Дежурна Ординација! #2

Член од
1 април 2014
Мислења
19
Поени од реакции
3
Да прашам нешто дали е возможно од измореност да ме стега срцето?
постои веројатност, исто така доколку консумираш цигари можи да ти се случува истото, но во секој случај, мислам најдобро е да се обратиш кај стручно лице и ќе знаеш најдобро.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
постои веројатност, исто така доколку консумираш цигари можи да ти се случува истото, но во секој случај, мислам најдобро е да се обратиш кај стручно лице и ќе знаеш најдобро.
Не сум пушач...ќе се обратам кај мојот матичен. Фала во секој случај на одговорот.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
(Се однесува исклучиво на женски особи) :)
Последниве 2 - 3 недели ме стега левата града, многу бев осетлива некој период. Ми дојде, за времето дури ми траеше циклусот беше се ок. Откако заврши повторно почно да ме стега да ме наболува некое чувство кое не можам да го опишам како некој на секои 2 секунди да ве штипнува. Или околу градата или 3, 4 цм подолу. Инаку имам 21 година да е до хормоните не верувам.
Ако некој(а) имала слично искуство нека го сподели, не сакам во државна болница да се снимам а приватна овде немаме да знам што да правам...
 
Член од
22 април 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Денес добив резултат од тест за helicobacter pylori (тест за антитела од крв од вена) и резултатот е 0,58 (реф.вредност <1.1). Не ми е јасно дали ја имам бактеријата бидејќи на интернет прочитав дека и најмало присуство на антитела значи и присуство на бактеријата. Треба да правам уште еден тест (тест од фецес) за да се утврди присуство на бактеријата? Ако некој го разбира резултатов, ќе ве замолам да одоворите. Фала
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Ima li nesto protiv krcenjeto/hrcenjeto ama EFIKASNO, barav po forumov ama ne najdov, ako znae nekoj kade e neka me nasoci,
Znaci imam probano dosta raboti, neti stipka za nos, kupuvav eden sprej za grlo online 50-tina dolari...i razni razni drugi stvari, znaci nema efekt, mnogu sakam da prestanam, neznam sto da probam veke, zborev i so doktor, vika toa e nesto sto nemoze da se kontrolira deka e nasledno/genetski, lek nemalo a bilo dosta stetno za srce,
Zatoa se obrakam i ovde ako ima nekoj sovet/predlog odnapred blagodaram
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
Ima li nesto protiv krcenjeto/hrcenjeto ama EFIKASNO, barav po forumov ama ne najdov, ako znae nekoj kade e neka me nasoci,
Znaci imam probano dosta raboti, neti stipka za nos, kupuvav eden sprej za grlo online 50-tina dolari...i razni razni drugi stvari, znaci nema efekt, mnogu sakam da prestanam, neznam sto da probam veke, zborev i so doktor, vika toa e nesto sto nemoze da se kontrolira deka e nasledno/genetski, lek nemalo a bilo dosta stetno za srce,
Zatoa se obrakam i ovde ako ima nekoj sovet/predlog odnapred blagodaram
toj doktor sto kazal ova glupost neka si frli diploma....nikakva vrska nema so nasleden faktor. Moze da bide poradi devijacija na nosot, tret krajnik,sinusi,losa pernica,alkohol,losa hrana...ima lepenki sto se lepat na nos (prozirni),spienje na strana i drm drm
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
toj doktor sto kazal ova glupost neka si frli diploma....nikakva vrska nema so nasleden faktor. Moze da bide poradi devijacija na nosot, tret krajnik,sinusi,losa pernica,alkohol,losa hrana...ima lepenki sto se lepat na nos (prozirni),spienje na strana i drm drm
A efikasni li se tie lepenki, kaj nas po apteki gi ima li?
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Види, вакви работи се случуваат и на најискусни сестри. Можеби твоите крвни садови се покрти, потенки, потешки да ги погодат, можеби не си притискал доволно откако те боцнале, има милион фактори.
Не е ништо трагично, лошо изгледа, но ќе преживееш ;) Ставај од хепатромбинот, тој помага побрзо да поминат модриците и немаш гајле.
Добро е после 10 дена шо убаво се прошири :)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Имам проблем со зуење на ушите веќе подолго време ради одредени грешки,бев на ушно неколку пати и сега последен пат ми дадоа Неуробион да пијам и Бетахистин но никакво подобрување не чувствувам а ги пијам веќе едно 2 месеца,дали некој што има слично искуство да ми даде совет...инаку не ми е оштетн слухот многу,значи ништо страшно само што навечер кога легнувам да спијам ужасно ме замара
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ima li nesto protiv krcenjeto/hrcenjeto ama EFIKASNO, barav po forumov ama ne najdov, ako znae nekoj kade e neka me nasoci,
Znaci imam probano dosta raboti, neti stipka za nos, kupuvav eden sprej za grlo online 50-tina dolari...i razni razni drugi stvari, znaci nema efekt, mnogu sakam da prestanam, neznam sto da probam veke, zborev i so doktor, vika toa e nesto sto nemoze da se kontrolira deka e nasledno/genetski, lek nemalo a bilo dosta stetno za srce,
Zatoa se obrakam i ovde ako ima nekoj sovet/predlog odnapred blagodaram
Рчењето реално гледано е гадна работа. Обиди се со користење на ленти против рчење, земање едно лажиче мед пред спиење или едноставно спиј на стомак или на страна :)


Добро е после 10 дена шо убаво се прошири :)
Божеее.... право на лекар, јас сум видел од боцкање да се појавуваат големи модрици, ама колку ова не. Оди на лекар нека ти дадат некоја маст, облога, лек.... :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На бебе кое нема ни еден месец дали може да му се става масло од кантарион во воспалено уво?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Дајте нешто со кое брзо и ефикасно ќе ми пројде грлоболка, ептен итно ми е, битен викенд, а по неколку дена треба да држам едно мини-предавање, нејќам да ме има фатено грло, а осеќам дека денеска ме фати првиот симптом, ме гребе грлото онака.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
(Се однесува исклучиво на женски особи) :)
Последниве 2 - 3 недели ме стега левата града, многу бев осетлива некој период. Ми дојде, за времето дури ми траеше циклусот беше се ок. Откако заврши повторно почно да ме стега да ме наболува некое чувство кое не можам да го опишам како некој на секои 2 секунди да ве штипнува. Или околу градата или 3, 4 цм подолу. Инаку имам 21 година да е до хормоните не верувам.
Ако некој(а) имала слично искуство нека го сподели, не сакам во државна болница да се снимам а приватна овде немаме да знам што да правам...
Незнам од каде си, штом викаш приватна дека немате.
Инаку би те посоветувал да отидеш кај доктор/ка за дојка кој специјалност му е мамографија.
Друга работа е тоа што мамографија не се прави на лица под 40 години, односно се прави во исклучителни ситуации. Дијагностика првично се прави со ултра звук.
Доколку си од Скопје и не сакаш да одиш во државна, би те упатил во приватна здравствена организација каде што работи вистински професионалец. Докторката иако е млада е многу способна и има огромно знаење, а згора на тоа, центарот е опремен со најсовремена дијагностичка опрема, единствена во Македонија, а можеби и на балканов.
Да не звучи како реклама, ке го спомнам само името на ординацијата, а понатаму можеш и сама да си побараш на гоогле за што станува збор - Центар за дојка - Скопје
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Дајте нешто со кое брзо и ефикасно ќе ми пројде грлоболка, ептен итно ми е, битен викенд, а по неколку дена треба да држам едно мини-предавање, нејќам да ме има фатено грло, а осеќам дека денеска ме фати првиот симптом, ме гребе грлото онака.
Мене обично ми помага гаргара со чај од жалфија. И во една пластична чаша од кисело млеко (битно да е висок садот) ке исцедиш еден лимон и ке ставиш пола (пластична) лажичка сода бикарбона (од алкалоид произведена бидејки била најчиста ) и ќе мешаш , ке ти се наполни садот со пена. Пената ке ја изедеш (ако е солена си претерал со содата) а со сокот ке направиш гаргара и ке го испиеш.
Мене тоа доста ми помогна се надевам и тебе ке ти помогне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom