Законот на Телема

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Мешање баби и жаби. Неможеш да споредуваш нешто кое се темели на слепа верба со нешто кое нема ништо со верување туку со спознавање, искуство и пракси.
И овие имаат пракси...колење, клечење со саати, мантрање алах акбар и т.н.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ќе знаеш дали е здрава ако ги проучиш состојките од кои е составена.
А зошто?
Ако тоа ми одземе години од мојот живот што има да се замарам.....нема ли други торти од други производители.....па на крајот на краиштата не ли може да скуваш нешто сам?
Ако и тоа не бива универзумов ни ги оставил основните состојки и така за џабе, што мора да ги миксаш?
Пример, што му фали на еден мед?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.723
Поени од реакции
11.786
Воопшто не верувам дека е карактер.
Нема карактер :)

Не верувам и V.V.V.V.V. дека има карактер, но дека има знаење - има.

П.С. Јас имам поминато повеќе од 5 години заморувајќи се со суфизам и со учење од суфи мистици - знам што е исламот.
Зборуваш глупости и жалам за твојата омраза кон работите научени од тв и youtube!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Воопшто не верувам дека е карактер.
Нема карактер :)

Не верувам и V.V.V.V.V. дека има карактер, но дека има знаење - има.
Me мачиш да гуглам :D
Oк, нема карактер. Што има?
На кој начин е трансферот на информации?
Преку говор или на некој друг начин?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.723
Поени од реакции
11.786

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Со ништо да не се заморуваш ... :facepalm:
И ова не знам што се заморуваш...
За 10 години, кој знае кај ќе си... нели ;)
Да ти кажам и ова е напор :icon_lol:
Јбг, јасно ми е дека се ова е ветер и магла ама мора нешто да се прави.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
А зошто?
Ако тоа ми одземе години од мојот живот што има да се замарам.....нема ли други торти од други производители.....па на крајот на краиштата не ли може да скуваш нешто сам?
Ако и тоа не бива универзумов ни ги оставил основните состојки и така за џабе, што мора да ги миксаш?
Пример, што му фали на еден мед?
Па кој рече дека мора да следиш конкретен ,,рецепт"? Си го прочитал Liber Oz? Си ја забележал точката каде се вели: Човекот има право да живее по свој сопствен закон? Каде виде дека мораш да се ,,замараш"? Убаво нагласив дека симболиката треба да резонира со твоето разбирање и искуство, во спротивно не ти врши работа.
Колку сака нека биде една торта вкусна, секогаш ќе има луѓе што не сакаат слатки. Или ти можеби неможеш да смислиш луто, но има некој што се дави во феферони. Тоа е уникатноста кај Телемата, што не наметнува униформност на духовноста, не и става окови од догми. Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Me мачиш да гуглам :D
Oк, нема карактер. Што има?
На кој начин е трансферот на информации?
Преку говор или на некој друг начин?
Трансфер на иформаци?! Нешто како торент? :)
Размисли за разликата помеѓу дознавање на една работа и осознавање на една работа и ќе видиш колку нема врска со ,,трансвер на информации" ова.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па кој рече дека мора да следиш конкретен ,,рецепт"? Си го прочитал Liber Oz? Си ја забележал точката каде се вели: Човекот има право да живее по свој сопствен закон? Каде виде дека мораш да се ,,замараш"? Убаво нагласив дека симболиката треба да резонира со твоето разбирање и искуство, во спротивно не ти врши работа.
Колку сака нека биде една торта вкусна, секогаш ќе има луѓе што не сакаат слатки. Или ти можеби неможеш да смислиш луто, но има некој што се дави во феферони. Тоа е уникатноста кај Телемата, што не наметнува униформност на духовноста, не и става окови од догми. Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот закон!
Ако човекот има право да живее по свој сопствен закон од каде потребата од туѓи рецептури?
Што ми фали на моето кулирање на сонце?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако човекот има право да живее по свој сопствен закон од каде потребата од туѓи рецептури?
Што ми фали на моето кулирање на сонце?
А кој ти кажал дека нешто му фалело на твоето кулирање?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Трансфер на иформаци?! Нешто како торент? :)
Размисли за разликата помеѓу дознавање на една работа и осознавање на една работа и ќе видиш колку нема врска со ,,трансвер на информации" ова.
Ако не е Кроули автор тогаш е некој друг....арно ама информациите оделе преку канализирање некое.....како одел трансферот?
Кроули бил под дејство на дроги....пример ДМТ, па имаме тука паралелни светови....други димензии, па овој дали имал апарат за говор....во таа смисла мислев.[DOUBLEPOST=1480546179][/DOUBLEPOST]
А кој ти кажал дека нешто му фалело на твоето кулирање?
Ми ги нема постовите од летоска.....некој ги има избришано, не биле брендирани праксите како вашиве :)
Падна муабет тогаш ако се сеќаш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.723
Поени од реакции
11.786
А кој ти кажал дека нешто му фалело на твоето кулирање?
Може неговите дома (@Bodhidharma) го заморуваат заради кулирањето и неработењето ништо под Сонцето :)

И сега Законот на Телема му е крив што тој мора да да живее по свој сопствен закон со сите проблеми што ги носи истиот...
Ако си докаже дека Аиваз не постои, автоматски Телема нема кредибилитет и ќе се зафркне - не ќе важи она од Liber Oz и самиот ќе си го уништи тоа „кулирање на сонце“.

Секакви чудаци прифаќаат Телема значи :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Може неговите дома (@Bodhidharma) го заморуваат заради кулирањето и неработењето ништо под Сонцето :)

И сега Законот на Телема му е крив што тој мора да да живее по свој сопствен закон со сите проблеми што ги носи истиот...
Ако си докаже дека Аиваз не постои, автоматски Телема нема кредибилитет и ќе се зафркне - не ќе важи она од Liber Oz и самиот ќе си го уништи тоа „кулирање на сонце“.

Секакви чудаци прифаќаат Телема значи :)
Тогаш работа ми беше неработење под сонце....не е проблемот од дома :LOL:
А за Аиваз....како викаа атеистите, непостоење не се докажувало......фатен сум у некој магичен круг изгледа :pos:
Ај поздрав.....работа ми е утре порано да станам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако не е Кроули автор тогаш е некој друг....арно ама информациите оделе преку канализирање некое.....како одел трансферот?
Кроули бил под дејство на дроги....пример ДМТ, па имаме тука паралелни светови....други димензии, па овој дали имал апарат за говот....во таа смисла мислев.
За тие дроги безброј пати е зборувано, здосадено ми е да се повторувам повеќе... За другово веќе ти кажав, ако повеќе ти е битно кој е готвачот а не што е јадењето, можеш и гладен да си останеш. Симболите се патоказ, а не дестинација, ако си на иста фреквенција со оној што ги користел, ќе ја видиш поентата што ја кријат, во спротивно ќе се ,,замараш".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom