Законот на Телема

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ме интересира кој е ставот на Алистер Курли или телемата воопшто во врска со случајите;
Розвелт, Битката за Лос Ангелес, Ритрајвл - Мисури, инцидентот Томас Мантел, инцидент воена база Интерејшл Трисом, НекМинвил - Орегон, Монс Пубис, блиска средба во Хаселбах - Германија, блиска средба Ки нам Јун-фер - Виетнам, инцидентите кај воздушните бази Блајндфул и Клитспот, блиска средба со РБ - 47, случајот Килиан, аферата Букаке, свештеникот Гил - Папуа нова Гвинеја, средба Кели Трамп - Рука Пејџ, Кордоба/Јаанто - Аргентина, двата Мишелин луѓе Кадиз - Еспанија, двонеделна средба со два објекти Фалус Таун - Минесота, киднапирањето на Бети и Барни Хил, индицент Вестал (сведоци над 200 студенти), блиската средба на Стивен Мичалак, средбите во Кусак - Франција, инцидентот на пристаништето Шег, киднапирањето на полицаецот Херберт Ширмер, средба со фамилијата Милакович, председателот Џими Картер, асронаутот Баз Олдрин, киднапирање на два тинејџери - кампот Гастритис, средбите во Мааруп, инцидентот Блексворд - Вулва Ајдахо, Кинула - Финска, Руди Нагора итн.?
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Ти ми префрлаш овде за нешто кое самиот го правиш.... Погледни си ги постовите, сите ти се за тоа што бил Хепта, што мислел Хепта, што ,,бладал" итн, итн...
Врати се погледни ги неговите ,а и твоите како се фокусирате на соговорникот што бил , каков бил креирајќи ваша психоанализа, а јас сум му рекол што блада ти го ставаш на исто ниво со креирање профил на соговорник...дај бре Ипси не ги дувај работите!
Ај погледни го Liber Oz, погледни за што зборува, погледни кога е тоа напишано, колку од истото било реалност и колку истото сега е реалност.
Заклучокот е очигледен, не е ништо друго освен магарешки инает негирањето дека сме во сосема поинакво време (еон).
Верувањето неможе да се однесува на симболика која е само алатка - патоказ на систем што се заснова на искуства, методи и пракси.
Како може да тврдиш дека е верување, кога за сите текстови од А класа е нагласено дека не треба да се толкуваат на други? Ако иницијацијата е ,,пат" навнатре, кон откривање на сопствената душа, во што ќе верувам јас?! Да беше иницијацијата претставена како податок во кој треба да верувам, тогаш да имаше смисла ова што го тврдиш, но во случајов се работи за процес а не за догми.
Ама пак не се разбираме, никој не ви го спори сопственото осознавање, тоа е внатреншно патување на секој поединец, зборувам за целокупните промени во кои е и опфатено времето кога секој сам ќе осознава без да се задржува на догми и верувања.Ама вие сте запнале стар еон,нов еон...тие од таа страна и вие од оваа страна, зошто толкава поделба, зошто пробувате со сила да го менувате времето?
Законот е за Сите

Тоа што тебе ти брка во очи моето цитирање на библијата која што е исто така напишана за секој човек на Земјата е твој проблем и зрак светлина на твојата сенка. Така и треба да ти биде :)

Ти останале идеите на стариот-еон сеуште врежани во твојата потсвест, судејќи на другите и дискриминирајќи ги книгите како да библијата е сопственост само на христијаните или Tao Te King само на Таоистите. А во едно поглевје во МАГИКА БЕЗ СОЛЗИ Кроули убаво напишал дека истата книга си нема врска со денешниот Таоизам. Мене ме ова потсеќа на нешто слично како што и христијанството си нема врска со библијата! По се изгледа само Книгата на Законот ќе остане единствена која е усогласена со доктрината на Телема и животот на секој Телемит!

И пак ќе повторам, ЗАКОНОТ Е ЗА СИТЕ. Тоа е дарежливоста на Телема кон човечкиот род, за разлика од останатите догматски религии кои својата себичност ја искажуваат ограничувајќи ги своите книги само за нив.

93 93/93
:( Многу работи си помешал, еве еден цитат,може ќе се препознаеш во него како војник.

Лука 21
20.А КОГА ЌЕ ГО ВИДИТЕ ЕРУСАЛИМ ОПКОЛЕН ОД ВОЈСКА, ЗНАЈТЕ ДЕКА СЕ ПРИБЛИЖИЛО НЕГОВОТО ЗАПУСТУВАЊЕ.
Ерусалим = време/календар/еон

Законот не е за сите, знаеш и самиот дека е така, ама ај така ви е сервирано - така сте го проголтале!

п.с. Наликувате како избеглиците кој ги напуштиле своите домови престојувајќи на место кое не го изградиле (европа), ама затоа ќе го срушат со таков гнев,каков што вие имате кон стариот еон.
Некој мора и таа служба да ја има , нели !;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Врати се погледни ги неговите ,а и твоите како се фокусирате на соговорникот што бил , каков бил креирајќи ваша психоанализа, а јас сум му рекол што блада ти го ставаш на исто ниво со креирање профил на соговорник...дај бре Ипси не ги дувај работите!
Е ај да се вратиме. Дали некој на темава се занимаваше со тебе? Или е обратно - ти се замараш со тоа што мислел, што кажал, што направил Хепта или Ипси или Спејс?
Ама пак не се разбираме, никој не ви го спори сопственото осознавање, тоа е внатреншно патување на секој поединец, зборувам за целокупните промени во кои е и опфатено времето кога секој сам ќе осознава без да се задржува на догми и верувања.Ама вие сте запнале стар еон,нов еон...тие од таа страна и вие од оваа страна, зошто толкава поделба, зошто пробувате со сила да го менувате времето?
Никој не пробува со сила да смени ништо! Јас само ти укажувам на очигледен факт - Листа со права на човекот насловена како Liber Oz. Кога била напишана, истите биле мислена именка, денес се секојдневие и реалност. Каде гледаш поделба овде? Не е ли светот изменет за 180 степени во последниов век и нешто?
Дали жените биле рамноправни со мажите? Дали слободата на изразување била реалност? Дали хомосексуалноста била толерирана? Дали секој можел да се облекува како му е волја? Дали секој можел да пишува, слика, резбари што му е волја?
Сето ова било само пуста желба и утопија пред 1904-та, денес е реалност. Незнам каде гледаш овде поделби, верувања или слично?!
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Врати се погледни ги неговите ,а и твоите како се фокусирате на соговорникот што бил , каков бил креирајќи ваша психоанализа, а јас сум му рекол што блада ти го ставаш на исто ниво со креирање профил на соговорник...дај бре Ипси не ги дувај работите!

Ама пак не се разбираме, никој не ви го спори сопственото осознавање, тоа е внатреншно патување на секој поединец, зборувам за целокупните промени во кои е и опфатено времето кога секој сам ќе осознава без да се задржува на догми и верувања.Ама вие сте запнале стар еон,нов еон...тие од таа страна и вие од оваа страна, зошто толкава поделба, зошто пробувате со сила да го менувате времето?

:( Многу работи си помешал, еве еден цитат,може ќе се препознаеш во него како војник.

Лука 21
20.А КОГА ЌЕ ГО ВИДИТЕ ЕРУСАЛИМ ОПКОЛЕН ОД ВОЈСКА, ЗНАЈТЕ ДЕКА СЕ ПРИБЛИЖИЛО НЕГОВОТО ЗАПУСТУВАЊЕ.
Ерусалим = време/календар/еон

Законот не е за сите, знаеш и самиот дека е така, ама ај така ви е сервирано - така сте го проголтале!

п.с. Наликувате како избеглиците кој ги напуштиле своите домови престојувајќи на место кое не го изградиле (европа), ама затоа ќе го срушат со таков гнев,каков што вие имате кон стариот еон.
Некој мора и таа служба да ја има , нели !;)
Те срушил тебе веќе сопствениот гнев, кога тоа цитатите си ги поврзуваш со твоите „размисли“ ако воопшто ги имаш како што тебе ти е по желба обидувајќи се да зацрниш нешто за кое што немаш поим. По бетер јеховин сведок од тебе нема, ама добро така и треба, Нов Еон, секој со своето!
Мое е да те читам и да се смеам и да вратам со коментар кој ќе ја претстави Телема преку објективот на Телемит, а не на random јеховин сведок што си ја гледа сектата како му пропаѓа па вади безвезе муабети на форум.

93 93/93
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693

'И гласот воскликна: проклет да е оној што ќе ја разоткрие голотијата на Севишниот, зашто тој е пијан од виното, кое е крв на адептите.
И БАБАЛОН го успала на своите гради, побегнала, оставајќи го гол и ги повикала да се соберат нејзините деца, велејќи: Дојдете со мене да се исмејуваме на голотијата на Севишниот;

Првиот адепт ја покрил Неговата срамота со покривач, одејќи наназад и беше бел.
Вториот адепт ја покри Неговата срамота со покривач, одејќи настрана и беше жолт.
А третиот адепт се исмеа на Неговата голотија, одејќи напред и беше црн.

И тоа се трите големи школи на Маговите, кои се исто така тројцата Магичари, кои патувале во Витлеем; а бидејќи не поседуваш мудрост, нема да знаеш која школа преовладува, ниту дали се тие три школи една.' - Визијата и Гласот на 30-те Етири
Сега сме подготвени да ги проучиме филозофските основи на овие три Школи. Меѓутоа, мораме да предупредиме против премногу буквална интерпретација, па дури и на оваа парабола.

--- Магика Без Солзи (достапна на македонски јазик), а извадок од истата имате на овој [линк]

Не напразно зборува @Ipsissimus за симболите скриени од мноштвото од кое се раѓаат и адепти, но и профани!

Не се толкува ништо буквално од светите книги предавани на човештвото, посебно не на профани... кои не се опфатени од Заветот на Тишина!

Ако некој го прави тоа проклето буквално толкување на ова или она, повикувајќи се на богови, не му верувајте, се повикува на глупоста и ѓаволската игра на смртникот да глуми авторитет! :)
Ете Ви една „тајна“ која сите ја знаеме, но некои не сакаат да ја прифатат!
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Е ај да се вратиме. Дали некој на темава се занимаваше со тебе? Или е обратно - ти се замараш со тоа што мислел, што кажал, што направил Хепта или Ипси или Спејс?
Зборуваме за некаков стар и нов еон, ниту алф ниту хепта или ипси не е тема на дискусија.
Да продолжиме со темата, воздржете се од анализи!
Никој не пробува со сила да смени ништо! Јас само ти укажувам на очигледен факт - Листа со права на човекот насловена како Liber Oz. Кога била напишана, истите биле мислена именка, денес се секојдневие и реалност. Каде гледаш поделба овде? Не е ли светот изменет за 180 степени во последниов век и нешто?
Дали жените биле рамноправни со мажите? Дали слободата на изразување била реалност? Дали хомосексуалноста била толерирана? Дали секој можел да се облекува како му е волја? Дали секој можел да пишува, слика, резбари што му е волја?
Сето ова било само пуста желба и утопија пред 1904-та, денес е реалност. Незнам каде гледаш овде поделби, верувања или слично?!
Наброените работи кои предходно биле диктирани од религиски догми, нивното надминување во општеството немаат ништо со духовноста,повеќето се телесен прогрес отколку духовен прогрес.А само затоа што некој погрешно толкувал и истото го интерпретирал како закон по кои општеството треба да живее, прифаќањето или неговата промена не може да биде никаков репер за почеток на некаков нов еон.
Духовноста има обратен смер , враќање наназад (не мислам да технолошки ,општествен или телесен напредок) туку на внатрешен духовен.

Еве подобар пример за времињата.

Трета книга Ездра 5
50.Тогаш го запрашав и реков, штом ми го откри патот,тогаш дозволими да те прашам: мојата мајка (времето-еонот),за која ми говореше,, дали е уште млада или се приближува кон староста?
51,Ми одговори и рече: За тоа прашај ја онаа што раѓа,и таа ќе ти одговори.
52.Речи и :зошто оние што се раѓаат сега не прилегаат на оние што се родени порано, и зошто тие се помали по раст( духовен) од другите?
53.Таа ќе одговори :едните ги родив во цветот на младоста, а другите се родени на старост, кога утробата почна да ја губи својата сила.
54.Сега разбери, зошто сте вие помали на раст од оние што се родени пред вас.
55.и оние што ќе се родат по вас, ќе бидат уште помали од вас, созданијата веќе остареа, младешката сила веќе им одминала
.

Одличен пример за да го разбереш како еонот функционира во однос на духовноста, секое наредна генерација е послаба духовно и она по кое се повикуваш дека прифатило општеството промени во однос на телесните појави е поради помал духовен развој и таа промена неможе да се нарече почеток на нов еон.
Новиот еон започнува со духовно враќање, да се "врати" човек во утробата и повторно да се роди, сите ќе трчаат кон "матката" - по духовноста , но само еден ќе ја зачне.
Тоа е она кога вели Исус, јас постоев уште пред Авраам.(враќање наназад-духовно)

Значи во обратен правец од движењето на духовноста сте обележиле почеток на некаков нов еон.

Откровение 17
15. И ми рече. Водите ,што ги виде ти, каде што седи блудницата (времето-еонот) тоа се луѓето и народите ,племињата и јазиците.
16.а десете рога , што ги виде на ѕверот, ќе ја замразат блудницата (времето-еонот) ,ќе ја запустат и оголат, и телото нејзино ќе го изедат, а неа самата на оган ќе ја изгорат.
17.Оти Бог им даде во срцата нивни да ја ислолнат волјата Негова, да се договорат и да го дадат царството свое на ѕверот, додека не се исполни словото Божјо!


Сепак сте биле во планот од стариот еон.И не бевте вие кои ја баравте волјата која е идентична со божјата?

Ипси, сметам дека телема на погрешни знаци ги поставила почетоците на новиот еон, а може да се согласам дека се знаци на крајот во кои и таа (телема) припаѓа.

п.с Поделбата ја диктирате со што поставувате некоја невидлива граница од временска рамка, посочувајќи дека некој тие се од стариот еон, а демек оние кои го прифатиле законот на телема се од новиот закон.Ако ова за тебе не преставува поделба, тогаш ќе прекинеме со дискусијата,залудно е да се натегаме!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Зборуваме за некаков стар и нов еон, ниту алф ниту хепта или ипси не е тема на дискусија.
Да продолжиме со темата, воздржете се од анализи!

Наброените работи кои предходно биле диктирани од религиски догми, нивното надминување во општеството немаат ништо со духовноста,повеќето се телесен прогрес отколку духовен прогрес.А само затоа што некој погрешно толкувал и истото го интерпретирал како закон по кои општеството треба да живее, прифаќањето или неговата промена не може да биде никаков репер за почеток на некаков нов еон.
Духовноста има обратен смер , враќање наназад (не мислам да технолошки ,општествен или телесен напредок) туку на внатрешен духовен.

Еве подобар пример за времињата.

Трета книга Ездра 5
50.Тогаш го запрашав и реков, штом ми го откри патот,тогаш дозволими да те прашам: мојата мајка (времето-еонот),за која ми говореше,, дали е уште млада или се приближува кон староста?
51,Ми одговори и рече: За тоа прашај ја онаа што раѓа,и таа ќе ти одговори.
52.Речи и :зошто оние што се раѓаат сега не прилегаат на оние што се родени порано, и зошто тие се помали по раст( духовен) од другите?
53.Таа ќе одговори :едните ги родив во цветот на младоста, а другите се родени на старост, кога утробата почна да ја губи својата сила.
54.Сега разбери, зошто сте вие помали на раст од оние што се родени пред вас.
55.и оние што ќе се родат по вас, ќе бидат уште помали од вас, созданијата веќе остареа, младешката сила веќе им одминала
.

Одличен пример за да го разбереш како еонот функционира во однос на духовноста, секое наредна генерација е послаба духовно и она по кое се повикуваш дека прифатило општеството промени во однос на телесните појави е поради помал духовен развој и таа промена неможе да се нарече почеток на нов еон.
Новиот еон започнува со духовно враќање, да се "врати" човек во утробата и повторно да се роди, сите ќе трчаат кон "матката" - по духовноста , но само еден ќе ја зачне.
Тоа е она кога вели Исус, јас постоев уште пред Авраам.(враќање наназад-духовно)

Значи во обратен правец од движењето на духовноста сте обележиле почеток на некаков нов еон.

Откровение 17
15. И ми рече. Водите ,што ги виде ти, каде што седи блудницата (времето-еонот) тоа се луѓето и народите ,племињата и јазиците.
16.а десете рога , што ги виде на ѕверот, ќе ја замразат блудницата (времето-еонот) ,ќе ја запустат и оголат, и телото нејзино ќе го изедат, а неа самата на оган ќе ја изгорат.
17.Оти Бог им даде во срцата нивни да ја ислолнат волјата Негова, да се договорат и да го дадат царството свое на ѕверот, додека не се исполни словото Божјо!


Сепак сте биле во планот од стариот еон.И не бевте вие кои ја баравте волјата која е идентична со божјата?

Ипси, сметам дека телема на погрешни знаци ги поставила почетоците на новиот еон, а може да се согласам дека се знаци на крајот во кои и таа (телема) припаѓа.

п.с Поделбата ја диктирате со што поставувате некоја невидлива граница од временска рамка, посочувајќи дека некој тие се од стариот еон, а демек оние кои го прифатиле законот на телема се од новиот закон.Ако ова за тебе не преставува поделба, тогаш ќе прекинеме со дискусијата,залудно е да се натегаме!
Новиот еон се однесува на човештвото. Човекот не е ограничен или условен со некакво линеарно или хронолошко напредување или назадување, бидејќи во секој период постојат поединци што се издвојуваат од другите. Но еоните не го дефинираат поединецот - човекот, го дефинираат човешството, и тука е целата поента.
Телемата е духовност за човекот, но кај човештвото се манифестира како реална промена - парадигма која ги редефинира социјалните, етички и морални правила и норми. Таа промена ние ја викаме нов еон, дали некој ќе ја нарекува поинаку најмалку е важно, таа е реалност, а не некаква невидлива или наметната поделба.
Духовноста итекако има влијание на световното, обидите да се потисне или занемари едното за сметка на другото секогаш носеле трагични последици. Телемата ги асимилира и двете, без да прогласува за погрешно или помалку важно било кое од двете.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Зборуваме за некаков стар и нов еон, ниту алф ниту хепта или ипси не е тема на дискусија.
Да продолжиме со темата, воздржете се од анализи!

Наброените работи кои предходно биле диктирани од религиски догми, нивното надминување во општеството немаат ништо со духовноста,повеќето се телесен прогрес отколку духовен прогрес.А само затоа што некој погрешно толкувал и истото го интерпретирал како закон по кои општеството треба да живее, прифаќањето или неговата промена не може да биде никаков репер за почеток на некаков нов еон.
Духовноста има обратен смер , враќање наназад (не мислам да технолошки ,општествен или телесен напредок) туку на внатрешен духовен.

Еве подобар пример за времињата.

Трета книга Ездра 5
50.Тогаш го запрашав и реков, штом ми го откри патот,тогаш дозволими да те прашам: мојата мајка (времето-еонот),за која ми говореше,, дали е уште млада или се приближува кон староста?
51,Ми одговори и рече: За тоа прашај ја онаа што раѓа,и таа ќе ти одговори.
52.Речи и :зошто оние што се раѓаат сега не прилегаат на оние што се родени порано, и зошто тие се помали по раст( духовен) од другите?
53.Таа ќе одговори :едните ги родив во цветот на младоста, а другите се родени на старост, кога утробата почна да ја губи својата сила.
54.Сега разбери, зошто сте вие помали на раст од оние што се родени пред вас.
55.и оние што ќе се родат по вас, ќе бидат уште помали од вас, созданијата веќе остареа, младешката сила веќе им одминала
.

Одличен пример за да го разбереш како еонот функционира во однос на духовноста, секое наредна генерација е послаба духовно и она по кое се повикуваш дека прифатило општеството промени во однос на телесните појави е поради помал духовен развој и таа промена неможе да се нарече почеток на нов еон.
Новиот еон започнува со духовно враќање, да се "врати" човек во утробата и повторно да се роди, сите ќе трчаат кон "матката" - по духовноста , но само еден ќе ја зачне.
Тоа е она кога вели Исус, јас постоев уште пред Авраам.(враќање наназад-духовно)

Значи во обратен правец од движењето на духовноста сте обележиле почеток на некаков нов еон.

Откровение 17
15. И ми рече. Водите ,што ги виде ти, каде што седи блудницата (времето-еонот) тоа се луѓето и народите ,племињата и јазиците.
16.а десете рога , што ги виде на ѕверот, ќе ја замразат блудницата (времето-еонот) ,ќе ја запустат и оголат, и телото нејзино ќе го изедат, а неа самата на оган ќе ја изгорат.
17.Оти Бог им даде во срцата нивни да ја ислолнат волјата Негова, да се договорат и да го дадат царството свое на ѕверот, додека не се исполни словото Божјо!


Сепак сте биле во планот од стариот еон.И не бевте вие кои ја баравте волјата која е идентична со божјата?

Ипси, сметам дека телема на погрешни знаци ги поставила почетоците на новиот еон, а може да се согласам дека се знаци на крајот во кои и таа (телема) припаѓа.

п.с Поделбата ја диктирате со што поставувате некоја невидлива граница од временска рамка, посочувајќи дека некој тие се од стариот еон, а демек оние кои го прифатиле законот на телема се од новиот закон.Ако ова за тебе не преставува поделба, тогаш ќе прекинеме со дискусијата,залудно е да се натегаме!
Што не цитираш нешто од 20-те еони на Гностиците или 4-те еони (Југи) на Хиндусите? Или твојот духовен развој заостанал на стариот завет?
Секој систем си има свој концепции на времето... но оној на Телема е нај логичен! Зошто?

Изида
Озирис
Хорус

Ако погледнеш назад во историјата ќе ги забележиш квалитетите на истите во неа, па се до ден денес!

Ако погледнеш напред во иднината, можеби... :D

„Но твоето свето место ќе биде негибнато низ вековите: иако со оган и меч ќе биде спалено и разурнато, сепак таму невидлива куќа стои, и ќе стои сѐ до падот на Големиот Еквинокс; кога Хрумакис ќе се воздигне и тој со двојниот стап ќе го преземе мојот трон и место. Друг пророк ќе се воздигне, и ќе донесе свежа треска од небесата; друга жена ќе ја разбуди страста и обожувањето на Змијата; друга душа на Бога и на Ѕверот ќе се смешаат во свештеникот на глобусот; друга жртва ќе ја извалка гробницата; друг крал ќе владее; и благослов нема веќе да се излева Кон Сокологлавиот мистичен Господ!“ - Liber AL III:34
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Новиот еон се однесува на човештвото. Човекот не е ограничен или условен со некакво линеарно или хронолошко напредување или назадување, бидејќи во секој период постојат поединци што се издвојуваат од другите. Но еоните не го дефинираат поединецот - човекот, го дефинираат човешството, и тука е целата поента.
Напротив ,токму поединец-човек го дефинира еонот, се вели пред Христа и по Христа, си ја промашил целата поентата, но не губи надеж може следниот ќе се нарекува пред телема и по телема! :D
Телемата е духовност за човекот, но кај човештвото се манифестира како реална промена - парадигма која ги редефинира социјалните, етички и морални правила и норми. Таа промена ние ја викаме нов еон, дали некој ќе ја нарекува поинаку најмалку е важно, таа е реалност, а не некаква невидлива или наметната поделба.
Духовноста итекако има влијание на световното, обидите да се потисне или занемари едното за сметка на другото секогаш носеле трагични последици. Телемата ги асимилира и двете, без да прогласува за погрешно или помалку важно било кое од двете.
Ипси,
Прашањето е зошто одредени филозофии во случајов телема, настапува фашистички во однос на било која друга догма,религија или филозофија која не коренсподира со нејзините норми на духовност, посочувајќи ги како нешто веќе надминато на кои местото им е во историјата односно стар еон, а себеси препишувајќи си ја иднината во која нема место за другите, освен за телема?
Што не цитираш нешто од 20-те еони на Гностиците или 4-те еони (Југи) на Хиндусите? Или твојот духовен развој заостанал на стариот завет?
Секој систем си има свој концепции на времето... но оној на Телема е нај логичен! Зошто?

Изида
Озирис
Хорус

Ако погледнеш назад во историјата ќе ги забележиш квалитетите на истите во неа, па се до ден денес!

Ако погледнеш напред во иднината, можеби... :D

„Но твоето свето место ќе биде негибнато низ вековите: иако со оган и меч ќе биде спалено и разурнато, сепак таму невидлива куќа стои, и ќе стои сѐ до падот на Големиот Еквинокс; кога Хрумакис ќе се воздигне и тој со двојниот стап ќе го преземе мојот трон и место. Друг пророк ќе се воздигне, и ќе донесе свежа треска од небесата; друга жена ќе ја разбуди страста и обожувањето на Змијата; друга душа на Бога и на Ѕверот ќе се смешаат во свештеникот на глобусот; друга жртва ќе ја извалка гробницата; друг крал ќе владее; и благослов нема веќе да се излева Кон Сокологлавиот мистичен Господ!“ - Liber AL III:34
Духовноста не е начин на кој се извучува некој факултет,џабе е да прочиташ од сите религиски книги и да ги проучиш сите духовни правци,да совладаш хебрејки ,кабала , да го читаш дрвото на животот,да изведуваш ритуали , читаш симболи, ако не го негуваш основното во себеси,а тоа е дека си човек.
Затоа пробај да го почитуваш дуѓиот духовен избор, зошто во смртта нема поделби!
Ако телема за тебе е најлогична, за некој друг не е, но можеби и покрај разликите имаме иста цел!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ипси,
Прашањето е зошто одредени филозофии во случајов телема, настапува фашистички во однос на било која друга догма,религија или филозофија која не коренсподира со нејзините норми на духовност, посочувајќи ги како нешто веќе надминато на кои местото им е во историјата односно стар еон, а себеси препишувајќи си ја иднината во која нема место за другите, освен за телема?
Нема да ти одговорат они....тешко и дека знаат зошто е тоа така, ако не е така нека ме поправи некој.
Целата финта е уствари верувањето пред и по Акенатон, овие се залагаат за амонизам а денешните монотеистички религии се атонистички.
Amun vs Aten
Да претпоставиме дека Мојсеј е некако поврзан со Акенатон тогаш монотеистичките религии се тесно поврзани со Атен и се на земјава во владеење околу 2600 год. а не е чудо да е и + 1000 год. постарo. Оваа борба е за преврат и држи корења уште од тоа време.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Духовноста не е начин на кој се извучува некој факултет,џабе е да прочиташ од сите религиски книги и да ги проучиш сите духовни правци,да совладаш хебрејки ,кабала , да го читаш дрвото на животот,да изведуваш ритуали , читаш симболи, ако не го негуваш основното во себеси,а тоа е дека си човек.
Затоа пробај да го почитуваш дуѓиот духовен избор, зошто во смртта нема поделби!
Ако телема за тебе е најлогична, за некој друг не е, но можеби и покрај разликите имаме иста цел!
Не се плаши толку од смртта. Има поделби и таму... не секој сака да се врати на Земјата, не секој сака да пребива со бесконечните Ѕвезди.

За ова проблемот што ти го имаш што ние критикуваме учења, да те потсетам дека тоа го прават исламот и христијанството многу одамна, не гледам проблем да се дискутира и расправа за философиите на животот преку призмата на ново учење кое е тотално спротивно на нивните старо-еонски учења за што е исправно што не во животот!

Кога ќе го посетиш Премин порталот и ќе видиш што се збори за источните учења, за ислам, за било кое учење - кое што не е под шакпата на православната црква, учења кои се многу пред тој твој Христос, ќе може да зборуваш како Телемити запнале да напаѓаат туѓи верувања. :)

Законот на Телема е даден во „Книгата на Законот“. Пробајте таа книга да ја прочитате како пораки кон вас самите - и видете дали ќе се свртите кон учењата на стариот еон.

Ако таму се пронаоѓате, нека биде така. Но не барајте од оние што прифатиле други формули и напредувања со работа, да ги одобруваат вашите верувања и молења, со идеја дека сте „бедни по дух“.

Телемата учи дека никој не е беден по дух и ниту еден бог, нема да се налути на вас ако сте она што навистина сте!
Ако ти се гледаш „беден по дух“ и очекуваш „царство“ заради твојата беда - јас немам никакво право да те гледам како Крал!
Ќе те гледам како роб, бидејќи ти така се гледаш себе си!

Секое учење учи дека човекот е човек - но, има разлика во тоа што е човек според „толкувачите“ на светите писма.
Никој не сака да признае дека човекот е бог и има своја патека и дека ако работиш врз себе си со ритуали, со навики да бидеш подобар, без молења без надеж во богови и останати сказни од минатото - ќе ја извршува својата волја бидејќи оставен сам на себе, човекот станува многу повеќе - сите мудреци порано морале сами да одат низ „Пустината“ и да зборуваат со демони и богови за да се надминат!
Заборавате!

Во стариот еон имаше способни за толкување и неспособни луѓе за толкување.

Гледам денес тоа е сменето. Сите толкувате.

„Нема дел од мене што не е од боговите“
- Liber XV, Гностичка Миса
Не заборавајте.

Од друга страна, за која што ти не си запознаен, нема ниту да бидеш бидејќи нели, што ти треба тебе читање и познавање на симболи и философии, постојат тајни учења за кои ти и твојата духовност ниту сте запознаени ниту сте имале искуство преку истите - кои следат историја и ги преминуваат еоните во постојан непрекинат синџир на учења и тајни кои ќе се пренесуваат и во иднина. Тие еони не се човечки измислици, туку се човечки промени низ времињата на Земјата кои и во иднина ќе се случуваат...

Стариот еон, еонот на Озирис, на патријархатот уште долго нема да се заборави бидејќи од него мора да се изведат многу поуки како не треба!
Еонот на Хорус, мора да се присетува на грешките на татко му, Озирис и потребата многупати да се предава еден ист Закон низ тој еон за да достигне зрелост човештвото за Законот на Телема.

Ќе мора да прочиташ историја малку, за духовноста ако сакаш да ја разбереш и сите тие симболи кои ти се достапни како мирјанин.

П.С:
Воопшто не си запознаен со еоните, кои имаат врска со универзумот, не со човештвото само.
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Напротив ,токму поединец-човек го дефинира еонот, се вели пред Христа и по Христа, си ја промашил целата поентата, но не губи надеж може следниот ќе се нарекува пред телема и по телема! :D

Ипси,
Прашањето е зошто одредени филозофии во случајов телема, настапува фашистички во однос на било која друга догма,религија или филозофија која не коренсподира со нејзините норми на духовност, посочувајќи ги како нешто веќе надминато на кои местото им е во историјата односно стар еон, а себеси препишувајќи си ја иднината во која нема место за другите, освен за телема?

Духовноста не е начин на кој се извучува некој факултет,џабе е да прочиташ од сите религиски книги и да ги проучиш сите духовни правци,да совладаш хебрејки ,кабала , да го читаш дрвото на животот,да изведуваш ритуали , читаш симболи, ако не го негуваш основното во себеси,а тоа е дека си човек.
Затоа пробај да го почитуваш дуѓиот духовен избор, зошто во смртта нема поделби!
Ако телема за тебе е најлогична, за некој друг не е, но можеби и покрај разликите имаме иста цел!
Да, џабе е да ги прочиташ сите религиски книги и да ги проучиш сите духовни пракси, доколку не изведуваш ритуали, не ги примениш тие нешта практично на самиот твој пат. Конечно се согласуваме во едно нешто. Тоа е само така кај другар ти MIKI1 кој те подржува во пост коj е всушност и за неговите свештеници кои ја изучуваат духовноста на факултет и во средно! Такви се вашите иронии. :)

Ритуалите се напишани, дури претерано е колку Хептаграм XI ги превел и објавил на блогот. Постојат луѓе кои се би дале да ги имаат на свој јазик. Ама тоа се ревносни трагачи, не дрдорковци! :)

Малиот истерувачки ритуал на Пентаграм

Мал ритуал на Хексаграм

Рубиновата Ѕвезда

Поздрави на Сонцето

Среден Столб

Да го затвори Хептаграм блогот и да се затвори оваа тема, живи ќе се изедете поради тоа што ќе немате извор од каде да собирате информации за да си ја задоволувате омразата која веќе почнала да ве јаде од внатре. Тешко ви е и со и без Телема, тоа ќе биде „наградата“ за оние кои што се против Законот.

93 93/93[DOUBLEPOST=1481751626][/DOUBLEPOST]
Нема да ти одговорат они....тешко и дека знаат зошто е тоа така, ако не е така нека ме поправи некој.
Целата финта е уствари верувањето пред и по Акенатон, овие се залагаат за амонизам а денешните монотеистички религии се атонистички.
Amun vs Aten
Да претпоставиме дека Мојсеј е некако поврзан со Акенатон тогаш монотеистичките религии се тесно поврзани со Атен и се на земјава во владеење околу 2600 год. а не е чудо да е и + 1000 год. постарo. Оваа борба е за преврат и држи корења уште од тоа време.
Од што предпоставувате така од кутура, од тоа теориите не ви држат вода! :)

DE TAHUTI.
Tahuti, or Thot, confirmed the Word of Dionysus by continuing it; for he showed how by the Mind it was possible to direct the Operations of the Will. By Criticism and by recorded Memory Man avoideth Error. But the true Word of Tahuti was AMOUN, whereby He made Men to understand their secret Nature, that is, their Unity with their true Selves, or, as they then phrased it, with God. And He discovered unto them the Way of this Attainment, and its Relation with the Formula of INRI. Also by His Mystery of Number He made plain the Path for His Successor to declare the Nature of the whole Universe in its Form and in its Structure, as it were an Analysis thereof, doing for Matter what the Buddha was decreed to do for Mind.

DE QUODAM MAGO AEGYPTIORUM, QUEM APPELUNT JUDAEI MOSHEH.
The Follower of Tahuti was an Egyptian whose Name is lost; but the Jews called Him Mosheh, or Moses, and their Fabulists made Him the Leader of their Legendary Exodus. Yet they preserved His Word, and it is IHVH, which thou must understand also as that Secret Word which thou hast seen and heard in Thunders and Lightnings in thine Initiation to the Degree thou wottest of. But this Word is itself a Plan of the Fabrick of the Universe, and upon it hath been elaborated the Holy Qabalah, whereby we have Knowledge of the Nature of all Things soever upon every Plane of By-coming, and of their Forces and Tendencies and Operations, with the Keys to their Portals. Nor did He leave any Part of His Work unfinished, unless it be that accomplished three hundred Years ago by Sir Edward Kelly, of whom I also come, as thou knowest.

- Liber Aleph
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Напротив ,токму поединец-човек го дефинира еонот, се вели пред Христа и по Христа, си ја промашил целата поентата, но не губи надеж може следниот ќе се нарекува пред телема и по телема! :D
Еон е концепт што дефинира временски период. Поединците може да имаат допринес за тоа каков ќе биде одреден еон, но самиот тој период, не е дефиниција за сите поединци подеднакво, од проста причина што секогаш постоеле и секогаш ќе постојат индивидуи што се пред своето време или далеку позади него. Токму затоа се обидов да ти ја уочам поентата дека Новиот Еон се однесува на човештвото, додека Телемата како духовен систем, на поединецот. Не сите поединци ја разбираат или се пронаоѓаат во симболиката на Телемата, но сите се сведоци на промените што ги посочив. Или во превод, не сите го прифатиле законот, но сите се сведоци на неговата очигледност и импликации.
Ипси,
Прашањето е зошто одредени филозофии во случајов телема, настапува фашистички во однос на било која друга догма,религија или филозофија која не коренсподира со нејзините норми на духовност, посочувајќи ги како нешто веќе надминато на кои местото им е во историјата односно стар еон, а себеси препишувајќи си ја иднината во која нема место за другите, освен за телема?
Телемата е огледало, како ќе се поставиш, таква реакција ќе добиеш. Телемата е бесконечно толерантна освен кон нетолерантните.
Ако никој не го напаѓа мојот углед, достоинство и начин на живот, ќе има почит од моја страна. Ако упорно се труди да ме прикаже како нешто зло, погрешно, декадентно... Тогаш ќе си ја најде бељата. Како може да напишеш таква глупост како реченицата во болдот?! Како дојде до заклучок дека немало место за било што друго освен Телема, кога првата точка од Liber Oz гласи: ,,Човекот има право да живее според свој сопствен закон!"?!
Духовноста не е начин на кој се извучува некој факултет,џабе е да прочиташ од сите религиски книги и да ги проучиш сите духовни правци,да совладаш хебрејки ,кабала , да го читаш дрвото на животот,да изведуваш ритуали , читаш симболи, ако не го негуваш основното во себеси,а тоа е дека си човек.
Затоа пробај да го почитуваш дуѓиот духовен избор, зошто во смртта нема поделби!
Ако телема за тебе е најлогична, за некој друг не е, но можеби и покрај разликите имаме иста цел!
Токму поради тоа што духовноста не е факултет, постојано е нагласувано од наша страна дека е неопходно искуството и праксата, а не слепата верба во одредена книга и нејзино букбално интерпретирање. Што се однесува до почитта, треба да ја понудиш за да ја добиеш. Како може да имам почит за некој што упорно се труди да шири лаги за тоа што е Телемата, што значат одредени фрази или симболи?!
Јас немам ништо со ничиј духовен избор! Но нема да молчам кога некој ќе се обиде да плука по моето достоинство под изговор дека тоа е негов духовен избор! Толку е едноставно.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ќе ме извинете што текстовите што следуваат како цитати не се на македонски јазик, но сеуште не е се преведено и спремно.
Но сепак извадоците се мали, од неколку коментари на „Книгата на Законот“, пишувани во различни временски периоди.

„Законот е за Сите“, коментари на „Книгата на Законот“ од страна на Кроули веќе ја има на македонски јазик. Кој се заинтересирал до сега, сигурно ја има дома.

Но, да споделам што имам да споделам во врска со јогата, која што соединува 4 Единства кои всушност се Едно бидејќи ниту една не може без друга и ниту едно не може да се практикува одвоено од другите, а тоа се


    • Gnana Yoga или Единство со Знаење
    • Raja-Yoga или Единство со Волја
    • Bhakta-Yoga или Единство со Љубов
    • Hatha-Yoga или Единство со Храброст
    • ќе ги додадеме и
      • Mantra-Yoga или Единство со Говор
      • Karma-Yoga или Единство со Работа
    • кои се дел од човекот нели.
--- Дописници до Искушениците

„Yet mark thou well how all these interfuse, so that thou mayst accomplish no one of the Works separately.“
--- Liber Aleph
Цитатите зборуваат и за волјата, суштината на една индивидуа и целта, што и да е целта во нечиј моментален живот на Земјата.

„The Holy One said,--
'Regardless of fruit of action, he that performs the actions which should be performed, is a renouncer and devotee, and not one who discards the (sacrificial) fire, nor one that abstains from action.
That which has been called renunciation, know that, O son of Pandu, to be devotion, since nobody can be a devotee who has not renounced (all) resolves.' “
--- Bhagavad Gita, Book VI

„For pure will, unassuaged of purpose, delivered from the lust of result, is every way perfect.“
--- Book of the Law, I:44

Recommends "non-attachment." Students will understand how in meditation the mind which attaches itself to hope of success is just as bound as if it were to attach itself to some base material idea. It is a bond; and the aim is freedom.
I recommend serious study of the word "unassuaged" which appears not very intelligible.“
--- The Old Comment to AL (Liber Legis)


„This verse is best interpreted by defining 'pure will' as the true expression of the Nature, the proper or inherent motion of the matter, concerned. It is unnatural to aim at any goal. The student is referred to "Liber LXV", Cap. II, v. 24, and to the "Tao Teh King". This becomes particularly important in high grades. One is not to do Yoga, etc., in order to get Samadhi, like a schoolboy or a shopkeeper; but for its own sake, like an artist.“
--- New Comment to Liber Legis

„Work is done best when the mind does not know of it, either to urge or check its course. The lust of result also spoils work; one must not distract one's forces from their task by thoughts of the profit of success.“
--- The Djeridensis Working

 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Нема да ти одговорат они....тешко и дека знаат зошто е тоа така, ако не е така нека ме поправи некој.
Целата финта е уствари верувањето пред и по Акенатон, овие се залагаат за амонизам а денешните монотеистички религии се атонистички.
Amun vs Aten
Да претпоставиме дека Мојсеј е некако поврзан со Акенатон тогаш монотеистичките религии се тесно поврзани со Атен и се на земјава во владеење околу 2600 год. а не е чудо да е и + 1000 год. постарo. Оваа борба е за преврат и држи корења уште од тоа време.
И твоето прашање држи вода, што е просветлување.Го снема прашањето од темата,а одговор не дадоа.
Треба да одговорат, за какво просветлување станува збор во телема, ако истото не коренсподира,
според нив со староеонските догми и филозофии.
Не се плаши толку од смртта. Има поделби и таму... не секој сака да се врати на Земјата, не секој сака да пребива со бесконечните Ѕвезди.

За ова проблемот што ти го имаш што ние критикуваме учења, да те потсетам дека тоа го прават исламот и христијанството многу одамна, не гледам проблем да се дискутира и расправа за философиите на животот преку призмата на ново учење кое е тотално спротивно на нивните старо-еонски учења за што е исправно што не во животот!
Кога ќе го посетиш Премин порталот и ќе видиш што се збори за источните учења, за ислам, за било кое учење - кое што не е под шакпата на православната црква, учења кои се многу пред тој твој Христос, ќе може да зборуваш како Телемити запнале да напаѓаат туѓи верувања. :)
Дискусијата не се однесува за критика по основ на верување , практикување или следење на одредена филозофија, туку се маргинализира целокупното човеково постоење до сега, за сметка на едно - телема и само неа и се препишува блескава иднина каде нема место за другите.
Сосема е во ред да се критикува, преиспитува и сомнева во некоја догма, но овде станува прашање за нешто многу порадикално , се брише-руши еден период од човековот постоење, за сметка на друго.


Законот на Телема е даден во „Книгата на Законот“. Пробајте таа книга да ја прочитате како пораки кон вас самите - и видете дали ќе се свртите кон учењата на стариот еон.

Ако таму се пронаоѓате, нека биде така. Но не барајте од оние што прифатиле други формули и напредувања со работа, да ги одобруваат вашите верувања и молења, со идеја дека сте „бедни по дух“.

Телемата учи дека никој не е беден по дух и ниту еден бог, нема да се налути на вас ако сте она што навистина сте!
Ако ти се гледаш „беден по дух“ и очекуваш „царство“ заради твојата беда - јас немам никакво право да те гледам како Крал!
Ќе те гледам како роб, бидејќи ти така се гледаш себе си!

Секое учење учи дека човекот е човек - но, има разлика во тоа што е човек според „толкувачите“ на светите писма.
Никој не сака да признае дека човекот е бог и има своја патека и дека ако работиш врз себе си со ритуали, со навики да бидеш подобар, без молења без надеж во богови и останати сказни од минатото - ќе ја извршува својата волја бидејќи оставен сам на себе, човекот станува многу повеќе - сите мудреци порано морале сами да одат низ „Пустината“ и да зборуваат со демони и богови за да се надминат!
Заборавате!

Во стариот еон имаше способни за толкување и неспособни луѓе за толкување.

Гледам денес тоа е сменето. Сите толкувате.

„Нема дел од мене што не е од боговите“
- Liber XV, Гностичка Миса
Не заборавајте.

Од друга страна, за која што ти не си запознаен, нема ниту да бидеш бидејќи нели, што ти треба тебе читање и познавање на симболи и философии, постојат тајни учења за кои ти и твојата духовност ниту сте запознаени ниту сте имале искуство преку истите - кои следат историја и ги преминуваат еоните во постојан непрекинат синџир на учења и тајни кои ќе се пренесуваат и во иднина. Тие еони не се човечки измислици, туку се човечки промени низ времињата на Земјата кои и во иднина ќе се случуваат...

Стариот еон, еонот на Озирис, на патријархатот уште долго нема да се заборави бидејќи од него мора да се изведат многу поуки како не треба!
Еонот на Хорус, мора да се присетува на грешките на татко му, Озирис и потребата многупати да се предава еден ист Закон низ тој еон за да достигне зрелост човештвото за Законот на Телема.

Ќе мора да прочиташ историја малку, за духовноста ако сакаш да ја разбереш и сите тие симболи кои ти се достапни како мирјанин.

П.С:
Воопшто не си запознаен со еоните, кои имаат врска со универзумот, не со човештвото само.
Можам со исто мера да вратам , дека ни ти не си запознаен со сите внатрешни промени вклучувајќи ја и смртта .Едно е да практикуваш ритуали и медитираш,а друго е да доживееш (природно) без "силување" на духовноста.Затоа можам и да кажам дека зрелоста на човештвото не е во законот на телема, посебно поради тоа што настојува да си го препише времето-иднината во кое го става човештвото исклучиво само преку неа.
Духот не функционира со отфрлање на нешто, а величејќи друго, колку и да звучат текстовите кои ги постирате прифатливи во пракса се одвива нешто спротивно.
Ипси, не треба да те вреѓа тоа што дадов споредба дека телема функционира фашистички, сите се првин луѓе ,а после тоа што одбрале да следат.За жал во поголем дел од случаите луѓето одбираат да бидат тоа што избрале околку да бидат човек, па секоја упатена критика кон филозофијата ја чуствуаат како лична навреда.
Спордбата ја кажав така бидејќи на времето постоеше една тајна организација која практикуваше езотерија фаворизирајќи една раса како единствени наследници на земјата,а сите други нивни робови или не треба да постојат,која подоцна прерасна во политичка партија на чело со Хитлер,натака знаеш што се случувало.

Голема сличност има во телема да си ја препише иднината како нејзина,а се останато е џган и ѓубре на стариот еон.И што е најинтересно нејзините следбеници се толку заслепени од својата улога на единка бог, што не приметуваат ништо од тоа.
Еве како пример вашата колетивна свест ќе ја сведам на поединец.
Мене ми припаѓа "престолот" на времето, јас го сум крајот на старото и почетокот и почетокот на новото,секој што сака да живее нека излезе од стариот еон(тука спаѓа и телема).Можеш да излезеш? Да бидеш само човек, а не телемит,христијанин,муслиман таоист, будист итн.Изборот е твој!
Звучи лудо нели?

п.с.Сега имате конкурен за "престолот" ,новиот еон не и припаѓа на телема туку мене ми припаѓа!:P:D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom