Дежурна Ординација! #2

Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Имав диареа пред 2 недели траеше 4-5 дена и пројде, после една недела повторно ист случај, чаре некое ? Пиев линекс тогаш не ми помагаше :(
Diastop mnogu pomagaat ili caj od paricki, odnosno chalija i nema da imas problem
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Од нож. Нооооож у бубрег.
Не знам, дојдов Bad Copy reference да напраам :D Можно е да е камче, или ти настинал бубрегот, од ПРОМАЈА.
Sigurno od promaja probaj caj od brusnica ili uvin samo nemoj zaedno stetni se vokombinacija
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Колкава е шансата „сенки во белодробно крило“ да се мисдијагностицирани како пнеумонија предизвикана од бактерии/вируси/габи, а да се работи за рак?
И ако е шансата голема, кои проверки треба да бидат направени за да се утврди со сигурност за што се работи?

Накратко, пред недела и пол, побарав да направам регуларна ренген анализа на белите дробови. Ми најдоа „дамки“ во левото белодробно крило и дека влечам послабо воздух од таа страна. Сега за сега, немам никакви симптоми, буквално ништо.
Претпоставката е дека иам зачеток на бронхопнеумонија.

Ми дадоа антибиотици, а со истите завршив вчера. Понеделник ќе одам на проверка.
Ја иам иначе хроничен синуситис и повремено воспелние на ушните канали, све тоа, seems legit али онака, решив да изгуглам, а тоа што ми излезе беше следново...

Изгуглав „црни дамки“ и уште пострашно, сите скоро беа lung cancer xD
Пошто сум прпаџија по природа, јбг, нема шанси да олабавам дур не дознаам со сигурност.
Која е ваша препорака за тоа каде треба да се упатам и каков све вид на тестови треба да напраам за со сигурност да си ја потврдам дијагнозата?
Знам дека се работи за пулмологија, али знаете солиден специјалист кај кој со сигурност можам да отидам и да бидат направени сите тестови коишто се потребни, без чекање и влечкање, не е битно дали работи само приватно или со плави картони?
Znaci si prpadzija i so sigurnost go trazis odgovorot tuka? Legenda. Za toa ides kaj maticen i mu kazues za ova sto go trazis. Da ne bide cekanje ti rekov mi rece ke kazes deka sakas doktor koj ke raboti brzo a i so sigurnost. On ke te poupati najdobro. A spored mene vo Tetovo se naoga najdobrata bolnica za respiratorni bolesti vo selo Leshok. Tuka mislam deka imaat se od oprema.
 
K

Kacar

Гостин
Не е точно тоа, нема никаква штета да се пијат заедно.
Има ! Исто кога се пие увин чај, цел ден не треба ништо да се конзумира што има витамин Ц, или барем 5-7 дена колку трае терапијата со увин чај. Оти киселоста на желудникот, го уништува ефектот на увиниот чај. А пак ,може и пола лажиче медицинска сода пред да се конзумира увин, доколку пред тоа се конзумирало лимон, портокал, јаболка нешто такво ....
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Има ! Исто кога се пие увин чај, цел ден не треба ништо да се конзумира што има витамин Ц, или барем 5-7 дена колку трае терапијата со увин чај. Оти киселоста на желудникот, го уништува ефектот на увиниот чај. А пак ,може и пола лажиче медицинска сода пред да се конзумира увин, доколку пред тоа се конзумирало лимон, портокал, јаболка нешто такво ....
Хммммм... Каква штета конкретно има кога се конзумираат заедно знаеш да објасниш? И зошто? Прашувам за чаевите, не за витаминот Ц.
 
K

Kacar

Гостин
Хммммм... Каква штета конкретно има кога се конзумираат заедно знаеш да објасниш? И зошто? Прашувам за чаевите, не за витаминот Ц.
Не знам каква и зошто, ама увин чајот кој што го купувам од билна аптека така налага, т.е така на упатството пишува, комбинација во ист период брусница чај, увин или витамин Ц, не.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кои витамини може да ги давам на дете од 10 месеци? Многу е слаб и веќе неколку месеци освен млеко друго ништо не сака.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.373
Поени од реакции
7.468
Колкава е шансата „сенки во белодробно крило“ да се мисдијагностицирани како пнеумонија предизвикана од бактерии/вируси/габи, а да се работи за рак?
И ако е шансата голема, кои проверки треба да бидат направени за да се утврди со сигурност за што се работи?

Накратко, пред недела и пол, побарав да направам регуларна ренген анализа на белите дробови. Ми најдоа „дамки“ во левото белодробно крило и дека влечам послабо воздух од таа страна. Сега за сега, немам никакви симптоми, буквално ништо.
Претпоставката е дека иам зачеток на бронхопнеумонија.

Ми дадоа антибиотици, а со истите завршив вчера. Понеделник ќе одам на проверка.
Ја иам иначе хроничен синуситис и повремено воспелние на ушните канали, све тоа, seems legit али онака, решив да изгуглам, а тоа што ми излезе беше следново...

Изгуглав „црни дамки“ и уште пострашно, сите скоро беа lung cancer xD
Пошто сум прпаџија по природа, јбг, нема шанси да олабавам дур не дознаам со сигурност.
Која е ваша препорака за тоа каде треба да се упатам и каков све вид на тестови треба да напраам за со сигурност да си ја потврдам дијагнозата?
Знам дека се работи за пулмологија, али знаете солиден специјалист кај кој со сигурност можам да отидам и да бидат направени сите тестови коишто се потребни, без чекање и влечкање, не е битно дали работи само приватно или со плави картони?
Претпоставувам си околу 20-30 години, ако да, шансите да имаш рак се 0,0000001%
 
D

Daedalus

Гостин
Претпоставувам си околу 20-30 години, ако да, шансите да имаш рак се 0,0000001%
Си ги изгуглав, малце поголеми се, накај 0.0004%, тоа „бивши пушач“ ми го прееба коефициентот! :X3:
Нема везе, по природа сум анксиозен ја и иам повремено вакви сумњиви напади на паника. Си го прашав општиот, кажа дека во оваа ситуација, лесно видливо е дека се работи за пневмонија пошто станува збор за дамчести траги од одреден карактер кои не се сумњиви, ЦРП тестот е нормален (6) пошто пиев антибиотици, левото крило си влече нормално воздух сега и неам гајле. :D
Али у момент на паничење, објективноста иде јабана.
 
K

Kacar

Гостин
Си ги изгуглав, малце поголеми се, накај 0.0004%, тоа „бивши пушач“ ми го прееба коефициентот! :X3:
Нема везе, по природа сум анксиозен ја и иам повремено вакви сумњиви напади на паника. Си го прашав општиот, кажа дека во оваа ситуација, лесно видливо е дека се работи за пневмонија пошто станува збор за дамчести траги од одреден карактер кои не се сумњиви, ЦРП тестот е нормален (6) пошто пиев антибиотици, левото крило си влече нормално воздух сега и неам гајле. :D
Али у момент на паничење, објективноста иде јабана.
Истиот сум..... ден денес имам мислење дека имам рак на бели дробови(21 година, не пушач но сум бил во простории на пушачи често), зошто имам малку бронхитис и ме гребат дробовите посебно кога е ладно. На јазик ми излегоа и ко црвени точки а и поголеми накај грклан 2 дамки, што помислив дека имам рак и на јазик. Што е лошото, хипоондер сум до таа мера што кога видам бел мантил или бела установа ми се лоши, па се немам испитано. Кои ти се симптомите што те натераа да се посомневаш ?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.706
Поени од реакции
19.785
Кои витамини може да ги давам на дете од 10 месеци? Многу е слаб и веќе неколку месеци освен млеко друго ништо не сака.
Kinderimmun prashakot da go pobaras u apteka, nakaj 1000 den e ama od toa poefikasno drugo nisto nebilo. I isto edni se kako kapki na jazice se kapnuvaat tie bea okolu 500 den, vidi so ke najdes.
 
D

Daedalus

Гостин
Истиот сум..... ден денес имам мислење дека имам рак на бели дробови(21 година, не пушач но сум бил во простории на пушачи често), зошто имам малку бронхитис и ме гребат дробовите посебно кога е ладно. На јазик ми излегоа и ко црвени точки а и поголеми накај грклан 2 дамки, што помислив дека имам рак и на јазик. Што е лошото, хипоондер сум до таа мера што кога видам бел мантил или бела установа ми се лоши, па се немам испитано. Кои ти се симптомите што те натераа да се посомневаш ?
Види, најчесто ако се сумњаш во све и мислиш дека е фатална болест, тоа е симптом на хипохондрија. Нашиот инстинкт за опстанок си се активира секогаш кога сме соочени со опасност која е потенцијална закана за нашиот живот. Тоа е нормално, стравот како манифестација не е проблемот, туку тоа што се активира во ситуации кои не се реално опасни.

Според ова што го кажуваш барем, да, се работи за некој слаб степен на хипохондрија, иако сумњам дали муабетов е за тука (ипак спаѓа у „ментално здравје“) или за у психологија подфорумот. Али глеј на ова вака и ова е причината зошто не треба да се плашиш од болници иако те потсеќаат на нешто страшно. Лекарите се тука (или би требало да бидат) за да ти помогнат да ја третираш/лечиш болеста, они не ти ја создаваат.
Е сеа, ако пупу не дај Аллах, боледуваш од некоја сериозна болест, идел ти у болница или не, таа болест нема да се излечи и евентуално ќе стигнеш до критична состојба и ќе мораш да идеш.
Така да боље е да идеш и да си праиш регуларни проверки, само у + идеш, и дури и ако си хипохондрик, шансата да преживеш ти е поголема ако се консултираш со доктор за симптомите. А ако не идеш, замисли да е нешто што ако го третираш/лечиш рано, можеш да го опраиш, ама у доцни фази станува заебано и нема решение...
А ова со јазикот, не сум кадарен да ти кажам (ако уште го имаш проблемов).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom