Едно дете-предност или недостаток?

Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Da si edinec e mnogu potesko otkolku da imas nekoj.. kazuvam od licno iskustvo. Nemam ni brat ni sestra i cel zivot morav sam da si naogam zanimacija koga ke dojdam od skolo ili od gradinka. Site se na rabota ti sedis doma ko nekoj ajvan i nemas sto da pravis od dosada. Aj toa manje vise bitno, no koga si postar najloso e sto nemas nekoj po blizok i custvuvas nekoja praznina vo sebe. Sto se odnesuva do finansiskata sostojba mislam deka ako se saka moze da se ima i dve deca. Inace cel zivot sum imal sve sto ke posakam i nisto ne sum delel, no sekogas roditelite znaele da najdat nacin da ne me razmazat.
 

CraZy`g|rL

The Little Princess
Член од
10 август 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
i jas sum edna na mama i na tato :P ama mislam deka poveke go zemam to kako prednost otkolku kako nedostatok...kako edna sekogash mozam da dobijam vnimanie od roditelite i nema karanje za sekakvi gluposti (oti toj/taa da ima neshto a jas ne) ...nedostatok e sho nekogash mozi se osekam malce osamena, ama pa zato postojat drugari i drugarki, mal broj se vistinski ama sepak gi ima ;)
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
city напиша:
Што мислите,само едно дете во семејството е предност или недостаток, затоа што знаеме од една страна каква е финансиската состојба за повеќе деца ,а пак од друга страна се зборува дека најчесто едно дете во семејството значи дека тоа ќе биде разгалено, себично, скржаво итн....па кој е вашиот избор и вашето мислење.
Ne samo finansiskata sostojba e bitna. Treba decata da se ischuvaat i vospitaat. ne znam kolku imash predstava kako izgleda da chuvash mali deca?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Недостаток дефинитивно.
Јас сум сама и знам колку е глупо да немаш ни брат ни сестра...
Сите што имаат брат или сестра, само ми се жалат- леле се искарав, се истепав со брат ми...
А јас па се би дала да имам и да ги почувствувам тие моменти...плус целата куќа е обично повесела кога има повеќе луѓе.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
16
Поени од реакции
1
hogar_oh напиша:
Никогаш не сум почувствувал потреба од брат или сестра. За се што ми требало тука ми биле родителите и другарите. Уште како мал кога ќе ме прашаа родителите “сакаш братче или сестриче“ јас категорично одговарав НЕ! Ама затоа пак си имав куче, како братче ми беше
:poss::poss::poss:

Да си жив и здрав и мојот син исто така реагира на муабетите дали сака братче или сестриче, секогаш дава ист одговор од својата втора година дека сака мачка и куче :baeh:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Romana напиша:
Да си жив и здрав и мојот син исто така реагира на муабетите дали сака братче или сестриче, секогаш дава ист одговор од својата втора година дека сака мачка и куче :baeh:
И шо одлучи?Да му купеш куче или да му родиш братче или сестра?Баш ме интересира:smir:
Мојот син кога беше 2 годинки бевме во зоолошка и запна да си го однесеме слонот дома:nesum:Е ај сеа де...Ама со долго убедување се откажа;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Jas iskreno im zaviduvam na onie sto se edinci ili edinci.Ne moraat da trpat razni liglinja i placki kako mojata davez pomala sestra.
No i pocnuvam da veruvam deka da bides edno dete e mal nedostatok vo ponatamosniot zivot.
Site razvedeni luge sto gi poznavam se edinci ili edinki.Toa po malku me nabeduva deka ziveenjeto kako edno dete vo familijata go namaluva razbiranjeto megu dvajca i odredenata tocka na kompromis.
:toe:
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Не знам што ќе беше сега со мене да не беше сестра ми.Вечно ќе им благодарам на моите што ми овозможиле да уживам во љубовта што само твоја крв може да ти ја пружи.Ни другари,ни братучеди...Ова останува.И никако не мислам дека е предност дете да расте само.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
JeEnU GiRl напиша:
Jas iskreno im zaviduvam na onie sto se edinci ili edinci.Ne moraat da trpat razni liglinja i placki kako mojata davez pomala sestra.
No i pocnuvam da veruvam deka da bides edno dete e mal nedostatok vo ponatamosniot zivot.
Site razvedeni luge sto gi poznavam se edinci ili edinki.Toa po malku me nabeduva deka ziveenjeto kako edno dete vo familijata go namaluva razbiranjeto megu dvajca i odredenata tocka na kompromis.
:toe:
На кој начин го намалува разбирањето меѓу двајца?Демек единците живеат асоцијално,немаат другари или други роднини со кои се многу блиски?Мене на пример,супер ми е што сум единка,но во ниеден момент од мојот живот не сум се довела во ситуација на „недоразбирање“ со некој само заради тоа што сум сама.Која баналност.

А тоа дали некој прави компромиси или е тврдоглав,зависи од карактерот,а не од присуството (отсуството) на брат или сестра.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
0
Јас мислам дека две деца е подобро затоа што кога детето нема брат или сестра сето внимание родителите му го даваат на него,детето секогаш ке добива што сака за разлика кога има две деца кога прво едното ке добие па после другото.Исто така детето когај ке порасне ке мисли дека само на него треба да се обрнува внимание а не и на другите(познавам такви луѓе).
Јас мислам дека не е подобро детето да биде само
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
edno dete e nedostatok, bidejki ke bide razmazeno na mama i tato, ke bara se, pa na kraj ke nema so kogo da se skara doma ako nema brat ili sestra, dosadno ke mu e, itn, sepak mislam, deka potrebni se poveke od 2 deca
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
city напиша:
Што мислите,само едно дете во семејството е предност или недостаток, затоа што знаеме од една страна каква е финансиската состојба за повеќе деца ,а пак од друга страна се зборува дека најчесто едно дете во семејството значи дека тоа ќе биде разгалено, себично, скржаво итн....па кој е вашиот избор и вашето мислење.

за мене некако е предност поради повеке причини (да не ги набројувам,но не за наслетство или такви глупости)
јас сум единица и не сум многу разлигавена значи во граница на нормала се зависи од воспитувањето на родителите
Никогаш не сум била себична и лубоморна а најмалку скржава.Како мала секогаш им попуштав на братучедите, никој не ме смета за шмизла .... инт итн
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Мое мислење е едно ко ниедно :toe: барем две:my21:, а најдобро е да се направат над три:my33: :eek:jea:
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Mislam da se bide edinec e prednost,bas bi sakala da bidam sama.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom