Едно дете-предност или недостаток?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Што мислите,само едно дете во семејството е предност или недостаток, затоа што знаеме од една страна каква е финансиската состојба за повеќе деца ,а пак од друга страна се зборува дека најчесто едно дете во семејството значи дека тоа ќе биде разгалено, себично, скржаво итн....па кој е вашиот избор и вашето мислење.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Тргнувам од себеси прво. Едно дете на мама и тато :)
Искрено мислам дека пред се зависи како родителите ќе го воспитуваат тоа дете, без разлика дали расте во средина со брат/сестра или само тоа не менува многу.
Јас лично никогаш не сум ја почувствувла љубовта спрема брат/сестра а и не сум размислувала на таа тема многу. Супер ми е да сум сама. Знам дека ако имало некој друг ќе имало и караници и свашта.
Како мала бев скржава да, себична и разгалена никогаш не сум била, моите родители не дозволиле да станам таква. Се дружев со деца на моја возраст ама едно знам, секогаш сакав да бидам во центар на вниманието. За разлика од тогаш сега е сосема поинаку.
За детето можеби не е добро да расте само, ама во периодот кога сеуште е мало не го забележува тоа.
Сега искрено понекогаш ми фали човек на кој ќе можам да му кажам се и нема да ме изневери ( претпоставувам тоа би се очекувало од брат/сестра ), а вистинските другари се ретки, па и неможеш баш на нив да се потпираш.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Jas sum si ednicka i ne bi mozela da go smetam ni za prednost ni za nedostatok, sepak i da si edno dete i da ste poveke si ima svoi prednosti i nedostatoci nikogas ne moze da bide sovrseno neli?
no sepak ke kazam deka i pokraj toa sto moite ziveat samo za mene i se sto imaat e samo moe, ima momenti koga navistina posakuvam da si imav brat ili sestra ne e bitno. So koi bi go spodelila seto toa! najiskreno
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
".....Bez'te, curice, s glavne ulice
kada prodje sin jedinac stikla kleca
sitne su vam udice, korzom plovi stuka
sto se retko peca......."
-БАЛАШЕВИЌ:poss:


И јас сум единец и никогаш никогаш ни во еден момент не сум посакал да имам брат или сестра. То сепак зависит од чоекот. А поготово сега не сакам. Да бе да требит да се делит имотот. Вака све за мене ојт:zlo:хехе

 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Мислам дека е недостаток не дека ке биди разгалено туку ке биди

осамено,ко ке се замислите на дружењето со вашите брат и сестра

(тие шо ги имат), ко ке помислиш ако си сам нема со кој да ги водиш

тие муабети итн........ И да не го должиме многу:) дефинитивно е

недостаток според мене
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
И јас сум си единец, и тоа има предности и мани, ама на крајот, јас сум сам во животот. Брат или сестра да имав, ке ми се најдеше во животот. Овака-сам. Ке кажете може да се испокараш со сестра или брат, и пак немаш никој, ама не е така. Спротивниот пример ми е во семејството. Во најтешките мигови татко ми и чичко ми (брат му) секогаш први трчале да си помогнат.
Инаку, предноста е што сум добил се што сум посакал, но не на лигав начин, туку се во свое време.
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
Никогаш не сум почувствувал потреба од брат или сестра. За се што ми требало тука ми биле родителите и другарите. Уште како мал кога ќе ме прашаа родителите “сакаш братче или сестриче“ јас категорично одговарав НЕ! Ама затоа пак си имав куче, како братче ми беше
:poss::poss::poss:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Може да биде предност во финанскиска смисла(доколку постојат такви проблеми),а недостаток е тоа што полесно се расте у друштво
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Мислам дека е предност. И за финансиската состојба, и за неговото воспитување и неговите чувства.

Негативно е само поради то шо , можно е поеднипати да се осеќа осамено.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Spored mene definitivno e nedostatok. Decata se najgolemoto bogatstvo. Gledam jas sega koga sum vozrasna, vo momentite koga mi bilo najteshko da nemav brat kje poludev. Zhivotot ne mozham da go zamislam bez brat mi. Roditelite imaat druga uloga, brakjata i sestrite- druga. Ne bi sakala da ja ostavam sama kjerka mi. Koj shto saka neka zbori, edincite se posebna grupa na lugje i poradi unikatni direktni iskustva so edinci - ne mi se dopadgja "prilozhenoto" .:nenene:
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
Iris напиша:
edincite se posebna grupa na lugje i poradi unikatni direktni iskustva so edinci - ne mi se dopadgja "prilozhenoto" .:nenene:
не ме имаш мене запознаено:poss:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Iris напиша:
Spored mene definitivno e nedostatok. Decata se najgolemoto bogatstvo. Gledam jas sega koga sum vozrasna, vo momentite koga mi bilo najteshko da nemav brat kje poludev. Zhivotot ne mozham da go zamislam bez brat mi. Roditelite imaat druga uloga, brakjata i sestrite- druga. Ne bi sakala da ja ostavam sama kjerka mi. Koj shto saka neka zbori, edincite se posebna grupa na lugje i poradi unikatni direktni iskustva so edinci - ne mi se dopadgja "prilozhenoto" .:nenene:
Во многу случаи и така може и да биде ама сепак постојат и многу единци кои според начинот на однесување и размуислување ама воопшто не наликуваат на класични единци.
Јас Лично сум единец, бидејќи моите нејќе да ми направат ниту братче ниту сестриче морав да си создавам послилни другарски врски кои квази ја пополнуваа оваа дупка.
Ама сепак сметам дека во никој случај не е предност само едно дете да се има.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Неможам да кажам дали е предност или недостаток,имам брат и среќна сум поради тоа,имам со кого да разговарам кога ми е тешко кога сум среќна,имам на кој да му се истурам без да ми префрли после за тоа,кој да реметам...едноставно кога некој на кој што можам секогаш да се потпрам без да бидам изневерена!
Никогаш таа љубов неможе да се спореди со таа другарската!
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Dali e prednost ili ne e veke individualno bi rekla,zavisi od licnosta, nie sme 3 deca i iskreno ne bi mozela da si go zamislam zivotot bez brat mi i sestra mi,bi mi bil prazen i neispolnet.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
hogar_oh напиша:
Никогаш не сум почувствувал потреба од брат или сестра. За се што ми требало тука ми биле родителите и другарите. Уште како мал кога ќе ме прашаа родителите “сакаш братче или сестриче“ јас категорично одговарав НЕ! Ама затоа пак си имав куче, како братче ми беше
:poss::poss::poss:
Da ne go pishuvam i moeto kaj shto si me citiral, so ova dokazhuvash deka si vo taa posebna grupa. Shto bi ti smetalo da imash brat ili sestra?
Drugari za drugari, NIKOGASH nema da ti se najdat kako brat/sestra.
Ti kazhuvam od lichno iskustvo. Imam mnogu prijateli, no koga gi pominuvav najteshkite momenti vo mojot zhivot - se znae " koj kje si skrati od lebot- za da ti dade na tebe".

Sepak sekoj so svoite razmisluvanja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom