Дежурна Ординација! #2

Член од
30 октомври 2010
Мислења
919
Поени од реакции
907
За сипаници, хиперманган или течна пудра? И по колку време да се држат?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
За сипаници, хиперманган или течна пудра? И по колку време да се држат?
Конзумирај храна богата со витамини, повеќе овошје. Сипаниците се премачкуваат со течна бела пудра, а бањањето е во вода со раствор хиперманган за дезинфекција на кожата а и да не останат флеки.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Не сакав да отворам нова тема, па си реков да пишам тука.

Ептен сум зависник од нескафе, пијам по 4 чаши на ден со 2 и пол лажички, и пак ми се спие.
Нешто што ќе ме држи будна? Само не енергетски пијалаци.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Не сакав да отворам нова тема, па си реков да пишам тука.

Ептен сум зависник од нескафе, пијам по 4 чаши на ден со 2 и пол лажички, и пак ми се спие.
Нешто што ќе ме држи будна? Само не енергетски пијалаци.
Ти се спие зошто немаш спиено, или и после ноќен сон си поспана? Ако е второво ме асоцира на анемија.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Не сакав да отворам нова тема, па си реков да пишам тука.

Ептен сум зависник од нескафе, пијам по 4 чаши на ден со 2 и пол лажички, и пак ми се спие.
Нешто што ќе ме држи будна? Само не енергетски пијалаци.
Зелен чај во комбинација со црн чај без воопшто шеќер.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Знае ли некој каде се наоѓа некоја приватна ординација на Битпазар, за снимање заби? Треба да примаат без упат, ми треба итно, а не ми е тука матичниот да земам упат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Знае ли некој каде се наоѓа некоја приватна ординација на Битпазар, за снимање заби? Треба да примаат без упат, ми треба итно, а не ми е тука матичниот да земам упат.
Да не е Доктор Африм, забна ординација и рентген. Без упат е.
кога одиш од центар по булеварот кон Чаир (од Крсте Мисирков кон Цветан Димов) после надвожњакот. Одма на ќошот од десна страна (има жива ограда).
http://zk.com.mk/Maps/D-R-Afrim/131011

Има уште една до оваа ама дали таму имаат рентген не знам.
 
М

Мaријa

Гостин
Знае ли некој каде се наоѓа некоја приватна ординација на Битпазар, за снимање заби? Треба да примаат без упат, ми треба итно, а не ми е тука матичниот да земам упат.
Истото можеш да го направиш и во Градскиот Трговски Центар, поточно во стоматолошката ординација "Круна МС". Ќе те чини 800 денари, плус снимката е дигитална и е многу подобра од онаа на д-р Африм. Повели и нивен веб сајт.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ти се спие зошто немаш спиено, или и после ноќен сон си поспана? Ако е второво ме асоцира на анемија.
Да и после ноќен сон сум поспана..
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Ајде доктори и остали стручњаци ве молам објаснете на народски што е ова и дали и колку е опасно, однапред благодарам.

Rhinopharyngitis allergica Hypertrophio tonsilae lingualis

Здравствен совет: excizija na jazicniot krajnik so co2 laser
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Испив едно макијато пред едно сат, сат и триесетина минути, и сеа ептен брзо ми чука срцето, многу тешко дишам.

Нешто за смирување?
( побрзо оти вака не се издржува)
 
B

Black Guard

Гостин
Тоа се палпитации најверојатно,за смирување мхх диазепам од 2мг или лексан од 1.5 колку да те смири оти изгледа срцето ти бие повеќе од возбуда отколку од кафето,најдобро е да легнеш и да избегнуваш физички движења.

Другпат безкофеинско кафе и точка.

Мислам дека не е од кафето бидејќи лекови,алкохол отрови и кофеин се апсорбираат веднаш преку желудниковите ѕидови што значи дека срцебиењето доколку е од кофеинот требало нда се случи барем 20 минути откако го испи кафето,ова изгледа е резултат на замор стрес или возбуда.
 
K

kalimer0

Гостин
Испив едно макијато пред едно сат, сат и триесетина минути, и сеа ептен брзо ми чука срцето, многу тешко дишам.

Нешто за смирување?
( побрзо оти вака не се издржува)

Најверојатно висок крвен притисок.
12 нешта кои помагаат при висок крвен притисок.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Тоа се палпитации најверојатно,за смирување мхх диазепам од 2мг или лексан од 1.5 колку да те смири оти изгледа срцето ти бие повеќе од возбуда отколку од кафето,најдобро е да легнеш и да избегнуваш физички движења.

Другпат безкофеинско кафе и точка.

Мислам дека не е од кафето бидејќи лекови,алкохол отрови и кофеин се апсорбираат веднаш преку желудниковите ѕидови што значи дека срцебиењето доколку е од кофеинот требало нда се случи барем 20 минути откако го испи кафето,ова изгледа е резултат на замор стрес или возбуда.
Од кога го испив кафето, незнам сеа дали беа точно 6 мин ама отприлика толку, и ептен ми се сврти, и почна да ми се повраќа.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Нешто повеќе за ова знае некој : Холинергична уртикарија ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom