Дежурна Ординација! #2

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Ок, знам дека е глупост, ама четвртиот прст на левата рака ужасно ме боли кога го мрдам или виткам. Нема шанси да го допрам, многу ме боли.
Не се сеќавам да сум го удрила или свиткала некако, и не е модар. Не знам што може да му е.
Дајте совет, некоја маст да го мачкам. Не сакам да ме боли. :place:
Да не имаш внатрешна неоформена бубулица? Знам и јас слично сум имал неколкупати, поминува за неколку дена, и тогаш сум мислел дека е истово што ти го опишав.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Да не имаш внатрешна неоформена бубулица? Знам и јас слично сум имал неколкупати, поминува за неколку дена, и тогаш сум мислел дека е истово што ти го опишав.
Не е, зошто цел прст ме боли. Може и е малце подуен. Најголемата болка ми е околу зглобот.
hand-bones-dorsal-hand.jpg
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Не е, зошто цел прст ме боли. Може и е малце подуен. Најголемата болка ми е околу зглобот.
Прегледај го приврзокот 100398
Изгледа не е штом цел прст те боли. Мене ме фаќаше обично таму каде што си заокружила и цело тоа второ ковче ме болеше на допир, а местото на бубулицата ми беше подуено. Но ова твоево е вајда нешто друго...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.314
Поени од реакции
7.300
Не е, зошто цел прст ме боли. Може и е малце подуен. Најголемата болка ми е околу зглобот.
Прегледај го приврзокот 100398
Ќе те боли уште некој ден, најверојатно е гихт, провери уратна киселина во крв.

Мачкај се со волтарен крема, за 2-3 дена ќе помине.
 
Последно уредено:
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ќе те боли уште некој ден, најверојатно е гихт, провери уратна киселина во крв.

Мачкај се со волтарен крема, за 2-3 дена ќе помине.
Комплицирано е ....
На приватно колку е да ти земат крв?
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Дали сте користеле некој лек за исфрлање на секрет преку кашлица? Веќе една година имам и тоа понекогаш се чувствувам дури дека не можам да голтнам, како топка да имам во грлото. Бев на лекар, ми земаа брис, ми кажаа дека се е ок, испив една доза сируп но не видов подобрување. Пиев околу два месеци и чај од бел слез, ми беше подобро, но не знам дали можам постојано да го пијам. Гледам и на интернет има доста народски лекови па ако имате вие некој проверен лек пишете :) благодарам
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Дали сте користеле некој лек за исфрлање на секрет преку кашлица? Веќе една година имам и тоа понекогаш се чувствувам дури дека не можам да голтнам, како топка да имам во грлото. Бев на лекар, ми земаа брис, ми кажаа дека се е ок, испив една доза сируп но не видов подобрување. Пиев околу два месеци и чај од бел слез, ми беше подобро, но не знам дали можам постојано да го пијам. Гледам и на интернет има доста народски лекови па ако имате вие некој проверен лек пишете :) благодарам
Ореховка, насабајле.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Дали сте користеле некој лек за исфрлање на секрет преку кашлица? Веќе една година имам и тоа понекогаш се чувствувам дури дека не можам да голтнам, како топка да имам во грлото. Бев на лекар, ми земаа брис, ми кажаа дека се е ок, испив една доза сируп но не видов подобрување. Пиев околу два месеци и чај од бел слез, ми беше подобро, но не знам дали можам постојано да го пијам. Гледам и на интернет има доста народски лекови па ако имате вие некој проверен лек пишете :) благодарам
Има на Dr.Theiss еден сируп Mucoplant од тегавец - тој помага, но со долготрајна употреба. Инаку, ACC шумливите таблети сега за сега се број 1 за елиминирање на секретот. Го разводнуваат и нема ни да осетиш кога си го искашлал. Единствено проблем со нив е што поттикнуваат кашлање, затоа навечер во никој случај немој да ги земаш.

На времето пиев еден народски лек кој морам да кажам дека ми помогна, но одвратен е. 1 кг. кравја маст, несолена (тоа е нешто како путерот, масните остатоци од разматено кравјо или овчо млеко, не знам дали ќе можеш лесно да најдеш, барај од некој што чува крави или овци, а ако не, можеш и путер да употребиш), се меша со 1 кг. мед и една кесичка црн пипер. Секое утро и секоја вечер од гадната смеса по една супена лажица.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ореховка бе ќе видиш.
Значи тоа е ракија + мед + ореви.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Имам проблем со болки во главата, и секогаш тоа се случува кога нешто или некој ме вади од такт или кога се трудам да се концентрирам во нешто, читање или кога се мачам да запамтам нешто, секогаш болките се едно странично или десно или лева страна, назад или на врвот на главата никогаш немам болки напред или на чело, болките понекогаш се поврзани и со увото. Дали имам сериозно проблеми или ова е резултат на анксиозноста ?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
од вчера наутро кога се разбудив осетив болка на десната страна под редброто, но таа болка е само кога зимам длабок воздух во другите ситуации ја нема, во што може да е проблемот?
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Дали сте користеле некој лек за исфрлање на секрет преку кашлица? Веќе една година имам и тоа понекогаш се чувствувам дури дека не можам да голтнам, како топка да имам во грлото. Бев на лекар, ми земаа брис, ми кажаа дека се е ок, испив една доза сируп но не видов подобрување. Пиев околу два месеци и чај од бел слез, ми беше подобро, но не знам дали можам постојано да го пијам. Гледам и на интернет има доста народски лекови па ако имате вие некој проверен лек пишете :) благодарам
Јади и мед. Ќе ти го намали воспалението. Јас така имав едно време, па ми помина. :)
 

@codeblock@

"Prediction is difficult, especially the future."
Член од
9 март 2014
Мислења
61
Поени од реакции
18
Ми треба помош дали некој сте се соочиле со сличен проблем, искуства и совети.
Во последно време осеќам преголем замор, поспаност, неможам да го чујам алармот иако цел живот бев научен да преспијам 2-3 часа и пак да станам да бидам активен без проблем, алармот сум го слушал уште на прв пат без мака и станував. Имаше период кога бев активен во денот по 20 часа, спиев на два пати по два часа и имав многу повеќе енергија, фокус, концентрација во однос на сега. До пред 8 месеци спортував, но последни 8 месеци поради оваа причина го откажав спортот бидејќи едноставно неможев да издржам да сум активен повеќе од некои 16часа на ден. 22 години сум и не ми е јасно како може да ми се промени телото за толку брз период и да станам толку „млитав“. Во моментов работам и имам доста динамична работа плус студирам и ми е хитно потребно да најдам начин со кој ќе се вратам да сум стариот јас, бидејќи искрено порано немаше да имам никаков проблем со ваков обем на активности, а сега често се наоѓам во шах мат позиција.

Проверив крв и се ми е перфектно, притисокот 110/70, срцето ок. Идеја од што може да ја изгубив силата, концентрацијата, фокусот, издржливоста толку многу и како да се вратам истиот.
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
Вака... веќе 5 дена ми доцни и незнам што може да биди. Правам нутриционистичка диета веќе 2 месеци и првиот пат кога правев диета, кога ја почнав ми задоцни 4 дена. А сега имав симптоми како пред да ми дојде значи подуеност на стомакот и болни гради но сега веќе тоа исчезна а јас уште не добив :/ од диетата е или нешто друго може да биде? ве молам за помош :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom