Едно дете-предност или недостаток?

Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
Iris напиша:
Da ne go pishuvam i moeto kaj shto si me citiral, so ova dokazhuvash deka si vo taa posebna grupa. Shto bi ti smetalo da imash brat ili sestra?
Drugari za drugari, NIKOGASH nema da ti se najdat kako brat/sestra.
Ti kazhuvam od lichno iskustvo. Imam mnogu prijateli, no koga gi pominuvav najteshkite momenti vo mojot zhivot - se znae " koj kje si skrati od lebot- za da ti dade na tebe".

Sepak sekoj so svoite razmisluvanja.
Е а таман си реков ќе легнам да спијам а ти ме испровоцира (се зафркавам).
Прво не знам како е да имаш брат или сестра, па зато реков дека никогаш не ми недостигале. Можда да сум ги имал ќе ми било поубо,то не можам да знам, иако не вервам дека би ми било поубо отколку шо ми е сега. Плус предност не морам да се стегам стално за брат ми или сестра ми :poss:
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
hogar_oh напиша:
Е а таман си реков ќе легнам да спијам а ти ме испровоцира (се зафркавам).
Прво не знам како е да имаш брат или сестра, па зато реков дека никогаш не ми недостигале. Можда да сум ги имал ќе ми било поубо,то не можам да знам, иако не вервам дека би ми било поубо отколку шо ми е сега. Плус предност не морам да се стегам стално за брат ми или сестра ми :poss:
Bravo za tebe - ne znam shto da ti kazham...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Bi rekla deka e nedostatok koj mozi ne se primetuva koga se roditeite zivi ama posle vo vozrasen zivot da nemas bate ili cece da si spodeliash radost ili taga , i da nemat svojte deca bracedi za igranje mislam deka e golem nedostok. Nemozam i nejkam da go zamislam zivotot bez moite dve sestri ...
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
ragazza напиша:
Bi rekla deka e nedostatok koj mozi ne se primetuva koga se roditeite zivi ama posle vo vozrasen zivot da nemas bate ili cece da si spodeliash radost ili taga , i da nemat svojte deca bracedi za igranje mislam deka e golem nedostok. Nemozam i nejkam da go zamislam zivotot bez moite dve sestri ...
Недостаток дефинитивно. Себично е да се има едно дете. Према тоа едно дете е многу себично. МИНИМУМ 2. Иако јас и ти ќе имаме 3, да даде господ...
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Ima luge koi od opravdani prinicini ostanuvaat na edno dete,sepak mene ne mi se dopaga...greota e za deteto da raste samo,da ne nauci da deli i da se druzi uste od mali noze.
Toa e indivudualen izbor,ja sepak bi odela na povise od 2:wub:
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Глупаво е да имате само едно дете, замислете кога ќе порасне да си нема своја најблиска рода.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Старите викаат, брат брата не рани, ама тешко тој што го нема.
Не се децата криви што немаат брат или сестра, туку родителите.
А од мислењата околу делба на имоти и финансии ми се гади.:pishtoldz
Секоја чест на чесните исклучоци (Струмикс) кои иако никогаш немале, посакуваат брат или сестра.
hogar_oh напиша:
Прво не знам како е да имаш брат или сестра, па зато реков дека никогаш не ми недостигале. Можда да сум ги имал ќе ми било поубо,то не можам да знам, иако не вервам дека би ми било поубо отколку шо ми е сега. Плус предност не морам да се стегам стално за брат ми или сестра ми :poss:
Изнаживеј се сам, на овој свет, со целиот имот и пари од твоите...
Не ли ти се случило за било каква добра лили лоша случена работа да посакаш брат/сестра?
 
Член од
19 јуни 2006
Мислења
152
Поени од реакции
1
obicno(ne vikam site) edinicite se najrazmazeni stvorenja... zemi go Bojan 13-ja za primer:nerv:
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
hogar_oh напиша:
Прво не знам како е да имаш брат или сестра, па зато реков дека никогаш не ми недостигале. Можда да сум ги имал ќе ми било поубо,то не можам да знам, иако не вервам дека би ми било поубо отколку шо ми е сега. Плус предност не морам да се стегам стално за брат ми или сестра ми :poss:
Во кој смисол мислиш да се стегаш со ????/
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
Буковец напиша:
Изнаживеј се сам, на овој свет, со целиот имот и пари од твоите...
Не ли ти се случило за било каква добра лили лоша случена работа да посакаш брат/сестра?
Сто пати ви реков дека не сум посакал. За секој проблем тука ми биле родителите, а посебно мајка ми. И пак шо се трудам да ви објаснам, бркајте работа:pishtoldz

А за то шо го рече ragazza, мислам дека, za vo vozrasen zivot, tuka ti e partnerot koj si go izbral, toj ke ti e najbliska familija, so nego ke delis i radost i taga i uspesi i padovi.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
hogar_oh напиша:
Сто пати ви реков дека не сум посакал. За секој проблем тука ми биле родителите, а посебно мајка ми. И пак шо се трудам да ви објаснам, бркајте работа:pishtoldz

А за то шо го рече ragazza, мислам дека, za vo vozrasen zivot, tuka ti e partnerot koj si go izbral, toj ke ti e najbliska familija, so nego ke delis i radost i taga i uspesi i padovi.
Абе едно е брат или сестра а друго е барчен другар.
Замисли ти немаш ништо се ожениш и кога ќе поченш да одиш на гости кај на женати сестра, брат на роденден на нивни деца матурски и триста забанции тебе ќе ти бидат мили и тие ама друго е да си имаш рода по крв
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
eeeeeeeee
i ja sum sam cel zivot.site moi drugari imaat brat ili sestra......
stvarno ne znam kako e da gi imas ama sekogas sum sakal da imam brat mada strav me faka koga go slusam drugar mi kako se zali deka pomaliot brat mu ja zemal kolata :) ................
kako i da e....sum se nasol vo momenti koga stvarno sum sakal da imam nekoj .....
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
jas sum sama,neam brat sestra i ne zalam radi toa...licno bi sakala edno dete zosto mnogu polesno e da se raspravas so edno dete i da go vospitas kako sto treba,ama gledano od stranata na deteto mislam deka povekje odgovara da ima brat ili sestra bidejki dodeka jas kje bidam pokraj nego da receme deka kje ima nekoj blizok na koj kje moze da mu kaze se,od koj kje dobiva najiskreni soveti i slicno,ama koga kje me nema nieden drugar/ka nema da moze da mu bide blizok kako brat ili sestra...
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Jas sum isto edinica i ne sum ni sebi4na, ni skrzava, ni razgalena... Ne znam zasto imate predrasudi prema edincite. :toe: Sea ako sum bila edinica odma mi se lepat etiketi "aaa ti mora da si razmazena", "edinica na mama i tato" , ect, i toa od lugje koi pred da doznaat deka sum edinica nikad ne ni pomislile deka sum razgalena i sl.
Ili pa koa kje doznaat deka sum edinica, odma vikaat neso u stil: "lele pa ti si bas fina, i4 ne se primetuva deka si edinica".. WTF :pishtoldz Ako si edinec mora li da ne si fin i da si razmazen ????? :lud: Koja e taa logika ? :lud: Sea Bojan 13 ako bil edinec, odma site sme pederi (bez navreda) i razgaleni de4inja na mama i tato... Aj sea strelajte ne ako sme edinci. Boze moj :star: Pa ne sme nie krivi sto nasite nejkele ili ne mozele da imaat uste deca.

Ina4e, sea za sea dobro mi e sto sum edinica. Ne znam kako e 4ustvoto da se ima brat ili sestra, i zatoa i nikad ne mi nedostigalo. Imam drugari i bratu4edi za da gi remetam, drugarki i bratu4etki za da si pravam sestrinski muabeti :) ....
Megjutoa, da se bide edinec ima i nedostatoci: roditelite koga-togas kje si odat na onoj svet, i togas kje ostanes sam na svetov, i decata nema da ti imaat 1 bratu4edi od tvoja strana :)
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Јас барем немам предрасуди спрема единците...ама тоа со размазувањето и сите карактеристики што ги наброи, доаѓаат спонтано. Не треба да се генерализира, меѓутоа во глобала е така...пак ќе кажам, можеби ненамерно, ама тоа е.
Само го повторувам мојот став дека поубаво е да се има брат/ќа или сестра/три
 

Kajgana Shop

На врв Bottom