Децата што гледаат "Волшебнички"

Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..и што ако направила ваква тетратка која за нив претставува книга за демони? Што ако се занесуваат? Деца се. Како помали смо играле мајки мајки и смо правеле торти од кал, смо земале од дома метли и што ти не. Што ако се поделат на две групи демони-ангели и си играат како ние што сме играле крадци-полицајци? Зарем не е исто? Мене ова премногу ми е слатко и не треба одма децата не требаа да гледаат тоа. Епа што да гледаат? Која е асална денес емисија за деца? Ниедна
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
хмм.. ја баш и не сметам дека е нешто алармантно..
деца се, интересно им е, ќе им помине а и ќе заборават со тек на време, ако се како што треба со паметот мислам. Такви појави и замислувања дека си во некој филм, изчезнуваат со годините, освен ако нема детето некој проблем.
И јас како мала си играв со уште две другарки , како се викаше сеа..мислам Сејламун нешто така, па си имавме посебни стапчиња, си правевме срценца во сите можни бои и шари, и трчавме како мрднати со стапчињата по улица мислевме дека секоја од нас е во тунел:icon_lol:, па ваков тунел, онаков..итн..
и ете пак сум ОК сега!:icon_lol:
нема врска ќе им помине:)
иначе јас бев Јупитер:pos2::pos2:
аххаа колку се изнасмеав кога видов дека во рецептот "за во минатото" им требаат гомна од врапчињаа:pos2::pos2::pos2:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
...Вистина е [речиси секаде има примери, а и кај нас], дека децата многу често прават тоа што ќе видат на телевизија...На пример, братучед ми, кога ќе отидев кај него, нон-стоп ме "замрзнуваше" со неговата суперпауер...Но, еве, сега порасна и се сомневам дека и се сеќава кога бил помал што правел...
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Super im e na decinjata.
Koga ke mi tekne samo kakvi gluposti nie sme igrale.
Ja bev Atena. Selanite (obicno najglupite deca od klasot) mi idea i me molea da im gi skratam makite, a ja gi brkav i gi narekuvav "budali smrtnici".
:pos2:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ништо страшно,фантазијата во детските глави е многу битна.Без периодот на кули,замоци,принцови,принцези,волшебнички и не е така интересно детството.Малата моја е во филм каде поседува супер моќ и ако ти каже ка-ра-тамб те прави да не збориш :icon_lol: кај сите мора да делува само кај неа НЕ! :icon_lol:
Пораснав со Арабела бе и нејзиниот волшебен прстен!(кои фантазии ми имат поминато низ глава кукууу :icon_lol: ) :uvo:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Сите во нашето детство сме си имаме супер херои па така и денешниве дечиња.
Со тоа што тогаш имало друг вид на филmови или цртани, a денес друг. Можеби малку се претерани за денешниве деца, но сепак не сметам дека е нешто страшно.

Повеќе би забранила на моите деца да гледаат цртани како што се овие јапонскиве и кинескиве кои А1 ги даваат последниве години во кои повеќе има насилство него во серискиве филмови како Волшебнички.

Сепак колку што помнам и Волшебнички го даваа доцна навечер и родителите кои не сакаат да ги гледаат овие филмови нивните деца нема да им дозволат и ќе си ги легнат порано.:)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Мислам дека е тотално ок емисијава да ја гледаат и деца. Сепак тука има борба помеѓу добро и лошо и убаво е на некој начин да видат која е разликата. Деца се и сакаат вакви филмови посебно со магија и фантазија, и не сметам дека би можело да делува лошо врз нивната психа. А ако родителите не сакаат нивните деца да гледаат вакви филмови, можат слободно да свртат на друг канал, има за сечиј вкус.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Серијава на времево беше лудило... Од искуство кажувам, 2 пати ја имам изгледано и не ми е ич досадна. А ова со книгава, верувајте имам и јас направено. Иначе ако успеам да ја најдам ќе ви постирам неколку слики од нејзе за да видите што сликички имам залепено ;)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Значи многу ме нервираат вакви непотребни тупења од квази-интелектуалци.

И еве ви доказ сега после толку години дека децата што пораснаа со таа серија и си играја волшебнички по дома се здрави прави и нормални. Залуден муабет си теравте. Деца се, нека си играат. И ние си игравме чувари на плажата, па што?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.880
Закон серија. Ми текнува ќе се соберевме цела банда палевме фиљани и испуштавме воздишки на алиса милано и сестрите. Шала на страна, би ја гледал пак.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Де бре, па и јас со уште 3 другарки кога бевме основно си се замислуваме дека сме вештерки! Па што ни фали сега? Сите сме здрави, прави, секоја по својот пат. Подобро вакви игри да имаат децата, од колку да се сликаат голи и на фејсбук да се постираат!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.861
Језива серија беше и мислев дека се нетачни сите што ја гледаа, ама децата што ја гледаа оваа сигурно нема да се бетер од децата што гледаат Полат, Две Фамилии, Плачот на виолината, Сенката на врбите, Пичката на мајка и и слично
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Серијава на времево беше лудило... Од искуство кажувам, 2 пати ја имам изгледано и не ми е ич досадна. А ова со книгава, верувајте имам и јас направено. Иначе ако успеам да ја најдам ќе ви постирам неколку слики од нејзе за да видите што сликички имам залепено ;)
uste cekamena slikickite...
 
S

Sinisa123

Гостин
Не ми се верува 1 круша и гомно од врапче каков вкус ќе има :pos: и јас сум ги гледал ама не сум правел вакви глупости само сум им ги лепел во тетратката епизодите од серијата што ги имало и толку и стварно понекогаш сум посакувал да ги имам моќите на сестрите и да направам некои луѓе засекогаш да исчезнат од мојот живот :pos:ама за жал не е можно тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom