Дежурна Ординација! #2

Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Има некој што има правено артроскопија на менискус поради лезија на истиот? Значи не ми е скинат, туку само оштетен парцијално. Сакам да слушнам искуство со опоравувањето :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Има некој што има правено артроскопија на менискус поради лезија на истиот? Значи не ми е скинат, туку само оштетен парцијално. Сакам да слушнам искуство со опоравувањето :)
Од муабет со лекар кој третира вакви работи знам дека е 100 пати полесно опоравувањето од артроскопија него од класична операција. Се прават 2-3 дупчиња, се средува проблемот и во завој 10-ина дена. Нема гипс или сл, ........ а и болките се значително помали од операцијата
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Од муабет со лекар кој третира вакви работи знам дека е 100 пати полесно опоравувањето од артроскопија него од класична операција. Се прават 2-3 дупчиња, се средува проблемот и во завој 10-ина дена. Нема гипс или сл, ........ а и болките се значително помали од операцијата
Да да, запознат сум со тоа, само пример ме интересираше колку време после операцијата можам да одам, дали и колку време треба да користам патерици, после колку време се почнува со вежбите за опоравување итн.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дечки да ве прашам... Фатив гнојна ангина, стандард ми се дешава последниве 4години, секоја година крај на ноември да имам гнојна ангина. Лани бидејќи се искомлицира и не ми помагаа инекциите, една постара докторка ми рече да купам некоја ампула и со неа,на памукче, да го мачкам гнојот во грлото и ми помогна тоа. Сега не можам да ја најдам докторката, а никако не ми текнува на ампулата како се викаше. Темно црвена боја има, и докторката ми кажа дека била забранета за инјектиранје(за ова второво не ме држете за збор). Да не знае некој како се вика ампулава ? :)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Здраво на сите, целава моја ситуација започна пред од прилика 5-6 години, и се влошуваше од ден за ден, имено се работи за еден доста незгоден проблем, често пати во денот јас морам да одам во тоалет по голема нужда, не бира ни време ни место, едноставно морам да одам, се случува во стресни ситуации најчесто, или доколку премногу се изнервирам, а се нервирам многу често, од причина што проблемов не ми дава мир, ми го нарушува нормалниот начин на живот, не можам веќе да функционирам нормално и ме фрла во некоја глупава депресија, се си мислам дека ќе ме следи цел живот. Направив скоро секаков вид на анализи, да се исклучи можноста дека е нешто органско, вклучувајќи крвни анализи, анализи на изметот, на урината, и имам направено колоноскопија, со која да напоменам дека не можев да издржам да ја направат до крај, почнаа солзи да ми течат од болка, значи ете толку ми се згрчени и преплетени цревата. Излезе дека органски е прилично се во ред, иако не верувам многу многу на резултатите, не можам повторно да минувам низ сето тоа, поготово со колоноскопијата. Дојдоа лекариве до дијагноза дека имам нервозно дебело црево IBS синдром, ми препишаа некои два лека, не се сеќавам точно кои беа, но знам дека воопшто не ми помогнаа. Читајќи по интернет, малку се разочарав кога видов дека за оваа ситуација нема некој конкретен лек, останува само психичко лекување и некоја поддршка од блиските. По моја желба и препорака на матичната, почнав да посетувам психијатар, кој од прв ден ми препиша хелекс од 0,25, на втората контрола по неполн месец, хелекс од 0.5 и некои си антидепресиви коишто брзо престанав да ги пијам, па останав само на хелекс од 0.5 некои си 3 месеци од прилика, Меѓутоа, јас не осетив никакво подобрување од тие лекарства, освен што драматично ми се влоши ситуацијата, почна да ми се врти, да губам рамнотежа, да не можам на ништо да се фокусирам, па ги баталив хелексот. Повторно отидов кај психијатарот, кажав што е како е, па ми препиша Ансилан од од 5мг, трипати на ден. Ок, ајде почнав да ги пијам и тие, па може да се рече дека имаше некое мало подобрување, но навистина занемарливо, исто како да го нема, па решив да ги баталам полека и нив, намалував по малку и ги оставив целосно на некои две недели. Откако ги оставив тие и почнав само со Б6, почнав да се тресам како џанки некој кога не примил доза, а во меѓувреме додека не ги пиев, проблемот со цревата си остана, всушност, тој си е цело време присутен. Пак почнав малку по малку да ги пијам, по едно две на ден, да се повратам во некоја си нормала, и сега не знам како да ги откачам, ајде што ме притиска еден проблем со цревата, па уште и ми треба да се навлечам на некои лекови безвезе. Веќе две недели не одам на работа, наутро не можам да се стабилизирам, по саат време сум во тоалет и после немам воља ни за живот што се вика, а камоли за работа, очекувам секој момент да ми кажат не доаѓај веќе. Искрено ве молам, дали некој некогаш се соочил или имал непосредно сознание за овој проблем, да ми понуди било каков совет, се е добредојдено. Благодарам однапред и се извинувам за реферативе.
Stvarno loso... Probaj so dijastop mene mi pomaga pogotovo vo stresni situacii iako tie se za dijarea.

Sent from my ONE TOUCH 4033X using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Момци, вака сеа, имам проблем со акни од 8мо одделение, значи 5 години цели.. но ги имам само на чело, понекогаш малце ке исчезнат али никако да се исчистат цели.. пробав што ли не , лосионе, сапуни, креми бла бла и ништо.. гледам низ интернет и најдов некоја си крема што као демек 100% ке ти се исчистат акните..
па да ве прашам дали некој порачал или има искуство од тој крем нека ми пише..
http://www.najpreporacano.net/anti-acne/mk/
ова е страната.. ако знае некој нешто пишете, очаен сум луѓе ..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Момци, вака сеа, имам проблем со акни од 8мо одделение, значи 5 години цели.. но ги имам само на чело, понекогаш малце ке исчезнат али никако да се исчистат цели.. пробав што ли не , лосионе, сапуни, креми бла бла и ништо.. гледам низ интернет и најдов некоја си крема што као демек 100% ке ти се исчистат акните..
па да ве прашам дали некој порачал или има искуство од тој крем нека ми пише..
http://www.najpreporacano.net/anti-acne/mk/
ова е страната.. ако знае некој нешто пишете, очаен сум луѓе ..
Разгледај ја темава. има голем број информации за тоа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Вчера сакав да пишам во темава за совет, но едноставно немав време од што беше толку итно. Алергијата се ширеше од секунда во секунда.
Бев на лекар ми дадоа две инекции, и уште 3 лекови за да ги пијам и ми рекоа дека матичната ми ги утнала лековите и затоа се појавува ваква реакција.
Ова не и е прв пат и порано зезнала работа.

Сега конечно ќе се отпишувам од кај неа и ме интересира дали доволно е со картицата да отидам кај новата докторка или има некој друг процес со одјави и слични ствари?

И ме интересира алерготестот на кој оддел се прави и како се прави?

:)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Нешто друго да мачкам на херпес освен херпесан? Ужасно ме нервира, досега еднаш/два пати ми се има појавено, али сега е поголем мислам.
 
Член од
23 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
каде може да купам вијагра дали за истата треба рецепт од лекар или може да се купи на привато од аптека ми треба за дечкото а нему му е срам
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Нешто друго да мачкам на херпес освен херпесан? Ужасно ме нервира, досега еднаш/два пати ми се има појавено, али сега е поголем мислам.
Јас ставам кантарион масло или паста за заби. Пастата го суши одма. Со кантарионот ќе се помачиш некое време.[DOUBLEPOST=1418675149][/DOUBLEPOST]
каде може да купам вијагра дали за истата треба рецепт од лекар или може да се купи на привато од аптека ми треба за дечкото а нему му е срам
Колку години е дечкото?
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Stavaj pasta za zabi. Pece al proaga odma. Moze i kantarion kao Blue Ladybug sto kaza.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom