Дежурна Ординација! #2

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Употребата на сода бикарбона не оневозможува размножување на вируси, а тие теории за алкалност и киселост во тема бајки да се раскажуваат, не овде. :X3:
Многу просто- транспортот во клетката(кон клетката) се остварува во алкална средина, отпадните(од клетката) продукти во кисела. Немалку се истражувањата во оваа насока, неможеш така лесно да ги отфрлиш. И не биди толку кисел:гик:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Само да расчистиме нешто, па после нека не бришат.
Водата на 37 степени Целзиусови има pH 6,8.
pH на крвта (на 37 степени) е помеѓу 7,35 и 7,45.
Ова ја прави водата релативно кисела во однос со крвта.Кога конзумираме вода, истата се абсорбира и транспортира во одредени делови од телото, вклучувајќи ја и крвта.
Дали ова значи дека коа пијам вода јас се трујам?

Уште поважно, иам навика да си правам свежи,цедени сокови. Најчесто портокал, некогаш знам да измиксам јаболко/грозје/боровинка/брусница. pH вредноста на сокот на овие овошки е помеѓу 2,5 и 4.
Конзумирам помеѓу пола и едно литро сок дневно.

Дали ќе умрам во скоро време?На пример до нова година, пошто бајаги време си терам вака.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Само да расчистиме нешто, па после нека не бришат.
Водата на 37 степени Целзиусови има pH 6,8.
pH на крвта (на 37 степени) е помеѓу 7,35 и 7,45.
Ова ја прави водата релативно кисела во однос со крвта.Кога конзумираме вода, истата се абсорбира и транспортира во одредени делови од телото, вклучувајќи ја и крвта.
Дали ова значи дека коа пијам вода јас се трујам?

Уште поважно, иам навика да си правам свежи,цедени сокови. Најчесто портокал, некогаш знам да измиксам јаболко/грозје/боровинка/брусница. pH вредноста на сокот на овие овошки е помеѓу 2,5 и 4.
Конзумирам помеѓу пола и едно литро сок дневно.

Дали ќе умрам во скоро време?На пример до нова година, пошто бајаги време си терам вака.
Лимонот иако кисел се алкализира, како и останатите плодови.
За умирачка, глеј прво да се разбудиш, зошто ич арно не ја тераш.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Лимонот иако кисел се алкализира, како и останатите плодови.
За умирачка, глеј прво да се разбудиш, зошто ич арно не ја тераш.
Како се алкализира? Дај подобјасни ми го процесот.
А водата? Бајаги вода внесувам. И она се алкализира?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Како се алкализира? Дај подобјасни ми го процесот.
А водата? Бајаги вода внесувам. И она се алкализира?
Лимонот и сите кисели плодови се разградуваат во стомакот и создаваат алкална реакција, бидејќи органските киселини кои влегуваат во составот киселото овошје, се дисоциират не како киселини, а како основи,отедлвајќи хидроксилна ОН-група со негативен полнеж, односно група - носител на електрони.
А вода нормално е неутрална или леко алкална.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Лимонот и сите кисели плодови се разградуваат во стомакот и создаваат алкална реакција, бидејќи органските киселини кои влегуваат во составот киселото овошје, се дисоциират не како киселини, а како основи,отедлвајќи хидроксилна ОН-група со негативен полнеж, односно група - носител на електрони.
А вода нормално е неутрална или леко алкална.
Биди фин и образложи го процесот детално.Биди попрецизен, вака ова ништо не кажува.

Инаку водата на 37 степени Целзиусови во однос на крвта е благо кисела. (6,8 pH на водата наспроти 7,35 pH на крвта)
 
E

Epsilon

Гостин
Веќе втор ден откако ќе станам од спиење, нагло станувам од кревет и само што ќе станам по некоја секунда ми се стемнува пред очи и неколку секунди не можам ништо да гледам пред мене. Дали треба да посетам доктор или е од наглото станување од кревет или премореност?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Веќе втор ден откако ќе станам од спиење, нагло станувам од кревет и само што ќе станам по некоја секунда ми се стемнува пред очи и неколку секунди не можам ништо да гледам пред мене. Дали треба да посетам доктор или е од наглото станување од кревет или премореност?
Штом станувањето е нагло, тогаш нормално е, бидејќи кога човек е легнат крвта полесно стигнува до мозокот- на едно е ниво со срцето, кога човек се исправа под влијание на гравитацијта крвта се разпределува надолу и до мозокот стигнува помалку крв- вртоглавица, се додека не се активираат компензаторните механизми на организмот- вазоконстрикција, повишување на притисокот.
Доколку вртоглавицата е постојано кога си исправен а исчезнува кога си легнат тогаш може да се работи за т.н ортостатична хипотензија.[DOUBLEPOST=1419096031][/DOUBLEPOST]
Биди фин и образложи го процесот детално.Биди попрецизен, вака ова ништо не кажува.

Инаку водата на 37 степени Целзиусови во однос на крвта е благо кисела. (6,8 pH на водата наспроти 7,35 pH на крвта)
Има доволно инфо на нет разбарај се ако навистина те интересира, го знам како факт, а формули да пишувам:oops:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Има доволно инфо на нет разбарај се ако навистина те интересира, го знам како факт, а формули да пишувам:oops:
Said every секташ everytime.

Кои се страните на нет и кои се доказите. А да, страни со актуелности за цеца на кои има и еден дел здравје, онака лабаво :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Said every секташ everytime.

Кои се страните на нет и кои се доказите. А да, страни со актуелности за цеца на кои има и еден дел здравје, онака лабаво :)
Тоа што го кажа Изгрев е точно, од лимонот а подоцна од цитратот после разградување у црн дроб се добива базност.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Тоа што го кажа Изгрев е точно, од лимонот а подоцна од цитратот после разградување у црн дроб се добива базност.
Така. И каде се мери таа базалност?Која телесна течност се користи?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@Kadaif каква улога игра тоа во справувањето на организмот со вируси? Бидејќи дискусијата впрочем од таму и почна, беше напишано дека требало да се пие сода растворена во вода за организмот да стане „алкален“ што спречувало да се размножуваат вирусите.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
@Kadaif каква улога игра тоа во справувањето на организмот со вируси? Бидејќи дискусијата впрочем од таму и почна, беше напишано дека требало да се пие сода растворена во вода за организмот да стане „алкален“ што спречувало да се размножуваат вирусите.
Теоријата не ми е логична.[DOUBLEPOST=1419117492][/DOUBLEPOST]
Така. И каде се мери таа базалност?Која телесна течност се користи?
Урина
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Теоријата не ми е логична.[DOUBLEPOST=1419117492][/DOUBLEPOST]
Урина
Не ми е ни мене, но еве ја пак. :LOL:
Edna lazicka soda bikarbona rastvori ja vo casa voda.Nekolku pati na den.Sodata alkalizira,a vo alkalen organizam virusot ne moze da zivee.
Така ни тврди членката, па навистина не ми е јасно од каде произлегуваат тие теории за поврзаноста на „алкален организам“ и било која болест, темата на која Изгрев се надоврза.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Си го штипнав прстот на врата,ноктот не ми е помодрен ниту прстот,само прстот ми е малце отечен и имам на прстот како црно нешто незнам како да го објаснам дали крвта е собрана внатре незнам.... па да ми кажете што може да ми помогне во овој случај?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom