Драг иден јас/Драга идна јас...

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Драг мој Скај

Повеќе троши го времето со позитивни луѓе,помагај повеќе на оние луѓе на кои им треба најмногу твојата помош. За некој ден да се запишеш на танцуње и да, да си фатиш девојка ајт поздрав и следниот пат кога ќе отвориш да знаеш да танцуваш,и да имаш девојка! Бидејќи ти тоа го заслужуваш!
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Ако љубиш пак браос. Значи не сум ја сјебала работата до крај, Ако си вон Македонија, ни под точка разно немој да се враќаш назад. Сети се шо се не направивме за да извлечеме жива глава од ќенефов.
Се надевам дека сега мислиш со главата пред да си го пуштиш јазикот у погон. Научи се кафе да вариш. Ја сум сега у long distance relationship пошто мојот дечко живее у иднината али се надевам дека веќе сте си се нашле фино лепо и негде пичите, према некоја планина на чај со рум и тегнење пред камин. Научи кола да возиш доста паничиш зад волан, сите гуски положија.
Посмирено, порелаксирано и помудро носи одлуки. Јас го поправив патентот на устата, само ако го расипеш пак. Запамти, повеќе ке знаеш ако воопшто не прашуваш. Ајт чао, отидов да те создавам подобра.
--- надополнето: Nov 13, 2013 3:04 AM ---
Ако љубиш пак браос. Значи не сум ја сјебала работата до крај, Ако си вон Македонија, ни под точка разно немој да се враќаш назад. Сети се шо се не направивме за да извлечеме жива глава од ќенефов.
Се надевам дека сега мислиш со главата пред да си го пуштиш јазикот у погон. Научи се кафе да вариш. Ја сум сега у long distance relationship пошто мојот дечко живее у иднината али се надевам дека веќе сте си се нашле фино лепо и негде пичите, према некоја планина на чај со рум и тегнење пред камин. Научи кола да возиш доста паничиш зад волан, сите гуски положија.
Посмирено, порелаксирано и помудро носи одлуки. Јас го поправив патентот на устата, само ако го расипеш пак. Запамти, повеќе ке знаеш ако воопшто не прашуваш. Ајт чао, отидов да те создавам подобра.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Здраво иден јас :)

Од сегашна гледна точка, би ти кажал дека ќе бидам задоволен ако сеуште си останал на својот тврд став, дека никогаш нема да си го продадеш газот и да и служиш на некоја политичка опција.
Знам дека никогаш не сакаше да ја напуштиш државава, но и да си избегал по подобар живот веројатно ќе те сфатам.
Ако после 10 години стигнам да го прочитам постов, се надевам дека веќе ќе имаш неколку остварени прошетки зад тебе.
Мој совет е да си посветиш повеќе време на себеси, и конечно да си подариш нешто на самиот себе.
Не зборам за некои прошетки со авион до Париз, Лондон, Барселона, Рим итн, веројатно ни тогаш ќе немаш средства за такви ексурзии, доволно е да ја прошеташ цела Македонија. Како знаеш и умееш, дали со воз, дали со точак, дали со кола, па дури и да го оствариш она што ми сега ми звучи навидум невозможно, да ја поминеш Македонија планинарски :icon_mrgr:
Дефинитивно ќе се разочарам од тебе ако уште не си положил за кола. Време ти е, доста викаше "ако не оваа есен, тогаш следното лето..." :)
Но, уште повеќе ќе се разочарам ако пешачењто го замениш со не станување од кола...
Секогаш имај време за прошетките и чувствувањето на природата.
Верувам дека и по 10 години ќе имаш моменти кога ќе си шеташ сам низ маало, расчистувај си ги сите црни мисли во мозокот. И сам знаеш дека таквите прошетки се мевлем за душата :)
Намали малку со нервозите на утакмици на Вардар.
Искрено се надевам дека ќе доживееш да го прочиташ постов, и нема во меѓувреме да скинеш конци на некоја утакмица...
За 10 години претпоставувам веќе ќе имаш фамилија и деца.
Веќе почувствува дека во државава е тешко да се заработува. Само да си посакам среќа уште од сега, па кога идниот јас ќе го чита постов се надевам само благо ќе се насмее, затоа што веќе успеал да го постигне она по што мечтаел за во блиската иднина. Немој никогаш да дозволиш да им фали нешто на твоите најблиски. Може ќе нема пари за да им ги удоволиш сите желби на децата, но креативноста може да замени многу нешта кои не можат да се купат со пари и ти тоа најдобро го знаеш :D

Немој никогаш да ги заборавиш оние што те одгледувале толку време. За родителите мора секогаш да имаш време. Немој да си дозволил да скапуваат сами по старечки домови. Погрижи се да им биде убаво, како што они се грижеле за тебе, и секако гледај за некои 5-6 години да ги израдуваш со некое внуче, знаеш дека многу ќе им значи и ќе бидат пресреќни.

П.с. И по десет години, твојот дом мора да го краси некое маче. Ќе ти се налутам многу, ако не чуваш мачор :) И најважото, никогаш не го заборавај детето во себе ;)
 

SteamyLover

beautiful tango
Член од
24 октомври 2012
Мислења
202
Поени од реакции
554
Драга идна јас,
Во иднина повеќе учи од туѓите грешки и не дозволувај да ги осетиш на своја кожа! Фала. Чао. Со среќа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Драга идна јас од 2015,

Се надевам дека во 2014 беше попаметна, дека имаше памет во глава и дека го постигна она што првично го имаше замислено. Се надевам дека не паѓаше во трансови и дека си остана верна на принципот People don't belong to people.
Се надевам дека во јануари 2015 да ја отвориш темава и ќе кимнеш со главата и со насмевка ќе констатираш дека се од ова си го направила.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Драг иден јас, труди се да не му даваш совети на идниот Ти, бидејќи посекако идниот Ти ќе биде попаметен од тебе.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Never stop being awesome :cool:



П.С Само држи се до планот и се ќе биде во ред. Знам дека нема да ме разочараш. :eek:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.579
Драг иден Ширеа

Незнам што ќе станеш по 10 години, каде ќе работиш, со кој ќе живееш, каде ќе живееш, дали си ги исполнил целите што сега моментално ги мечтаам. Ама и да не си ги исполнил, нема да ти замерам, животот не е секогаш мед и млеко. Можеби за 10 години ќе станеш милионер, или ќе основаш фамилија со прекрасни деца, или пак ќе станеш обичен просјак на улица, но не губи надеш, секогаш има светлина на крајот од тунелот. Ќе дојдат и твоите 5 минути од животот, што се надевам дека во иднина, ти најдобро ќе ги искористиш.
Ова го пишувам, за да се сетиш на "стариот" јас, да се потсетиш на времињата кога главна окупација ти беа само фудбалот и игрите. Можеби од утре, или некој други ден ќе почнам со работа, се со цел да го направам мојот живот колку-толку подобар за мене (за тебе иден Ширеа) и моите најблиски (сигурно сега знаеш на што мислам). И уште еднаш ќе повторам, нема да ти замерам ако не успееш, продолжи да се трудиш, и се ќе си дојде на свое место.
Само нешто ќе те замолам...
1. Секогаш.... СЕКОГАШ биди тука за брат ти, вие во иднина ако не си помагате, кој друг ќе ви помогне...? Некои личности веќе нема да бидат со нас, затоа држете се без разлика на се. Знаеме и двајцата дека брат ни е терсене човек, ама секогаш бил тука за тебе. Затоа барем најмалку што очекувам е ТИ да бидеш таму, нему кога ќе му е најтешко.
2. Ако во иднина основаш фамилија, немој да си допуштил децата да ти станат багабонти. Никогаш тоа нема да ти го простам, кога ќе го читаш текстот. Ако имаш машко дете, стави му го името од тато, или барем приближно некое што ќе те потсетува на него. Тоа е и желбата на мама, знаеш и самиот.
3. Ако видам дека со тек на времето дека си заборавил на Јувентус, слободно можеш да се самоубиеш

Ако овие три точки не ги исполниш, тогаш....you have my permission to die. Слободно, ич нема да те жалам
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.309
До година кога ќе го читаш ова сакам да ти текнат некои работи за да ги пишеш во темава а до тогаш само глеј да не идеш по туѓ мозок и не прави работи што не ги сакаш, остави ги размислувањата на другите и терај по твое ти најдобро ќе знаеш бидејќи хеј, една година си постар од мене па ќе ти верувам дека знаеш што правиш. Значи така, терај по свое не дозволувај други да те командаат и памет во глава.
 
M

Muranyi

Гостин
Драг Мурањи од иднината, ти завидувам и многу сум љубоморен на тебе. Да, парадоксално е да бидам љубоморен на самиот себеси кога е сосема нормално секој да си посакува сам на себе само убави работи, но криво ми е бе, стари.

Многу ми е криво што ти имаш многу подобар живот од мојот, љубоморам на твоите бесплатни прошетки со автобусите на ЈСП додека јас пешачам и во нозете сум како Терминатор, не можам да поднесам додека ти си уживаш во бања додека јас се радувам да се искапам во домашни услови. Најмногу ми е криво и ме боли што ти скијаш а јас на скии се немам качено во животот. Сигурен сум дека и во многу други задоволства уживаш хедонистички, додека јас сега чмаам на форумов.

Ме боли што мојата младост ми пролизгува низ рацете и што морам да те чекам тебе за да видам нешто од животот. Скоте себичен. Снајди се сам, не ти давам никаков совет.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Драго Баженце, уозбили се :D Земи спичкај ги предметите на омразениот факс, знаеш дека можеш- ама не ти се учат такви глупости... Си почнал веќе нема назад, ама што е твое- ќе си дојде... Гитара мораш да научиш да свириш, и вети ! Друго, добиј го она што го посакуваш... колку и да е тешко, не се откажувај. Ти тоа го сакаш, безразлика колку е глупаво, ризично, необично или нелогично. Понатаму, да си фатиш некое паметно, убавко девојче на место (да, ваљда таа е, не чекај повеќе аман -.-) и многу да ја сакаш, доста се бафташ наоколу трошејќи го времето залудно, ќе ти отиде девојчето. Трето, како и до сега- немој да бидеш себичен, но памти ги оние кои не ја заслужуваат твојата помош кога ќе ја побараат... и биди си насмеан и весел, смеј се и зезај се постојано како и до сега... и спиј повеќе вампир еден !

Догодина ако си на форум, да си ги прегледаш старите постови и да налеташ на овој ! Само ако си фатил некој друг пат, ќе те срвам.
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Драга идна јас...

Кога ќе решиш да се посветиш на нешто, оджи го она што си го ветила !

И пишувај почесто,знаеш дека ти годи ;)
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
1005366_10152011372485326_1711044885_n.jpg

Pravilava da gi chitash so sekoj sabajlechki obrok. Gleam nekolku koi treba da se pratikuvaat.

Se chitame za edna godina..
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Го погледнав сега тоа што го имам пишано само едно ми се исполни тоа што го посакував и да драго мие но за идниот јас:

-Не верувај толку, не очекувај толку од другите, верувај повеќе во себе!
-Биди дете, уживај во моментите.
-Одведи ја саканата личност за една недела на викенд!
-Биди повеќе позитивен, со позитивна енергија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom