Живот во родна земја или странство?

Дали повеќе би избрале:

  • Живеење во Македонија со сигурна плата (државна или приватна сеедно) од 35.000 ден.

    Гласови: 49 41,5%
  • Живеење во странство (Германија, УСА, Шведска...) со плата од 3-4К евра

    Гласови: 74 62,7%

  • Вкупно гласачи
    118
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Е сега во Мк имаш и друи причини зошто некој би спакувал куфер освен можност за работа. И се вика Услови за живот.
Инфраструктура, Здравствена заштита, Екологија, Култура, ...
Според моите гледишта овие работи се поголем проблем. Барем за оние млади кои можат да ја движат економијата а не вработувања.
Има уште многу да се дискутира на темава ама засега ќе се задржам на овие точки.
Ова според мене е една од најреалните причини.

Океј можеби некои ставрно не можат да најдат работа или ќе најдат работа за која дури и платата за македонски услови е мала а на запад и за тој стндард е е поголема.
Но најмногу ме нервираат оние споредби кога ќе кажата тука за истата работа се зема 400 евра а таму се зема 1500 евра. Ама никој не кажува дека трошците таму се пута 3 и коа ќе видиш во однос на платата куповната моќ е иста.
Единствената разлика е што на пример, цената на автомобили и техничка роба е иста и таму и тука, па многу е полесно да заштедиш со плата од 2000 евра макар и трошците други да се 4 пати поголеми од кај нас. Исто важи и за патувањата, со плата од странство во повеќето места кај што ќе одиш цените ќе се или како кај тебе или поефтини. Ние од МК кај и да одиме ни е поскапо или во ретки исклучоци цените се како кај нас.

Една од главните мани кај нас е што трудот не секогаш се цени и правната држава не функционира како што треба.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Ова според мене е една од најреалните причини.

Океј можеби некои ставрно не можат да најдат работа или ќе најдат работа за која дури и платата за македонски услови е мала а на запад и за тој стндард е е поголема.
Но најмногу ме нервираат оние споредби кога ќе кажата тука за истата работа се зема 400 евра а таму се зема 1500 евра. Ама никој не кажува дека трошците таму се пута 3 и коа ќе видиш во однос на платата куповната моќ е иста.
Единствената разлика е што на пример, цената на автомобили и техничка роба е иста и таму и тука, па многу е полесно да заштедиш со плата од 2000 евра макар и трошците други да се 4 пати поголеми од кај нас. Исто важи и за патувањата, со плата од странство во повеќето места кај што ќе одиш цените ќе се или како кај тебе или поефтини. Ние од МК кај и да одиме ни е поскапо или во ретки исклучоци цените се како кај нас.

Една од главните мани кај нас е што трудот не секогаш се цени и правната држава не функционира како што треба.

Не си свесен колку ова не е точно. Ај вака ќе ти кажам за Австралија... Бензин плаќаме 40-50 денари литар, греење (само во викторија (мелбурн) остатокот не ни се грее пошто е топло) ти е некој 8000 денари месечно и се плаќа 3 месеци (се грееме на плин углавно 90% од населението има централно греење), остатокот на времето не се грееме. Тие 8000 денари ти се за куќа од 300 квадрати па ти направи си споредба според квадратурата. Вода/струја се поевтини овде него во Скопје. Неограничен кабловски интернет, побрз него во СК ти е 1200 ден месечно. Кабловската е многу поскапа (2500 до кај 4000 ден, зависно од пакетот) ама затоа имаш овде 10+ (незнам точно колку се сега) безплатни канали што пренесуваат и спорт и најнови серии (не како во МКД да те трујат со турски глупости) и филмови. Плус имаш милјарда опции денес ко нетфликс (400 ден месечно) и други сервиси ако сакаш поевтно да поминеш...

Храна ти е горе доле исто, со исклучок на зеленчукот/овошјето што е поевтино во МКД. Од друга страна овде имаме поразноврсно и свежо цела година (значи се носи свежо од тропскиот дел на АУС кога е зима доле итн)... Дури и тоа не сум сигурен баш дали е поевтино во МКД пошто тропското овошје во мкд е многу поскапо него овде а наваките овде се дека тоа повеќе се јаде, на пример почесто јадеш банана/авокадо/киви него јаболка, круша итн... Месото е горе доле иста цена со тоа што овде знаеш што купуваш и е светски стандард, со Аргентина, Австралија важи за земја со најдобро месо. Риба (сеедно морска или речна) овде е поевтино. Еве преку сила нека биде некој 200 долари храната поскапа овде месечно. Значително поскапа е кирија/недвижнина ама па затоа овде имаш услови без проблем да купиш и да се средиш релативно полесно него во МКД. Пример за куќа/стан потребно ти е 5% учество што ако се стегниеш се собира за година-две. Каматите се окулу 3,5%-4% и можеш да идеш на опција каде што само отплаќаш камата а не од главнината. Со други зборови ти доаѓа горе доле исто ко да плаќаш кирија а го имаш станот/куќата чија цена расте во просек некој 5 до 8% годишно. 5 години само камата да отплаќаш (кирија) ти имаш уствари некој 100-200 000 капитал направено САМО на тоа што пораснала цената на куќата/станот. Така се прави капитал заеби штедење...

Кола нова ти е горе доле иста цена. Половна овде е поевтино. Камати имаме смешни, често имаме 0% или 2-3%. Имаме милјарда опции, јас на пример во живот не сум купил кола на мое име. Секогаш зимам на лизинг, ја користам 2-3 години им ја враќам зимам нова. Колата ми е земена преку бизнисот и се третира како бизнис трошок заедно со сите трошоци поврзани со неа со што на крајот на годината ми се одбиваат од тоа што треба да го платам како данок.

Поскапо овде ти се работи што ги купуваш од бутик/продавница зашто кириите им се изгор. Пример пар асални фармерки во бутик може да те кошта 200-300 долари (не зборам нешто дизајнерско него за обични левис) или лаптоп... Сега луге овде си плаќаат пошто имаме висок стандард не е проблем ама ако сакаш поевтино има милјарда начини како да ги купиш од америка истите за 40 долари. Алибаба и милјарда други сајтови ко што се достапни до МКД се достапни и овде плус во МКД се тресите за царини дури и со минимални износи овде нема ништо од се тоа. Значи зависно од тоа какви навики/време имаш ако сакаш да заштедиш има начини да пројдеш исто па дури и подобро него МКД.

Поскап е и проводот. Од ова нема спас, значи овде едно пиво може да те кошта и 400денари, кафе ти е 200 денари, не проаѓаш под 1200 во релативно ефтин ресторант... 10ка со кромид во МКД кафана ти е 800 до 1000че... Навиките се и различни, така да овде народ кога излегува повеќе троши. Обично вечера + провод ќе те кошта некој 7-8000 денари, али пак имаш избор, до тебе е дали и што ќе правиш.

Школување во АУС е минимално поскапо него во МКД. Значи до средно ти е безплатно, со тоа што трошок ти е школска униформа, книги и екскурзии (не повеќе од 100тина долари годишно на екскурзии). За АУС државјани универзитетите се релативно ефтини збориме неколку илјади долари годишно ама затоа имаш диплома што ти е светски призната и универзитети што се научна фантастика за она на балканот. Студирањето имаш опција да си го платиш унапред и со тоа добиваш 20% попуст или добиваш (автоматски) државен кредит кој го отплаќаш што почнеш да заработуваш над мислам 55 000 долари годишно. Ако се преселиш или најдеш начин (отвориш бизнис) како да не прикажуваш толкава заработка буквално никад не мора ни да го платиш, тоест ти доаѓа бесплатно.

Реално секаква споредба мегу МКД и асална држава од првиот свет е смешна. Во МКД ги имаш роднините и пријателите што те врзуваат, се ама буквално се друго е подобро надвор. Денес кога светот е релативно мал/глобализиран најмал проблем е да доаѓаш во МКД почесто ако веќе тоа ти фали, поготово ако си во европа.

Тоа со немање време во странство е уште една глупост... Времето е секаде исто бе луѓе... Во МКД денот трае 24 саати ко што трае овде. Ако во МКД живееш далеку од работа и таму ќе патуваш... Да во просек дистанците во МКД се помали ама не значи дека и овде се такви ко што мислите. Повеќето македонци не ни работат во центар плус овде последните 20тина години има децентрализација на метрополите. Сега секој поголем град има 4-5 бизнис центри. Повеќето луѓе што ги знам овде не ни помислуваат да прифатат или да работат подалеку од 30тина мин од дома. 5% невработеност има, овде ако си спремен да работиш се наоѓа работа за 2 недели... Ако сакаш нешто специфично и најдеш, купи куќа во таа населба. Услови има не е проблем, и така овде во просек секој живее во една куќа 5-6 години. Не е ко во МКД цел живот во една куќа/исто маало, овде баш по мобилно си е.

Дека немало луѓе, живот или дека се живее само за викедни и што знам јас е исто до тебе. Се има. Прашање е дали сакаш да продолжиш со иста шема ко во МКД или сакаш нешто друго. Тоа што повеќето кога ќе дојдат во странство сакаат да створат нешто сеедно дали за да се вратат во МКД или да пуштат корени надвор ги прави малку да се поштедливи и позатворени. Не значи дека мора да е така или дека секој живее така...

Одмор има секој (незавсно од стаж) 4 платени недели во годината. На секој 10 години со ист работодавец ти следуваат и 3 месеци платен одмор накнадно на тие 4 недели. Со оглед на ниската невработеност овде има толку комбинации а и работодавци спремни за годовор да не е проблем да договориш се и сешто. Знам луѓе што работат 6 месеци а 6 месеци се слободни па шетаат (и да им ја чуваат работата - ДРЖАВНА РАБОТА Е). Знам и такви што работат по 3 дена во неделата. Има опции каде можеш да се договориш да имаш по 2-3 месеци слободни во годината (неплатен одмор) итн... За одмор до Хаваи, Бали, Тајланд, Фиџи, Вануату, Самоа, Нов Зеланд (скијање), Јапонија (скијање), Малезија итн ти се на дофат за некој 100-150е карта. Сакаш буџет, сакаш луксузно до тебе е и не е проблем... До европа редовно има летови за по 600-700е (повратна), до мкд е малку повише ама и тоа не проблем за овдешен стандард.
 
A

Antigona

Гостин
kano , друже , ти можеш и 100 пати да им кажуваш на нашиве али џабе брат - мислењево на нашиве дека оној кој заминал странство чисти клозети , работи во Мек Доналдс , се мачи по фабрики и на кој начин ги заработува парите - експерти се ---- нема да им го искорениш од глава.

Тоа ни е во крвта да се газиме еден со друг и вреѓаме , не дај боже да се разликуваш во размислувања ко повеќето наши - готов си , ке те направат гомно од човек. Штета што се мразиме ( македонците )едни со други.

Толку многу негативна енергија , љубомора , ма да можат очите ке си ги извадат меѓусебно.

Мене најмногу ми се допаѓа што ни остануваат пари за да прошеташ на 2- 3 дена слободни кога сакаш секој месец и да си резервираш каде сакаш во светот . Во таа прилика ке го искористам нашиот фалбаџиски македонски менталитет да се пофалам , си резервирав карта за 3 дена до Женева , досадно ми е , па да отидам на кафе до Швајцарија оти секако имам 4 дена слободни во Август па да си го пополнам распоредот. :cool:

 
Последно уредено од модератор:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Само напред, ти бар можеш за ич пари да шеташ :) а и ако кошта нешто ситно имаш да си платиш :icon_mrgr:... Базирана во UAE повеќе ја прошета Европа и светот него од Македонија така?
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
2
Бидејќи имаш интересна тема а понудените одговори немаат врска ќе ти одговорам тука па ти како сакаш:

1. Вработување на млади имаш колку ти душа сака. Сериозно за луѓето од моја генерација не знам човек што неможи да најди работа. Напротив доста од луѓето имале можности да пребираат и да се одлучат за да се вработат онаму каде сакаат. Така да младите не се болна категорија. Ако сметаш дека се објави некои статистики. Невработеност по возраст, локација, образование и тн. Ако се занимаваш со темава верувам дека имаш такви податоци.

2. Има еден голем исклучок од она што го напишав во број #1. A тоа се луѓе без соодветно образование.
Да расчистам неколку работи во однос на ова. Ѕидар сметам дека има образование, Дрвосечач исто, Фотограф исто. Накратко: Си го научиле занаетот и се способни за работа.
Од друга страна имаш луѓе со завршени факултети од доменот на КГФ. Каде имаш прекумерно производство на кадар (со сомнителен квалитет). И кои чекаат работа баш како во твоите примери.
Ова е категоријата која намногу има проблеми да се вработи. Сите профили во оваа категорија имаат мака да најдат работа (освен ако не се навистина добри или имаат врски).
Да не испадни дека не ги почитувам овие професии да си го кажам ставот во однос на нив. Потребни се ама во специфични услови, а ние имаме хиперпроизводство.

3. Уште една болна точка е невработеност на нешто постари лица. Оние кои останале без работа поради дешавките во последните години. Имаат застарени стручни познавања поради нивната работна позиција, а не се во топ физичка форма како 20-30 годишниците за да се преквалификуваат. Знам дека не е поврзано со твојата тема ама и тоа како е апликабилно.

4. Зборуваш дека децата во странство имаат менаџерско искуство на 20 години. Еве ти ја разликата. На 18 годишна возраст децата се „избркани“ од дома и треба да работат за да се прехранат.
Ако се способни да учат афтераурс или пак да добијат стипендија за да учат тогаш супер. Кај нас 90% од матурантите се запишува на факултет. Огрномен процент на факултетите од точка #2.
Овие се на терет на нивните родители и генерално ги влечат факултетите барем за некоја година плус, или ако завршат во нормално време се запишуваат на постдипломски и така нормална возраст за вработување станува 25 години. Ова е проблем на воспитувањето кое го имавме изминатите 20-30 години.

Да се завртам на другата страна. Пазар на труд:
1. Имаш еден куп солидно образовани деца кои веднаш се вработуваат. Арно ама имаш и многу ѓубре кое пребира во однос на вработување.
Бараат астрономски плати за нивниот квалитет, се вработуваат и се прават директори не сакајќи да работат и тн.
2. Од друга страна и работодавачите не паѓаат подолу. Особено ако се во можност да пребираат.
Ги цедат законските прописи до максимум, а некои и преоѓаат преку црвената линија.

И на крај краева имаш ситуација во која.
Имаш луѓе кои си ја наоѓаат нивната позиција во општеството и се задоволни од неа. Имаш луѓе кои се „угнетувани“ и бараат подобро утре.
Имаш луѓе кои не се соодветни за понудените работни позиции па си ја фаќаат чергата и наоѓаат нешто што е соодветно за нив и тн и тн.

Морав да пишувам проза поради понудените одговори особено во точка #14
- Дали има работни позиции за млади. Има али прашањето е какви.
- Неспремни за интервју. Има вистина во ова. Лично имам глумено психолог за да пратам неколкумина на интервју за работа.
- Нема работа без врски. Зависи за кои позиции. Проблемот е шо имаш луѓе кои мислат дека само така можат да се вработат и не се ни трудат да направат нешто повеќе.
- Има работа ама НЕ САКАШ да дознаеш. Се смеам, има многу позиции за кои некои поизолирани млади неможат да научат, а има пак други кои некои не сакаат ни да помислат да се вработат.
- Платите се ниски. Има вистина во ова, ама да бидиме реални па и стандардот за живот во мк е низок па се крпи. Е сега ова е комплексно прашање на кое мора да поработиме сите. Многу од работодавачите се експлоататори и треба да се преземи нешто на оваа тема.
- Образовниот систем во мк е ок за некои струки ама ужас за некои други. Ова прашање треба да се решава со соодветен фокус а не со генерализација. Мислам се може да се поправа ама нешто треба од корен да се смени а нешто треба само да се подобрува.

Е сега во Мк имаш и друи причини зошто некој би спакувал куфер освен можност за работа. И се вика Услови за живот.
Инфраструктура, Здравствена заштита, Екологија, Култура, ...
Според моите гледишта овие работи се поголем проблем. Барем за оние млади кои можат да ја движат економијата а не вработувања.
Има уште многу да се дискутира на темава ама засега ќе се задржам на овие точки.
Само да ти се заблагодарам за мислењето. Си се изнамачил.
Има многу што да се пишува на оваа тема, па затоа избрав „социјална исклученост„. Ова е социолошко истражување, за кое мислењето на младите многу ме интересира, иако тоа значи да ми плукаат то прашалникот, она што сум го кажала и напишала. Прашањата не се извадени од ракав, иако опциите ги адаптирав за наши услови. Социолошките науки познаваат повеќе методи и прашалникот е само еден од нив и не може да биде единствен. Сепак, многу сум задоволна од одзивот и на последното прашање каде што даваат свое мислење ми е поважно од сите претходни одговори.
Сепак, решена сум да направам добар труд кој ќе ужива секој да го прочита а не само 2-3 професори за диплома да ми дадат.[DOUBLEPOST=1469457982][/DOUBLEPOST]
Еве ме мене, во Германија, со тазе завршен факултет, си работиме у Бургер Кинг заедно со девојка ми којашто има просек 10.00 на правен факултет, како на додипломски, така и на постдипломски студии, безброј стипендии и меѓународни признанија.

Животов со оваа тешка работа во овој ланец на ресторани за брза храна, е далеку поубав од оној во вукојебината од којашто потекнуваме. Работиме, но и имаме минималец кој гарантира удобен и убав живот. Замислете, овдека Нутела и Кока Кола не се сметаат за луксуз. Вау! За жал, кон средината на септември се враќаме да продолжиме да работиме „интелектуални работи“, јас за 350 евра (мн јака плата топ нели кој ти ја дава), таа како приправник за 100. Тоа е, ни викаа дека требало да се учи да се успее во животот, никој не ти кажува дека треба да лепиш плакати и да му ја мислиш од мал како да избегаш.
РедСтарФан во ред е сето тоа, само не се обесхрабрувај.Со среќа.
 
Последно уредено:
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
kano , друже , ти можеш и 100 пати да им кажуваш на нашиве али џабе брат - мислењево на нашиве дека оној кој заминал странство чисти клозети , работи во Мек Доналдс , се мачи по фабрики и на кој начин ги заработува парите - експерти се ---- нема да им го искорениш од глава.

Тоа ни е во крвта да се газиме еден со друг и вреѓаме , не дај боже да се разликуваш во размислувања ко повеќето наши - готов си , ке те направат гомно од човек. Штета што се мразиме ( македонците )едни со други.

Толку многу негативна енергија , љубомора , ма да можат очите ке си ги извадат меѓусебно.


Мене најмногу ми се допаѓа што ни остануваат пари за да прошеташ на 2- 3 дена слободни кога сакаш секој месец и да си резервираш каде сакаш во светот . Во таа прилика ке го искористам нашиот фалбаџиски македонски менталитет да се пофалам , си резервирав карта за 3 дена до Женева , досадно ми е , па да отидам на кафе до Швајцарија оти секако имам 4 дена слободни во Август па да си го пополнам распоредот. :cool:

Бидејќи kano на мене ми објаснуваше, ако ова за мене се однесуваше баш напротив, лично имам пријатели низ повеќе локации во Западна Европа и подалеку, и тоа работат сосема солидни работи и зимаат надпорсечни плати. Така да не сум во никаква заблуда за кој што работи. Но исто точно е дека има и некои што работат и помалку платени и пофизички работи но исто така е сосема во ред. Работа си е работа и секој што може повеќе нека напредува. Но тоа воопшто не ми беше поентата.

За вториот дел се согласувам такви сме некако гледаме сопки да си поставуваме и од луѓе што се селеле што ми кажувале викаат повеќе помош ќе добиеш од некои други него ли од нашинци во странство. Има исклучоци фала богу и се надевам дека табиетото и начинот на размислување ќе ни се промени и место да си одмагаме ќе гледаме да си помагаме зошто не сме многу :)

Исто така имам бар десетина пријатели кои од Канади, Австралии, Зеланди и.т.н се вратија во Македонија. Не дека не им било во ред таму ама нели перцепцијата и желбите во животот кај секој не се исти. Ама работата ми е дека кај нас многу луѓе имаат перцепција дека на Запад тече млед и млеко и дека парите ќе си дојдат сами по себе. Или некои ќе дојдат тука и ќе ни продаваат ловечки приказни. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
За вториот дел се согласувам такви сме некако гледаме сопки да си поставуваме и од луѓе што се селеле што ми кажувале викаат повеќе помош ќе добиеш од некои други него ли од нашинци во странство.

Ама работата ми е дека кај нас многу луѓе имаат перцепција дека на Запад тече млед и млеко и дека парите ќе си дојдат сами по себе. Или некои ќе дојдат тука и ќе ни продаваат ловечки приказни. :)

Што подразбираш под помош? :toe: Смешно е ова што го пишуваш, само погледни низ годините и ќе видиш дека 90% од мак дијаспората е концентрирана во неколку центри (Њу Џерси, Детроит, Торонто, Малме, Берлин, Хамбург, Мелбурн, Сиднеј, Перт) што значи дека се поврзани и си помагаат. Да не соработуваат меѓусебно немаше да има такви заедници и зборам заедници во права смисла на зборот, каде што заедно граделе цркви, фудбалски клубови, социјални клубови, пензинерски друштва и домови, хуманитарни организации и што ти не... Овде има цели фабрики каде што македонски се збори и комотно можеш ако сакаш (не препорачувам) да живееш баш мак шема. Ова поготово на почеток и за оние кој не знаат толку англиски а им треба пари е и те како голема помош. Понатака ако те бива, ако си вреден и спремен да се адаптираш и научиш јазик сигурно ќе напредуваш и излезеш (доколку сакаш) од тој филм и направиш место за некој друг...

Најголем проблем што го имаат иселениците од балканот е што уствари или немаат работна навика или се уфилмани дека дипломите ќе работат за нив. Тука се цени сработеното и искуството а не врските и дипломите. Не викам дека и ова второто не е битно ама тоа може само да послужи како препорака да влезеш некаде, да почнеш, понатака се е до тебе.

Друга работа е таа вечна дилема дали да останеш или да печалиш.... Што побрзо донесеш одлука каква и да е ќе можеш и побрзо да продолжиш со живот. Ако си одлучил да печалиш концентрирај се на тоа и направи план со релани цели и гледај остварувај. Не штеди (бар не она традиционалното) него инвестирај, гледај како парите да работат за тебе, така побрзо се стига до целта.

Ако остануваш тогаш најди си адекватна шема и уживај. Смешно е да кажеш дека во град од 5, 10 или 20 мил нема живот, немало кафе шема и само се работело или дека животот бил бог знае колку тежок и ти поминувал во собраќај и штедење. Се има, финтава е што ти уствари сакаш а за разлика од МКД каде ретко доаѓаш во ситуација на вистински избор, тука изборот е стрикно твој, ти одлучуваш за се.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Што подразбираш под помош? :toe: Смешно е ова што го пишуваш, само погледни низ годините и ќе видиш дека 90% од мак дијаспората е концентрирана во неколку центри (Њу Џерси, Детроит, Торонто, Малме, Берлин, Хамбург, Мелбурн, Сиднеј, Перт) што значи дека се поврзани и си помагаат. Да не соработуваат меѓусебно немаше да има такви заедници и зборам заедници во права смисла на зборот, каде што заедно граделе цркви, фудбалски клубови, социјални клубови, пензинерски друштва и домови, хуманитарни организации и што ти не... Овде има цели фабрики каде што македонски се збори и комотно можеш ако сакаш (не препорачувам) да живееш баш мак шема. Ова поготово на почеток и за оние кој не знаат толку англиски а им треба пари е и те како голема помош. Понатака ако те бива, ако си вреден и спремен да се адаптираш и научиш јазик сигурно ќе напредуваш и излезеш (доколку сакаш) од тој филм и направиш место за некој друг...

Најголем проблем што го имаат иселениците од балканот е што уствари или немаат работна навика или се уфилмани дека дипломите ќе работат за нив. Тука се цени сработеното и искуството а не врските и дипломите. Не викам дека и ова второто не е битно ама тоа може само да послужи како препорака да влезеш некаде, да почнеш, понатака се е до тебе.

Друга работа е таа вечна дилема дали да останеш или да печалиш.... Што побрзо донесеш одлука каква и да е ќе можеш и побрзо да продолжиш со живот. Ако си одлучил да печалиш концентрирај се на тоа и направи план со релани цели и гледај остварувај. Не штеди (бар не она традиционалното) него инвестирај, гледај како парите да работат за тебе, така побрзо се стига до целта.

Ако остануваш тогаш најди си адекватна шема и уживај. Смешно е да кажеш дека во град од 5, 10 или 20 мил нема живот, немало кафе шема и само се работело или дека животот бил бог знае колку тежок и ти поминувал во собраќај и штедење. Се има, финтава е што ти уствари сакаш а за разлика од МКД каде ретко доаѓаш во ситуација на вистински избор, тука изборот е стрикно твој, ти одлучуваш за се.
Друже и се разбираме за многу работи и не се разбираме за некои :) Не знам не сум живеел во странство, дел од искуствата што ги пренесувам се од луѓе што ми се блиски а отшле во странство. Значи океј нормално не може да се генерализира, ама ми рекле пред да одиме на Запад нашите таму ни рекоа за сместување ќе ви се најдеме да најдете полесно, за работа за некој од фамилијта ќе ви помогнеме и на крај кога отишле овие цело време биле нешто зафатени а им помогнале луѓе емигранти кои што не се од МК. Немој да ме сфатиш погрешно не викам дека ислениците се такви а тукашниве се поинакви. Муабетов ми беше повеќе на она што го пиша Antigona дека навистина некогаш сме си проклет народ сами на себе, за разлика од други народи кои повеќе се држат. Дај боже да грешам или ако е така, дај боже тоа побрзо да се промени.

Во однос на живото во странство, многу работи се јасни, 70 посто одат за подобар живот (барем финансики) остантаиот дел одат од ред други причини. И нормално секој има право и никој не осудувам поради тоа. Не знам можеби и јас некогаш би се решил на истото. Јасно е дека во поголемиот дел од тие држави, трудот повеќе се цени, можностите за заработка за поголеми, прванат држава функиоцнира поефективно, не се залажувам за тоа и јасно ми е се.
Но една работа не смее да се заборави, перцепцијата за добар живот или за кој што сака во живото е многу различна. Да бидеме реални не се врти за секого се во парите.
Некој сака да е поблиску до фамилијата, пријателите. Некој сака да си живее каде што си се осеча дома. Некој си го сака Македонскиот шмек, на забава, веселба, начин на живеење и неколку евра повеќе и некоја сигурност повеќе не му прават разлика.
Затоа оваа полемика е вечна и никој не е во право. Сфаќањето за тоа дали е подобро да се живее во странство или дома е премногу субјективна работа и зависи од перцепцијата на поеднецот што е за него подобар живот. Се си има прендости и мани.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
@ShRiNk Тоа се индивиални искуства. Да емигрираш е голем чекор. Не е играчка и треба пред се ти сам да си спремен, и тоа добро спремен поготово ако идеш во скапа средина каде што се што си заштедил може да изгубиш за неколку месеци. На помош од страна треба да гледаш како бонус,како ете нешто што ако упали, упали ако не сам треба да можеш да го сносиш товарот а не да се надеваш на помош од други. За жал сеуште има доста луѓе што ете ќе го направат тој прв чекор и ќе добијат виза и мислат дека тука завршила приказната. Борбата допрво почнува а во денешно време со интернет можеш многу спремен да отидеш и да си неколку чекори понапред ама ретко кој го прави тоа.

Како народ не мислам дека сме толку лоши. Има многу побетер од нас. Сепак треба да сме реални и да си признаеме и дека сме далеку од оние напредни народи кон кој стермиме и мислиме дека сме слични или на некое исто ниво. Реално нас поранешниот системот (социјазмот) не чипирал поразлично од оние кон кој целиме и со кој сакаме да се споредуваме денес. Таа генерација што работела/живеела/се сеќава на тоа време и како било мора да помине пред да може да се види некој поголем напредок. За жал тоа е неминовно. Дијаспората не е многу поразлична, рачунај тие од таму дошле и така се однесувале. Се вработувале секогаш со цел да заработат да се вратат или да си купат куќа а кога имале дури и вишок пари повторно инвестирале во недвижнина зашто друго ниту разбирале ниту сакале да ризикуваа, тоа им било најсигурно. Таа генерација е што денес треба да ти помогне и прашање е (освен смештај) колку они реално и можат да ти излезат во пресрет за нешто повеќе. Од друга страна рандом турчин дојден во исто време, работи дур не собере пари за некоја скапана приколка и отвара кебаб шоп ако треба и на ќош на некоја бензинска пумпа ама го прави тој чекор зашто он сака да работи за себе. Ни кола, ни куќа, ни праќа пари назад него се фокусира на бизнис. Кога ќе му тргне отвара уште една локација и ја разработува па после мисли на куќа и се друго. Нормално денес дека некој таков може покрај смештај и да те запосли итн... Да не збориме како функционираат евреите, грците, италјанците или некој други заедници кој се буквално 1000 години пред нас во секое поле, затоа и те прашав што очекуваш под помош. Колку е тоа реално...

Полека но сигурно има промени бар она што гледам новите генерации се повеќе се насочуваат кон бизнис или бар не им смета да си работат за себе ако ништо друго. Интернет ерата отвори многу врати плус мизерната економија во МКД ги менува ставовите на лугето таму па да се надеваме дека тие што ќе доаѓаат ќе бидат ете поотворени и менталитетот полека ќе се менува.

Окулу живот во странство или МК се слагаме, тоа треба секој за себе да си одлучи. Двете имаат разни предности и недостатоци. Доволно е она што го напиша во последниот пост, некој работи што ги имаш во МК во странство ќе ги немаш и ако тоа ти треба тогаш подобро седи си дома. Финансискиот дел убаво го објасни @RedStarFan и со минималец од бургер кинг се живее подобро надвор не пак со нешто повеќе. Она што мене ми се допаѓа е што во последно време светот се глобализира на големо така да дистанците се смалуваат па може ние надвор што сме почесто да идеме а вие во МКД да се ориентирате полека кон интернет бизниси и заработка и повеќе да заработувате.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
За вториот дел се согласувам такви сме некако гледаме сопки да си поставуваме и од луѓе што се селеле што ми кажувале викаат повеќе помош ќе добиеш од некои други него ли од нашинци во странство. Има исклучоци фала богу и се надевам дека табиетото и начинот на размислување ќе ни се промени и место да си одмагаме ќе гледаме да си помагаме зошто не сме многу :)

:)
без погрешно да ме разбериш, ама ова е една од најголемите лаги и глупости што сум ја слушам и почесто ја читам на форумов. Се кладам по живот дека 80 % од нашите иселеници, ако не повеќе ама првите работни места ги имаат преку наши луге, после тоа кај како, а голем дел и цел живот се шлепаат едни со други, има луѓе не знаат ни како изгледа да се бара работа, сите работи им се на исти начин, некој наш им завршил работа.
Лично сум бил во компанија каде што 50 % од вработените беа Македонци, а знаеш зошто ? Втор човек во компанијата беше Македонец.
Жалосната страна е што многу такви јадат гомна, "бегај од нашите, тие вака, тие така" а да ги видиш еден неМакедонец не познаваат или немаат за пријател.
Мене не ми едно јасно, зарем некој со сиот ум верува во прикаски дека некој азиец, араб и слично ке ви помогне ?
 
A

Antigona

Гостин
Само напред, ти бар можеш за ич пари да шеташ :) а и ако кошта нешто ситно имаш да си платиш :icon_mrgr:... Базирана во UAE повеќе ја прошета Европа и светот него од Македонија така?

Да друже , секоја авионска карта ја плаќам 10 % за скоро било која авио компанија само да не е low cost. Плус имаме по 10 buddy tickets да регистрираме 10 луѓе кои ќе можат да патуваат во текот на една година каде сакаат и колку пати сакаат, а да платат само 10 % од цената на авио билетот. Регистрирав 3 другари и нивните женски за да патуваат каде сакаат бидејки ми падна жал знаејки за колкава плата работат во Македонија а знам дека секогаш биле фер кон мене кога и да дојдам во Мк.:)

Што се однесува за моето шетање низ Мк - слабо , земајки го фактот што сум од Источна Мк и родниниве ми се во тој дел , најмногу Струмица од на татко ми страна , западниот дел слабо идам , нема некоја причина за да ме влечи натаму.


Веќе имам спомнато дека главна причина што сум иселена од Македонија скоро 10 години е македонскиот менталитет . Значи за ништо друго не се жалам , ма ако треба со 100 евра плата да се живее таму , само народот да биде ко шо треба. ( сигурно имаш приметено и самколку се среќни и секогаш polite луѓето во Тајланд , а поголем дел сиромашно живеат и пак нема никаква омраза ко што е случај со нашиве )
 
Последно уредено од модератор:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Да друже , секоја авионска карта ја плаќам 10 % за било која авио компанија само да не е low cost. Плус имаме по 10 buddy tickets да регистрираме 10 луѓе кои ќе можат да патуваат во текот на една година каде сакаат и колку пати сакаат, а да платат само 10 % од цената на авио билетот. Регистрирав 3 другари и нивните женски за да патуваат каде сакаат бидејки ми падна жал знаејки за колкава плата работат во Македонија а знам дека секогаш биле фер кон мене кога и да дојдам во Мк.:)

Што се однесува за моето шетање низ Мк - слабо , земајки го фактот што сум од Источна Мк и родниниве ми се во тој дел , најмногу Струмица од на татко ми страна , западниот дел слабо идам , нема некоја причина за да ме влечи натаму.


Веќе имам спомнато дека главна причина што сум иселена од Македонија скоро 10 години е македонскиот менталитет . Значи за ништо друго не се жалам , ма ако треба со 100 евра плата да се живее таму , само народот да биде ко шо треба. ( сигурно имаш приметено и самколку се среќни и секогаш polite луѓето во Тајланд , а поголем дел сиромашно живеат и пак нема никаква омраза ко што е случај со нашиве )

10? Браво... Во Qantas сега е стрикно најблиска фамилија или ако не си мажена/женет life partner + родители. Претпоставувам иста шема 10% + аеродромски трошоци и карта зимаш ако има место имаше некаква листа на чекање каде треба да се логираш.... Можеш да земеш карта од било кој legacy carrier или само од тие со кој соработувате?

МК ќе ја шеташ во пензија :pos: сега скитај низ светот... Chase the sun или у твој случај snow...

Во тајланд не се толку сиромашно ко што мислиш, просечна плата им е далеку поголема од МК. Учителка во Бангкок зима скоро 900 долари (32 000 бат)... Сепак, да менталитетот е друг, не за џабе го викаат LOS - land of smiles...
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Таман рашетај се уште некоја година па деца ќе раѓаш на свети никад и ќе си ја лупаш главата во втората половина од животот
 
A

Antigona

Гостин
10? Браво... Во Qantas сега е стрикно најблиска фамилија или ако не си мажена/женет life partner + родители. Претпоставувам иста шема 10% + аеродромски трошоци и карта зимаш ако има место имаше некаква листа на чекање каде треба да се логираш.... Можеш да земеш карта од било кој legacy carrier или само од тие со кој соработувате?

МК ќе ја шеташ во пензија :pos: сега скитај низ светот... Chase the sun или у твој случај snow...

Во тајланд не се толку сиромашно ко што мислиш, просечна плата им е далеку поголема од МК. Учителка во Бангкок зима скоро 900 долари (32 000 бат)... Сепак, да менталитетот е друг, не за џабе го викаат LOS - land of smiles...
Скоро од било која компанија. Тоа за најблиска фамилија е башка неограничено колку сакаат . Туу штета немам дечко да го "частев" билети ( и не само билети туку попусти и во хотели, спа центри , ресторани по светот )нека шета по светот Америка, Канада ,Австралија , пуу јаз'k .

Тајланд го спомнав, прв ми падна на ум генерално во споредба со другите земји што не значи дека јапонците , филипинците и непалците се лоши , ехееее исто така љубезен , гостопримлив народ , знае што е и како да покаже респект.


А за пензија како што минува брзо времето остарев хахахаххаха има време , ќе ја прошетам и Македонија еден ден, здравје до тогаш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom