Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
93

Бидејќи некој праша претходно едно интересно прашање: од каде и од кој Кроули црпел за своите философирања и пракси, одговорот ќе го најдете во вториот број на „Самек“, е-весник на „Secret Fire“ Оазата во Скопје.

Насловот на есејот гласи: „Некои извори на Кроули“ од Вилијам Е. Хајдрик

Се надевам ќе му се најде некому информацијата.

93 93/93

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За тие дроги безброј пати е зборувано, здосадено ми е да се повторувам повеќе... За другово веќе ти кажав, ако повеќе ти е битно кој е готвачот а не што е јадењето, можеш и гладен да си останеш. Симболите се патоказ, а не дестинација, ако си на иста фреквенција со оној што ги користел, ќе ја видиш поентата што ја кријат, во спротивно ќе се ,,замараш".
Некад е боље гладен отколку затруен. Претпазливост е потребна затоа што преваранти има на секој чекор. Затоа треба прво делата да ги видиш, а како ќе ги видиш ако нештата се држат во некоја тајност....или полутајност?
Што постигна лично ти еве со тој ритуал?
Искрен биди.[DOUBLEPOST=1480764056][/DOUBLEPOST]



Те знам сине кога прв пат пукна тука... :)
Што знаеш за мене?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Некад е боље гладен отколку затруен. Претпазливост е потребна затоа што преваранти има на секој чекор. Затоа треба прво делата да ги видиш, а како ќе ги видиш ако нештата се држат во некоја тајност....или полутајност?
Ова ми звучи како верник што ме убедува дека јогата и медитацијата може да бидат опасни, затоа подобро да си ја чувам кожичката и да верувам во тоа што ќе ми кажат...
Што постигна лично ти еве со тој ритуал?
Искрен биди.
Како со зборови да ти објаснам субјективно чувство? Ај ти пробај да ми објасниш што постигна со медитација или со слушање електронска музика?
Замисли чекаш да заврши некој концерт, и ги прашуваш луѓето што постигнале со истиот....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Да разјасниме нешто!

Доволно има дадено за да заинтересираниот за Законот на Телема да открие дали нештото е за него со истражување на делата на Кроули и други Телемити кои имаат знаење и искуство за објаснување на симболите...
На македонски има над 10 книги (битни книги) преведени преку кои може да се запознаете со целиот систем, дури и праксите.
Сега ќе излезе уште една книга: најбитната!
МАГИКА, Книга 4!
Ако тоа не ви ги разбие маглите околу Магика и Јога, поврзани со Новиот еон и Законот на Телема - не знам друго што би ви помогнало!

За претпазливоста што зборувате... и те како е потребна - за било што во животот.
Но претпазливост без учење за Телема, што е? Како ќе бидете претпазливи ако не знаете што е што и како е поврзано со било што друго?
Со проучување или со игнорирање сте претпазливи? Ако е со игнорирање, што правите тука да читате на оваа тема?
Мои размисли? Тоа се мои размисли врз база на мои искуства поврзани со теоријата што сум ја читал!
Каде е вашето знаење и искуство во врска со Телема и разните ритуали за кои се збори на многу места во нашите книги, па и мојот блог дури? :)

И да, мора извадок од нешто - таков е редот!

„Во случај да обожаваш со помош на “AL II:22, многумина ќе речат – 'колку понепознато (понеобично “strange”) толку подобро.' – но мудро е да се делува внимателно со тврдата стока.
Запомни дека физичкото ниво мора да се држи во рамнотежа со духовното. Ако те разболува, значи си го злоупотребил.
Слично ако ја изгубиш способноста да се вратиш во светот во кој си роден тогаш не се однесуваш како Телемит, туку како настран христијанин.“
--- E.G.C.

Така да, учете. Ќе одземе време, но прочитајте некоја книга +, ќе знаете барем со што не се сложувате! :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

П.С. Јас имам поминато повеќе од 5 години заморувајќи се со суфизам и со учење од суфи мистици - знам што е исламот.
Зборуваш глупости и жалам за твојата омраза кон работите научени од тв и youtube!
Сега го видов ова....ми текна имаше еден суфи мистик и он еднаш рекол дека бил Бог, знаеш како се викал и кој го убил?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Знам. И за двете.
И не рекол дека бил бог...

Исто како што сега вие не разбирате што значи „Нема дел од мене што не е од Боговите“ и што се кажува во „Гностичката Миса - Liber XV“, и тогаш не разбираа што им зборуваат суфи мистиците и други луѓе кои постигнале одреден степен на просветлување.

Мнозинството од човештвото не почитуваат во животот ничие постигнување, ничиј живот... ќе го распнат ако треба, но нема да го послушаат или ќе му ги извртат зборовите во бесконечни дрдорења...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Знам. И за двете.
И не рекол дека бил бог...

Исто како што сега вие не разбирате што значи „Нема дел од мене што не е од Боговите“ и што се кажува во „Гностичката Миса - Liber XV“, и тогаш не разбираа што им зборуваат суфи мистиците и други луѓе кои постигнале одреден степен на просветлување.

Мнозинството од човештвото не почитуваат во животот ничие постигнување, ничиј живот... ќе го распнат ако треба, но нема да го послушаат или ќе му ги извртат зборовите во бесконечни дрдорења...
Неможеш да постигнеш просветлување....самиот обид е уствари насочен спротивно од просветлувањето. На Буда му требале неколку години седејки под дрвото да го разбере тоа.
Просветлувањето е природен процес кој што се случува без напор.....од таму секој обид да се постигне е залуден.....арно ама праксите го говорат спротивното нели? :)

Околу исламот.....за тој ислам јас пишував погоре да не се троши време на него, за истиот што придонесе да се линчува тој Халаџ.....ама ти сакаш да го величиш.....демек е нешто посебно. А како не би бил посебeн цели десет години имаш изучувано ти ислам. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Просветлувањето е природен процес кој што се случува без напор.....од таму секој обид да се постигне е залуден.....арно ама праксите го говорат спротивното нели?
Ништо не е залудно за Магичар. ;)

Тоа профаните изнаоѓаат изговори и празни зборови за да си ја оправдаат лудоста неработејќи ништо!

Ако нешто е природно, не значи да не правиш ништо во врска со тоа, посебно ако тоа е твојата природа. Не знаеш ништо за Телема, ниту пак си разбрал нешто како што треба, а ми зборуваш глупости тука мешајќи сешто...

Инаку:
„За чистата волја, неослабена од причина, ослободена од страста за резултат, секој пат е совршен.“
- Книга на Законот, I:44
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ништо не е залудно за Магичар. ;)

Тоа профаните изнаоѓаат изговори и празни зборови за да си ја оправдаат лудоста неработејќи ништо!

Ако нешто е природно, не значи да не правиш ништо во врска со тоа, посебно ако тоа е твојата природа. Не знаеш ништо за Телема, ниту пак си разбрал нешто како што треба, а ми зборуваш глупости тука мешајќи сешто...

Инаку:
„За чистата волја, неослабена од причина, ослободена од страста за резултат, секој пат е совршен.“
- Книга на Законот, I:44
Знаеш како оди: Здрава нога во трн не ставај.
Некогаш е добро само да седиш и чекаш.....и така цела вечност е пред нас нели?
Едно прашање ми се врти во глава цело време....достигна ли Хептаграм просветлување?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Неможеш да постигнеш просветлување....самиот обид е уствари насочен спротивно од просветлувањето. На Буда му требале неколку години седејки под дрвото да го разбере тоа.
Просветлувањето е природен процес кој што се случува без напор.....од таму секој обид да се постигне е залуден.....арно ама праксите го говорат спротивното нели? :)

Околу исламот.....за тој ислам јас пишував погоре да не се троши време на него, за истиот што придонесе да се линчува тој Халаџ.....ама ти сакаш да го величиш.....демек е нешто посебно. А како не би бил посебeн цели десет години имаш изучувано ти ислам. :)
Можеш. Ако те обземала мрза да го изведуваш Liber Resh секојдневно, што може да се случи на секој, не значи дека слушањето техно музика со слушалки под Сонцето ќе те просветли. Изговори има еден куп, но ако оставиш техно, екстази, кокаини да си играат со твојата Волја наместо ти и твоето стремење кон разоткривање на Себството и извршувањето на чистата Волја тогаш жонглираш со алатки кои не би ти дале никакво мистично искуство освен привремено залажување.
Што се однесува до Буда во тие неколку години обиди го пронашол тоа што го барал, но мрзоволните измислиле дека нашол го Wu wei-то на Лао Це или Сун Цу. Па и Wu Wei да се однесува на нибаната, тогаш сепак му требале неколку години да го сфати тоа преку директно искуство, а не да го прочита некаде на нет.
Да звучам како Буда и да те просветлам малку; ме прашуваш што добив од Liber Resh, обичнчо не се нафаќам да одговарам на вакви прашања, но гледам дека сериозно провоцираш. Искрено проклето ме мрзи да го изведувам Liber Resh секојдневно, а посебно тоа да биде усогласено со мојот био-ритам. Додека го изведував беше ОК, но што се случува кога не го изведувам, она што го изгубив е:

Темелот на моето Големо Дело

1. Паѓам на ниво да се објаснувам на random тролови на интернет.
2. Јас станувам еден од нив со тоа што сум ја прифатил мрзата и дигнал раце од просветлувањето.
3. Сум дошол до стадиум да верувам дека некоја билка и ритмичка музика ќе ме просветли.
4. „Моето Големо Дело фатило сало.“
5. Далеку сум јас со инкарнации од А.:.A.:. , штета.

Што се однесува до Хептаграм XI... јас би се вратил неколку страници на назад каде што се имаш прашувано дали Аиваз е вистински лик, истото јас се прашувам за Хептаграм. :pos:

93!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Можеш. Ако те обземала мрза да го изведуваш Liber Resh секојдневно, што може да се случи на секој, не значи дека слушањето техно музика со слушалки под Сонцето ќе те просветли. Изговори има еден куп, но ако оставиш техно, екстази, кокаини да си играат со твојата Волја наместо ти и твоето стремење кон разоткривање на Себството и извршувањето на чистата Волја тогаш жонглираш со алатки кои не би ти дале никакво мистично искуство освен привремено залажување.
Што се однесува до Буда во тие неколку години обиди го пронашол тоа што го барал, но мрзоволните измислиле дека нашол го Wu wei-то на Лао Це или Сун Цу. Па и Wu Wei да се однесува на нибаната, тогаш сепак му требале неколку години да го сфати тоа преку директно искуство, а не да го прочита некаде на нет.
Да звучам како Буда и да те просветлам малку; ме прашуваш што добив од Liber Resh, обичнчо не се нафаќам да одговарам на вакви прашања, но гледам дека сериозно провоцираш. Искрено проклето ме мрзи да го изведувам Liber Resh секојдневно, а посебно тоа да биде усогласено со мојот био-ритам. Додека го изведував беше ОК, но што се случува кога не го изведувам, она што го изгубив е:

Темелот на моето Големо Дело

1. Паѓам на ниво да се објаснувам на random тролови на интернет.
2. Јас станувам еден од нив со тоа што сум ја прифатил мрзата и дигнал раце од просветлувањето.
3. Сум дошол до стадиум да верувам дека некоја билка и ритмичка музика ќе ме просветли.
4. „Моето Големо Дело фатило сало.“
5. Далеку сум јас со инкарнации од А.:.A.:. , штета.

Што се однесува до Хептаграм XI... јас би се вратил неколку страници на назад каде што се имаш прашувано дали Аиваз е вистински лик, истото јас се прашувам за Хептаграм. :pos:

93!
Биди среќен се додека некој те провоцира за вакви работи....човек заборава да застане и размисли понекогаш.
Иначе слушањето на Petar Dundov на сонце не е резултат на потрага по просветлување туку е последица на истото. :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Биди среќен се додека некој те провоцира за вакви работи....човек заборава да застане и размисли понекогаш.
Иначе слушањето на Petar Dundov на сонце не е резултат на потрага по просветлување туку е последица на истото. :)
Ах, јас мислев си го читал Peter Deunov. Добар е иако има многу рано-Христијански, Гностички основи неговото учење. Ама ти техно си слушал. Земај читај Lon Millo ако ние сме го прочитале твоето, сега треба и ти нашето. :P
Анализирај, споредувај ги твоите будистички термини со Дрвото на Животот, отварај хоризонти, не туку тролај за Liber Resh, ќе најдеш многу поврзаности ако бараш што техното нема да ти ги даде.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ах, јас мислев си го читал Peter Deunov. Добар е иако има многу рано-Христијански, Гностички основи неговото учење. Ама ти техно си слушал. Земај читај Lon Millo ако ние сме го прочитале твоето, сега треба и ти нашето. :P
Анализирај, споредувај ги твоите будистички термини со Дрвото на Животот, отварај хоризонти, не туку тролај за Liber Resh, ќе најдеш многу поврзаности ако бараш што техното нема да ти ги даде.
Да ти кажам најискрено кога имам потреба од анализи и споредби си го слушам MTSAR.....позабавен е. Ова пример со книгава што ми ја прати е некако ......што знам. Не знам прво кој ја вовел кабалава како систем, принципи како принципи се тотално неупотребливи со неможност да се докажат. Пример како горе така доле и т.н.
За да го земеш како вистина мора да има авторот неограничен кредибилитет, и тогаш се сведува на религија.
Демантирај ме ако не сум во право.....еве која практична примена ја имаш од книгава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom