Дежурна Ординација! #2

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
од вчера наутро кога се разбудив осетив болка на десната страна под редброто, но таа болка е само кога зимам длабок воздух во другите ситуации ја нема, во што може да е проблемот?
Ако немаш други симптоми, тогаш се работи најверојатно за т.н интракостална невралгија- ништо страшно брзо ќе ти помине(ако не ти минало во меѓувреме).[DOUBLEPOST=1409073173][/DOUBLEPOST]
Ми треба помош дали некој сте се соочиле со сличен проблем, искуства и совети.
Во последно време осеќам преголем замор, поспаност, неможам да го чујам алармот иако цел живот бев научен да преспијам 2-3 часа и пак да станам да бидам активен без проблем, алармот сум го слушал уште на прв пат без мака и станував. Имаше период кога бев активен во денот по 20 часа, спиев на два пати по два часа и имав многу повеќе енергија, фокус, концентрација во однос на сега. До пред 8 месеци спортував, но последни 8 месеци поради оваа причина го откажав спортот бидејќи едноставно неможев да издржам да сум активен повеќе од некои 16часа на ден. 22 години сум и не ми е јасно како може да ми се промени телото за толку брз период и да станам толку „млитав“. Во моментов работам и имам доста динамична работа плус студирам и ми е хитно потребно да најдам начин со кој ќе се вратам да сум стариот јас, бидејќи искрено порано немаше да имам никаков проблем со ваков обем на активности, а сега често се наоѓам во шах мат позиција.

Проверив крв и се ми е перфектно, притисокот 110/70, срцето ок. Идеја од што може да ја изгубив силата, концентрацијата, фокусот, издржливоста толку многу и како да се вратам истиот.
.Имаш ли отслабнато(килограми), чести инфекции?
Причините може да се многу.Хроничен замор, депресија, нередовен режим(хранење сон).
На почеток пробај да си направиш режим на исхрана, активност, сон.[DOUBLEPOST=1409073293][/DOUBLEPOST]
Имам проблем со болки во главата, и секогаш тоа се случува кога нешто или некој ме вади од такт или кога се трудам да се концентрирам во нешто, читање или кога се мачам да запамтам нешто, секогаш болките се едно странично или десно или лева страна, назад или на врвот на главата никогаш немам болки напред или на чело, болките понекогаш се поврзани и со увото. Дали имам сериозно проблеми или ова е резултат на анксиозноста ?
Анксиознаост, мигрена, глауком. Колку години имаш? од кога се овие симптоми.
Невролог,а потоа евентуално скенер би те советувал.
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ми треба помош дали некој сте се соочиле со сличен проблем, искуства и совети.
Во последно време осеќам преголем замор, поспаност, неможам да го чујам алармот иако цел живот бев научен да преспијам 2-3 часа и пак да станам да бидам активен без проблем, алармот сум го слушал уште на прв пат без мака и станував. Имаше период кога бев активен во денот по 20 часа, спиев на два пати по два часа и имав многу повеќе енергија, фокус, концентрација во однос на сега. До пред 8 месеци спортував, но последни 8 месеци поради оваа причина го откажав спортот бидејќи едноставно неможев да издржам да сум активен повеќе од некои 16часа на ден. 22 години сум и не ми е јасно како може да ми се промени телото за толку брз период и да станам толку „млитав“. Во моментов работам и имам доста динамична работа плус студирам и ми е хитно потребно да најдам начин со кој ќе се вратам да сум стариот јас, бидејќи искрено порано немаше да имам никаков проблем со ваков обем на активности, а сега често се наоѓам во шах мат позиција.

Проверив крв и се ми е перфектно, притисокот 110/70, срцето ок. Идеја од што може да ја изгубив силата, концентрацијата, фокусот, издржливоста толку многу и како да се вратам истиот.
Probaj so zelen caj. Jas spijam pomalku od koga go pijam, a imam i poveke energija.[DOUBLEPOST=1409082871][/DOUBLEPOST]
Вака... веќе 5 дена ми доцни и незнам што може да биди. Правам нутриционистичка диета веќе 2 месеци и првиот пат кога правев диета, кога ја почнав ми задоцни 4 дена. А сега имав симптоми како пред да ми дојде значи подуеност на стомакот и болни гради но сега веќе тоа исчезна а јас уште не добив :/ од диетата е или нешто друго може да биде? ве молам за помош :/
Mozno e da ti od dietata. A mozno e da e i od vremevo. Vo leto obicno se desava da ti se poremeti ciklusot.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Вака... веќе 5 дена ми доцни и незнам што може да биди. Правам нутриционистичка диета веќе 2 месеци и првиот пат кога правев диета, кога ја почнав ми задоцни 4 дена. А сега имав симптоми како пред да ми дојде значи подуеност на стомакот и болни гради но сега веќе тоа исчезна а јас уште не добив :/ од диетата е или нешто друго може да биде? ве молам за помош :/
Кај мене обично тоа болката, гради, стомак, застанува 2-3 дена пред добивање, и одма после тоа добивам. Може и кај тебе е слично, сепак секој сам најдобро си го знае организмот.
Промената на исхрана, диетата многу влијае врз циклусот инаку, како и пиење антибиотици, промена на време, премногу стрес одеднаш, значи секаква промена која доведува организмот да реагира поразлично од обично.
Јас мислам дека ти е од диетата и дека нема што многу да ја мислиш.

Ми треба помош дали некој сте се соочиле со сличен проблем, искуства и совети.
Во последно време осеќам преголем замор, поспаност, неможам да го чујам алармот иако цел живот бев научен да преспијам 2-3 часа и пак да станам да бидам активен без проблем, алармот сум го слушал уште на прв пат без мака и станував. Имаше период кога бев активен во денот по 20 часа, спиев на два пати по два часа и имав многу повеќе енергија, фокус, концентрација во однос на сега. До пред 8 месеци спортував, но последни 8 месеци поради оваа причина го откажав спортот бидејќи едноставно неможев да издржам да сум активен повеќе од некои 16часа на ден. 22 години сум и не ми е јасно како може да ми се промени телото за толку брз период и да станам толку „млитав“. Во моментов работам и имам доста динамична работа плус студирам и ми е хитно потребно да најдам начин со кој ќе се вратам да сум стариот јас, бидејќи искрено порано немаше да имам никаков проблем со ваков обем на активности, а сега често се наоѓам во шах мат позиција.

Проверив крв и се ми е перфектно, притисокот 110/70, срцето ок. Идеја од што може да ја изгубив силата, концентрацијата, фокусот, издржливоста толку многу и како да се вратам истиот.
Изгледа тоа неспиењето од порано си го плаќа данокот.
Плус си спортувал порано, сега не, па може затоа и немаш толку многу енергија. Работа, факултет, не е малце обврски. Пробај да бидеш поактивен бар сега летото, може тоа ќе ти врати дел од енергијата, спиј по повеќе часа на ден (барем 6) и гледај да се држиш до нив, повеќе витамини внесувај, ете можеш и со чаеви да пробаш. Намали непотребни нервози околу ситници, сигурно и тоа ти одзема многу енергија, психата сепак има големо влијание. Намалување и на некои обврски на кои не можеш да стигниш, кога гледаш дека во 24 часа не можеш се да стигниш.
Пред се мислам дека спиењето треба да си го доведиш во ред, како и намалување на стресот. :)
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Ако немаш други симптоми, тогаш се работи најверојатно за т.н интракостална невралгија- ништо страшно брзо ќе ти помине(ако не ти минало во меѓувреме).[DOUBLEPOST=1409073173][/DOUBLEPOST]
.Имаш ли отслабнато(килограми), чести инфекции?
Причините може да се многу.Хроничен замор, депресија, нередовен режим(хранење сон).
На почеток пробај да си направиш режим на исхрана, активност, сон.[DOUBLEPOST=1409073293][/DOUBLEPOST]
Анксиознаост, мигрена, глауком. Колку години имаш? од кога се овие симптоми.
Невролог,а потоа евентуално скенер би те советувал.
Имам 24 години, од анксиозност патам веќе 5 години од 2009 па наваму во почетокот имав многу проблеми како и сите други што патат од анксиозност премногу страв и само на тоа мислев ама немав вакви болки,со времето стравот изчесна но сега знам дека имам болки само во главата и никаде на друго место, болките почна пред 2 години кога се трудев да се концентрирам за испити, или кога се нервирав за испити или приватни причини, едноставно секогаш малку да имам нервоза одма ме фаќа болка едностранично или како што кажав кога се трудам да се концентрирам, болката трае најмалку еден ден но може и до три дена и ништо аналгин други апчиња против болки не ми помагат едноставно болката изчеснува со времето кога се трудам да се релаксирам полека полека ако не сум бесен болката изчеснува
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Што може да предизвикува лесно да дехидридрам? Обично после физичка активност, иако сум испил доволно вода (на пример за едно играње баскет пијам 3 до 4 литри) , пак знае да ме боли многу глава.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Сум имала некоја инфекција во ушите. Не ме болеа само не слушав најдобро. Ставав 7 дена антибиотик капки и вчера ги завршив. Наместо да ми е подобро од пред три дена почна по малку десното уште да ме боли, од денес и левото.
Утре ќе закажам пак за преглед ама логично објаснување има некој да ми даде како со антибиотик се влоши зошто не верувам дека утре ќе успеам да отидам?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Ми пукнаа капилари во левото око од многу умор и сеа цело ми е црвено тоа белката под горниот и долниот капак. Ставав капки и лежев, па ми ставаа нешто камилица и тоа лежев и сега подобро е. Ме интересира дали уште нешто треба да ставам и дали за брзо време ќе ми помине. Знам дека не треба на пц да седам, тв или да читам и све тоа :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.287
Поени од реакции
7.237
Што може да предизвикува лесно да дехидридрам? Обично после физичка активност, иако сум испил доволно вода (на пример за едно играње баскет пијам 3 до 4 литри) , пак знае да ме боли многу глава.
Водата е гола вода :icon_mrgr:, во неа нема натриум и калиум , а коа се потиш овие минерали ги губиш, минералниот дизбаланс може да биде и опасен по живот, особено варијациите на калиумот, кој кога е вон нормала прави аритмии опасни по живот.



Затоа професионалните спортисти при силен физички напор користат од овие пијалоци
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Секад кога пијам турско кафе (а не пијам често) мочам како луд, дали е можно да е од кафето или е случајност?
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам многу вртоглавици во текот на целиот ден и ме облива студена пот, па потоа се потам и мачнини чувствувам. Млада сум, не ми е време за климакс. Што може да е?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
52
Поени од реакции
42
Имам брунка (мало топче) на кожата на тестисите , кога ќе ја притиснам не ме боли. но се гледа бело такво баш како кај брунките по тело што искачаат но нема врв од кај да истече , значи уште еднаш да потенцирам на кожата , утробата или како и да се вика на тестисите а не на нив .
што е некој знае да ми каже ?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Имам многу вртоглавици во текот на целиот ден и ме облива студена пот, па потоа се потам и мачнини чувствувам. Млада сум, не ми е време за климакс. Што може да е?
Знаци на хипогликемија: студена пот, студена и бледа кожа, главоболка, забрзано срцебиење, мачнина, глад, минливи пречки во видот, сонливост, замор, слабост, вознемиреност, тремор, аксиозност, конфузија и тешкотии со концентрација.

Знаци на низок притисок: dizziness, lightheadedness, unsteadiness, or feeling of loss of balance, fainting , blurred vision, a rapid, or irregular heartbeat (palpitations) , confusion, feeling sick (nausea), general weakness.

Вирус некој?

Лекови?

Ај пробај повеќе вода да пиеш, да спиеш повеќе и да пиеш зашеќерено кафе. На долги стази не е во ред, ама ако си на работно место или слично, пробај.

Секад кога пијам турско кафе (а не пијам често) мочам како луд, дали е можно да е од кафето или е случајност?
Од тоа е (особено и чаеви ако пиеш).
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.860
Поени од реакции
11.482
Има некое ефикасно средство против хемороид освен мачкање на маста Факту? Едвај спиев синоќа, затоа сум и вака рано (по мои стандарди) станат, цела вечер се вртам, како и да се свртам ме боли. А вака кога одам, седам (зависи во каква позиција седам), најчесто не ме боли.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Колку време по дијагностициран Хепатит А особата треба да мирува пред да се врати на професионално тренирање спорт. Додека не се стабилизираат парамтерите на црниот дроб или може и порано?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.230
Поени од реакции
5.180
Здраво
Денес на огледало приметив на горните предни заби имам како 2 бели точки што значи тоа дали немам доволно калциум во забите и како можат да се остранат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom