Децата што гледаат "Волшебнички"

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Само уште еден начин на игра. Игра за деца со побујна фантазија.
Одма наиде на негативни реакции бидејќи сите сме навикнати децата да играат фудбал или да ги појат куклите со чај! Тоа неможе ли да стане опасно?
Може да си скрши нога играјќи фудбал?
Може да се занесе и куклата да и стане преокупација, да ја третира како живо суштество и да го заборави реалниот свет и вистинските пријатели?
Се си носи опасност, ама тоа незначи дека треа да им забраниме се што во некоја си 6405998та опција би донело несреќен случај! Бидејќи тогаш би им преостанало само да дишат.
 
Член од
27 јуни 2006
Мислења
40
Поени од реакции
1
Najdoba serija e volsebnicki :devil1: , vistina e deka ima mnogu kojsto se vlezeni vo Film i mislat deka se demoni i cuda na primer sestra mi se si misli deka ima moki i koga ke se skarame , nesto mi frla magii :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
А да те прашам од кај ти се овие лисјава ?
сам дан ги имаш пишано ? :)
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
50
Поени од реакции
2
Читај на почетокот на темата имам напишано од каде ми се :tapp:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Nisto strasno ova e samo detska igra! Ako e taka kako sto vika Divine togas aj neka ne glea nikoj Supermen deka moze ke se frli od prozor i ke misli deka leta.. Dobro e barem nesto gi interesira i go gledaat mozam da kazam so strast. Takvi se ovie generacii ponadpredni i kaj i da e ke im dojde vreme koga ke pocnat da pusat i da se drogiraat taka da uste se deca podobro e da gi ostavime da si uzivaat. Gleam vikate treba da se zabrani. Jas mislam ne treba zasto ako im go zabranime toa togas daj da im zabranime da igraat kompjuterski igri takvi raboti! Taka da ... Volsebnicki IN!
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Capo Kapistec напиша:
Nisto strasno ova e samo detska igra! Ako e taka kako sto vika Divine togas aj neka ne glea nikoj Supermen deka moze ke se frli od prozor i ke misli deka leta.. Dobro e barem nesto gi interesira i go gledaat mozam da kazam so strast. Takvi se ovie generacii ponadpredni i kaj i da e ke im dojde vreme koga ke pocnat da pusat i da se drogiraat taka da uste se deca podobro e da gi ostavime da si uzivaat. Gleam vikate treba da se zabrani. Jas mislam ne treba zasto ako im go zabranime toa togas daj da im zabranime da igraat kompjuterski igri takvi raboti! Taka da ... Volsebnicki IN!
Ко бевме помали, редовно гледавме Супермен со брачед ми. И сакаше да скокни од балкон за да ми докажи дека знај да лета исто како Супермен. Среќа шо стрина ми беше до нас, инаку...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Темата отиде на насловна(сеа приметив)
Честитки :)
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Сварно на малите може многу да им штети ама и тие будали па ајде напивки ке праиме и глеам мислам Mac)) рече дали е подобро да гледаат телетабиси?Јас искрено ви кажувам тоа телетабисите ми изгледаат како ретардирани и многу полошо им прават,децава незнаат да зборат мумкаат као нив па живи глупости...а и сите цртани се насилни во последно време,од што гледаат некои емисии децава (мислам на помалите,зашо ни јас не сум нешто ептен голема али..)сакаат дури и да летаат со метла имаше едно девојче што се повредило многу тешко зашто сакало од трети спрат да летне со метла...дај те молам.:)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Се е ок, се додека не почнат да барат по интернет рецепти за напивки и ритуали. Верувајте, со нивната пасија за серијава, можат да откријат многу ствари на нет in no time. Вервајте, што сфе нема да најдеш на интернет. Мене само тоа ме загрижува...инаку, ако е само фурање, пих...ќе помине, фаза, и јас бев ист кога бев копиљ, ехее... :)

Инаку, факт е дека треба да има Парентал Адвајзори за серијата. А и треба мала консултација со родителите. Да им објаснат дека сето тоа е фикција...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Za volsebnicki mislam deka e dobra serija. A za decata sto go pisuvale dnevnikot: :lud: :lud: :lud: :nenene: :nenene:

Zalosno. :nesum:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Macedonian напиша:
Za volsebnicki mislam deka e dobra serija. A za decata sto go pisuvale dnevnikot: :lud: :lud: :lud: :nenene: :nenene:

Zalosno. :nesum:
Па тоа зборувам и јас, ама повеќето тука се нафрлаат со бош муабети ... никој не кажа дека треба да се забрани серијата ... како што кажав, нормално дека не делува на сите исто, но по страниците од тетратката кои ги гледаме, а се запишани од мали девојчиња не ви е јасно дека тие се токму од оние кои забегуваат повеќе од нормално? За нив конкретно кажав, не е во ред тоа и ги жалам што најверојатно немаат толку загрижени родители околу нив, кои на некој начин би им објаснале како да го сфаќаат филмот и дека не е во ред толку да навлегуваат во него.
И не е во ред според мене да се каже дека е ова иста занимација за децата како и играње фудбал, дека и при играњето некое дете би можело да скрши нога ... ако земеме да ги споредиме двете опасности, оваа со "забеганиве" девојчиња е каде каде поголема, дури и неспоредлива.

п.с. Јас лично не мислам дека фали нешто на поимот дека машките деца треба да си играат фудбал, а женските со куклички ... демек во понапреден свет треба и децата да го занемарат своето детство и да растат пред време опседнати со компјутерите (крвавите игри пред се) и ваквите телевизиски серии? Па нормално после забегала цела младина по секакви лоши патишта ... тоа не дошло само по себе ... си дошло со предвремено ижживување на се, па нормално после тоа се раѓа чувството на досаден живот и депресија, што е доста жалосно и трагично.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Дивајн напиша:
И не е во ред според мене да се каже дека е ова иста занимација за децата како и играње фудбал, дека и при играњето некое дете би можело да скрши нога ... ако земеме да ги споредиме двете опасности, оваа со "забеганиве" девојчиња е каде каде поголема, дури и неспоредлива.
Онака го набројав тоа, ме мрзеше да пишувам комплексни примери:)
Ама у секој случај, за се сметаме дека е добро додека не се најде пример што ќе забега од вообичаеното и ќе докаже нешто друго така?
Мислам дека деца што би почнале со вакви ствари е многу мал, а башка УШТЕ ПОМАЛ е бројот на деца што би испиле напивка!
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Decava mnogu zabegale!!!Kolkavi se?Filmot e extra ali ova e preteruvanje...Gi gleas nekoj den se obiduvaat da najdat ednorog ili neso slicno za da pravat magii:)))Neka go gledaat filmot ali ova e...I jas sum bila mala i sum pravela gluposti ali ne do tolku...
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Дивајн напиша:
Па тоа зборувам и јас, ама повеќето тука се нафрлаат со бош муабети ... никој не кажа дека треба да се забрани серијата ... како што кажав, нормално дека не делува на сите исто, но по страниците од тетратката кои ги гледаме, а се запишани од мали девојчиња не ви е јасно дека тие се токму од оние кои забегуваат повеќе од нормално?
Нели истото се викаше и за Џери Спрингер? Нели сите бараа да се забрани затоа што го гледале деца и од тоа можеле да станат поглупи или проблематични. И што се случи, Џери Спрингер не прекинаа да го даваат сите го гледаа и пак децата не станаа поглупи, не се тепаа по улица и не се повредија. Што значи џабе сите тука зборуваме дека Волшебничките, Телетабиси или шознам таму што биле штетни за децата кога не е така. Факт е дека на 10 милиони деца гледатели може да се слуќи едно дете да направи некоја глупост од таа серија или филм ама ако е така дајте 90% од програмската шема да се забрани или пак комплетно телевизијата да се исклучи. Што ни останува тогаш, да се вратиме во комунизмот и програмата да почнува во 17 часот и да завршува со цртанот после дневникот во 19:30 часот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom