Дежурна Ординација! #2

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Здраво. Веќе 2 дена по ред кога станувам очите ми се полни со гурелки и едвај успевам да ги отворам. Изгледам како кинез сега. Паузирав и не седам на компјутер. Мислам дека е алергија по шо ме чешаат малку. Помош ?
А те чеша носот? Киваш?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
А бе пред некој ден ме болеше и грлото и главата, ама сега се средија тие само многу шлаем имам и одвај дишам, а тоа многу ми го отежнува спиењето скоро би рекол и ќе се угушам, нешто чаре? На лекар не ми дадоа и кажаа ништо.. Само гаргара со жалфија прави и тоа.. :/
 
К

командо

Гостин
Знае ли некој во државна, каде е Максило??

И да, што да се прави со кивањевоооо :mad: Не сум алергичен на ништо, ама многу кивам периодов, и цело лето после -.-
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.334
Поени од реакции
7.340
А бе пред некој ден ме болеше и грлото и главата, ама сега се средија тие само многу шлаем имам и одвај дишам, а тоа многу ми го отежнува спиењето скоро би рекол и ќе се угушам, нешто чаре? На лекар не ми дадоа и кажаа ништо.. Само гаргара со жалфија прави и тоа.. :/
Земи си од аптека ACC и ќе се среди. (ако имаш температура со парацетамол заедно немој да ги пиеш)
И да, што да се прави со кивањевоооо :mad: Не сум алергичен на ништо, ама многу кивам периодов, и цело лето после -.-
Па не гледај во сонцето и намали со тоа Sungazing :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ме чешаше и кивав. Нема врска ми помина веќе ...
Сигурно си алергичен на полен. Оди направи тестови и види дали си алергичен на полен.
--- надополнето: 2 мај 2012 во 17:09 ---
Ме чешаше и кивав. Нема врска ми помина веќе ...
Сигурно си алергичен на полен. Оди направи тестови и види дали си алергичен на полен.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Чувствувам болка и здрвеност позади десното колено( со левото немам никаков проблем) после седење односно мирување на ногата. Кога ќе станам од седење ја чувствувам болката и здрвеноста само позади десното колено-значи од задната страна на ногата.Кога се движам, трчам или пак кога спијам немам никаква мака.
Што може да е причинител на болката?Ме буни тоа што се појавува после мирување...
 
I

Iblis

Гостин
Чувствувам болка и здрвеност позади десното колено( со левото немам никаков проблем) после седење односно мирување на ногата. Кога ќе станам од седење ја чувствувам болката и здрвеноста само позади десното колено-значи од задната страна на ногата.Кога се движам, трчам или пак кога спијам немам никаква мака.
Што може да е причинител на болката?Ме буни тоа што се појавува после мирување...
Поради намалена циркулација ти е 90%, башка и ако си во седечка положба подолго време.
 
I

Iblis

Гостин
Чаре ?
Освен да не седам долго време?
Направи 1-2 круга низ станот секои 15-30 минути. Кога не седиме правилно поради притисокот(од самата тежина на екстремитетите) се намалува протокот на крв. Едноставно стани, прошетај или направи некоја куса лесна вежбичка, па продолжи со работа.
 
В

влијателен

Гостин
Чаре ?
Освен да не седам долго време?
Ако ти се случува подолго време, оди на лекар, нека проверат притисок на ногата, доплер на крвните садови на ногата. Можеби не е сериозно, ама можеби и е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom