијание врз него, един начин моќеби е да го одгледат дронови и да не биде во присусво на луѓе додека не созрее, ама па тоа дете после нема има човечко исобини.
Ете мене не ме одгледале дронови, а сепак сум воспитан на тој начин. Се што треба е да се научи личноста да мисли со своја глава а не да зема здраво за готово нешто, само затоа што сите го правеле тоа. Неможе друг да кажува во што треба да верувам јас! Неможе друг да ми лепи етикети што сум или каде припаѓам! Тоа е крајно себично! Посебно кога се работи за деца што неможат сами да одлучуваат! Има илјадници религии и филозофии, за да биде дел од било која од нив, личноста треба сама да одбере во што верува, а не од најмала возраст да се индоктринира во што да верува и како да живее! Тоа е себично, создава луѓе што подоцна во животот имаат фрустрации и комплекси бидејќи некој ги убедил дека одредени нешта се погрешни, зли или недозволиви.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Убаво е во нешто да се верува,мора да се има цел,не е лошо тоа и тоа не е убедување или фрустрации,туку убаво е да се верува
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Шо се забиш у право е, дај да видиме каде госпот рекол дека не семее да се мастурбира
Eве стварно пишувало.

Прво послание до коринтјаните, 6,9.
Rakobludci.jpg
Убаво е во нешто да се верува,мора да се има цел,не е лошо тоа и тоа не е убедување или фрустрации,туку убаво е да се верува
Глупости. Верувањето е за наивни.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Убаво е во нешто да се верува,мора да се има цел,не е лошо тоа и тоа не е убедување или фрустрации,туку убаво е да се верува
Ne se slagam... primer pripadink na ISIS ...dali e ubavo vo sto veruva toj?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Шо се забиш у право е, дај да видиме каде госпот рекол дека не семее да се мастурбира
Матеј 5:
27.”Сте чуле дека им било речено на старите: ‘Не прави прељуба!’
28.А Јас ви велам дека секој, кој гледа на жена со желба, веќе извршил прељуба со неа во своето срце.
29.Ако твоето десно око те соблазнува, извади го и фрли го од себе; зашто е подобро да ти пропадне еден од членовите, отколку целото твое тело да биде фрлено во пеколот.
30.И ако твојата десна рака те соблазнува, отсечи ја и фрли ја од себе; зашто ти е подобро да пропадне еден од твоите членови, отколку целото твое тело да отиде во пеколот.[DOUBLEPOST=1486397346][/DOUBLEPOST]
Убаво е во нешто да се верува,мора да се има цел,не е лошо тоа и тоа не е убедување или фрустрации,туку убаво е да се верува
Ете ти си маструбирала а новиот завет вели дека за тоа се оди во пекол. Сега ќе веруваш дека нема да одиш во пекол за да ти биде поубаво или нема да веруваш во новиот завет?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Матеј 5:
27.”Сте чуле дека им било речено на старите: ‘Не прави прељуба!’
28.А Јас ви велам дека секој, кој гледа на жена со желба, веќе извршил прељуба со неа во своето срце.
29.Ако твоето десно око те соблазнува, извади го и фрли го од себе; зашто е подобро да ти пропадне еден од членовите, отколку целото твое тело да биде фрлено во пеколот.
30.И ако твојата десна рака те соблазнува, отсечи ја и фрли ја од себе; зашто ти е подобро да пропадне еден од твоите членови, отколку целото твое тело да отиде во пеколот.
Ипси,

твоево непознавање и напразно повикување на стихови од Писмото, се стремат кон бесконечност....Само стрпи се и ќе стигнеш и таму.

Црвениот болд нема врска со мастурбацијата, но ева, ај да ти помогнам (пак...) и да ти посочам каде е истата забранета.

Да видиме што вели Апостолот во коринтјаните 6:

„...Или не знаете дека неправедните нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се; ни блудниците, ниту идолопоклониците, ни ракоблудците, ни мажеложениците....„.

Болдот е изричита забрана на самозадоволувањето.

Но, ти обиди се пак, може од „х„-ти пат нешто ќе потрефиш...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ипси,

твоево непознавање и напразно повикување на стихови од Писмото, се стремат кон бесконечност....Само стрпи се и ќе стигнеш и таму.

Црвениот болд нема врска со мастурбацијата, но ева, ај да ти помогнам (пак...) и да ти посочам каде е истата забранета.

Да видиме што вели Апостолот во коринтјаните 6:

„...Или не знаете дека неправедните нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се; ни блудниците, ниту идолопоклониците, ни ракоблудците, ни мажеложениците....„.

Болдот е изричита забрана на самозадоволувањето.

Но, ти обиди се пак, може од „х„-ти пат нешто ќе потрефиш...
Значи јас не го познавам писмото тврдејќи дека забранува мастурбација и ,,аргумент" за тоа ти е цитат каде се забранува мастурбација?! :pos::pos::pos:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ипси,

твоево непознавање и напразно повикување на стихови од Писмото, се стремат кон бесконечност....Само стрпи се и ќе стигнеш и таму.

Црвениот болд нема врска со мастурбацијата, но ева, ај да ти помогнам (пак...) и да ти посочам каде е истата забранета.

Да видиме што вели Апостолот во коринтјаните 6:

„...Или не знаете дека неправедните нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се; ни блудниците, ниту идолопоклониците, ни ракоблудците, ни мажеложениците....„.

Болдот е изричита забрана на самозадоволувањето.

Но, ти обиди се пак, може од „х„-ти пат нешто ќе потрефиш...
Znaci doagame do zaklucok deka miki nemaT mastrubirano do sea....! More sho c`oek ce bese?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
Црвениот болд нема врска со мастурбацијата, но ева, ај да ти помогнам (пак...) и да ти посочам каде е истата забранета.

Да видиме што вели Апостолот во коринтјаните 6:

„...Или не знаете дека неправедните нема да го наследат царството Божјо? Не лажете се; ни блудниците, ниту идолопоклониците, ни ракоблудците, ни мажеложениците....„.

Болдот е изричита забрана на самозадоволувањето.

Но, ти обиди се пак, може од „х„-ти пат нешто ќе потрефиш...
А пишува ли нешто за дињоблудниците, постои ли некоја забрана за дињоблудничење? За еден член на форумов прашувам.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи јас не го познавам писмото тврдејќи дека забранува мастурбација и ,,аргумент" за тоа ти е цитат каде се забранува мастурбација?! :pos::pos::pos:

Да те потсетам што ти напишав, цитирам:

„...Ипси,

твоево непознавање и напразно повикување на стихови од Писмото, се стремат кон бесконечност....Само стрпи се и ќе стигнеш и таму...„.


Превземено од:

http://forum.kajgana.com/threads/Зошто-децата-се-крштеваат-во-православието-на-својата-1-година.16689/page-34#post-7961165

Не да не го познаваш Писмото, туку не си свесен дека абер си немаш од истото, иако веќе ти ја посочив грешката, по кој знае кој пат...[DOUBLEPOST=1486402073][/DOUBLEPOST]
А пишува ли нешто за дињоблудниците, постои ли некоја забрана за дињоблудничење? За еден член на форумов прашувам.
Ако членот си ти, тогаш кажи му; да, има и за дињољубците.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да те потсетам што ти напишав, цитирам:

„...Ипси,

твоево непознавање и напразно повикување на стихови од Писмото, се стремат кон бесконечност....Само стрпи се и ќе стигнеш и таму...„.


Превземено од:

http://forum.kajgana.com/threads/Зошто-децата-се-крштеваат-во-православието-на-својата-1-година.16689/page-34#post-7961165

Не да не го познаваш Писмото, туку не си свесен дека абер си немаш од истото, иако веќе ти ја посочив грешката, по кој знае кој пат...
Јас тврдев дека во новиот завет мастурбацијата е грев и е забранета, ти се убаци дека сум направил грешка и за тоа посочи стих каде се вели дека мастурбацијата е грев..... Знам дека не си свесен колку е тоа глупо, ама тоа е....со инка не се става.
 
?

..........

Гостин
Eве стварно пишувало.

Прво послание до коринтјаните, 6,9.
Прегледај го приврзокот 164513

Глупости. Верувањето е за наивни.
Tоа не е напишано од госпот[DOUBLEPOST=1486406471][/DOUBLEPOST]
Ете мене не ме одгледале дронови, а сепак сум воспитан на тој начин. Се што треба е да се научи личноста да мисли со своја глава а не да зема здраво за готово нешто, само затоа што сите го правеле тоа. Неможе друг да кажува во што треба да верувам јас! Неможе друг да ми лепи етикети што сум или каде припаѓам! Тоа е крајно себично! Посебно кога се работи за деца што неможат сами да одлучуваат! Има илјадници религии и филозофии, за да биде дел од било која од нив, личноста треба сама да одбере во што верува, а не од најмала возраст да се индоктринира во што да верува и како да живее! Тоа е себично, создава луѓе што подоцна во животот имаат фрустрации и комплекси бидејќи некој ги убедил дека одредени нешта се погрешни, зли или недозволиви.
Родителите своите деца ги оформуваат според нивнита сопствена слика и смисла за живот, како тоа понатаму влијае на децата, односно дали тие ќе го прифатат тоа или ќе осознаат самите некаква друга нивна логика на нештата е ставено на самите себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom