Живот во родна земја или странство?

Дали повеќе би избрале:

  • Живеење во Македонија со сигурна плата (државна или приватна сеедно) од 35.000 ден.

    Гласови: 49 41,5%
  • Живеење во странство (Германија, УСА, Шведска...) со плата од 3-4К евра

    Гласови: 74 62,7%

  • Вкупно гласачи
    118
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Kamoli da znam kako funkcionira sistemot na taa zarabotuvacka...
Poarno 20k privatno zaraboteni otkolku 35k vo fabrika...
Vo privatnoto imas napredok i mozebi ke stasas do 2 000 000 da zarabotuvas a vamu od 35 nema da mrdnes..Moze ako go lizes sladoledot kaj sefot ili gazdata pa da ti butne 1000 den eve mrsnik kupi si nesto.............[DOUBLEPOST=1462375151][/DOUBLEPOST]
Можеби е магичниот збор.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Затворете ја анкетава. Веќе работата и парите не се проблем. Веќе познавам неколку доооообро ситуирани луѓе (со плата 40.000+), со решено стамбено прашање, со све--- кои се иселија.. конкретно во Германија. :)

Настрана парите, веќе проблем е и животот. Неправедноста, нерамноправноста, селективноста, ретардацијата и неписменоста која владее во голем % во оваа држава и народ.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Затворете ја анкетава. Веќе работата и парите не се проблем. Веќе познавам неколку доооообро ситуирани луѓе (со плата 40.000+), со решено стамбено прашање, со све--- кои се иселија.. конкретно во Германија. :)

Настрана парите, веќе проблем е и животот. Неправедноста, нерамноправноста, селективноста, ретардацијата и неписменоста која владее во голем % во оваа држава и народ.
Jas pa ti garantiram deka najmalku pola od pecalbarite odma bi se vratile koga bi gi cekala drzavnoparazitska fotelja so najmalku 500e plata. Pa i vo stopanstvoto ako bi imale sirurna rabota isto so barem 500 evra plata.
Tie so vikas so 40+ iljadi so demek se iseluvaat povtorno trcaat po pogolemi pari sto e normalno. Programeri, doktori itn....
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Затворете ја анкетава. Веќе работата и парите не се проблем. Веќе познавам неколку доооообро ситуирани луѓе (со плата 40.000+), со решено стамбено прашање, со све--- кои се иселија.. конкретно во Германија. :)

Настрана парите, веќе проблем е и животот. Неправедноста, нерамноправноста, селективноста, ретардацијата и неписменоста која владее во голем % во оваа држава и народ.
Ова е балкан. Си има негативни и позитивни страни. Нема зошто да биде затворена анектава. А за тоа дека има голем процент на ретардација, неписменост и слични работи, тоа секаде го има...
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Jas pa ti garantiram deka najmalku pola od pecalbarite odma bi se vratile koga bi gi cekala drzavnoparazitska fotelja so najmalku 500e plata. Pa i vo stopanstvoto ako bi imale sirurna rabota isto so barem 500 evra plata.
Tie so vikas so 40+ iljadi so demek se iseluvaat povtorno trcaat po pogolemi pari sto e normalno. Programeri, doktori itn....
Тие биле доволно паметни пред 5-10-15 години да се иселат од тука.. ама сега се доволно глупави за да се вратат таму каде што народот е ебен у здрав мозок 24/7. :)

Пак ќе повторам, не е се во парите. Првенствено, таквите (добро ситуирани, со добра работа, паметни образовани луѓе) се иселуваат ради тоа што не сакаат никој да ги ебе у здрав мозок, и да гледаат неправди на секој чекор. :)

Е сега тебе ако ти е полесно да се лажеш и сам да си веруваш.. ::toe:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Тие биле доволно паметни пред 5-10-15 години да се иселат од тука.. ама сега се доволно глупави за да се вратат таму каде што народот е ебен у здрав мозок 24/7. :)

Пак ќе повторам, не е се во парите. Првенствено, таквите (добро ситуирани, со добра работа, паметни образовани луѓе) се иселуваат ради тоа што не сакаат никој да ги ебе у здрав мозок, и да гледаат неправди на секој чекор. :)

Е сега тебе ако ти е полесно да се лажеш и сам да си веруваш.. ::toe:
Животот е еден , треба јасно да се знае на кого ќе го трошиш , на вемерето и есдеесот или на себе . Ете тоа и бил изборот на луѓето ! Како доволно материјално и ментално силни , имале комоција да се изберат себеси за приоритет , што е за поздравување .
Инаку Валволинот не е лесен на памет , само од постовите му се гледа дека попушил во некоја трка за буџетска цицка и сега трола се по список , кога е во прашање државна администрација !
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Jas pa ti garantiram deka najmalku pola od pecalbarite odma bi se vratile koga bi gi cekala drzavnoparazitska fotelja so najmalku 500e plata. Pa i vo stopanstvoto ako bi imale sirurna rabota isto so barem 500 evra plata.
Tie so vikas so 40+ iljadi so demek se iseluvaat povtorno trcaat po pogolemi pari sto e normalno. Programeri, doktori itn....
Со државна паразитска плата???Значи клати врата зимај плата мислам дека се едно 60% вработени....Моментална ситуација во Македонија е брат загреови.
Кој е напредокот кај нас???
Инфраструктура немаме(Немој да ми речеш дека се градат патишта тоа ти е нормален пат)Помеѓу градовите по селата,знаеш ли дека со 500-1000км пат или да речам асфалт
ќе станеме Швајцарија????
Живеам во Европска држава и ти кажувам дека тука еден автопат нормален го прават за
1 000 000 евра од километар а кај нас е 10 000 000 евра тоа.Абе да земеме по 2 лопати да удриме сите ќе ја управиме државата...
Кажи ми недај боже да легнеш болен или пак што и да ти се случи дали ќе можеш да се лечиш некаде освен на приватните каде што се е по 100 евра....
Болните се молат да умрат кај нас да не се мачат со болеста.Дали си свесен за ова другар???
Школство дали имаме???Абе мувла има по школите човек...За некоја пара имаш диплома.ЕЕЕЕЕЕЈЈЈ факултет кој заврши???Кој ќе плати тој ќе клати..
Не смееш да напреднуваш во сопствената држава....Рекет одма,казни да не правиме муабет.И де еве кажи ми ти мене како е ситуацијата::
Култура немаме да знаеш.
Добар ден не знаат да ти кажат или пак повели,благодарам да ти се насмее некој.
Колку работи се изградени и се е уништено така.Колку паркови и зеленила се посрани и искршени???
Кога ќе ги имаме овие работи верувај ми дека никој нема да сака да ја напушти својата татковина...


1.Култура
2.Здравство
3.Школство
4.Инфраструктура

По ред само да се средат овие работи верувај ми дека ние сме ТОП.И јас ќе се вратам.
А супер ми е тука само ми фали тој њух со моите другари и пријатели...
А и тоа веќе нема гледам.Се е завидност и љубомора.
Политичарите не однесоа а ние слепо им веруваме.За едно јаначе и демек здраво ни викаат

ДО КОГА?????
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво форумџии,
Ме интереира вашето мислење за вработеноста и невработеноста на младите во Макединија. Работам на тема „Невработеност на младите и социјална исклученост„. Анкетниов прашалник е анонимен и резултатите се за извлекување заклучок за перцепцијата и искуството на младите. Повеќе информации на самата анкета, која сум што сум и каде може да ме најдите доколку ве интересира темата.
А сега бидејќи темата е каде ни се живее повеќе (а имам и такво прашање во анкетата и многу до сега имаат пополнето) да споделам дека во мојата анкета најголемиот број од испитаниците одговараат во странство затоа што не очекуваат ништо да се смени во државата. На последното прашање тие што пополниле кажуваат колку им е тешко да најдат работа. Колку повеќе време се чека за работа толку повеќе се заборава и она малку што сме го научиле во образовен систем кој не нуди баш квалификации и знаења што му копристат на работодавачите. Тука е проблемот со немање на искуство и тоа како привилегија само за тие што имаат врски. А тоа што се вработува со врски пак е посебна тема. Затоа повеќето се чувствуваат разочарани, така и остануваат долго. Луѓето (младите) сакаат да работат, затоа што тоа ве прави самостоен, ви ја поткрева самодовербата и ве прави среќен.
Од она што сум имала искуство да видам и да споредам е дека за големо разочарување е фактот дека во тоа странство на 20 години дечишта веќе имаат стекнато менаџерско искуство (па макар и во кафич) а и завршиле образование во исто време (споредба со Лондон). Па кога ќе појдите во тоа „странството„ да не се изненадите помлади од вас се ваши претпоставени.
Верувам дека младите во МК имаат голем потенцијал и зато работам на таа тема. Да укажам каде сме згрешиле и како понатаму. Пред сѐ, бидејќи се работи за социолошко истражување ми е посебно важно вашето размислување, оние кои што навистина се соочени со тој проблем.
Трудот ќе биде јавно достапен на крајот од 2016 и за тоа ќе има известување.
А сега, еве ја анкетата. Ви благодарам за времето што го одвоивте.
www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Еве ме мене, во Германија, со тазе завршен факултет, си работиме у Бургер Кинг заедно со девојка ми којашто има просек 10.00 на правен факултет, како на додипломски, така и на постдипломски студии, безброј стипендии и меѓународни признанија.

Животов со оваа тешка работа во овој ланец на ресторани за брза храна, е далеку поубав од оној во вукојебината од којашто потекнуваме. Работиме, но и имаме минималец кој гарантира удобен и убав живот. Замислете, овдека Нутела и Кока Кола не се сметаат за луксуз. Вау! За жал, кон средината на септември се враќаме да продолжиме да работиме „интелектуални работи“, јас за 350 евра (мн јака плата топ нели кој ти ја дава), таа како приправник за 100. Тоа е, ни викаа дека требало да се учи да се успее во животот, никој не ти кажува дека треба да лепиш плакати и да му ја мислиш од мал како да избегаш.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Еве ме мене, во Германија, со тазе завршен факултет, си работиме у Бургер Кинг заедно со девојка ми којашто има просек 10.00 на правен факултет, како на додипломски, така и на постдипломски студии, безброј стипендии и меѓународни признанија.

Животов со оваа тешка работа во овој ланец на ресторани за брза храна, е далеку поубав од оној во вукојебината од којашто потекнуваме. Работиме, но и имаме минималец кој гарантира удобен и убав живот. Замислете, овдека Нутела и Кока Кола не се сметаат за луксуз. Вау! За жал, кон средината на септември се враќаме да продолжиме да работиме „интелектуални работи“, јас за 350 евра (мн јака плата топ нели кој ти ја дава), таа како приправник за 100. Тоа е, ни викаа дека требало да се учи да се успее во животот, никој не ти кажува дека треба да лепиш плакати и да му ја мислиш од мал како да избегаш.
Ima edno nepishano pravilo, koj ostanal/izdrzhal povekje od 3 meseci vo zapadna zemja, toj ne se vrakja. I da se vrati toa samo zaradi zakonski formalnosti: vlez-izlez itn.
Ne za drugo, vrakjanjeto kje ti stane koshmar, kje sporeduvash non stop tuka-tamu i kje bidesh stalno vo nekoja konfliktna situacija, zatoa i sekoj bara nachin da se vrati vo civilizacijata.
Tri meseci se dovolno za da najdesh nachin kako za ponatamu, ako voopshto te interesira takvo neshto.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ima edno nepishano pravilo, koj ostanal/izdrzhal povekje od 3 meseci vo zapadna zemja, toj ne se vrakja. I da se vrati toa samo zaradi zakonski formalnosti: vlez-izlez itn.
Ne za drugo, vrakjanjeto kje ti stane koshmar, kje sporeduvash non stop tuka-tamu i kje bidesh stalno vo nekoja konfliktna situacija, zatoa i sekoj bara nachin da se vrati vo civilizacijata.
Tri meseci se dovolno za da najdesh nachin kako za ponatamu, ako voopshto te interesira takvo neshto.
Поминав веќе низ тие кризи откако се вратив од Америка после 4 месеци поминати таму. Играва е меч со две острици. Како што реков со минималец од 8.5 евра на саат во Бургер Кинг тука имаме повеќе пари од што можеме да замислиме во Македонија. Арно па, не ни се фрлаат во канта дипломите од факултет и затоа одлуката е тешка.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Поминав веќе низ тие кризи откако се вратив од Америка после 4 месеци поминати таму. Играва е меч со две острици. Како што реков со минималец од 8.5 евра на саат во Бургер Кинг тука имаме повеќе пари од што можеме да замислиме во Македонија. Арно па, не ни се фрлаат во канта дипломите од факултет и затоа одлуката е тешка.
Si pochnal vo Burger King, toa ne znachi deka tamu kje ostanesh. Nauchi go dobro jazikot, kje odish na doshkoluvanje, specijalizacija i sl. Diplomata sama po sebe ne znachi mnogu, makedonskata pa skoro nishto. Ako imash kapacitet i zhelba za ponatamoshno usovrshuvanje, systemot kje te prepoznae i valorizira. Na tebe e samo da nosish (teshki i hrabri) zhivotni odluki, koi vprochem i onaka se neminovni.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Поминав веќе низ тие кризи откако се вратив од Америка после 4 месеци поминати таму. Играва е меч со две острици. Како што реков со минималец од 8.5 евра на саат во Бургер Кинг тука имаме повеќе пари од што можеме да замислиме во Македонија. Арно па, не ни се фрлаат во канта дипломите од факултет и затоа одлуката е тешка.
Најлоша одлука у живот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Si pochnal vo Burger King, toa ne znachi deka tamu kje ostanesh. Nauchi go dobro jazikot, kje odish na doshkoluvanje, specijalizacija i sl. Diplomata sama po sebe ne znachi mnogu, makedonskata pa skoro nishto. Ako imash kapacitet i zhelba za ponatamoshno usovrshuvanje, systemot kje te prepoznae i valorizira. Na tebe e samo da nosish (teshki i hrabri) zhivotni odluki, koi vprochem i onaka se neminovni.
Тоа е и планот во некоја груба форма. Да запишам мастер во Германија откако ке го научам јазикот, потоа би немал проблем да најдам и „нормална“ работа таму.[DOUBLEPOST=1469356618][/DOUBLEPOST]
Најлоша одлука у живот.
Па не е се уште одлука. Двоумење е. Но поблиску е до фрлање у канта секако.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Здраво форумџии,
Ме интереира вашето мислење за вработеноста и невработеноста на младите во Макединија. Работам на тема „Невработеност на младите и социјална исклученост„. Анкетниов прашалник е анонимен и резултатите се за извлекување заклучок за перцепцијата и искуството на младите. Повеќе информации на самата анкета, која сум што сум и каде може да ме најдите доколку ве интересира темата.
А сега бидејќи темата е каде ни се живее повеќе (а имам и такво прашање во анкетата и многу до сега имаат пополнето) да споделам дека во мојата анкета најголемиот број од испитаниците одговараат во странство затоа што не очекуваат ништо да се смени во државата. На последното прашање тие што пополниле кажуваат колку им е тешко да најдат работа. Колку повеќе време се чека за работа толку повеќе се заборава и она малку што сме го научиле во образовен систем кој не нуди баш квалификации и знаења што му копристат на работодавачите. Тука е проблемот со немање на искуство и тоа како привилегија само за тие што имаат врски. А тоа што се вработува со врски пак е посебна тема. Затоа повеќето се чувствуваат разочарани, така и остануваат долго. Луѓето (младите) сакаат да работат, затоа што тоа ве прави самостоен, ви ја поткрева самодовербата и ве прави среќен.
Од она што сум имала искуство да видам и да споредам е дека за големо разочарување е фактот дека во тоа странство на 20 години дечишта веќе имаат стекнато менаџерско искуство (па макар и во кафич) а и завршиле образование во исто време (споредба со Лондон). Па кога ќе појдите во тоа „странството„ да не се изненадите помлади од вас се ваши претпоставени.
Верувам дека младите во МК имаат голем потенцијал и зато работам на таа тема. Да укажам каде сме згрешиле и како понатаму. Пред сѐ, бидејќи се работи за социолошко истражување ми е посебно важно вашето размислување, оние кои што навистина се соочени со тој проблем.
Трудот ќе биде јавно достапен на крајот од 2016 и за тоа ќе има известување.
А сега, еве ја анкетата. Ви благодарам за времето што го одвоивте.
www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost
Бидејќи имаш интересна тема а понудените одговори немаат врска ќе ти одговорам тука па ти како сакаш:

1. Вработување на млади имаш колку ти душа сака. Сериозно за луѓето од моја генерација не знам човек што неможи да најди работа. Напротив доста од луѓето имале можности да пребираат и да се одлучат за да се вработат онаму каде сакаат. Така да младите не се болна категорија. Ако сметаш дека се објави некои статистики. Невработеност по возраст, локација, образование и тн. Ако се занимаваш со темава верувам дека имаш такви податоци.

2. Има еден голем исклучок од она што го напишав во број #1. A тоа се луѓе без соодветно образование.
Да расчистам неколку работи во однос на ова. Ѕидар сметам дека има образование, Дрвосечач исто, Фотограф исто. Накратко: Си го научиле занаетот и се способни за работа.
Од друга страна имаш луѓе со завршени факултети од доменот на КГФ. Каде имаш прекумерно производство на кадар (со сомнителен квалитет). И кои чекаат работа баш како во твоите примери.
Ова е категоријата која намногу има проблеми да се вработи. Сите профили во оваа категорија имаат мака да најдат работа (освен ако не се навистина добри или имаат врски).
Да не испадни дека не ги почитувам овие професии да си го кажам ставот во однос на нив. Потребни се ама во специфични услови, а ние имаме хиперпроизводство.

3. Уште една болна точка е невработеност на нешто постари лица. Оние кои останале без работа поради дешавките во последните години. Имаат застарени стручни познавања поради нивната работна позиција, а не се во топ физичка форма како 20-30 годишниците за да се преквалификуваат. Знам дека не е поврзано со твојата тема ама и тоа како е апликабилно.

4. Зборуваш дека децата во странство имаат менаџерско искуство на 20 години. Еве ти ја разликата. На 18 годишна возраст децата се „избркани“ од дома и треба да работат за да се прехранат.
Ако се способни да учат афтераурс или пак да добијат стипендија за да учат тогаш супер. Кај нас 90% од матурантите се запишува на факултет. Огрномен процент на факултетите од точка #2.
Овие се на терет на нивните родители и генерално ги влечат факултетите барем за некоја година плус, или ако завршат во нормално време се запишуваат на постдипломски и така нормална возраст за вработување станува 25 години. Ова е проблем на воспитувањето кое го имавме изминатите 20-30 години.

Да се завртам на другата страна. Пазар на труд:
1. Имаш еден куп солидно образовани деца кои веднаш се вработуваат. Арно ама имаш и многу ѓубре кое пребира во однос на вработување.
Бараат астрономски плати за нивниот квалитет, се вработуваат и се прават директори не сакајќи да работат и тн.
2. Од друга страна и работодавачите не паѓаат подолу. Особено ако се во можност да пребираат.
Ги цедат законските прописи до максимум, а некои и преоѓаат преку црвената линија.

И на крај краева имаш ситуација во која.
Имаш луѓе кои си ја наоѓаат нивната позиција во општеството и се задоволни од неа. Имаш луѓе кои се „угнетувани“ и бараат подобро утре.
Имаш луѓе кои не се соодветни за понудените работни позиции па си ја фаќаат чергата и наоѓаат нешто што е соодветно за нив и тн и тн.

Морав да пишувам проза поради понудените одговори особено во точка #14
- Дали има работни позиции за млади. Има али прашањето е какви.
- Неспремни за интервју. Има вистина во ова. Лично имам глумено психолог за да пратам неколкумина на интервју за работа.
- Нема работа без врски. Зависи за кои позиции. Проблемот е шо имаш луѓе кои мислат дека само така можат да се вработат и не се ни трудат да направат нешто повеќе.
- Има работа ама НЕ САКАШ да дознаеш. Се смеам, има многу позиции за кои некои поизолирани млади неможат да научат, а има пак други кои некои не сакаат ни да помислат да се вработат.
- Платите се ниски. Има вистина во ова, ама да бидиме реални па и стандардот за живот во мк е низок па се крпи. Е сега ова е комплексно прашање на кое мора да поработиме сите. Многу од работодавачите се експлоататори и треба да се преземи нешто на оваа тема.
- Образовниот систем во мк е ок за некои струки ама ужас за некои други. Ова прашање треба да се решава со соодветен фокус а не со генерализација. Мислам се може да се поправа ама нешто треба од корен да се смени а нешто треба само да се подобрува.

Е сега во Мк имаш и друи причини зошто некој би спакувал куфер освен можност за работа. И се вика Услови за живот.
Инфраструктура, Здравствена заштита, Екологија, Култура, ...
Според моите гледишта овие работи се поголем проблем. Барем за оние млади кои можат да ја движат економијата а не вработувања.
Има уште многу да се дискутира на темава ама засега ќе се задржам на овие точки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom